w ESTOUTER, Een schandaal. Stadsnieuws. (ie socialisten, want aan de liberalen zullen zij hunne stem niet geven, nu vooral niet, als de wetgevende kiezingen zoo nakend zijn. De liberale kandidaat, de heer Van Acker, bekwam zoo eene meerderheid van '3,100 stemmen op 3,432 geldige briefjes. Die ver pieterende uitslag is van aard om te doen zien dat, zelfs onder de bekwaamheids-kie zers, de omwentelingszucht der socialisten weinig bijval vindt en bijnageene partijgan gers telt, Wat wij als verheugend aanzien, dat is de zegepraal der liberalen te Ronse. Daar hebben de liberalen de twee klerikale uittre dende kandidaten omverre geworpen na een hevigen strijd, Hoerah voor de liberale kiezers van Ronse. Te Oostende is de afgevallen liberaal M. Maryssael geklopt en zijn de twee liberale kandidaten gekozen, ofschoon de klerikalen voor M. Maryssael hadden gestemd. In de provintie Luxemburg behouden wij twee stemmen meerderheid in den provin- tialen raad; te Bastogne hebben de liberalen «ene stem gewonnen, die zij te NeufchAteau hadden verloren. Dat is de definitieve om verwerping van de klerikale bestendige de putatie. In de provintie Namen, hebben de liberalen een lid der bestendige deputatie afgekozen en de balotteering te Gembloux en te Fosses zullen ze misschien eenige stemmen doen winnen. In de provintie Brabant verliezen de libe ralen te Leau, eene stem. In Henegouwen is er geene verandering aan de samenstelling van den provintialen raad, die eene groote liberale meerderheid blijft behouden. In de provintie Luik, winnen de liberalen een zetel te Stavelot. Men weet dat de meer derheid daar ook liberaal is. In de provintiën Antwerpen, Oost- en West-Vlaanderen en Limburg, is er geene verandering; de meerderheid blijft klerikaal. Daaruit blijkt dat de liberale denkwijze, die in 1884 zooveel verloren had, nu geheel in hare eere hersteld is en degenen, die alsdan tot baren val hebben medegewerkt, het zich beklagen en terugkeeren, zeggende: "Wij zien dat de klerikalen ons bedrogen hebben en wij willen het kwaad hers.ellen dat wij gedaan hebben. Onlangs had men te Brussel het gerucht verspreid dat het anarchis te dagblad Ni Dieuni Maitre, (noch God noch Meester) sinds het aan de vervolgingen van het parket ter prooi was, geenen drukker meer vond en dat het diensvolgens zich naar Geneve (Zwitserland) gericht had om gedrukt te worden. De politie geloofde daar niets van en Maandag namiddag, had er eene rechterlijke huiszoeking plaats in eenen boek winkel, waar er eene kleine drukke rij aangehecht is. Die huiszoeking heeft, volgens het schijnt, niet vruchteloos geweest en het bewijs geleverd dat het laatste nummer van Ni Dieu ni Mailre, dat gene welk men zegde van Geneve te komen, wezentlijk daar gezet en ge drukt was. De proeven en de - niet gelukte bladen zijn aangeslagen geweest. Het huis, waar het godde loos en oproerig dagblad gedrukt, is geweest, 't is dat, wat men de .stichtende ontdekking van de zaak heeteo mag, is een broeinest van het volbloedste en zuiverste klerika- Jism, dat de godvreezendste en heilig ste uitgaven en afkondigingen voor specialiteit of lievelingsvak heeft. Waarlijk de twee uiterste gaan daar hand in hand 't Is stichtend,heel stichtend,zulle! Zondag om 11 1/2 ure 's voormiddags, had op de Groote Markt, in de