WOONHUIZEN Mengelingen. weg bewandelen voor hun onderwijs vooral heeft hij gezorgd, want hij wiste zeer wel dat opvoeding en onderwijs moet gespaard gaan, daarin gaf hij eens blijken van zijn verstand en gezond oordeel. Zijne kinderen verliezen niet alleen in hem eenen teederen vader maar ook eenen wijzen raadgever, en Westouter dan Haar verlies is zoo groot dat het onbeschrijve- lijk is, want in de ongelukkige tijden die'het beleefd moet dit de Westouternaars gevoelig treffen ook is den rouw onder hen algemeen. Twee redevoeringen hebben op het graf uitge sproken geweest, al de aanhoorders waren zeer aangedaan en verlieten met een beweend hert de laatste rustplaats van hunnen [dierbaren vriend of weldoener. Mogen de kinderen Maas de voetstappen huns vaders volgen, het ware het bewijs van verkleefd heid welke zij aan de gedachtenis huns vaders zouden kunnen geven. Ook wij, liberalen, zullen strijden voor het gemeene welzijn en zoo onze ziel nog leeft nadat zij ons lichaam verlaten heeft, dan zal den heer Maas hem mogen verheugen. o—» Mededeeling van Jan Straal err ttÉBINGlIELST. den 24 Mei 1886. He week vóór Westouter kermis van het jaar '1883, was God den H. Geest (kom Ys) vergezeld van Gusten den kom Ys van Zevekote ora eene wandeling tot den neêdergraaf te gaan doen. Daar gekomen zijnde gingen zij de herberg binnen en vroegen eeu glas bier zij spraken over koeien en kalveren en waarschijnlijk over Jan Straal ook, toen God den H.gee<t een hesp bemerkte die in den hoek van den heerd hing. Gij moet weten, beminde lezers, dat God den heiligen gee-t onder de gedaante van eene duif geen hesp eet.maar wanneer hij in het mensche- fiik lichaam zit,dan is hij er zeer verlekkerd op. Zoo was het hier ook hel geval met den heiligen geest Nauwelijks had hij de hesp zien hangen of hij watertande reeds en riep bazin gij hebt daar wel eene schoone hespe hangen, ik zou er wel willen van eten! Eh wel mijnen vriend, zegt de bazin, wij zullen er van eten. Gusten.Parbleu als het maar is van er van te eten zal ik ook afkomen. Bazin. Het is ten uwen dienste. God den H. geest.— Gij moogt op mij reken. Beide vertrokken naar Reninghelst waar zij gedomicilieerd zijn onderwege zegde God den heiligen geest aan Gusten nom de nom, Gus ten ik trék Zondag op naar de kermis orn eenen goeden smul te doen, de bazin zal er toe leg gen voor eenige pinljes bier die ik zal drinken, getrakteerd zijn met hespe 'tzal gaan, Gusten. Gusten. Ja. dat is niet getrakteerd zijn haddet gij geene hesp gevraagd denkt gij dat zij er u zoude aangeboden hebben, daarvoor zijt gij geen kalant genoeg. fi. geest. Wel ik ben zoo delicat niet -waar men het mij niet presenteert vraag ik het. ik lach met die beschaamdheid, hebben is heb ben en krijgen is de kunst. Gusten. Ik ben zoo beschaamd niet maar ik meende toch dal het om te lachen was. God den H. geest. Om te lachen, pas de danger, mon ami, nioi, je dis vive le hespe et ii ba's de beschaamdheid. De kermis was daar en den heiligen geest trok de Zondag na den noen naar den neergraaf Hij was flink opgezet,zeker om de bazin te beko ren en alzoo nog een schelletje meer te krijgen daar gekomen zijnde, begon hij met personen die daar waren te bollen. Reeds vier uren was bij daar en nog sprak men van geen hesp eten, niettegestaande