•nieuws. Leest, sukkelaars, die nog gelooft dat de kloosterlingen niets willen van het vet der aarde en enkel van den dauw leven. Onroerende goederen Jesuieten fr. 42,UüO,000 Gapucienen 3,000,000 id, (Minderbroeders) 1,300,000 Chartreuzen 6,000,000 Dominicanen 6,400,000 Hospitaliers de St-Jean-de-Dieu 4,600,000 Broeders van St-Joseph 2,700,000 Baristen 3,400,000 Oblac de Marie 2,600,000 Bijstaanders van 't vagevuur (Auxilia- tnces du purgatoire) 1,400,000 Carmelieten 13,500,000 Zusters van de HH. herten van Jesus en Maria 3,300,000 Sceurs de i'Espérance 4,200,000 Maria auxiliatriees 1,900,000 Broeders der Christelijke leering 10,600,000 id. der scholen 3,000,000 Congregatie van den H. Geest 3,400,000 Kleine broertjes van Maria 6,200,000 Missiën van 8t-Lazare 3,600,000 Vreemde missiën 4,500,000 Société de Marie 6,600,000 Dames de l'Assomption 4,600,000 Soeurs de St-Vincent 26,000,000 id. de Gharité 7,200,000 id. de Bourges 3,450,000 id. de St-Charlës 11,000,000 Dames du Sacré Goeur 21,500,000 Compagnies de Jésus 3,000,000 Soeurs de la Croix 3,000,000 id. de St-Joseph de Bourg 5,300,000 id. id. Clermont 3,000,000 id. id. Cluny 0,700,000 id. id. Lyon 6,200,000 Soeurs de Ste-Marie 5,700,000 N.-D. de charité du Bon-Pasteur 6,.'>00,000 Petites soeurs des Pauvres '16,200.000 Presentation de Marie 3,600,000 id. de la Vierge 3,200,000 Soeurs de la Sagesse 7,800,000 id. du Bon Sauveur 3,300,000 id. du St-Thomas 4,500,000 id. de laSt-Union 3,300,000 (Jrsulines de Jésus 3,400,000 Totaal fr. 335,650,000 Hoe vindt gij die arme kloosterlingen, mede burgers? Die zoo een kapitaaltje, alleen in onroerende goederen van omtrent 335 mil- lioen 650 duizend franks, bezitten, zijn toch wel hard te beklagen Zulke cijfers zijn welsprekend genoeg en vergen geene verdere bedenkingen. O, die arme kloosterlingen, geeft ze maar, geloovige sukke- laars, ze zullen toch voor U... bidden, met andere woorden: lekker eten en drinken. De dag van 13 Juni, die zooveel schrik heeft aangejaagd, is rustiger dan andere feestdagen voorbij gegaan. Wij hebben vernomen dat er eenige groe pen socialisten uit Gent, met verschillige treinen naar Brussel zijn vertrokken, maar dat er niettemin, ongeveer 400 reiskaarten voor Brussel min zijn afgeleverd, dan op andere Zondagen. De Gentenaars te Mouscron, Tourcoing, Rijsel, enz-, gevestigd, zijn ook min talrijk afgekomen als verleden jaar en men schat dit op 600 kaarten die min afgeleverd zijn. Is dit nu het gevolg van den schrik, die de dag van 13 Juni heeft doen ontstaan? het is te denken als men het volgende leest in den Echo du Nord van Rijsel Parijs, 11 Juni. Als men zekere geruchten moet geloo- ven, dan zou liet fransch gouvernement het zenden van een groot geial brigaden gen darmen van het Noorden naar de belgische grenzen bevolen hebben, om te voorzien in hetgeen den 13 Juni zou kunnen plaats heb ben en om de ruststoorders te bewaken, die zouden pogen een toevlucht in Frankrijk te zoeken. Het was vrijdag, 11 dezer, dat in eenen ministerraad de schikkingen zijn genomen om de orde gedurende den 13 Juni te hand haven. Behalve de ministers, woonden generaal Vandersinissen, burgemeester Buis, Vèrgote-' gouverneur der provintie, generaal Stoefs, der burgerwacht, de zitting bij. Kr werd beslist dat