HIJ IS MAAI G IIA S YAM 2 WOONST Of Mengelingen. IPöPERINGHS;., Bugelare. Westouter, Tarwe 4,600 19-25 7,000 19-50 Rogge 1,900 15-62 2,300 15-50 Haver 1,500 I 18-00 800 18-00 1 Erweten OOO 00-00 (00 00-00 Boontjes 000 00-00 000 00-00 Aardap. 5,000 6-00 6,000 6-00 Boter 20,010, 255-00 19,760 265-00 VERDERE GERIEVEN ACHT HECTAREN OP STAM den -10 Juni 1886. Zooals wij reeds zegden, onze lezers hebben zich kunnen overtuigen dat onze stadsheeren, bijzonderlijk den slechten tijd dien wij beleven, hebben eene aardige maniere om onze neering- doeners iets te laten verdienen. 7,ie hier iets dat de oogen zal openen aan degenen die dies aan gaande nog zouden twijfelen. Terwijl er straten zijn in onze stad alwaar er niet het kleinste eindeken voorland bestaat en men somtijds riskeert den nek te breken om zijn huis te kunnen bereiken, gelijk in de Crombe- kestraat, kwam het laatst in het gedacht van M. den schepene Vanden Berghe en zijne schrande re medewerkers een voorland te doen leggen van twee nieters breedte, langs den hofmuur van het bisschoppelijk kollegie, in eene straat waar er zich niet één huis bevindt. Door wie, dunkt gij, hebben onze dibbaars hun schitterend gedacht laten uitvoeren? De onberadenste der schepens, wetende dat er in stad een aannemer woont die boordstee- nen voor voorlanden in depot in zijn magazijn liggen heeft, en goede werklieden 0111 die te leggen aan eenen prijs beneden alle mededin ging, zou zich verhaast hebben zich bij hem te begeven, gelukkig zijnde deze gelegenheid te kunnen waarnemen om een zijner medeburgers te kunnen voordeel doen. Maar neen! onze Hausmann, die op zijne me deburgers denkt gelijk een snoek op een schelle hespe, heeft zich verhaast de boordsteenen rechtstreeks van de steenmijnen te doen komen en ze te doen leggen door eenen man die de eerste letter van zulke werken niet verstaat. Neemt inlichtingen hoeveel zulks aan stad heeft gekost en ziet waar het voordeel is, met het profijt van dit werk aan geenen patentdra ger onzer stad niet gegeven te hebben. Ziethier nu een tweede feit dat eens te meer zal laten zien hoeveel belang onze bestierders in voorspoed des koophandels van Popeinghe stellen. In plaats van de ijzeren afsluiting van onzen square op arduinen plinten te doen rusten, onze oolijkaars hebben den voorkeur gegeven aan cimenten tegels Onnoodig de voordeelen uiteen te doen die zouden gesproten zijn door het gebruiken van 't blauw steen; wij vragen alleenlijk indien het hier niet een der domste streken bevat van nog- eens bij den vreemde te loopen wanneer er hier ter stede eenen treft'elijken en vernuftigen ne ringdoener woont, wiens specialiteit het bakken van cimenttegels is? Gaat tot in het midden van onze square, en beziet eens die geleverde tegels die door het vervoer merkelijk geschonden zijn en zegt ons indien het wel noodig is dezelve van zoo verre te doen komenof is het misschien dat men wilt doen gelooven dat men te Poperinghe zulk goed niet en vindt, en alzoo de personen te doen elders gaan die te wege waren zich in onze stad te komen voorzien? Men zal ons misschien doen opmerken dat dit voortspruit der wijze van aanneming welke men gevolgd heeft en die door ons zoo dikwijls werd geëischt. Openbare aanbesteding! Spreekt er mij van; men zou zeggen dat men er maar gebruik van maakt dan om de Popei'inghenaars uit te sluiten uit de werken waar er een oogsken vet op is. (Wordt voortgezet.) Vandage en volgende dagen is het