hij reeds verschillende keeren naar de bazin gekeken had,maar de hesp kwam niet af en den tl- geest, moest al watertanden naar Reninghelst trekken.De Maandag, Dins dag, Woensdag en Donderdag, ging hij na den noen wéér naai- den nedergraaf en de zelfde comedie begon gelijk de Zondag Maar het ging zoo wel niet, de laatste dag vroeg hij waar de hesp «as, en de bazin zei ja, wij zullen er van eten.hij werd kwaad en antwoorde, waar om beloven en niet doen. Hij was woedend, over hetgene hij affront noemde, maar het was geen affront, het was maar eene eenvoudige klacht. Sedert die ge beurtenis heeft hij nog niet in huis geweest. Üe kermis nadert nog eens, zoudt gij niet nog eens gaan om van de hespe te eten; ot is uwe goesting misschien voor goed weg Zondag de biecht van Jan Straal. B&epêctoe. Op bevel van zijne boogweerdige haas Jan Klakke van Brugge, zal baas goud vogel van Poperinghe,den 23 Mei de kerk van Reninghelst komen bezoeken Indien er iemand begeer hem te spreken, hij zal ten dienste van eenieder zijn. Jan baas goud vogel begeert eens met u te mogen spreken gij zoudt zeer wel doen van te komen en gij zult met ons het noenmaal nemen. Groetenissen, Opperbaas. Reninghelst, den 24 Mei 1886. JAN STRAAL. LAMERTOGUE, den 26 Mei 1886. In het schoone jaargetijde, vrienden, vliegt men op de vleugels van den stoom, zooats de dichters zeggen de bergen over. In uea winter reist men, voor het vuur gezeten, rond zijne kamer, en men geniet al het blijde van het huislijk leven, zooals onze oudjes dit genoten en die niet verslingerd waren, zoo als wij, op partijenkoffihuissociëteit, club, schouwburgschoolkerken zeker niet op de dikwijls geestverdoovende, geld en heerschzuchtige, zwarte bende. Ja, Via- mertinglienaars, de schoone tijd is voorbij, want het zwart gespuis heeft bij middel van stoom en électriciteit, de oude wereld weg gevaagd om ons zooveel te beter doorde mod der te kunnen trekken. Gij, geldflesch, en bijzonderlijk den ge- kruinden smet drijvuldigheid, zijt de, bewer kers van den ondergang van veien der Vla- mertingbenaars. De vernedering uwer dor pelingen, en de bevorderaars des ongeloofs. Gij nog, smet, die het durft wagen be spieders te betalen en rond te zenden in de herbergen om den worm uit den neus te trekken van alwie iets durft reppen wat u, zwarte kazakken, zou tegenstrijdig zijn,ten einde hun volslagen ongeluk te bewerken, of tot den bedelzak te dompelen. Overdenkt het wel, uwe snoode fopperijen zullen u vroeg of iaat aan het geweten knagen. Een punt vind ik- zeer opmerkelijk, 't is dat de kaloten zich onder verschillende soor ten, onder verscheidene vormen vertoonen, die niet alleen met elkander in verband staan, maar zelfs van elkander kwaad sto ken, ten einde zoo onze long te pelen om jte weten wie Gusten Nieuwsgierig is. Maar op merkelijker nog is het, dat deze verscheiden heid van wezen en karakter samengaat, niet reeds voor de zoogenaamde kopstukken van de katholieke oudheid een sieiiig bewijs is voor de leugenachtigheid hunner heldenda den waarmede zij hunnen heer en meester verheeren. Geen zondaar zoo bedorven, of er is nog iets goeds in.hein Toch is er in hun gemoed nog plaats voor zoete aandoeningen en kun nen zij zich nog soms, al is het maar voor weinige oogenhlikken, uit het slijk