Gazette van 't arrondissement IJ peren. POLITIEKE BERICHTEN. Nr 29. 2&e Jaar. Zondag 18" Juli 1880. Politiek. Stads-, liunst- en Letternieuws. Verschilli^e Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. Nog 't Seminarie van Brugge. lie slem des volks. Rnrecl: Diimudeitmt, 18. AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. ftHCLAMEN li eentlem«« den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT fr. 4-00 'm jjfuare veor de stad fr. 4-50 veor geheel Belgle. Buitonlandsche verzendingen, 't port daarboven. Ifl crHlifincn het nnmiiipr. Men schrijft in op al de poetbureeien. De hollansehe liberalen hebben bijzondere redenen om over den uitslag der Kamerkie- zingen. die op 22 en 29 Juni 1.1. plaats had den. meer dan bevredigd te zijn. Men heeft daar beter dan ten onzent ingezien dat on derlinge verdeeldheid niets doet winnen, maar wel aan allerlei gevaar blootstelt. Daarom heeft men z ch in Holland krachtig aaneengesloten en ondergeschikte verschil punten geheel ter zijde gezet. Het gevolg er van is dat de hollandsche tweede kamer thans samengesteld is uit 47 liberalen en 39 calvi nisten. katholieken en tutti quanii. Het onmogelijk verbond tusschen katho lieken en calvinistes heeft tot niets gebaat. Die twee gezindheden, de onverdraagzaam ste, die men zich inbeelden kanen die in gewonen tijd niets deden dan zich wederzijds vervloeken, waren het eens om de vooruit strevende partij te bevechten. Onze Noorderbroeders zijn thans gelukki ger dan wij. De onuitvoerbare Grondwets herziening is begraven en hun openbaar onderwijs, dat over eenige weken, onder het vorig ministerie, zulk grooi gevaar liep, is en blijft gered. Tn den franschen Senaat heeft M.Tolain het gouvernement geluk gewenscht over de uit drijving van den hertog van Auroale. Hij voegt er bij, telkens het gouvernement krachtdadig zal handelen, het 't geheele ver trouwen van de republikeinsche meerderheid zal hebben. (Toejuichingen links.) De heer Chesnelong vraagt om het gou vernement over die uitdrijving te ondervra gen; maar de Senaat beslist dat die onder vraging nu geene plaats zal hebben. De fransche ministerraad heeft heslist dat de hertog van Aumale uit het land zal wor den gezet, uit hoofde van den brief dien bij aan de dagbladen heeft gezonden, als protes- tatie tegen zijne verwijdering uit het leger. Men meldt uit Londen, 12 Juli, 7 u. 's ay. Gekende uitslagen: 291 conservaieurs; lob gladstonisten; 65 unionisten en 74 parnedis- ten. Dijnsdag hebben de gladstonisten of minis terie vijf zetels verloren. De kiezing is bijgevolg niet voordeelig aan het ministerie Men mag zich aan eene ver andering van kabinet verwachten. Te Belfast heeft er ter gelegenheid van een feest en protestantsche processie, eene vechtpartij plaats gehad tusschen kaïholieken en protestanten. Er zijn twee dooden. Het russisch gouvernement heeft te reke- net van 17 dezer de vrije haven van Batoum gesloten. "Wanneer de schoone en prachtige Duinenabdij toch, spijts recht en openbare belangen, in de handen der geestelijkheid vallen moet, t is te zeggen aan een klooster overgaan moet, dan is het aan niemand meer. 