STADSNIEUWS. VERSCHILL1G NIEUWS. Tan betastingen. worden zijn, hadde het kiezerskorps de beweenüjke daad moeten plegen van in 1884 aan de katholieke lijst, aan de dekens- en pastoorsknechten, de voorkeur te gever.. Wat tiadde liet lot geweest van onze stadsfinantiën? Wat ging er geworden van onze scnoone stedelijke eigendommen? Waar hadde het geld naartoe getrok ken, dat nu aan al die nuttige en noodige openbare werken besteed wordt? En de openbare belangen, die nu met zoovee! talent, zooveel onbaatzuchtigheid en zoo veel nauwgezetheid behartigd en vorenge- staan worden, hoe verre zouden zij rui niet achterstaan bij deze van geestelijken, kerken en kloosters? Wat zou er geworden zijn van al onze goede onderwijs-gestichten en al onze schoone, vrijzinnige instellingen Het antwoordt op al die vragen hoeft men niet te geven; het laat zich veel beter gevoelen dan men het in woorden neer schrijven kan. Later keeren wij daar nog op terug. 'i erhooffiiisj De Moniteur gaat maar altijd voort met verhooging van belastingen aan te kondigen voor 1886. Dat zal waarschijn lijk tot het einde van het jaar duren. Wij vinden in het Staatsblad dat de gemeente Reningh'elst, gemachtigd is eene leening van 64,000 Ir. aan te gaan, en de gemeente Mamois, 25,000 f'r. De gemeente Reid, mag 15,000 fr. leenen. Hoboken is gemachtigd eene taks te leggen op de rondleurders. Elewijt mag het maximum des perso- neelen aanslag verhoogen, die gebracht is van.4200 op 1800 fr. Alsemburg mag de personeele aanslag van 890 fr. op 1591 fr. brengen. Maldegem is gemachtigd eenen lakst van 1 4/2 p. h. te ontvangen op het kadastraal inkomen van de bebouwde en niet bebouwde eigendommen. Ceroux-Mousty en Viilers-la-Ville mo gen eenen lakst leggen op de openbare vermakelijkheden, bals, concerten, enz. Zooals men ziet zullen er maar weinig gemeenten overschieten die geene belastin gen moeten heffen en nogtans zal minister Beernaert voortgaan met te roepen, dat hij het Staatsbudget in evenwicht beeft gebracht, zonder de belastingen te ver hoogen Van afslag van belastingen, zooals de Tjeefkens beloofd hebben, is geene spraak meer. Wat uitmuntend bestuur is toch het klerikaal bestuur 'JLots dat waar zijn De provinliale raad van Brabant, die het noodig vindt eene belasting te leggen, had daarvoor gekozen de vrijw llige ver- koopingen van meubelen, koopwaren, hout en vruchten te velde met 2 ten te belasten. Hola zou het ministerie geroepen heb ben, belastingen moogl gij leggen maar niet op de voorwerpen. En de reden daarvan, vraagt men De reden, vertelt men zou zijn, dat hrt ministerie voornemens is zelve belastin gen op die voorwerpen te leggen, altijd om zijn budget in evenwicht te houden. Maar, zegt een eenvoudige kiezer, gij iiad gezegd de belastingen te vermin deren. - Verminderen dat kennen wij niet in bet katholiek ministerie. VLA AM SC HE NORMALE AFDEELING der Hoogeschool van Gent. De tijd nadert dat vele ouders en jonge studenten de keus eener studie aan de Hoo- j.eschool zullen moeten doen. Daarom achten wij het nuttig de aandacht onzer lezers in te roepen op eene insf.e ling die sedert eenige jaren aan de Deutsche Hoogeschool ingericht is Wij bedueien de Vlaamsche Normale Afdeeling vo->r het opleiden van leeraars, v. elke bekwa un zullen zijn om in de athenara der Vlaarnsche gewesten de geschiedenis, de aardrijkskunde en de Germaansche