kermis in Becelaere. Wij wenschen dat er veel volk zou zijn, en dat de bazen eene groote ontvangst zouden mogen doen. De kermis zal vreedzaam passeeren, 't is te zeggen van den kant der liberalen; zullen de kaloten wederom ruzie maken, en alle oude gebruiken het onderste boven keeren, wij zullen het zien. ïïoe zal het gaan met de politie? Overtijd hebben de kaloten zoo luide ge schreeuwd en geschreven omdat er eenen enkelen keer iets bijzonders gebeurde, dat niemand kan voorzien. Wat gebeurde er onder de tegenwoordige politie? Wij houden er niet aan de gebeurtenis aan te halen van de eerste kermis van zijn bestuur, maar toch moet het soms zijn. Hij hadde beter met zijn volk in die strate gegaan om een glas bier te drinken dan te gaan zitten waar zij hun gemakkelijk konden missen. Wat heeft er gebeurd den dag van zijne installatie? Er waren vier gendarmen; en, dank aan hunnen iever en hunne courage, hebben zij de ongeschillen kunnen overmeesteren; zonder dat, wat zoude er gebeurd hebben? 7,egt, kalote schrijvers, maar gij zwijgt daarvan nu hé. De politie komt nu op de pinne niet meer, en nogtans weet gij goed op welke manier dat hier sraat- Zegt ne keer hoeveel processen heeft de politie af niet moeten maken sedert een jaar van hier Heeft er niet 11e keer eene soort van een cevechtie plaatse gehad te Kots? Was er daar niemand gekwetst; op welk een uur van den nacht was dat, en hoe zit het met het proces? Zal het allicbte voor den rechtbank komen? De liberalen laten de kaloten gerust en daar om willen zij ook gerust gelaten zijn. Heeft er nog een liberaal ondervonden geweest voor op de deuren van katholieke huizen te gaan smijten met steens? Ik ben nu zoo oud, en ik heb het nog nooit gehoord. Welnu, zegt ons 11e keer kaloten,wie er op Dertiendag laatst,den6 Janua- rius, den dag van den souper in het Gouden Hoofd, met eenen grooten steen op de deuren en de vensters gesmeten heeft van drie welge kende huizen, bij zooverre dat in het eene huis de vrouw en de kinders 0111 hulp riepen en dat eene andere vrouw van verscuot verscheidene weken is ziek geweest. Zegt, kaloten, zijn het liberalen geweest die het gedaan hebben? Alsdan kan ik niet verstaan dat zij juist op die drie huizen van hunne vrien den gingen smijten en elders niet. Zijn het kalo ten geweest, dan moet ik u zeggen dat het geheel leelijke manieren zijn van s avonds ten 9 ure op deuren en vensters te gaan smijten, als men weet dat vrouw en kinders alleene te huis zijn. Die het gedaan heeft, weet het; zij kunnen dadde wel /.wijgen hé. Waar dat zij het maar indachtig zijn dat wij kwade achterdunkens hebben en dat zij oorzaak geweest zijn van de ziekte en de benauwdheid van ve:scheidene personen. De politie moet op de liberalen niet loeren, die zullen r.iets doen wat verboden is of wat .strijdt met de vrede. Zij wenschen maar binst de kermis gelijk altijd op hun gemak bij hunne, vrienden een pintje goed bier te mogen drinken en zich op eene eerlijke manier te mogen ver zetten. Waar neen, alle plezier voor de kaloten, en de liberalen mogen niet meer roeren of an ders een proces op den nek. Op het oogenblik dat ik schrijve weet ik nog niet hoe het gaat afloopen met al die arme kratneniers. Over jaar, ie Sinxen, was er eenen die reeds sedert 30 jaren naar be celaere komt, en die al 3 maanden de per missie gevraagd had, verdrèigd van zijn kraam weggesmeten te zijn, indien hij geene plaatse van 8 meters voor moscau wilde openlaten. (leeft