3 WOONHUIEEN in zijne armen en sedert spreken ZIJNE muzie kanten niet meer dan van reizen en feesten op zijnen kerf! (Wordt voortgezet). IlE€Eff,ARE. DERDE BRIEF. Welbeminde Burgervader Aangemoedigd door het goed onthaal welk mijne brieven bij het geëerd publiek bekomen, neem ik de eerbiedige vrijheid u nog eens mijne gedachten rechtzinnig, in alle waarheid en openhertigheid kenbaar te maken. Liegen, dat wil noch zal ik niet. De kerk toren van Beeelare en hij is wei zes hon derd jaar oud heeft nog nooit gelogen en hij zal nooit liegen ook. Ik wensch dat ande ren ook altijd mochten alzoo te werke gaan. Sommigen meenen ook dat ik, kerktoren van Beeelare, met iemand wil schimpen, Hola, dat ook niet,maar de waarheid zeggen, dat wil en zal ik altijd zonder dubben of vreezen. Ln zou ik, verminkte en verlatene, de waarheid niet mogen zeggen dan 'k Her haal hetnoch voor burger, noch voor sche- pene, noch voor niemand zal ik het laten. Ik heb nog een voordeel dat ik met stout te spreken door u, beminde burgervader, niet zal verdrukt en, indien het mogelijk ware, ^verdelgd zal worden. Ik kan toch maar ongelukkig en gebrekkig zijn Het rampzalige slachtoffer ben ik van de kwalijke overeenkomst tusschen het burger lijk en het geestelijk bestuur want, indien het burgerlijk mee het geestelijk bestuur en den kerkraad eens geweest waren, ik zou reeds lang hersteld geweest zijn. Dat heeft de lezer reeds uit mijne vergaande brieven kunnen begrijpen, hoop ik. Vele van mijne medeparochianen, de zoo gezegde katholieken en andere verdwaalden leggen altijd de schuld op het vroegere bur gerlijk bestuur en den alom beminden Bur gemeester Bayart. Maar och Heere, zij zijn leelijk mis en ik wil eens klaar de verantwoordelijkheid of responsabiiiteit van mijnen akehgen toestand doen kennen. Wie is het die in mijne herstelling niets wilde bijbrengen wanneer de gemeente be reid was het grootsie gedeelte te betalen liet katrioliek ministerie en de katholieke bestendige deputatie van Brugge. Wie is het die later, wanneer M. Bayart, door onophoudelijke pogingen, de tusschen- komst van Staat en Provincie bekomen had, liever zijn aandeel aan de pastorij te ver- kwisten'had dan tot mijne herstelling te be steden De kerkfabriek. Wie is het die over jaar drij, vier of vijf honderd franken voor uwe installatie ver teerd heeft en niet oenen cent kon vinden voor den ongelutkigen kerktoren De ka tholieke meerderheid van den gemeente raad. Wie is het die de gemeentebelastingen van meer dan twee duizend franken verhoogd heeft om nuttelooze scholen aan te nemen en niet eene duit besteed om het noodigste, het dringendste aller werken uit te voeren? Nog eeus de katholieke meerderheid van den gemeenteraad.. Dus altijd en overal zijn bet de katholie ken die mijne meeste vijanden zijn geweest en nochtanswil men mijne nieuwe herstelling mijnen ouden, trouwe vriend, M. Bayart, ten laste leggen. Ah waar is 't dat de christene bidt, de HH. Sak ramen ten ontvangt, bijzonderlijk hulp en troost gaat zoeken waattenzij in de kerk Gij, beminde burgervader, gij wei gert mij te herstellen, dus gij zijt tegen de religie en geheel uw stelsel van bestuur is ongelukkiglijk tegen de religie omdat zij den invloed, liet gezag der politieke priesters te gemakkelijk verdraagt. Indien vele zoogezegde katholieken van Beeelare het verstonden dat de strijd tus schen liberaal en katholiek een strijd om le ven of dood tegen hunne eigene belangen, hunnen eigen welstand is, het zou welhaast met de valscbe katholieken gedaan