tegenwoor digheid van het gansche Pompiers-Korps, aan den heer Ducorney, Is., bediende op ons stadhuis, de plechtige overreiking plaats van het burgerkruis, dat hem toegestaan werd bij koninklijk besluit van 30 April laatst in èelooning der bewezene ^diensten binst een Ijoppbaan van meer dan vijf-en-dertig jaren. De heer Burgemeester zat die belangwek kende plechtigheid voor. De heeren Schepe- ne Bossaert en Raadsheere Verschaeve, de Voorzitier der maatschappij van Ouderlin gen Bijstanden welke de nieuwgedecoreerde met zooveel zedigheid als onbaatzuchtigheid de belangrijke bediening van schaibewaar- der vervult, hadden die ceremonie ook met hunne tegenwoordigheid opgeluisterd. Deze plichtplegingen hadden op de Groote Markt eene talrijke menigte uitgelokt én hebben oorzaak geweest dat het muziek der Pompiers ons een onvoorbereid, maar heel lief concert hooren liet. Spijtig en jam mer is 't dat wij zoo zeldzaam van dergelijk® concerten genieten kunnen. -o-—» tfieets zegegwiaal. Verleden Zondag was 't Nieuwsbladje oorendul, omdat wij de kiezing van den heer Buis, burgemeester van Brussel, eene veel beteekende zegepraal heeten. Het is geene overwinning voor de liberale partij, zegt 't Nieuwsbladjewanneer de heer Buis met eene meerderheid van 2000 stemmen geko zen is 't Zal zeker eene neerlaag geweest zijn en 't zullen de klerikalen zijn, die de zege I behaalden 1 Voor zulke zegepraal, Nieuwsbladje, als de heer Jacmart te beurt viel, wordt ge ook hartelijk bedankt zulde Om gekozen te worden is de heer Buis de radicale stemmen moeien gaan afbedelen, beweert 't Nieuwsbladje. Doch wij zijn van meening dat het de heer Buis niet was, die mondelinge onderhandelingen met de mannen der Associatie heeft willen aanknoopen en eenen koop sluiten, 't Waren Buis vrienden niet, die aan dat nest ruitenbrekers voor stelden van in de provinciale kiezing voor hunne lijst te stemmen, zoo zij nu voor ze keren kandidaat wilden tamponeeren. Is 'i zoo niet, Nieuwsbladje Als de radicalen besloten voor den kandi daat der zoogezegde doctrinairs te stem men, 't was omdat zij te kiezen hadden tus- schen twee kwaden en van die twee natuur lijk het beste kozen. 't Was tegen den ge- meenschappelijken vijand 't alles verdel gend klerikalism, dat zij te velde trokken en zij hebben 't heel en gausch den kop ingesla gen. Iedereen heeft die knappe handelwijze blijmoedig toegejuicht, buiten 't Nieuws bladje en zijne apostelen. Ook laat zulks zich gemakkelijk verstaan. Het ziet dat de Brusselaars tot driemaal toe opentlijk getoond en doen gevoelen heb ben dat zij de independent en voor hunne volksvertegenwoordigers niet meer willen, dat zij aan deze ade vertrouwen ontzeggen en dat zij hen vriendelijk verzoeken een mandaat neer te leggen, waarvan zij mis bruik maakten om ons nationaal en degelijk onderwijs ta vernietigen en het land naar den zedelijken en stoffelijken ondergang te slepen. En met de neerlegging van dit mandaat ware'het gedaan met de heerschappij «on zer meesters De zeven nulliteiten uit de ministeries zouden hunne schilderij mogen oprollen en elders gaan zingen en dat is 't,wat 't .Vieuws- bladje. in geen geval wil, noch aannemen kan. Doch dat het gerust weze. in 1888.zal men wel dat grrroote ministerie aan de rieura zetten met «.al den luister aan hunne je- suite streken verschuldigd en dat tot meerdere schande en spijt van 'i Nieuws bladje en zijne gelijken. Amen. BURGERSTAND van dsn 14 tot dek 21 Mei 1886. Mannelijk.geslacht4. Vrouwe'ijk id.: 3. Sterfgevallen Terssen, Karolus, zonder beroep, 80 jaren, weduwaar van Nathalia Sabbe,Dixmuclestraat.