er nog ooit een mensch gehoord dat de burgemeester van eene gemeente op eene kermis verbiedt van kramen en andere ko terijen te steken Is dat werken voor het profijt van de mensehen? hoe meer volk hoe meer neringe zeg ik. En dat is hier ook zoo. lioe meer geestige spelen er op eene kermis gedaan worden, hoe meer volk er op die kermis zal zijn, en hoe meet alle negocianten en herbergiers zullen verkoopen. Te Becelare kijkt men daar achter niet. Meester zijn, meester maken van alles, leelijk bekijken al degenen die voor hun op de knieën niet willen vallen,dat kunnen zij maar zorgen voor het profijt van de ge meente, daarmede bemoeien zij zich met. De burgemeester heeft het zelve gezeid in eene vergadering van den raad. Trimoes de Gentenaar, die zich meer met poliliek en zijne winkel bemoeit dan met zijne schole, heeft Dijssendag met dui ven naar l.Jperen geloopen voor de stem- minge. Wat zegt ge daarvan, gij,ouders, die daar uwe kinders zendt, de schoolmeester loopt naar stee in plaatse van uwe kinders te leeren.Over drie weken liep hij voor|eenen geheeleu dag naar Kortrijk. Dat mag al zijn. Alle andere bedienden die doen wat zij doen moeten, moeten weg. Redens of niet, zij zuilen ze wegschuppen, kost wat kost. Nu dat ze maar zien wat ze doen; degenen die in hunne klauwen zitten, zijn de slecht ste. Maar het is onze kanse troef; hoe meer dat ze doen, hoe meer vijanden ze zullen ma ken; en hoe eer zij zullen gedaan hebben met zaaien. PETRUS. den 7 Juni 1886. Eerbiedigen artikel getilelt op ons strooien opperhoofd Op 20 April had de overneming der nieuwe route van Westouternaar Poperinghe plaats. De burgemeester, commissaris en aannemer van Poperinghe, beuterpander, H., K. en EdouardVandromme waren er tegenwoordig. De wandeling begon van den Ondank eerst tot aan den Neêrgraaf; men onderzocht de weg langs beide zijden, beuterpander volgt hen op eenen afstand van dertig tot veertig meters met de banden onder den frak zonder een woord te reppen, ('t Is de diepgrondig heid van beuterpander die hem zoo leide) Rij de Neêrgraaf gekomen zijnde hielden zij halt, ten einde beuterpander ben te laten inhalen. Zij trokken de herberg binnen en rusten hen uit onder het drinken van een glas bier. De bazin in het bedienen had den heer Vandromme burgemeester genoemd en beuterpander broere. Wie en zou er niet missen als men de gesprekken en manieren van hun beide nagaat! Na hun glas geledigd te hebben trokken zij voort naar Poperinghe alwaar hun een goed noenmaal wachtte. De wijn beeft mis schien beuterpanders tong gelost; 0 neen, want hij heeft niets anders gedaan dan ge knikt en geschud. Gelukkig Westouter Waar zult gij uws geiijkens vinden! Wat gelukkig dorpje aan den voet der alpen gelegen! D'ojals onzen katholieken schrijver het aanduid). Ik ben blijde hier mijn zomer seisoen te eindigen, want ik zal ook van de weldaden genieten, waar Westouter in overvloed gezegend is. 0 Mededeeling van Jan Straal uit Beninghelst, den 10 Juni 1886. Korten tijd na Paschen, in het jaar 1885, ging baas eene wandeling doen. Voorzien van zijnen paraplu en eene groote lijnwaden beurze trok baas naar den Ouderdom, waar hij de weduwe B. ging bezoeken. Daar geko men zijnde, stak hij. al stilleges de deur open (in baas wereld klopt men niet voora leer men binnen gaat) en keek rond. In het huis was er niemand, waarschijn lijk waren de bewoners op het veld of in den tuin; op de stoof stond er een potje te koken. Baas