zijn en de vrede en de eendracht zou op ons gehelde dorp heerschen. Blijkt het niet klaar genoeg in de zake van de scholen dat gij, beminde Burgervader, tegen God, de kerke en de religie werkt Gaat en onderwijst alle volkeren, heeft Christus tot zijne apostelen gezeid. Volgt, gij die leering, gij katholieke bur gervader,die ten minste broeders hebt die de waarde der geleerdheid kennen, kent gij die nietIn plaats van de kinderen te laten on derwijzen,gij verbiedt zelf dat de christelijke leering in de katholieke, gemeenteschool on derwijzen worde gij belet de kinderen de school bij te wonen en dit waarom Omdat vader of moeder, ten blooten hoofde en op de-bloote kniën u de daartoe ónnoodige toe lating niet komen vragen en alzoo uwe on- verzadelijken hoogmoed met voldoen Ver beet niet nogtans dat er geschreven staat Wie zich verheft zal vernederd wor den Mochte zulks u welhaast en misschien vroeger dan gij meent, niet te beurt vallen. Als gij, teerbeminde Burgervader, in za- &en van zulk groot belang aldus legen Chris- tus en zijne kerke werkt, aldus gaat gij ook in andere zaken te werke en als gij spreekt van eerbied voor het geloof, 't kan niet an ders dan schijnheiligheid zijn. Ook wel mis schien uit vrees voor onze politieke geeste lijkheid in wiens handen gij een speelbal zijt en die onder den dekmantel van religie, cte Becelarenaars van langs om meer misleiden om ze meer en meer onder zijn juk te doen bukken en des te gemakkelijker zijne geld kas en wijnkelders te kunnen vullen. Aanveerdt, bid ik u, lieve Burgervader, de rechtzinnige gevoelens van den ongelukkigen kerktoren van Beeelare. Beeelare, 20 Mei 1886. Vljligrtiügbë, den 20 Mei 1886. Niettegenstaande de kermis heeft boone- karap wederom te diep in 't glas gekeken en in de war geraakt. Wie is er de schuld van? Cry, boonekamp, en niemand anders die niet weet op welke manier het aan boord leggen om van uwen jan te maken, om te kunnen buiten alle andere onderscheiden te worden en uwe groote graad van inspec teur des ardures te doen geiden. Bedrieger, uwe faam is maar al te wel be kend, verre en bij, een ieder is overtuigd van uwe fopperijen.Misgreep van uwen kant, kan bij ons niet meer aanvaard worden, want wij kennen uwesnoode daden alleenlijk als deugnieterij. Gij alleenzijt de schuld dat zoovele brave lieden miskend en mispre zen zijn gij alleen maakt den oproer en zijt de oorzaak der twist die in vele huizen en herbergen ontstaan. Gaat gelijk of gij ge zeid hebt naar de kwildibbe, dat schoon meubel, 't sieraad harer toonbank en gij bewonderaar der groote druppels, men kan u wel bij elkander vergelijken, vermits gij op de zelve schaal gewegeu zijt. Ik geloof voorzeker dat boonekamp eenen lintworm in het lijf heeft, want sedert de Toekomst zoo hard op zijne rug weegt is hij zoo vermagerd dat men hem welhaast uit zijn vel schudden kan.Men ziet toch, vrien den, dat die H. Zending veel krachten bezit, niet waar Ook heeft den armen duts, als inspecteur des ordres laast leden Zondag twee gen darmen geréquïeert, en 's anderen daags twee commissaires zijn eenen toer ko men doen Op hun gezicht lag de doodstraf te lezen, fel, kloek dat een ieder siddert bij het vernemen hunner toekomst. Zoodus, drinkebroer n° I, hebt gij reeds bang, omdat ge force majeure gebruikt, of denkt gij misschien met Pater Alberic van de Pottem eenen wals of polka te doen die u ook nog noodlottiger zou wezen 't Was toch maar vuor pinten te drinken. Zou blaasbalg geen tien franken meer dur ven geven aan zijne metsers, om