Gazetïe van 'I arrondissement Wperen. Mr 21. 25e Jaar. Zondag 23n Mei 1880. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschillige lijdingen, Markten, Bekendmakingen. Weg met de klerikalen ZEGEPRAAL loogde krach van Watou. Bureel: Blxmndestraat, 18. AANKONDIGINGEN 40 eentiemen den regel. BECL1MËN t 15 centiemen den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT fr. 4-00 'sjaare voor de stad fr. 4-50 Teor geheel Belgie, Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 10 centiemen het nummer. Men senrijft in op al de postbureelen. IJZEBëK-WëG.' 1 Mei 1886. Vertrekuren van IJperen naar Poperinehe, 6-50 9-09 10-00 12-07 1_ 3_óo 1-00 6-23 9-05 9-58. Poperinghe-tlazcbrouck,6-5012-07 6-25. Houthem, 5-30 8-20 11-16. 5-20. Comen. 5-30 8-05 8-20 9-58 10-10 11-16 2-41 2-53 5-20 8-58 Gomen-Armentiers, 5-30 8-05 11-16 2-53 8-58. Roeselare, 7-45—10-45—12-20—4-10—6-30. Langemarck-Oostende, 7-23 12-22 3-58 6-22. Kortrijk, 5-30 8-20 -9-58 11-16 2-41 5-20. Kortrijk-Brussel, 5-30 9-58 11-162-41 5-20. Xortrijk-Gent, 5-30 - 8-20 11-16 2-41 5-20. Dat is de kreet, die uit alle borsten opstijgt sinds de brusselsche kiezers zoo dapper gestreden hebben om den kandidaat der independenten of ge maskerde klerikalen eerie lange buis te smeden. Nauwelijks zijn onze meesters een paar jaren aan 't bewind en reeds hebben zij zooveel bewijzen hunner onbekwaamheid gegeven dat zij over al misnoegdheid hebben doen ont staan. De kiezingen, die onlangs te Brus sel plaats grepen, leveren daarvan een treffend bewijs. Brussel was 't, dat bun het middel verschafte om de ladder van 't bewind te beklimmen en, niettegenstaande de beweenlijke verdeeldheid, die de liberalen van Brussel in twee vijan dige kampen splitst, 't is Brussel, dat onze meesters van het bewind wegrukt, hun alle heerschappij ont zegt en hen onmeedoogend in de diepste diepte neêrstorten doet. Want onbetwistbaar is het, dat de schitterende uitslag der Brusselsche kiezingen overal grooten indruk te weeg gebracht en moed bij de neêr- slachtigsten doen ontstaan heeft. Te Gent vooral, zoo verzekert men ons, heeft, die uitslag heilzaam op de ge moederen gewerkt; en geen twijfel meer, de liberale lijst zal daar met eene groote meerderheid gekozen worden op 8 Juni aanstaande. Wanneer men 't wel nagaat, moet men toch bekennen dat alles duide lijk toont, hoe moede het land van het klerikaal bestuur is. Dit laatste heeft ook menig bewijs geleverd dat hetteenemaal onbekwaam is 's lands belangen ten algemeenen voordeele waar te nemen en dat het 't, land in geenen deele uit de krisis kan ver heffen, waarin het, sinds de aan komst onzer meesters, immer die per en dieper gedompeld wordt. De kiezers, die zich door al die prachtige beloften lieten omkoopen, zien nu maar al te klaar,hoe deerlijk de klerikalen hun gefopt en om den tuin geleid hebben. Ook geven zij aan hunne misnoegdheid lucht met te verzekeren dat zij op 8 Juni zich over die laffe bedrijgerij zullen wre ken en dat zij allen als een man voor de liberale lijst stemmen gaan. Dat hebben wij uit Gent vernomen en dat nieuws heeft ons verheugd en opgebeurd en daarom is 't ook dat wij het onze lezers mededeelen. De kiezingen te Brussel hebben voorzeker veel bijgedragen om den moed der liberalen overal op te wek ken en te ontwikkelen, en wij mogen ze aanzien als eene ware redplank voor ons kwijnend vaderland. Nie mand twijfelt meer of binnen twee jaar, en misschien nog veel eerder, zal