dacht gelijk er hier niemand te huis is zal ik spectie maken; laat ons eerst zien wat er in dat potje is Hij naderde voorzichtig de stoof, nam het deksel van het potje, maar liet 'het, met eenen grooten schreeuw neêrvallen;baas had, als al de snoepers, hem verbrand. De boerin, die in den kelder was, riepwie is daar binnen. Baas verschoot en durfde niet ant woorden. De boerin riep nog eens maar baas was zoo ontsteld, flat bij geen woord kon spreken. De boerin werd kwaad en denkende dat er dieven in huis waren, kwam zij naar boven, met eenen dikken stok gewapend, en beziet hem zoo aardig; baas beefde en stond daar bij de stoof, zijne handen vrijvende, en keek zoo bedrukt naar de boerin. Wel haas, zegde zij, wat hebt gij, dat gij daar zoo aardig slaat, waarom vrij ft gij zoo aan uwen hand Boerin gij weet,zegde baas, hoe zenuw achtig ik ben; welnu, toen ik bij uwe stoof kwam viel mijnen hand op de stoof en hij verbrande. Boerin. Ret is aardig, viel hij soms op het deksel van het potje niet, mij dunkt dat het ganscli krom ligt. Baas. Ja. mijne handen vielen op het potje en ik was gedwongen het deksel op te heffen. Boerin. Gij moet iets nemen om uwe zenuwen te stillen, want gij zoudt die van andere ook doen werken, ik tien nog gansch ontsteld, want ik dacht dat er dieven in huis waren. Zet u wat, want gij komt zeker van ver, zult gij een beetje eten? Baas. Merci, boerin, ik ben op mijne paaschronde; ik heb bij de kinderen K. hier nevens geweest en heb er wat eiers geëten. Nu, boerin, van iets anders gesproken. Zult gij uw deel voorSt-Pieter geven? Boerin. Op andere jaren, baas, waren wij gewend te geven, maar nu het zulke slechte boerenjaren zijn, vind ik mij ver plicht mijne juriste te verschuiven tot betere tijden. Baas. Mij dunkt, beerin, dat gij niet te klagen hebt, gij zijt toch maar alléén met uwe drie kinders die kunnen werken en gij boert nog al wel Boerin.Hedendaags moet men goed zien om er te geraken. Al wat er opgedaan wordt moet verkocht worden aan geringe prijzen en de lasten verzwaren van jaar tot jaar en de pachten verminderen niet. Met de slechte tijden komen er toch zooveel men- schen aalmoezen vragen en mijne kinders zeggen.- moeder, troost die nood hebben. Baas. Nood troosten is altijd een liefda dig werk, 't is ook daarom dat ik nu iets vraag. Boerin. Twee mijner kinders kunnen niet verstaan dat het liefdadigheid is, iets te geven voor een beeld. Wat zegt gij daarvan? Baas.Maar boerin.'t is nogtans zoo,want het zijn de lolfelijkste werken die er kunnen gedaan worden. Indien uwe kinders u nog zulks vragen, moet gij hen doeD zwijgen, want dat is in hun geloof twijfelen. Geef nu iets voor St-Pieters penning en ik vertrek. Boerin. Zietdaar, baas, de paasbriefjes en voor St-Bieters penning geef ik niet,want hij heeft niets noodig, hij moet noch vrouw noch kinders kweeken, noch lasten noch pacht betalen, aangezien hij in den hemel is. Baas vertrok, kwaad gelijk een kop, zon der zelf goeden dag te zeggen. Ziet baas. op Jan moogt gij niet kwaad zijn voor dien artikel, want het is Jultje, mijnen correspondent, die hem gezonden heeft met het verzoek hem naar de Toekomst te zenden en gelijk ik gaarne vrienden ple zier doe, heb ik het niet durven weigeren. Jan Straal. De smaak. Eene vrouw zegt tegen haren man Gij zult 11 toch zeker niet inbeelden, dat gij ceo zoo goeden smaak hebt als ik? Neen, zeker niet. De k lis die ik in uwen persoon gedaan lub, bewijst mij dat mijn