- Fieuw, Julia, dagloonster, 32 jaren, echtgenote van Franeiscus Vangilluwe. St-Pieters buiten. Dewachter, Emilius, kleermaker, 27 jaren, ongehuwd, Meenenstraat. Geboorten Mannelijk geslacht 4. Vrouwelijk id.7. Huwelijken. Cloet, Karolns, vischverkooper, en Gouwy, Rn a'ia, dienstmeid. Caidinael, Rodolphe, hoedenverkooper, en Brvon, Ceuna, zonder be roep. Sterfgevallen Bouckelioen, Philippus, zonder beroep, 82 jaren, echtgenoot van Hortensia Masterleet, Brielen nevens IJperen. Lava, Jlelania, zon der beroep, 38 jaren, weduwe van Lodewijk Ciroux, St-Jacobs buiten. Torney, Joanna, zonder beroep, 60 jaren,weduwe van Desiderus Wyekaert, St-Jacobsstraat. Coutrez, Louisa, kantenwerkster, 20 jaren, ongehuwd, Meenen straat.'Dedryver, Joannus, herbergier, 64 jaren, echtgenoot van Nathalia Deplacie, St-Ja- cobs Nieuwweg.Thiebault, Lodewijk, zonder beroep, 66 jaren, ongehuwd. Seminariestraat. Devos, Franeiscus, zonder beroep, 74 jaren, echtgenoot van Louisa, Vantichelmon, Bukker- straat. Knockaert, Petrus, 57 jaren, echtge noot van Nathalia Plaetevoet, Meenenstraat. Gontier, Maria, herbergierster, 54 jaren, echt genote van Hendrik Corselis, Thouroutstraat. Debrnyne, Christina, strijkster, 28 jaren, echtgenote van Prosper Decheiver, Beluikstraat. Kinderen beneden de 7 jaren Mannelijk geslacht, 3. Vrouwelijk id., 2. o— BURGERWACHT. Maatschappij Cijbelsctiulters.Schieling van Maandag 47 Mei 1886. Hoogste getal. Boedt Léon 5 3' 4 4 4 20 Ligy Albert 5 3 3 4 4 19 Masscheleyn Alphonse 4 3 4 5 3 19 Mailliard Gustave 4 3 4 5 3 19 Poot Arthur 4 3 3 1 1 14 Vannieuwetihuyse Cyrille 1 2 2 4 4 13 Swekels Léon 3 1 2 3 3 12 Beke Ernile 3 1 5 0 3 12 Juncker Félix 3 4 5 u 12 -» De Bestuurraad van de Concorde maakt bekend dat, ten gevolge van een onvoorzien beletsel, het muziekfeest, dat Zondag aanstaande in het Zomer lokaal moest plaats hebben, tot een anderen dag. die later zal bepaald worden, moet uitgesteld zijn. in vergelding zal de groote prijskamp in het bolspel (duitsch), die den 46 der Meimaand niet heeft kunnen plaats grijpen, op /.ondag 30 dezer, zoo het weder zulks toelaat, plaats hebben. IJperen, den 27 Mei 1886. Uecelare. Voor deze week moet gij het mij vergeven dat ik maar een klein artikeltje schrijve, wantik ben kwaad, ja duivels kwaad op die wraakzuchtige kaloteu, omdat zij een ander stratïeu voor mij. Ach, gij meent u te wreken op fonctien-no- tarissen van de gemeente om de rolle van mijne artikels, maar lafaards zijt ge. men- scbenvervolgers, hroodroovers, en ik weet niet wat nog al. Gij hebt onze oude adminis tratie die met verstand en wijsheid be stierde in brokken en stukken getrokken in uwen leugenaar van Meenen, en nu zouden uwe ezeldaden moeten gedoken blij ven. Neen, ik en zwijge voor niemand als ik in mijn recht ben. Wat, priesters zouden mogen schandelijke leugenachtige artikels schrijven tegetl de liberalen die zij uit den grond van hun hert verfoeien, en ik zou de waarheid niet mogen verkondigen'? Ik zal zwijgen als ik