den ver- koopar der Toekomst eens goed af te rossen gelijk over drie weken Houdt u stiltekens gerust, want het zou u kunnen tot bedaren brengen, Gusten kent uwe twee leegangers welke gij aansteldet, zij hebben het tnij zelf gezegd. Dat zij hun maar tevreden houden en zich aan uwe belooning niet blootstellen, indien men het proces in handen nemen moet, over de zaak van Poperinghe, in welker stad gij verleden maand, herberg van Louis den degen eene jonge dochter, in de te genwoordigheid van haren vader op eene baldadige manier uitschelden, 'k Was er bij toen zij in de war geraakten en eensklaps bet hazenpad namen om van geen polici- men", door de getuigen verwittigd, aangevallen te worden, (i) De kwildibbe begint hare schoonheid ver liezen, zooals ook hare kalanten, 't is daarom dat gij van spijt gedurig de jongelingen vraagtof de jonge maagden van Uperen heter den roozenkrans kunnen lezen dan zij??? Het scheelt toch te veel, vrienden, 'tzijn al kaloten met liberale natuur. Hoe vind je die sauws Het moet zijn dat het brusselsch katoentje op Gusten niet meer vergramd is, zoo men wel zegt, want ik heb Zondag in de kalote cercie met haar van de been gegeven,maar ongelukkiglijk was Mijnheer Brrr... tegen woordig en als een bliksemslag, vloog de speelman de deur uit. Op het oogenblik dat ik mijnen brief ging sluiten, verneem ik per poste, dat Boo nekamp een goed werk van bermbertigheid. heeft verricht, met twee dochters, ter eere der eerste communie, gansch in |'t nieuw te hebben gekleed. Alle twee geboortig uit den Brandhoeken Voormezeeiestraai. fflebtje heet, drinkebroer n° 1. Van waar zou die overgroote schat kunnen uitgedaagd zijn Krommenek weet het wel (mystères.) (Gusten Nieuw&gierg.) Yoorjïezeele. Onze schooiers weten altijd hoe aan gcid geraken. Zij en houden maar op van te roepen voor den vastenblok, en zij zijn daar ai met de schale voor de katholieke universiteit't Schijnt dat de kaloten van Voormezeele milde zijn omdat ze moeten, want onze dwingelanden kijken wie dat er niet en zou geven. De vijf mildste van de prochie. die hun nageltje in de kerke hebben, vijf paprentiers met pijpekoppen zijn milde, de kriekhoschuil ook. Feelten die van achter op zijn duimen leest, geeft de geheele winst van eene halve dozijn verkochte goè guano-meters. Pater Van Caeneghem schiet ook in de beurze maar hij moet vervloekt diepe voelen'k geloove dat er een gat in zijn beurze is. Maar iets waarvan men veel sprak is, dat er zooveel liberalen waren die gaven. Hoe is het mogelijk, zoo flauw te zijn; omdat ze wel op letten wie dat er geeft, durft gij niet nalaten te geven! 't Is oelachlijk. Moet ge toch zoo benauwd zijn voor die dwingelanden en hunne triennen Men hoort geheele dagen dat het slechte tijden zijn gij zwoegt en zweet om menheere te betalen, en •bij 't minste dat de pastoor doet, gij geeft in zijn schale Gij hebt ruzie om uwe pachten en lasten te betalen en gij legt u nieuwe lasten op, met gedurig te geven aan den pastoor. Zijt zoo benauwd met van menheere die u in 't algemeen zware pachten opoffert. Ziet gij niet dat dezen die zoo benauwd niet zijn algelijk eene hofstede krijgen als ze eene van doen hebben. Gij geeft toch niet uit overtuiging, om goê werkente doen, maar enkelijk om den pastoor of zijn knape, om menheere aangenaam te zijn. 