men geene soldaten rond Brussel zou doen legeren, maar dat patrouiljen van gendarmen zouden worden ingericht. De minister der spoorwegen Père Boum, heeft beslist dat in al de steden, waar er eene bezetting is, er bedienden van oen telegraaf in ito bureelen moeten blijven tot Maandag 14 Juni, om 10 ure 's avonds. Zondag morgend, van 7 ure, waren de burgerwachten reeds onder de wapens. Aan de Noordstatie was er niets te zien. Eenige officieren staan op den hoek der Vooruitstraat en Rogierstraat. Aan de Luxemburgstraat ook niets. Geene anarchisten zijn er te zien. Vele dagbladschrijvers zijn op den loop om iets te vernemen, ten einde eene be schrijving te maken van de aankomst der anarchisten. Maar er is niets te zien. Wat de burgerwachten betreft, zij zijn de eerste geweest om over de overdreven vrees te lachen en houden zich bezig in de lokalen waar zij geconsigneerd zijn, met de kaart te spelen. Het 1' en het 3» legioen der burgerwacht, de belgische jagers, de artillerie der burger wacht, waren om 7 ure 's morgends bijeen geroepen. De avond heeft te Brussel niets bijzonders opgeleverd. Van tijd tot tijd kregen de wan delaars eene vlaag regen. Des avonds had de stad haar gewoon uit zicht van de feestdagen hernomen. Het verlaten van het congres is zeer rustig gegaan. Er waren te Brussel 500 gendarmen, waaronder 350 uit de provintie gekomen. Depecben uit Antwerpen, Charleroi, Ber* gen, Luik, Seraing en geheel dc Borinage, melden dat het overal kalm is. Uit dit alles is te besluiten, dat het houden van betoogingen in de provintie,door Anseele vooruitgesteld, niet is gevolgd en dat dooi de genomen maatregelen alles stil is geble ven, zoowel te Brussel ais in de provintie steden. Men zegt dat de volgende onderrichtingen door het parket waren gegeven 1° Rood vaandel toegelaten 2° Politieke kreten toegelaten, behalve Leve de RepubliekDe dader zal aange houden worden; 3° Samenscholingen toegelaten; 4° De politie zal maar tusschen komen, in geval, bij het eiDdigen der meeting, zij zich in stoet zou vormen om de stadie doorloopen. INTERNATIONALE TENTOONSTELLING VAN PARIJS IN 1886. Op 15 Juli eerstkomende wordt te Parijs in bet Nijverheidspaleis, Eiysee- sche Velden, eene Internationale Ten toonstelling geopend. Deze tentoonstelling is ingericht door de Société Nationale des Sciences et des Arts industrials, onder de bescher ming van den lieer Minister van Koophan del en Nijverheid en van eenen groep Senateurs, Afgevaardigden en Raadshee- ren der franse he hoofdstad. In deze tentoonstelling worden de voortbrengselen van allen aard en van alle landen aangenomen, en het bestuur zal zicit beijveren, en alles aanwenden ten voordeele der deelnemers. Zoo zal onder andere, de verkoop ter plaatse toegelaten zijn, alsmede het proeven dei- likeuren en dranken; en tot ieders vol doening zal het bestuur, in het samen stellen van den jury voor de belooningen, in de ruimste mate de vreemde elementen trachten in te brengen. De belooningen zullen bestaan in eere- diplomas, diplomas van gouden, verguld, zilveren en bronzen medaillen en in diplo mas van eervolle melding. Men kan voor de aanvragen van deel neming zich vervoegen aan M. Aubin, 89, rue de Grenelle, Parijs. Prospectusses en alle andere inlich tingen kan men bekomen bij den heer Lodewijk De Vriese, afgevaardigde com missaris voor Belgie, Regnessenstraat, 3, Gent. IJperen, den 19 Juni 1886. SCHOOLPENNING. Vorige listen, 54,379-27 Overschot van eene partij in den Sautuon den 5 Juni. 5-00 Totaal, fr. 54.381-27 Uitgaven tot heden, fr. 50,253-11 Blijft in kas, fr. 4,131-16 Dezen avond, om 8 '1/2 ure, algemeene ver gadering voor de leden van het Will ems - Fonds, in den Gouden Arend, op de Markt, alhier. Dagorde 2. Stemming voor 4 nieuwe leden. 