't Is dan goed van doode hand En dan, wanneer Brugge-Zeeha- ven eens eene wczentlijkheid wordt hetgene wel te hopen is wat zal de Staat, dat is gij en ik en alle man, dan moeten betalen aan t seminarie om die vijf hectaren of zelfs maar een deel ervan die nu voor eenen appel en een ei weg ge gooid worden, weer te koopen Waren zij dan nog een stads- of Staatseigendom, zij zouden weinig of niets kosten. Maar met kloosters gaat het zoo niet. Een bewijs. Vroeger stond er een Capucienenklooster bij de statie te Brugge. Dat was goed van doode hand, dat men noodig had voor den ijzer w eg, 't is te zeggen voor den openbaren voorspoed. Ten welken prijze heeft men het uit die doode hand gekregen Wilt ge 't weten Voorde kleine som van s&o «inizcnd franks aan de lieve capucientjes be taald, die dan nog de martelaars speelden en eene liberale kiezing deden mislukken, door hun comme- diespel van verhuizing in processie. En 't capucieneklooster was bijlan ge geen vijf hectaren groot- Dat de capucientjes bij den koop geen verlies deden is bewezen. Zij bouwden twee kloosters in plaats van een, en gaat maar eens zien hoe groot die zijn, en hoe vet de capu cientjes. Ten andere het voorbeeld, dat men uit het klerikale Kortrijk aanhaalde, zegt ook luide genoeg wat schande lijke daad de Brugsche stadskerk- meesters begaan hebben. Te Kortrijk werd het gepatroneerd bisschoppelijk coilegie, dat 1 hectare 25 aren en 31 centiaren groot is, door de stad voor 125 duizend franks verkocht. Vergelijk dat eens met de 166 dui zend franks voor de vijf hectaren van 't seminarie en dat nog met 10 jaar krediet En nog teekenen de Kortrijkzanen daar protest tegen aan Wat zijn die Bruggelingen toch goè dutsen van jongens, hé Nog eene drogreden. De Brugsche klerikale stadhuis- bazen zeggen dat het seminarie voor bijzouderen van alle waarde ontbloot is, omdat het seminarie in gebruik van den eigendom moet blijven, vol gens eene overeenkomst van 1833. Vooreerst, alle overeenkomsten kunnen gewijzigd worden met we- derzijdsche toestemming. En in den nood zou die van 't seminarie ook wel te verkrijgen zijnlater. Bovendien heeft het seminarie al die hectaren toch niet noodig. Iets minder zou ook wel gaan, denken wij. Dan zou een ander kooper dan 't seminarie de overblijvende gronden, en deze zijn uitgestrekt, te verkoopen over hebben, zonder dat het semina rie verhuizen moete. Een contract zeu dit kunnen voorzien. Het semi narie zou dan pacht betalen aan den kooper, en deze pacht, zonder heel hoog te zijn, zou allicht een schoonen intrest van de koopsom kunnen ver heelden. En waar was de noodzakelijkheid voor de stad van het seminarie te vervreemden Moet een goed bestuur niet een beetje in de toekomst blikken kun nen Maar waartoe zooveel geredeneerd Een neger kan men niet wit was- schen. De geestelijke overheid heeft, bevo len en de bisschopsknechten hebben gehoorzaamd. 't Is eene soort van xcedergaaf i zei de heer Visart. En dat is de moraal van de heele zaak. Brave Bruggelingen zijn het, die zulk bestuur nog lang aan 't bewind houden De schandelijke verkoop van "t semi narie. zegt de Brugsche Beiaard verwekt onder de burgerij, en meer nog onder den werkmansstand van Brugge meer en meer opspraak. Het is of ware dat schandaal het druppeltje, dat den beker moet overloopen doen. De oogen zijn geopend, de aandacht is opgewekt en de handelingen der stede lijke kerkmeesters vormen tegenwoordig het hoofd onderwerp der loopende re dekavelingen. Meer dan een is getrof fen geworden door dat plotselinge her leven der openbare meening op politiek gebied. Nu beginnen de Bruggelingen te zien en te voelen vooral in wiens handen zij hunne belangen toevertrouwd hebben en zij roepen ook luide dat er een einde aan komen moet. Zij vinden zelfs overal en in alles bewijzen die toonen dat liet meer dan tijd is op hun stadhuis eenig toezicht