Wij zijn geklopt! He toestand. Twee kiezingen. ^tadsoieuws. I)e Macar, 636, gekozen. Devaux, 678. Warnant, 669, gekozen. Deville, 572. Luik (9 zetels). Getal stemmers 2393. Dupont, 1835, gekozen. Robert-Gilon, 337. Fléchet, 1849, id. Frère-Orban, 1833, id. Hanssens, 1912, id. Jamnie, 1899, id. Magis, 1860, id. Neujean, 1851, id. Neel-Orban, 1845, id. Warnant, 1886, id. Ver vier s (4 zetels). Getal stemmers 3582. D'Andrimont, 1813, gekozen. Grosfils, 1741. Mallar, 1741. Peltzer, 1723. De Marmol, 1740. Demaret, 1692, Fettweis, 1732. Loslever, 1795, gekozen. Balloteering tusschen de heeren Mallar, Peltzer, De Marmol en Fettweis. Waremme (2 zetels). Getal stemmers 1137. Heptia, 539. Ancion, 582, gek. Lejeune, 535. Cartuyvels, 585 gek. Hasselt (2 zetels). Getal stemmers 734. Geen strijd. dePitteurs, 621, gek. Thonissen, 631, gek. Maeseyck (1 zetel). Getal stemmers 322. Geen strijd. Cornesse, 279, gek. Tongeren (2 zetels). Getal stemmers 613. Geen strijd. Meyers, 528, gek. Schaetzen, 529, gek. Wij zijn gekloptJa, maar op wat wijze zijn wij geklopt Is er iemand in geheel het land die kan zeggen •dat het op eene eerlijke wijze is De princiepen van het liberalism hebben geen nederlaag geleden en degenen der klerikalen hebben niet overwonnen. De liberalen hebben, zooals altijd, vrijmoedig hunne prin ciepen vooruitgesteld en wat hebben de klerikalen gedaan? Ze hebben hun katholiek vaandel in den zak gesto ken, om zich uitsluitelijk met klein geestige stoffelijke belangen, plaatse lijke grieven bezig te houden, en vooral hebben zij dit alles zoo ver- valscht en verkeerd uitgelegd, dat onbeschaamde katholieke schrijvers, daartoe alleen in staat zijn. Wat de liberalen Dinsdag te Gent heeft doen verliezen, dat is het geld, met voile handen rondgestrcoit, om kiezers om te koopen en aan vele beloften te doen die zij weten niet te zullen houden. Het is eene schande voor zekere kiezers die tot de nederlaag der libe rale partij hebben medegewerkt en het land zal ze streng beoordeelen ook toen de nederlaag gekend was, zag men geen enkel gekend klerikaal op straat. Zij hielden zich in hunne krochten opgesloten, waar zij met de geestelijken dronken en zongen als vrare walbakken. overhoop samen en brengen, hetgeen men in de volkspraak gewoonlijk kiekenvleesch heet, teweeg. De bleekheid van 't gelaat ontstaat dooi de samentrekking van de kaarbloedvaten: daarom is 't dat de ontroeringen do klem- der wangen bij de ouderlingen niet wijzigen kunnen want bij hem is de veerkracht dei- haarvaten van hen met den ouderdom heel en gansck verdwenen. In de benauwdheid worden de handen en voeten ijskoud, omdat het bloed die ledema ten verlaat om naar het hart terug te stroo men. Die bloedtoevloeiing in het hart doet natuurlijk kloppingen ontstaan. De adem haling is niet meer geordend, noch regelma tig; zij is hijgend en snakkend. Zij houdt eerst geheel op en wordt dan heel sterk en* overhaastig. Er zijn feiten, die waarlijk aan mirakelen gelijken. Zoo haalt de leeraar Mosso per sonen aan, die stom geworden zijn en stom men, die de spraak kregen, ten gevolge van eene groote benauwdheid. De vrees is eene echte ziekte; ook heeft men kunnen staankouden dat de rnensch, die niet benauwd is, op voorhand tegen het kwaad gewaarborgd wordt. Men weet niet tot welke uitersten de sihrik aanleiding geven kan. Toen de pest in Auvergne heerschte, gedurende de verle den eeuw, zag men daar de soldaten niet met geladen geweer de bergpassen langs den kant van Lyon en Parijs bewaken Indien een persoon het waagde toch voorbij De toestand ten gevolge der kie- zing is niet lachend voor het land. Het beheer is nu geheel in handen van de bisschoppen overgeleverd en niets zal beletten dat wij weldra een ministerie Woeste-Jacobs, met M. Lammens tot minister van binnert- iandsche zaken zullen hebben. Ziehier de bilan der kiezing van Dinsdag De Kamer van Volksvertegenwoor digers was samengesteld uit: 86 klerikalen 52 liberalen. Dat is 34 stemmen meerderheid voor de klerikalen. Wij hebben verloren te Gent, 8 zetels te Waremme, 2 te Charleroi, 1 Te zamen 11 zetels Bijgevolg eene verplaatsing van 22 stemmen. Wat de klerikale meerderheid op 56 stemmen brengt. 