verheffen waarin zij schier begraven waren. Maar neen de Toekomst doorklieft u het gewe ten en zoo weigert gij de absolutie in de biecht Hoe zou het anders kunnen, dat de men- schen hunne religie verlaten, gij dwingt ons gedurig tot opstand als de vrede begint te heerschen. Uwen winkel die zoo goed draait en de penningen die gij gedurig inoogst, zijn nog niet genoeg om u vet te mesten, geld, veel geld, altijd geld dat is uwen God, zwart gebroed, als men maar geld heeft kan mon gemakkelijk in den hemel gezongen worden, of men vrijdenker is Of niet, als er kluiten zijn, schreewt men nog een kwartieruurs langer. Overweegt dus, laffe heknibbe'laars der brave lieden, dat, des tnenschens ziel is geschapen naar het beeld des scheppers, ja, kan er in zeker opzicht een deel van genoemd worden. Indien gij denkt met. boosaa-ds te doen te hebben, gij zoudt u grootelijks bedriegen, smet, want wij dragen noch haat noch nijd in ons hart. Maar gij, drietuilwilt ons doen buigen als eene twijg voor den wind, als een soldaat voor zijnen generaal, en in tegendeel wij irotseeren u. Gusten lacht ge durig in zijne vuisten, met al uwe dwaze strekken en nog meer dat gij zoo u beste doet om hem in eens uwer fijne netten te vangen die nog te grof zijn voor den armen Gusten. Heb je 't beet, smetje Zie, smet drijvuldigheid, wat Gusten de Vlamertinghenaars toestuurt Om hoog op starrenboog gezeten Leeft, heerscht ons rechter,die ons druk Voorzien, gewogen, afgemeten, Verordend heeft tot ons geluk. Laat onbezorgd Hem de uitkomst over Hoe lang ze in haar ontwikk'ling draal Ons neerlaag wordt ons zegepraal, Ons distelkroon, ons glórieroover De lijdenskroes ons thans bereid De drinkschaal onzer zaligheid En inderdaad kapt gij ook gedurig op de Toekomst en zoudt ze willen vernietigen en onderkruipen. Weet immers, schooiers, sinds de Toekomst ook een politiek, wijsgee- rig, wetenschappelijk en letterkundig blad is geworden, sinds het zich aanbied als de wraakgodin van het kwade, de beschermen gel van het goede, sinds het met onvermoei de hand het zaad van waarheid en onwaar heid over den aardbodem strooit sinds het in alle vrije landen geroemd wordt. Lieve hemel, hoe geraakt Gusten aan zulke ellenlange zinsneden ten einde. Sinds dien tijd, vrienden, heeft het papenras nooit an ders dan zijne venijnige woorden tegen ons uitgebraakt. Zij die pootspelers, verdruk kers der armen, de vijanden van het iihera- lismus, en, het hedendaagsche vergif der katholieke religie. Aan wie zal Boonekamp zijne verwittin- gen neigen Gijdie schuldig zijt, Edouard en Char les-Louis, te doen verdwijnen, omdat zij uw vui tje niet meer wilden zijn en bijzonder lijk omdat gij een rnan van niet, een dron kaard, een valsche bedrieger zijt. Avec une figure octogone, desl-a-dire a huil faces Weê aan u, Boonekamp, want ik vervolg u als antichrist, en ik hoop u welhaast met hem te kunnen verbinden. Gij waart maar vijftien jaren oud wanneer men u reeds eeu brandstok van de hel noemde, zoodus er zit geen betering in u, daarom is het dat gij als eenen razende hond wordt aanzien in Vlamertinghe.en dat ik hoop zooveel te beter mijn plan tot uw ongeluk (als wederliefde) te kunnen vervaardigen, want gij verdient niet in onze sociëteit te worden aanzien ge lijk gij u zelfs wilt