geen enkel klerikaal, gemaskerd of niet vermomd, er nog in lukken zich tot vertegenwoordiger van Brus sel te kunnen doen stemmen. Zoo de uitslag te Gent is, hetgeen hij nu reeds volop vermoeden laat, dan hoeven de liberalen zich enkel te Nijvel te doen herkiezen en het bisschoppen-ministerie zal geleefd hebben. Hoop dus, strijdbroeders, en aan 't werk, gij vooral, Gentenaren! Ten langste nog twee jaren en wij zijn ontslagen van het ondraaglijk juk onzer meesters Dat wij allen moedig strijden en dat ons aller kreet zij IVeg met de klerikalen DER LIBERALEN TE BRUSSEL. De liberale partij heeft Dinsdag te Brussel eene groote zegepraal behaald, die eene beteekenis heeft wel' e aan nie mand zal ontsnappen. De kiezing van M. Buis, burgemeester van Brussel, tot volksvertegenwoordiger, met TWEE DUIZEND stemmen meerder heid, is de veroordeeling van het kleri kaal ministerie, is ook de veroordeeling van de independenten partij, die, ondanks de volledige ondersteuning der klerikalen, nog met 2000 stemmen geklopt zijn. De zedelijke invloed dezer kiezing is zoo groot, zal zulke goede gevolgen heb ben voor de liberale partij, dat de kleri kalen zeiven niet konden nalaten te zeg gen, bij vernemen van die noodlottige tijding Dat is onze nederlaag op 8 Juni, en de val, in een kort tijdverloop, k van het katholiek ministerie. En zoo is het inderdaad. Tot hiertoe was het bij middel der XVI independen ten van Brussel, dal het klerikaal bestuur zich recht hield. Zonder hen ware de meerderheid zoo klein, dat ze nooit de wet op het onderwijs, noch de kieswet, noch de herstelling van den gezant bij den paus, hadden durven voorstellen. Nu die independenten-vertegenwoordi gers van Brussel, drie maal door de kie zers veroordeeld zijn, is het tijd dat zij aftrekken en een mandaat neerleggen, dat zij zedelijk door de kiezers zijn ontno men. De drie kiezingen, welke bewijzen dat de XVI, nu XV independenten, het ver trouwen der kiezers niet meer hebben, zijn de volgende: de balioteering voor den Senaat, die acht liberale senateurs in 1884 heeft benoemd; de kiezing van 14 Mei, die den independenten kandidaat bij de eerste stemming 2G00 stemmen min gaf dan in 4884, en die bij de balloteering van Dinsdag 2000 stemmen min heeft bekomen dan dpn liberalen kandidaat. Ziedaar den uitslag en de beteekenis der kiezing: zij brengt stellig den val van het ministerie in 1888 mede, indien de werktuigen der bisschoppen het nog zoo lang kunnen uithouden; iets waaraan wij groolelijks twijfelen. De dag van Dinsdag is een goeden dag voor het liberalism. Overal heeft de uitslag eenen buitengewonen goeden in druk gemaakt en niemand twijfelt meer of de klerikale lijst, de lijst der valsche belovers, de lijst der vijanden van al wat stiel of nering doet, de lijst der vijanden van onderwijs, zal op 8 Juni met eene groote meerderheid geklopt worden. Wat zal het aandeel zijn van de schuld- eisclmrs in de vereffening van J. Capelle's zaken? Zullen zij er nog een deeltje van hunne centen terugkrijgen of zal de vrucht van hun jaren lang zwoegen en zweeten er ganseii en geheel door verzwolgen worden. Alvvie eenige uren het oor leent aan de geruchten.die in omloop zijn, kan allicht er uit opmaken dat er niets goeds uit voortkomen zal en dal de tallooze slacht offers van Cappelle's eerlijkeoperation zich aan niets dan aan teleurstellingen mogen verwachten. De advokaien, door den braven no taris aangesteld om zijne zaken te veref