97 klerikalen 41 liberalen. Dit alles, veronderstellende dat de balloteeringen van Dinsdag aan staande, zooais wij hopen, allen voordeelig aan de liberalen zijn. Wij zeggen het met droefheid, de twee Vlaanderen, Antwerpen, Lim burg en Namen, tellen geen enke len iiberalen volksvertegenwoordiger meer. En Brabant zelf, de hoofdstad be vattende, bezit een enkel liberalen volksvertegenwoordiger, het is M. Buis. Alzoo zes provintien geheel en al in de macht der geestelijken en zelfs Luxemburg is niet ongeschonden. Wat vernederende toestand voor Belgie in de oogen van Europa Er ontbreekt ons maar iets meer, dat de paus nu toestemt naar Belgie te komen, waar hij als meester en ko ning zal kunnen regeeren. Ziehier eene vergelijking met de kiezing welke in 1884 plaats had voor den Senaat en deze van 8 Juni 1886, te Gent 1884 1886 Ingeschreven kiezers, 8107 8341 Stemmers, 7603 7975 Geldige stemmen, 7486 7893 De kandidaat der klerikale lijst, M. Soupart, bekwam in 1884, 3926 stemmen en M. Lippens, kandidaat der liberalen, 3547. Dat was eene meerderheid voor den klerikalen kandidaat van 379 stemmen. De kandidaat der klerikale partij, M. Louis de Hemptinne, bekwam in 1886, 3983 stemmen en M. Auger- te gaan, men doodde hem onbarmhartig 't "Was de benauwdheid die zoo handelen deed, gelijk het de benauwdheid was, die de sol daten van den hertog van Savooie, binst de pest te Marseille, kristelijk op al de personen deden schieten, die hen naderen wilden en die zij veronderstelden van de schrikkelijke ziekte aangedaan te zijn. In een oud drama benuttigde een person- naadje de vrees op eene kluchtige wijze. Dat personnaadje was de geestige hertog van Roquelaure. 's Konings politie-officieren kwamen hem afhalen om hem in 't eene of' ander gevang op te sluiten en reeds hadden zij hem bij den kraag. Past op, roept Roquelaure eensklaps uit, ge weet, ik heb de pestziekte Bij het hooren dier woorden namen de politie-officieren zoo haastig de vlucht, alsof de duivel hen op de hielen volgde. Gelukkiglijk nog dat de benauwdheid eene geneesbare ziekte is, die vooral haar ontstaan aan de zwakheid te danken heeft. Doch het eenige geneesmiddel bestaat in het geven van eene goede billijke opvoeding, in het behoeden der jonge opkomende en ont kiemende verstanden tegen de ingebeelde gevaren en in liet inplanten der begrippen van moed en van bewustheid der zedelijke krachten. De leeraar Mosso drukt zich volgender wijs uit: Hij, die een kind opvoedt, vormt dezes hersenen. Al het leelijke, het afzichtelijke, het benauwdelijke, het vreeselijke en afgrij- Vincent, kandidaat der liberalen, 3842. De meerderheid voor de kleri kalen is maar van 441 stemmen meer. Zoo dat de liberalen sinds twee jaren iss stemmen gewonnen heb ben. Dat neemt veel af van de klerikale triomf. De klerikale kandidaat, die het meest bevoordeeligd is van hunne lijst heeft maar zeven-en-vijftig stemmen meer gehad dan in 4884, ofschoon het getal stemmers met 370 vermeerderd was, terwijl de meest hevoordeeligde liberale kandidaat er TWEE HONDERD VIJF-EN-NE GENTIG meer heeft bekomen. Men ziet dat wij sinds twee jaren, ondanks al de kieskuiperijen van de klerikalen. toch gewonnen hebben en dat een verplaatsing van 75 stem men voldoende is om de klerikalen te kloppen. Wiefte. Verleden nacht hebben er kwaaddoeners 21 zilvere