bedoelen.Dwaling, boone- karnp, diepe dwaling, want die brave lieden, bovengemeld, zullen u tot groot misnoegen ankervast doen leggen en getuige zijn in eene andere plaats van hetgeen zij oogge tuige zijn geweest (monopole der kolen). Uwen pols zal wat meerder slaan, maar... te vergeefs zult gij trachten u tot, ons te wen den. Ziedaar den godsklop welke wij u in 't korte geven zullen. Uwe teleurstellingen en fopperijen, uwe snoode zinspelingen onder den dekmantel zullen u welhaast de roode muts doen vallen want zij heeft genoeg gewaggeld tot uw ver maak en onze spotternij. Een einde moet komen aan die treurige t'ooneelen die door uwen valschen invloed bij ons niet meer gewaarborgd zijn, want wij trootseeren u en uwe laffe bespieders die welhaast hunnen toer van gebrek aan brood zuilen mogen verwachten (brrr...) De kwildibbe heeft op heeterdaad betrapt geweest den roozenkrans te lezen, tiaar ge- viezene meid had, hel geziendaarom was zij verboden dezelve na te volgen of vrucht baar te maken, en zie, vrienden, hoe lafhar tig de kwildibbe het op haren rug wilt wer pen. 't is gemakkelijk als men geen tegen stand van antwoordt krijgt. Dié nooit gestreden heeft, heeft nooit gezegenpraald. Maar die nooit gedeugd heeft, weet ook wel riemen te snijden uit een ander mans vel. Tot Zaterdag voor beter nieuws. (Gusten Nieuwsgierig.) Eene raadgevingEme weduwe, wel wat rijp van jaren, maar nog goed bewaard, gaat bij doktor l)..., die ook weduwaar is en legt uil wat zij lijdt. De doktor antwoordt baar Mevrouw gj moet zoo spoedig mogelijk hertrouwen. Mrl i), d ktor, als u dat bevalt. Ycrsehooning, Madame, de doktors voor schrijven wel een geneesmiddel, maar nemen hem Zelf niet. Ze was onpasselijk. Een rijke koopma n die eene schoone jouge vrouw had, gaf een feest op zijnen buiten. De genoodigden wandelden in het park en de koopman zelf wandelde in den scha duw der hoornen, toen hij eensklaps door hetge- bladerde zijne vrouw in de armen zag van een jongen advokaat. Dtze laatste bewerkende dal de koopman hem gezien had, riep eensklaps. Haast li, beste Mijnheer Hoorremans... uwe vrouw is niet wel. En gij, zegde de koopman, hebt mij het air ze zeer wel te vinden. Baas Jan ging deze week' naar Audrnaarde toen hij in den trein zat haalde bij zijne pijp uit, maar vroeg eerst aan eene dame of zij legen den rook kon. Neen, mijnheer, ik kan hem niet verdragen. Oh dan beklaag ik u Madame... En baas Jan stak zijne pijp aan. Leeraar. Uw zoon, mijnheer, is te onrr.3tig in sommige opzichten. Zes a acht glazen hier iederen avond is veel te veel voor een jong mensch. De vader. Maar daarentegpn is hij in andere opzichten ook weer erg matig. B j». water drinkt hij nooit Mama tot haar vierjarig dochtertje. Lieske wilt gij 't wel eens laten van aari de klontjes'suiker te lekken Mama toch ik lek er niet aan... ik geef ze maar een kusje... Cies I)... komt eene kennis tegen en z gt ik heb daar bij mijnen huismee.sl.tr geweest en had al de moeite van de wereld om hem een weinig geld te doen aannemen. Dat is niet mogelijk, en waarom Omdat bij er veil wilde hebben. Mijnheer Slerüok, zegt M. Pypaert gij moest mij eens dien boek Lenen met printen, het is al zoo laog dat ik hem wenscli t" lezen. Hel spijt mij M. Sterlink, maar ik heb voor princiep genomen, nooit hoeken uit (e