't Is uit dwang. Al wat ge geeft gij zijt het kwijt en hoe meer gij benauwd zijt, hoe meer zij u onder dert voet zullen houden, 't Is met 't geld dat ze gedurig rond halen, dat de kloosters- schatten verzamelen, dat 'tgeld bij hopen wordt bijeengelegd; en 't is omdat het geld daar roer loos ligt dat de commerce niet gaat en bijgevolg dat de boerenstiji zoo slecht draait. Gij, stiel doeners en boeren, gij weet het, gij hebt ruzie om uwen proprietaris en den ontvanger te beta len, legt u geene nieuwe lasten op voor al de sociëteiten van menheere paster als: St-Pieterspenning, Nieuwjaargiften voor den paus, voortplanting van 't geloove, Franciscus Xaverius en de Sales, de H. kindschheid, H. bloed, jaargebed, vastenblok, katholieke uni versiteit, kalote scholen, enz., enz., die hier en elders zijn ingericht om geld te krijgen. Toont dus liberalen vandage dat gij niet benauwd zijt en geeft niets meer aan die mannen, en als ge iets te veel hebt geeft het aan eenen ouden man, eene oude vrouw, die er voordeel zal van heb ben. Dan zult ge weten waar dat uw geld gaat. Gij zult ten minste welen dat men u niet kult 'met uwe eigene centen. Wat anders Er is eiken eersten Zondag van den maand vergadering van den disch. Somtijds is er buitengewone vergadering. Is het waar dat ze voor de laatste vergadering, vermaand waren den Zaterdag noeue om den Zaterdag avond te vergaderen? Dat en is zeker de wet nietEn van den disch sprekend, wie is er secretaris van den disch De mensehen weten niet waar loopen Disch meesters, eerbiedigt oude menscben, gij kunt ook oud en arm worden, en oud en arm zijn dit is vele. IVO STlEN. Westoüter, den 19 Mei 1RS6. Zitting van den 13 April 1886 Kxvilslabbe heeft idem de ezels bijeen geroe pen om over gewichtige zaken te handelen. De schoolmeesters aan de dagorde. In de vergaderingszaal zitten de ezels zonder een woord te spreken, hunne ooren hangen tot op hunne knien; de heer V., dit zwijgen moede zijnde, vraagt of de gemeenteraad vergaderd is om stomme ambacht te leeren. De gebrilden ezel recht langzaam zijne ooren en roept palnlie, palulle, V. vraagt of gij slaapt! Palulle geeft eenen grooten schreeuw, de anderen doen na zoodanig dan het een hi-kahi-kazonder einde is. 'Palulle. Mijnheeren, ik heb u doen samen komen om over belangrijke zaken te spreken; eerst moet ik u hekend maken dat de nieuwe meisjesschool bij koninklijk besluit aangenomen is. Zietdaar eenen stap vooruitgegaan, 't is een heldendaad te meer om in de Westoutersche geschiedenis te melden. Beenen ezel. Gij zegt mij gisteren nog dat de aanneming der school zoolang weg bleef, waar hebt gij dat nu geweten Palulle. De advokaat C. van IJper heeft kwilslabbe het nieuws geschreven en hij heeft het mij dezen morgen laten weten. Pé bril. Zoodat er nu geen tw.ijfel meer bestaat. De heer V. Dat is niet te verwonderen dat de school aanvaard is, want de katholieke lief dadigheid herijkt toch altijd haar doel. Sedert lang houdt gij u met niets anders bezig dan met de schoolzaken cn het verwonderd mij nog hoe het zoolang geduurd heeft eer gij uwe goeste hadt Het zal nu zeker eindigen of hebt gij nog iets te verbrijzelen dat in uwen weg staat Beenen ezel. Dat zult gij in tijden weten en ben zeker dat wij anders moesten handelen, gij den eersten zoudt zijn om te zeggen dat wij onnoozelaars zijn. Droogen ezel. I)e meesters hebben gelijk en het recht, terwijl zij aan het bewind zijn, hunne rol behoorlijk te spelen. Pa'ulie Het is nu genoeg getwist; morgen zal de meester officieel verwittigd worden dat hij geene meisjes meer mag aanvaarden. Wij zullen ook de nieuwe schoolvrouw haren eed van getrouwigheid aan de wet doen afleggen. De heer V. Zeg liever getrouwigheid aan de heerschappij, want indien