zakuurwerken en eene pendule gestolen ten nadeele van sieur Edouard Ilel- denberghe, horlogiemaker, op de Oudekleêr Markt alhier; deze diefte is begaan rond 12 ure, bij middel van het strijken aan de vens ters met zeep, om het gerucht, in het vallen van het glas, gemakkelijk te kunnen vermij den. Men weet nog de weerde van de gestolene voorwerpen niet. De dieven zijn nog onbekend. Het Nieuiosbiadje is waarlijk in de klem omdat wij de/mMeizdaden van J. Capelle deden kennen in al hunne akeligheid. Dat deftig! notarisjeis een zijner patronen en liet moet, om zoo te zeggen, wel zijne ver- dediging op zich nemen. Het is daarmede zoodanig gepijnd. Verdedigt het zulk heerschap, dan loopt het gevaar van door alle eerlijke lieden met verachting verstooten te worden. Het zocht en bleef zoeken tot dat het iets vond waarmede het onrechtstreeks Capelle verdedigen kon. Dat iets was dat wij uit partijhaat dien eerlijken klerikaal op het lijf vielen. En toen wij aan 't Nieuiosbiadje zegden dat wij alle bekrompen partijgeest zooveel mogelijk uit onze artikelen verbanden en dat wij enkel Capelle's politiek leven bespra ken óm al de jesuïtische listen, die hij tot hei welslagen zijner propere!? daden ge bruikte, te ontmaskeren en daardoor onze medeburgers, en vooral de eenvoudige bui tenlieden, in 't vervolg, tegen de looze stre ken van dergelijke speculanten te wapenen; dan vroeg datzelfde bladje ons dan ook te spreken van zekeren Ghislain en van de schanialen, die onlangs te Gent zooveel op spraak maakten. Doch wij zullen het Nieuiosbiadje doen opmerken, dat wij enkel spreken van zulke zaken, waarvan wij wel en zeker ingelicht zijn en dat wij in zulke gevallen nooit licht zinnig te werk gaan. Wij willen niet dat men van ons zegge dat wij iemand lasteren of ten onrechte aan de openbare verachting ter prooi leveren. Welnu van den notaris Ghislain hebben wij niet meer gehoord, noch vernomen dan selijke, dat hij het inplanten zal, zullen even zooveel doornen zijn, die hij het in zijn vleesch drukt en die liet ganseh zijn leven blijven kwetsen zullen. De bangheid, de vrees, de schrikbeelden blijven voor eeuwig in het geheugen gegrift en omstrengelen als een noodlottig klimop de rede. Het is dus hoogst noodzakelijk van kracht dadig op te komen tegen die geschiedenissen van verkeersels, tooveraars, weerwolven, blauwbaards en bietebauws, welke de moe ders, de voedsters en de kindermeiden uit vinden om de kleinen door vrees tot gehoor zaamheid te dwingen. Die vertellingen jagen de wichtjes den schrik op 't lijf, want zij zijn bang van al wat hen vreemd voorkomt. De ijdelste maar dikwijls de ijselijkste droo- men kwellen en verschrikken zijne zoo hroozehersenen. De benauwdheid is dikwijls zoo innig dat zij in staat is om die vreeselij ke zenuwkwaal, vallende ziekte geheeten, te doen ontstaan. In alle geval er blijft altijd iets van voor het heele leven bijHet kind, dat men benauwd maakte, gedijt tot een vreesachtig man, wiens brein vol is van ingebeelde gevaren. Verjagen wij de spoken, de schrikaanja gende wezens, de monsters van de wieg on zer kinderen. Leeren wij moedig en kalm zijn aan het jonge geslacht. Dat zal ons vrome, onwankelbare en dappere mannen leveren, zooals die, waarvan Wellington zegde: Zij gekken met de kogels o. van zekeren in faliiet gestelden klerikalen raadheer uit een steedje in 't zuiden van Oost-Vlaanderen, Wij wisten van hem niet meer dan van een anderen klerikalen nota ris uit de provintie Henegouwen, die, op zekeren dag vertrokken was zonder zijn adres te laten. En hebben wij noch van Ghislainnoch van de twee andere klerikale krach s gesproken, het was, Nieuiosbiadje, omdat wij te onvolledig ingelicht waren en gevaar hadden kunnen loopen te lasteren of onwaarheden te