leenen... men geeft ze niet terug. G;j ziel dat mijne biblo- lileek goed voorzien is. niet waar. Ehwel al die boekeu heb ik geleend Z-g eens, gebuur, wat worden de lieden in de stad toch verwonderlijk knap. Daar hebber ze nu weer iets uilgevonden, dal ze stenograplite heetcn. Als ge nu begint iets le vertellet) en ge hebt slechts een paar wool den gesp' eken, dan hebben ze uw gansche redevoeringal van 'l begin tot 't rinde opgeschreven. IJPEREN 22 Mei. 29 Mei. Tarwe 10.700 48-50 16.500 18-50 Rogge 2,700 45-30 2.200 43-50 Haver 4,400 17 50 200 17-25 Erweten 000 00 00 000 00-00 Boontjes 000 00-00 700 19-00 Aardap. 4,000 6 00 3,000 6-00 Boter 16,005 230 00 17,000| 235-00 Openbare Verkooping MET AFHANKELIJKHEDEN gebruikt als Smis, Wagenmakerie en voorde zen Bakker ie, TE BECELAERE, cp dem Molenhoek, in koopen verdeeld als volgt EERSTE KOOP. Een HUIS van twee woonsten, met verdere aanhoorigheden, ten dienste van smis en voortijds bakkerie, slaande op 2 aren 93 centiaren cijns- grond van M. Gustave Titeca, brouwer, te Ean- getnarek, bekend op het kadaster sectie A n" 372e en 372f; gebruikt door medeverkoopers A. VANDENBROUCKE, aan 100 fr. 's jaars, en CH. VANROBAEYS, aan 73 fr. en te samen fr. '15-45 voor cijns al boven de lasten en zonder pacht. TWEEDE EN LAATSTE KOOP. Een HUIS en verdere aanhoorigheden, ten dienste van Wagenmakerie en 8 aren 10 centia ren medegaande erf, bekend op het kadaster sectie E, n" 290 en 291 gebruikt door Charles DEJAEGHER, aan 110 fr. 's jaars, boven de las ten, zonder pacht. Deze verkooping zal plaats hebben door het ambt van den Notaris DEGRYSE, te Becelaere, met tusschenkomst van zijnen ambtgenoot Mter VICTOR PYCEiE, Notaris te Ledeghem, in (weezittingen, wanof de eerste voor den INSTEL, op WociisjEag S Juni 188® en de tweede voor den TOESLAG, op 9 der zelfde maand, of acht dagen na den instel, telkens tom 4 uren namiddag, ter herberg den Hert, op den Mo lenhoek, te Becelaere. Kantoren van de Notarissen VAN- IDEM BERGSE, te Pervyse, en FROOT, te Woumen. OVERSLAG. DINSDAG, 8 JUNI 4886, ten 3 ure juist namiddag,bij Pieter FLA- MEYGH-HAERYNCK, te Keyem, van 1Een schoon HOFSTEDEKE en h. 2-52-65 c. erf, te Keyem., oost nabij de dorpplaats.— Gebruikt door Désiré Vanbesien en andere om aan stonds in 'tgebruik te treden. Ingesteld fr. 6.575-00 2. H. 4-52-98 c. MAAIGRAS, in 3 koopen. in Keyem-Waele. Ge bruikt door Désiré Vanbesien tot 11 November 1886. Ingesteld fr. 2.275-00 3. II. 3-31-20 c. WEIDE en ZAAILAND, langs den steenweg- van Leke naar Schoore. Gebruikt door Desire Vanbisien, tot 11 No vember 1886, en Sebastiaan Deyriese, tot het scheen der oogstvruchten van 1886. Ingesteld fr. 6.800-00 4. Een HOFSTEDEKE en h. 0-82-70 c. erf, in Keyem en Schoore, nabij voormelden steenweg; ten meesten deele gebruikt door voornoemden Devriese. Ingesteld fr. 2.650-00' 5. H. 0-85-40 c. MAAIGRAS. te Slvpe, kadaster sectie B n1' 722. Gebruikt door Vanbesien te Keyem Ingesteld fr. 1.500-00 we* rA^S!i^yx%^rx^accac■^^3S^mzL^siU2^sJ^^n!iK^t^^rr^X3aa^rsx^rr!^,vr^a«ai^^Jütsmsx^ax^saMx^■^ r?3BKxcj^Marig5a3iaA»^-£'«r/^/>^.TP*rxgr>-?r«S<»a?&" (Hl WEN enz. verkochtte i middenprijsj p lUOkilo. j verkochUc kwantiteit 1 midden prijs p. 1C0 kiio. i van 1NSTELPENNINGEN TE WINNEN.

De Toekomst (1862-1894) | 1886 | | pagina 3