dood het1, maar nu niet. Begint met de opstellers van uwe artikels te laten kennen, en alsdan zal ik, liberale Lanleernook al de mijne onderteekenen. Ik s-baam mij niet voor u, ik mag gekend zijn. Maar ik meet u met dezelfde maat waar mede gij onze vrienden gemeten hebt. Mij en kunt ge niet deeren, gij hebt mij niet noodig, en ik kan u gemakkelijk missen. Maar gij wilt u wreeken op menschendie on der uw gei>ied staan, en mannen die van u niet afhangen, laat gij gerust, omdat gij niet verder kunt. Maar kondet gij ge zoudt ieder een het mes op de keel zetten, dat is de lee- ringe van de kaloten. Gaat waar ge wilt, men hoort van niets anders klappen of van da laatste vergadering van den gemeenteraad. Ja, Theofiel, ik wist dat gij vele vrienden haddetmaar ik wist ni«t van zooveel. Tot de kaloten >oe keuren de handelwijze van eenigte onzer stadhuis bazen af. Vergeeft mij, Theofiel, misschien ben ik in zekeren zin de schuld van de ver volging tegen u gericht. Ik kan het niet hel pen, ik heh gedaan om wel'te doen, en ik wil noch zal niet ophouden, tenzij op conditie. Ik zal vooridoen zoolang als dat zij onze mannen willen op de pinne zetten. Wie ons gerust laat, laien wij ook gerust, wie ons aanrand, zullen wij ook attakeeren. Zoodus, gezond gesproken, wilt gij dat ik ophoude, laat ons gerust, bestiert 0112e ge meente zonder partijschap en vervolgt de bedienden niet meer die hunne fonctie met ijver en tot ieders voldoening uitoefenen. Dan, ik beloof het u, zal ik u ook gerust la ten, eerder niet. Ik geloof dat wij alzoo 't accoord zijn,hé Intusschentijd zijn eraltegelijk vele Bece- larenaars om deswille van mij vervolgd ja ik durf het u verzekeren, menschen die mij niet kcssijen, die nu nog niet weten wie ik ben, wat ik doe, en waar ik wone, zijn hun postje afgepakt en op al'e manieren vervolgd Ik herhaal het nog eens, zegt wie ge zijt, gij die de schandelijkste artikelsin den Mee- nenaar en het Nieuwsbladje geschreven heeft, en dan zal ik naar Becelare naar de eerste misse komen om Carlos eens te hoo ren lierelieren op den orgel, en dan achter de misse zal ik op den steen van publicatie gaan staan, en luid op zonder vaar of vreeze voor al wie het hooren wilt den waren naam zeggen van Den liberalen Lanteern. Donderdag aanslaande, O.-H.-Hemel vaart dag, groote feesten op het gehucht Nooi'd- einde gegeven door de Vereenigde Mieruls. Prijskampen voor gepinte geiten en kolte- raars, decoratie van onzen wijdvermaar- den Carlos. Elk zeg het voorts. den 26 Mei 1886. Vervolg van de Zitting van den 15 April 1886. Palujle. Voor mij is het eene belangrijke zaak, want ik heb er veel door tegengekomen Dezen winter deed ik een zwijn dood en noodig- de eenige vrienden naar de kermis uit, zooais Pietje, Basiltje, Levintje en Stintje den juisten van Reningheist. 's Morgens was het goed weder en den wind zat in het zuiden; wij waren allen daarover verheugd, maar ongelukkiglijk als het tijd was van aan tafel te gaar:, keerde den wind naar den noord-oosten. Op eens kwam er zoo 'nen aardigen geur binnen dat de genoodigden den neus toe nepen en aan elkander vroegen is het gij die zoo aardig reukwater in uwe kleederen heeft? Men eindigde met op te slaan en den tafel met honger te verlaten, Ik was beschaamd tot achter mijn ooren (de heer V. lacht