3. Mededeelingen, briefwisseling. 4. Eenige zienswaardigheden uit den Haag, voordracht met zichten, bij middel van oxy-hvdrisch licht. In ons nummer van verleden Zondag hebben wij melding gemaakt van de diefstal ten nadeele vansieur Edouard Heldenbergh, uurwerkmaker op de Oudekleermarkt, alhier. Reeds drie ver dachte jonge kerels zijn aangehouden, zegt men; éénen van hen bezat nog twee zakuurwerken voortkomende van gezegde diefstal, doch looche nen zij de daders niet te zijn. De justitie zet spoedig alle opzoekingen voort om de overige zakuurwerken, alsook de pen dule, te kunnen ontdekken. Slog eene wijze beslissing. De afbreking van het oude bolwerk bij de statie is reeds veel besproken geweest en heeft onder alle opzicht ieders goedkeuring verwor ven. Zelfs zij, die uit gewoonte alle akten, van ons liberaal stadsbestuur uitgaande, beknib belen, hebben hunne beknibbelingszucht moeten intoomen en versmachten, wilden zij niet van eenieder gelaakt en als nooittevredenen aanzien worden. Het doel van die afbreking was zoo menschlievend als verheven. Aan de brave en neerstige werklieden, die zonder werk en bijge volg zonder brood waren, werk en dus brood verschaffen; een dier stinkende poelen vullen, wier opstijgende dampen, gassen en uitwasse- mingen onze stadslucht verpesten en oorzaak zijn van vele koortsen en allerlei ziekten; een uitgestrekt en voordeelig gelegen stuk bouw grond aanleggen, waar er reine en gezonde werkerswoningen zullen kunnen gebouwd wor den, die den werkman toelaten zullen die vuile en verpestende holen te verlaten, waar hij nu, bij gebrek aan lucht en zon, met al de zijnen wegkwijnt en vergaat; ziedaar het driedubbel doel, dat ons wijs stadsbestuur met die afbre king beoogt. Doch dat alles, hoe gewichtig ook, heeft en kel betrek op het steedsche deel der bevolking onzer stad en men zou kunnen zeggen dat het buitensteedsche daar geen het minste voordeel uittrekken zal. Een oogenblikje lezer? Het afbreken dier dikke muren levert ons eene overgroote massa stukken steenen en puinen, die gemakkelijk zouden kunnen aan den meestbiedenden ver kocht worden en die zoo een heel mooi somme- ken zouden opbrengen. Maar men verkoopt het niet. Onze bestuurheeren weten dat er op de bui tensteedsche wijken vele landstraten en aarde wegen bestaan, die 's winters heel en gansch ondoorwaadbaar zijn en die door hunnen slech ten toesland de landbouwers beletten de noodige meststoffen en andere onontbeerlijke behoeften naar hunne hoeve toe te halen. Aan dien droe- vigen en voor de boeren zoo schadelijken toe stand wil ons stadsbestuur een einde stellen en daarom heeft het besloten de puinen der stads muren niet te verkoopen, maar deze ter beschik king te laten van de landbouwers, die des win ters door de slechte straten zooveel