uit te oefenen. Wat wij te weten komen is reeds te schandelijk, zeggen zij, maar wal gaat er daar al niet om, waarvan wij niets, maar hoegenaamd niets te weten krijgen; wat gebeurt er al niet achter de schermen? Doch men bepaalt zich niet bij klagen en verwenschen, het is als wilde de open bare denkwijze zich zelve eenen uitweg banen en de toekomst zelve voorbereiden. De plakkaten over liet weggeven van 't seminarie zijn veel gelezen geworden. De meelingen van den Liberalen Vlaamschen Bond hebben ook liet hun ne bijgedragen. En al is nu de minste kiezing niet op handen, de gesprekken gaan hunnen gang, alsof hel binnen veertien dagen kiezing ware voor den gemeenteraad. Ov°r de polihek der partijen echter wordt niet uitsluitend gesproken, maar veeleer over de middelen om de politiek te doen dienen tot het behartigen der stoffelijke belangen. Het is nu meer dan bewezen, dat de klerikale partij voor Brugge niets doen kan; en wat meer is, al kon ze dat doen, iedereen is nu overtuigd dat ze het niet wil. Integendeel, waar zich het persoonlijk initiatief der burgerij openbaarde,ontmoette men enkel de zwijgende en soms ook wel de opentlijke tegenwerking van het Be stuur. Hedendaagsch twijfelt te Brugge niemand meer of de stadsbelangen, de belangen van iedereen moeten achterslaan, en verre, bij die van bisdom, seminarie, kerkfabrieken en katholieke scholen zelfs de gematigde katholieken verwachten niets meer van het klerikaal bestuur. En de liberale partij is, voor het oogen- blik onmachtig om iets ten voordeele der stad te doen. Gedurende de vele jaren dat zij onbetwist de overhand had, ver zuimde zij jonge elementen voor te berei den en aan te kweeken. Nu. Brugsche liberalen in een tusschentijdperk dal volstrekt noodzakelijk is om den jongeren den tijd te gunnen de gewenschte ondervinding en de noodige strijdkracht op te doen. Gelukkiglijk is bet wakkere optreden van den Liberalen Vlaamschen Bond ons eene verzekering, dat die tusschen- periode spoedig zal geëindigd zijn. In de tegenwoordige toestanden is het overigens eene politieke strijd zonder doel en zonder betrachting: er heersch veel gebreken tegen geld weegt, bij de ge breklijdenden, geene overtuiging op. Dat is ongeveer de tegenwoordige rede neering van diegenen, die het met Brugge wel meenen en dat gedacht vindt veel bijval. Men wenscht niet dat de liberale partij optrede, in de huidige omstandig heden. Men wenscht evenmin dat er zich eene nieuwe partij vorme. Het optreden van eenige afzonderlijke personen met een bepaald programma schijnt de ware oplossing te zijn. Eenige personen zijn, inderdaad, in de oogen van het volk als de natuurlijke vertegenwoor digers van zekere gewichtige belangen en daarom alleen zou men ze gaarne zien, desnoods zonder politieke kleur, optreden om persoonlijk de belangen te verdedigen en ze tegenover de regeering, 't zij eene liberale of klerikale, door te drijven. Vele namen van heel be voerde mannen zijn op alle lippen en de burgerij steil zoo eene gansche lijst voor, die haar volle vertrouwen genieten zou. Box populi, vox Dei; de stem van 't volk is de stem van God, zegt een oud spreekwoord. Mocht het waar zijn en verwezentlijk! worden voor Brugge in bet jaar 0. H. 1887. Die ongelukkige toestand, waarin de belangen van het arme Brugge thans ver- keeren, jaagt eene huivering over ons lijf, wanneer wij overwegen, waar wij nu zijn zouden, wat er van ons IJperen zou ge- ■■'••ft.'-w" DE TOEKOMST.

De Toekomst (1862-1894) | 1886 | | pagina 1