de liberalen mor gen aan het bewind kwamen, zonden zij al gauw haren eed vergeten en hare school verla ten. Pé bril. Tut, tut, 't is altijd het zeilde laat ons maar stemmen en er meè gedaan maken. Er wordt tot do stemming overgegaan en het ontwerp wordt met 3 stemmen tegen 1 aange nomen. Palulle. Vooraleer de zitting te eindigen, heb ik u nog iets voor te stellen. Zou het niet mogelijk zijn fluppe prut en zijnen geitenhok te doen verhuizen Wie van u een goed gedacht heeft mag het laten kennen. Beenen ezel. Ja zeker zou hij moeten ver huizen, want dat is eene onverdragelijke zaak eenen geitenhok recht over het huis eens bur gemeesters to hebben. Als de wind in het noord-oost is, kan men bijna in huis niet eten van den geur; sedert allerheiligen tot nu heeft den wind bijna niet veel elders gezeten. De heer V. 't ls daarvan dat gij zoo vet zijt zeker Beenen ezel. Dat is niets, ik ben zooveel te lichter. Als men daaraan geen einde steld zal ik wel een beddege dienstboden moeten zaaien. De heer V. Daarvoor alleen? Het zou wonderlijk zijn. Beenen ezel. Ja voor dat alleen Stelt u zeiven in de plaats;, als men van 's morgens vroeg werkt en dan nog met geen gemak kan eten, zoudt gij content zijn De heer V. Tot nu toe heb ik daarover nog nooit hooren klagen. In 82, als de katten waterden op den zolder, dat het door de spleten liep toen gij bezig waart met noenmalen was het dan. ook den geitenboks schuld Olifant ezel. Al spoternij Droogen ezel. Als men over ernstige za ken spreekt moet men er niet mede lachen. Wordt voortgezel. Met de grootste hoop dat Jul, mijnen korres- pondent. het nieuws uit Reninghelst mij zult nauwkeurig en op tijd geven, zal ik op Zondag het eerste nieuws uit Reninghelst mededeelen. Het eerste artikel dien ik zou geven zal op God den H. Geest zijn, in de Westouterstraat JAN STRAAL. UPEREN 22 Mei. 13 Mei. Tarwe 10,700; 18-50 10,100 18-50 Rogge 2,700, 15-30 3,400 15-37 Haver 1,100 17 50 1,500 17-50 Er weten 000 oo-oo 000 00-00 Boontjes 000 oo-oo 1,100 20-50 Aardap. 4,000 6-00 5,000 06-25 Boter 16,005 250-00 14,830 02-45 Openbare Verkooping van MET AFHANKELIJKHEDEN gebruikt als Smis, Wagenmaker ie en voordezen Bakkerie, TE BECELAERE, wp deu Rlolciihosk, in koopen verdeeld als volgt EERSTE KOOP. Een HUIS van twee woonsten, met verdere aanhoorigheden, ten dienste van smis eu voortijds bakkerie, slaande op 2 aren 93 centiaren cijns- grond van M. Gustave Titeca, brouwer, te Lan- gemarek, bekend op het kadaster sectie A n'" 372e en 572f; gebruikt door medeverkoopers A. VANDENBROUCKE, aan 100 fr. 's jaars, en CH. VANROBAEYS, aan 73 fr. en te sameD fr. 15-45 voor cijns al bo»cn de lasten eu zonder pacht. TWEEDE EN LAATSTE KOOP. Een HUIS en verdere aanhoorigheden, (en dienste van Wagenmakerie cn 8 aren 10 centia ren medegaande erf, bekend op bet kadaster seelie E, n" 290 en 291 gebruikt door Charles DEJAEGHER, aan 110 fr. 's jaars, boven de las ten, zonder pacht. D -ze veikooping zal plaats hebben door bet ambt van den N<>iarisD£GRYS£j te Becelaere, m-l lusschenkomst van zijnen ambtgenoot M,er VICTOR PYCKE, Notaris te Ledeghem, in twee zittingen, wanof de eerste voor den INSTF.L, op W«es»sdiï«r .Inni ï§86 en de tweede veor den TOESLAG, op 9 der zelfde maand, of acht dagen na den instel, telkens om 4 ur n namiddag, ter herberg den Hert, op den Mo tenhork, te Becelaere. GRANEN enz. verkochtte kwantiteit middenprijs p. 100 kilo. verkochtte kwantiteit middennril» p.-tW kilo. 1NSTELPENNINGEN TE WINNEN.

De Toekomst (1862-1894) | 1886 | | pagina 3