fenen, h.oewel zij den toestand van hun nen kliënt natuurlijk zooveel mogelijk verbloemen en zijn aktief of tegoed veel overdrijven, vinden voor hem, alle hypo theken afgerekend, enkel een aktief van 90 duizend franks. En onder hoeveel schuldeischers moeten die verdeeld wor den? Onder hoeveel, dat kan niemand zeg gen; want geen enkel klooster, geen enkel priester heeft lot nu toe nog iets openbaar lijk geëischt. En God weet hoeveel er zijn die nu zeggen: De lekkere eetmalen en fijne wijnen, die Capelie ons aanbood, komen ons drommels duur te staan. Enkel die sc' Ideischers zijn min of meer gekend, die luidop lucht geven aan hunne verbittering tegen den klerikaal, aanwien zij het brood hunner oude dagen ver trouwden. En zij zijn reeds honderden in getal en nog alle dagen komen er nieuwe bij. Men schat reeds het tekort op ruim een half millioen. 90 duizend franks om een half mil lioen te vergoedenZiedaar, lezer, wat die ongelukkige dutsen, die al hun ver trouwen in dien schijnheiligen pilaarbijter stelden, te wachten staat. Voorzeker zul len zij nooit geen twintig ten honderd terugbekomen. Misschien geen tien zelfs. En zeggen dat die voorbeeldige katholieke dan nog, spijts iedereen, bur gemeester der gemeente en provincieraads heer blijven wil, en dat hij eenige dagen geleden nog met zijne dikke keers in de hand en zijn burgemeestersfrak aan 't lijf, in eene processie Jesus Christus in het heilig Sakrament opvolgde, niettegen staande het verzoek van den pastoor om er uit te blijven, ten einde alle onheilen te vermijden. Maar Jan wilde deze maal aan zijnen zielenherder geen gehoor lee- nen; hij hield er aan nog eens zijne slacht offers in 't openbaar te bespotten, te ter gen en te hoonen. Waarlijk wij wisten niet dat de Watou- naren zulke brave sullen waren, om zulks straffeloos te kunnen gedogen. Ook zijn de wanorders, misschien de bloedigste tooneelen, enkel kunnen vermeden wor den, dank aan de tusschenkomst van zekere liberale vrienden der plaats. Maar wij weten niet hoelang die heeren nog gezag genoeg over de verbitterde en nog immer getergde menigte slachtoffers hebben zullen om alle beweenlijke daden en aanslagen legen te houden. Blijlt die zeer klerikale en zeer eerlij ke notaris nog lang elkeen uitdagen, hoonen en tergen, zeker mag hij zijn eens een slecht kwaart uurs te beleven want als men een leeuw in zijn hol gaat tergen dan moet men voor zijne klauwen vreezen. Iedereen, tot zelfs zijne beste vrienden, zijn ten ergste legen hem verbitterd en men verzekert ons dat geen enkele der gemeenteraadsleden van Watou, allen volbloede klerikalen nochtans, nog naar de zittingen van den Raad gaan wil, zoolang Capelie, de brave\1 de katholie ke, de deftige\i. Capelie dienzelfden Raad voorzitten wil. Zij willen geenen (wij verzwijgen den titel) voor hunnen voor zitter en zelfs niet voor collega meer. Bravo raadsheeren van Watou gij hebt ten minste een fijner eergevoel dan de independenten van Brussel; wij wen- schen er u hartelijk geluk mede. Op 16 dezer is het Veurnsch parket te Watou geweest om eene huiszoeking te doen ten huize van den eerlijken notaris Capelie. Rond den avond zijn zij naar Veurne teruggekeerd, geladen met eene groote hoeveelheid papieren, die zij aangeslagen hadden. Het gerucht liep dat de brave bur gemeester daags er vóór in faljiet gesteld geweest was. De aanwezigheid van 't gerecht en het DE TOEKOMST, -«-ga»

De Toekomst (1862-1894) | 1886 | | pagina 1