schrijven. En dat willen wij niet. Heb je 't beet, Nieuwsbladje 1 Wat de Gentsche schandalen betreft, Nieuwsbladje, daarover weten wij ook bitter weinig, veel te weinig in alle geval om te kunnen beweren en verzekeren dat er daar juist 6 personen in betrokken zijn, waaronder verschiliige vrijmetselaars. Indien wij zoowel ingelicht waren als gij hetzijt, vriendschap, wij zouden ons haasten die personen, al waren het onze beste vrienden, aan het gerecht over te geven; want, wanneer men weet dat er juist 76 zijn en dat er zich verschiliige vrijmetselaars onder bevinden, moet men toch die personen allemaal goed kennen, niet waar? Hewei, wij kennen noch den naam, noch de gezindheid van die bende vuilpots en daarom hebben wij er over gezwegen. Wij wisten wel dat er te Gent door de klerikale Vereenigingen een plakkaat aange plakt werd met opschrift liberale smeer lappenmaar wij wisten ook dat een paar uren later diezelfde klerikale Vereenigingen op dat eerste plakkaat een tweede plakten dat het eerste heel en gansch bedook en dat in 't geheel van geene «liberale smeerlappen» meer sprak. Zeg eens, Nieuiosbiadjewaarom hebben de Gentsche tjeefkens zoo ras van gedacht veranderd Zijn al die smeerlappen mis schien geen liberalen? Men verzekert ons, dat de Gentsche kofïie- wijven zeggen en houden staan dat er veie klerikalen, en volbloede zulle, ja, zelfs hoog geplaatste, heel hooggeplaatste priesters 'in die vuildopperijen betrokken zijn, maar wij durven daar niets van geiooven en gij, Nieuwsbladje En om te eindigen, Nieuwsbladje lief, zeg ons ook eens waarom de oud-hiilp-bis- sctiop van Gent zoo al met eens en zonder trommel of trompet zijn ontslag moest geven en zich van het geestelijk bestuur terug trek- ken 7 Allo toe, vriendje, wees eens openhertig en zeg ons: wat schuilt er daar achter? o SCHOOLPENNING. Vorige listen, 54,142-87 Eene partie kegelspel in 't Hoekje 2-00 Verkoop van dagbladen 6-Ö0 Omhaling in het avondmaal van het W. F., 16-40 Bus van den Zalm, 12-OD Den milddadigen der vorige jaren, 200-00 Totaal, fr. ~54,379-27 Uitgaven tot heden, fr. 50,240-71 Blijft in kas, fr. 4,138-56 o BURGERSTAND Van den 28 Mei tot den 11 Juni 1886. Geboorten. Mannelijk geslacht: 9. Vrouwelijk id.: 7. Huwelijken Messire Renatus de Florisone, zonder be roep, en Octavia De Grooie, zonder beroep. Julianus Beun, hovenier, en Fidelia Ar- tois, dienstmeid. Sterfgevallen Gryson, Karolus, landbouwwerkman, 53 jaren, echtgenoot van Nathalia Teilaire', St- Jacobs-nevens-lJperen.Hullaert, Joanna, zonder beroep, 89 jaren, weduwe van Petrus ilispelaere, St- Jacobstraat. Bardyn, Vir ginia, dagloonster, 56 jaren, echtgenote van Hendrik Viane, Meenenstraat. Lems, Con- stantinus, soldaat, 25 jaren, ongehuwd Vleeschhouwerstraat. Pardieu, Joannus' bediende bij den ijzeren-weg, 66 jaren, echt genoot van Alexandrina Knockaart, St-Ni- colaus-nevens-iJperen. Clarysse, Amelia zonder beroep, 65 jaren, ongehuwd, Rijsel- straat. Verheylewegen, Petrus, zonder beroep, 66 jaren, ongehuwd, Lange ThouroutstraaL Thiebault, Karolus, hotel-houder, 76 jaren weduwaar van Maria Ferricx, Rijselstraat.— Annoot, Benoit, notaris-klerk, 38 jaren, on gehuwd, Eere-Janstraat. Vanderpiancke Melania, zonder beroep, 66 jaren, ongehuwd' Bollingstraat. Minnekeer, Catherina zon der beroep, 71 jaren, weduwe van Joannus Spynnewyn, Recollettestraal. Bom-uet Edmondus, bakker, 31 jaren, echtgenoot'van Maria Carbon, Rijselstraat.— Gilles, Petru<= schoenmaker, 74 jaren, echtgenoot van Maria Vanliecke, Kiekenmarkt. Kinderen beneden de 7 jaren Mannelijk geslacht, 2. Vrouwelijk id., 3. Maandag, 14 Juni, zal het bureel van den Burgerstand alleen open zijn van 9 tot lü ure des vpormiddags, Limbnpg. "t Is j-epljiiad.

De Toekomst (1862-1894) | 1886 | | pagina 2