nadeelen te verduren hebben. Al de boeren van IJperen 's buitensteedsch grondgebied mogen dus van die steenstukken zooveel komen halen als er noodig is om hunne straten te vermaken. Onnoodig te zeggen dat de landbouwers de waarde van dien maatregel volkomen beseffen en zich haasten er hun voordeel uit te trekken. Honderden karrevrachten steenbrokkeliugen trekken wekelijks, hetzij naar den Verlorenhoek, hetzij naar de Augustinestraat, hetzij naar de Wittenhuisstraat om die wegen zoodanig te ver maken dat zij 's winters en 's zomers bruikbaar zijn zullen. federeert en vooral de boeren hebben met ons dat besluit van onzen stedelijken Raad met vreugde vernomen en hartelijk toegejuicht. Daarin zien wij nog eens te meer hoe ons liberaal stadsbestuur niets doet voor het bui tensteedsche deel onzer bevolking. 1 Moe ge dat aaneen Pas eenige weken geleden bofte en stofte het Nieuwsbladje met zijnen schitterenden toe stand. Het telde boven de duizend lezers, het was overal gevraagd en iedereen wilde het lezen; dat riep het Nieuwsbladje met volle keel en blij gemoed ruiin eene maand. En nu schijnen de kaarten gekeerd. Het klaagt in zijn nummer van verleden Zondag, putten in de steenen. Wel is waar, is het wat schuchter en bedeesd en wat het voor zijn eigen in 't bijzonder wil, vraagt het voor de goede drukpers en de wekelijksche gazetten in 't algemeen. Om onze lezers met 's Nieuwsbladjes deer- nisweerdigen toestand bekend te maken en, zoo mogelijk, hun medelijdend hert te raken, zullen wij de schildering diens toestands en de re- klaam, die er op volgt, uit het Nieuwsbladje overnemen. Doch wij zullen wat vrijer er mede vooruitkomen en de woorden goede druk pers en wekelijksche gazetten door het woord Nieuwsbladje vervangen. «De katholieken inhetalgemeen genomen ver- waarloozen het A'ieuwsbladje. Het Nieuws- bladje is een machtig wapenzij verachten het dikwijls in stede van het ie bezigen, om er deugdelijken kamp mede te slaan. Velen en kennen het Nieuwsbladje niet, tenzij somwijlen om het te beknibbelen, om te too- gen dat het hoedanigheden mist, die de andere bladen eigen zijn, en om het van kant te smij- ten. Ziedaar hoe de katholieken in hunne verblind heid dat arm Nieuwsbladje behandelen, dat beestje, dat over eenige weken zoo fier was met zijne boven de duizend lezers. Lezen wij verder De katholieken zouden behooren het Nieuwsbladje te ondersteunen om de socia- listische propaganda tegen te houden. Het d Nieuwsbladje is meest geschikt voor de werkende klasse. Dat de katholieken het on- dersteunen met streeknieuws te bezorgen, abonnementen te plaatsen. Hoe vindt ge die reklaam lezer? Is zij niet heel en gansch oazbaatzuchtig En is zij niet nog een bewijs te meer dat het Nieuwsbladje eerst en vooral en meest voor de waarheid en het goede staat en niet,, o neenin 't geheel niet voor zijn eigen kraam Bedelen, dat is Toekomststi}\, schreef het Nieuwsbladje onlangs; wat gaan zijne lezers daar nu van denken En dan, als die lezers dien heerlijken en prachtigen toestand van pas eenige weken zul len vergelijken rnet dezen van heden, wat zal hun oordeel zijn Of denkt het Nieuwsbladje misschien dat zij kalf en ezel genoeg zijn om dat alles onge merkt te laten voorbijgaan Hewel, wij niet wij meenen dat de lezers