hertelijk) Ik vind dus mijne vrienden dat het niet zonder reden is dat ik zulk een voorstel doe, ik vraag dus nog eens omdat fluppe's geitenhok zou moeien verhuizen. De heer V. Dat is eene zeer moeilijke zaak. Daar zullen nog eens onkosten aan vast zijn en wie zal ze betalen? Droogen ezel. Dat zal zooveel niet kosten. Beenen ezel. Wij zijn de gekozene dei- gemeente en wij zijn verplicht voor ieders wel zijn te zorgen, en wij mogen het ook doen voor ons, ook zal den bok niet te klagen hebben, wij zullen hem eenen schoonen stal geven. Olifant ezel. Niets klaarder dan dat. De lieer V. Ja, ik weet wel dat gij voorde geiten's welzijn zult zorgen, maar voor wat het officieel onderwijs aangaat, dat niet. Gij moogt stout voor u werken, maar het ware te wenschen dat anderen niet vergeten worden. Pé bril. Wij dragen den naam van ezels, maar wij hebben toch nog reuk. Een opperhoofd moet eerbiedigd worden, mijne beste gevoelens zijn voor het voorstel van paiulle. De heer V. 't Is ai goed en wel van den bok te veranderen van woonst, maar waar zullen wij hem plaatsen Beenen ezel. In den braband De heer V. Waarom op de plaats niet, hij zou daar zoo wel zijn De beenen ezel springt, neemt zijnen stoel bij den voorpoot en werpt hem met /.uit geweid tegen de deur dal hij er door vliegt en kiest zelf het hazenpad. Beuterpander, zijnen vriend zoo ontsteld ziende, verzoekt zijne vrienden, gauw te stemmen om te kunnen achter loopen. De heer V. verlaat de zaal al lachen en be kijkt zoo drollig de blijvende zittende ezels hun werk voortzetten. Het voorstel wordt door de overblijvende leden gestemd. Pé bril. Wanneer moet hij vertrekken Beuterpander. Wij zullen hem dr ie maan den tijd geven. Wij zullen voor de kermis nog eene zitting houden om de programmen dei- vermakelijkheden 'e maken. De zitting is gedaan. De ezels vertrekken al hunne ooren laaien. De levens-beschrijving van den heer schepene B. Maas. Wij komen een zeer gevoelig verlies te ondergaan in het overlijden van den heer Maas, schepene te Westouter. Vijf-en-dertig jaren heeft hij in den gemeenteraad gezeteld!'Vijf-en- twintig jaren bekleedde hij het ambt van sche- nene. Zijne loopbaan heeft voorbeeldig geweest, nooit zag men iemand zijnen dienst meer ver kleefd dan hem; hij was een voor-staander van besparingen en heeft veel bijgedragen om het geluk van Westouter te verzekeren. Arm en rijk waren voor hem even gelijk, want in zijne rechtschapenheid had hij geen onderscheid kun nen maken; nooit ging er een ongelukkigen ongetroost uit zijne woning; voor allen wist'hij geneesmiddels, was hij geen doctor voor het lichaam, hij was het toch zedelijk. Een voor staander der liberale partij was hij, daarvan heeft hij meenigen blijk gegeven en niettegen staande zijne liberale gezindheid, was hij een weldoener der geestelijken. Nogtans heeft hij veel door hen moeten lijden en nog verachtte hij ze niet, daarvoor was zijn hart te goed Niet alleenlijk vvas hij, een uitgelezen vader voor Westouter nraar ook voor zijne eigene kinde ren; van jongs af wist hij hen eene goede op voeding te geven, hij leerde hen den goeden oj Gchoortf-o. kinderen berieden de 7 j.iren Mannelijk geslacht,1 Vrouwelijk id., 1. Van den 21 tot den 28 Mei 1886. 0- Bericht. ^ilUltOIKllgÜDg.

De Toekomst (1862-1894) | 1886 | | pagina 2