smaak iu :t geheel met den uwen niet overeenkomt. De kozijns.M. L.., bij het uitgaan, zegt tegen zijnen knecht: Pieter, als de koz jn van madame nog kooit, moet gij zeggen dal madame niet t'huis is. Dewelke mijnheer, de luitenant der genie der lansiers of der grenadiers Mijnheer zegt niets, maar bijt zich op de iippeo Een beschuldige zegt tot den voorzitter Mijnheer de voorzitter, 'k ben zoo slecht niet als gij meent geeft mij enkel den tijd om m j te beteren. De rechtbank gaf hem vijftien jaren gevang. Wie was de ongelukkigste Twee vrienden zijn te zamen aan 't klappen over hunne, kinderen. m. n. Zie vriend, wal mijnongeluk uitmaakt in mijn huis, dat is dal mijn meisje de piano speeltgeheel den dag hoor ik dat herhalen van die gammel), dat ik er van duizeling wordt. m. v. Dat is nog niets gij moogt u nog ge lukkig achten buiten wat mei mij gebeurt. Uw meisje speelt de piano altijd in dezelfde kamer en gij kunt 11 in eene andere plaatszetten maar mijn jungen leert de viool en die achtervolgt mij geheel het huis door niet zijne viool, om mij te doen hooien hoe goed hij reeds zijne gammen speelt. Een rechter in Amerika kende een man, die zijn been bij een spoorwegoageluk verloren had, 12,000 dollars als schadevergoeding toe en aan een weduwe, wier echtgenoot bij dezelfde ramp het leven had verloren, -iOOO dollars. De weduwe klaagde over deze onbillijkheid, om het verlies van een been driemaal h oger te schaten dan het verlies van een menschenleven. Mijn goede vrouw, zegde de rechter, voor zijn 12,000 dollars kan de man geen ander been bekomen, maar voor 4000 dollars kunt gij zeker vrrl een echtgenoot vinden die misschien nog beter is dan de vorige. Een bedelaar stak zijne hand uit: Ik heb geen centen, zei de heer. Ik heb niet gevraagd dat gi j mij maar een cent zoudt geven, het mag rneer zijn, was het antwoord. IJ PEREN 5 Juni. 12 Juni. GRANEN verkochtte middenprijs verkoebtte middenprijs enz. kwantiteit p. 100 kilo. kwantiteit p.lGO kiio. Op de markt van heden zijn er 120 zwijne- jongen verkocht geweest van 25 tot 30 fr. het stuk, OPENBARE VERKOOPING van een en het recht van cijns tot '1891. aan 35 fr. 's jaars, aan 47 aren 28 centiaren Grond, toebe- hoorende aan Mr Einile de Laveleye, professor in de Universiteit van Luik, staande en gelegen te GHELÜVELT, wii k Polijgone, aldaar bekend op het kadaster sectie A, num mers 38\ 38°, 38!a en 38"'2gebruikt: den oostkant met omtrent 18 aren van voorschreven grond door Petrus DEWITTE, aan fr. 62-50 c. 's jaars, laste vrij en zonder pacht, en den westkant met den overblijvenden grond, voor dezen gebruikt door de weduwe GEVAERT, aldaar overleden, thans ledig. Deze verkooping zal geschieden in eene en kele zitting, ten overstaan van MGravet, vrede rechter van het eerste kanton IJper, ingevolge de schikkingen der wet van '12 Juni 1816, door het ambt van den Notaris BEGBYSE, te Becelaere, op VRIJDAG 18 JUNI 1886, ter herberg UÈspérancebij Pieter Rille, le Gheluvelt, om 4 ure namiddag. OPENBARE VERKOOPING VAN ALLERBESTE TE GIIELT WE EU BECELAERE OP WOENSDAG 23 JUNI 1886, om 4 ure namiddag,ter herberg HET HUIS VAN COMMERCE, bewoond door Petrus Callens, te Becelaere, op de plaats. Deze verkooping zal geschieden door het ambt van den Notaris DEGRYSE, te Becelaere, met verhooging van 10e penning en verdere hespre ken naar gewoonte, en inet tijd van betaling mits borg. 1 Sm de {iJSvs.'r'EJiseeirKi-Sieja

De Toekomst (1862-1894) | 1886 | | pagina 3