van 't Nieuwsbladje gezond verstand genoeg hebben om zich af te vragen: «Wat is er nu waarheid en wat was er leugen? Hoe moeten wij dat nu aaneen knoopen? Een woordje uitleg Nieuwsbladje-lief 1 Aïe-g een, die liberaal is» Wanneer er ergens een katholieke nietdeug het eene of andere schelmstuk bedrijft dan roept het Nieuwsbladje,dat het monopool van deugd hebben wil, luidkeels 't is een ver momde liberaal, die oneer en schande op 't katholicism werpen wil En wij allen, wij moeten dat gelooven en voor zuivere waarheid, voor evangelie aannemen of anders zijn wij ezels, botterikken, enz. Heden hebben wij te Rome een prelaat-dief, die, zegt het Nieuwsbladje, over eenige dagen tot zes maanden gevang veroordeeld werd. Een bisschop-dief! Wat gaan wij nog al be leven Of kunnen zij te Rome met hunne ontel bare schooierijen maar weinig duimkruid bin nenpalmen? 't Is wel mogelijk. Zijn val, zegt het Nieuwsbladje, is een groot schandaal, doch voor de katholieken i» een klein verlies. Mgr. Renier was eeen liberale priester, bewaker van het graf van Victor-Emtnanuel en zeer in gang met het hof van koning Humbert. Kardinaal Renier wordt, dief en 's anderdaags voegt het Nieuwsbladje hem den titel van liberaal toe en zijne euveldaad valt op den nek der liberalen. Hoe spitsvoudig en logiek hé Waarlijk het zou ons niet verwonderen zoo wij den eenen of anderen keer in 't Nieuws bladje lazen dat Vandersmissen, de vertegen woordiger-moordenaar en J. Capelle, de brave, de deftige, de eerlijke, de rechtveerdige J. Capelle van Watou, twee afgevallen katholieken en nu slechte liberalen zijn. Een eigenaardig, zoo niet al te eerlijk mid- delke om alle katholieken als duivekens van onschuld te doen doorgaan. o—» Concorde (buiten.) Programma van het concert die zal uitgevoerd worden, Zondag 20 Juni 1886, om 5 1/2 ure namiddag, door het muziek der Pompiers, onder het bestuur van den heer Wittebroodt. 1. Les Monténégrins. Introduction. 2. La Reine d'un jour. Ouverture. 3- Fackeltanz. 4. Au bade printanière. 5. Une chasse dans les Ardennes. 6. Les Gloches de Corneville. Fan- 7. La Malle deslndes. Galop. (Limnander) (Adam) (Meyerbeer) (Lacombe) (E. Marie) (Planquette) BURGERSTAND Geboorten. Mannelijk geslacht: 4. Vrouwelijk id.: 4. Huwelijken Ghys, Emiel, klakkemaker, en Lemajeur Maria, breister. Cergiez, Petrus, metser', en Leroy, Virginia, kantwerkster. Vanden- berghe. Augustus, daglooner, en Lozie, Pelagia kantwerkster. Piitellion, Karei, daglooner' en Deleu, Rosalia, dagloonster. Dechièvre' Karei, bediende aan den telegraaf, en Eelbo' Maria, zonder beroep. Costeur, Reina, zonder beroep, 74 jaren ongehuwd, St-Jan Hospitaalstraat. Vas- seur, Zoé, scholierster, 13 jaren, St-Jacobs buiten. Louis, Joannes, soldaat bij het 1* ligne, 24 jaren, ongehuwd, Vleeschhouwer- straat. Kinderen beneden de 7 jaren Mannelijk geslacht, 1. Vrouwelijk id., 1. Wij hebben eene nieuwen brief ontvangen van den heer De Maeght, in antwoord&op diengene van den heer Marlet. De heer De Maeght weerlegt geene der beweegredenen van den heer Marlet en dezes strenge beoordeelingen blijven rechtstaan In deze omstandigheden achten wij dat hef ililll. O 1. Verslag. taisie. VAN DEN 11 TOT DEN 18 JüNI i88fi. Sterfgevallen

De Toekomst (1862-1894) | 1886 | | pagina 2