talen bij midde! der moedertaal te onderwijzen. Het aannemingsexamen zal te Gent, ten lokale der H< ozeschool, in het begin van October plavs hebben. De inschrijvingen worden genomen in de kantoren van den Betsuurder-Opziener der Hoogeschool of bij brieve aan hem gericht, van heden af tot op den dag van het examen. Er is geen ïnschrij- vingsrecht te betalen om het examen ie ondergaan. Aan de aangenomen leerlingen worden studiebeurzen van 400 of van 800 fr. verleend. Om tot het examen toegelaten te «orden moet men Belg geboren, van 18 tot 23 jaar oud zijn, en een diploma of bewijsschrift overleggen, waaruit blijkt dat men met vrucht eenen volledigen leergang van huma niora gevolgd heeft. Nogtans kunnen vreemdelingen, die in het bezit zijn van een diploma of van een gelijk waardig, elders dan in Belgie verkregen be wijsschrift, tot het aannemingsexamen toe gelaten worden, wanneer zij voornemens zijn de lessen der germaansche afdeeling te volgen. De studiën duren vier jaren en de leer lingen zijn niet aan het regiem der inwoning onderworpen. Da jaarlijkscha studiebeurs behouden :de leerlingen gedurende hunne gansche studiën. Het toelatingsexamen zal ten deele ge schreven, ten deele mondelings zijn. Bet omvat: Eene Nederlartdsche verhandeling eene Fransche verhandeling eene mondeling- sche vertaling uit het Latijn eene sckrit- telijke vei taling uit het Latijn in het Neder- iansch eene geschrevene Grieksche verta ling eene vertaling in 't Duitsch of in 't Engelsch de uitlegging van Nederlandsche en» van Duiische (of Engelsche) schrijvers of gedeelten van schrijvers, door de kandidaten op voorhand bestudeerd de regels der I ruetorica de vaderlandsche geschiedenis de beginselen der physische en ethnogra- phische aardrijkskunde. Dit zijn, zooals men ziet, de voornaamste leervakken der klas van Latijnsche rhetorica in onze athentea en collegiën. Wij noodigen al onze confraters uit dit zoo belangrijk bericht voor ouders en jonge lie den te willen overnemen. IJperen, den 17 Juli 1886. WILLEMS-FONDS. Heden avond, om 9 uren,algemeene jaar- Ujksche vergadering voor de leden der Afdeeling in het lokaal, den Gouden Arend, op de Harkt. DAGORDE 1. Mededeelingen. 2. Nieuwe leden. 3. Goedkeuring der rekening. 4. Stemming voor het aanduiden van drie j Afgevaardigden onzer Afdeeling bij het algemeen bestuur. 5. Riezing van 6 bestuurleden der Afdee ling. 6. Jaarl.jksch verslag. Gisteren morgend, rond 8 ure, was de werkvrouw Nathalie-Rasalie Desmaretz, 40 jaren oud, geboren te IJperen, echtgenote van Petrus Talon, daglooner, wonende in de Kalverstraat, alhier, bezig met haar waschgoed op de koorde te hangen; om ge makkelijker, haar werk te verrichten stond - zij op eenen stoel, maar plotselings verloor zij haar evenwicht, en viel op eene pikkel der leuning; door deze val, sprong een ader (varice) in den onderbuik,door httwelke zij een groot, bloedverlies kreeg. Door het ge kerm der kinders, snelden de gebuurs om den heer dpetor O. Poupart, alsook de vroedvrouw Louise Deramaut, welke de ongelukkige vrouw alle mogelijke hulpmid delen toebrachten; maar heiaas! in min dan eene uur lijds was deze een lijk, zij was gansch uitgebloed! Deze betreurenswaard.'ge vrouw was in staat van zwangerschap; was eene zeer be zorgde huisvrouw voor man en 8 kinderen, waarvan het oudste nauwelijks 17 jaren telt. Evans ess. Mijnheer Georges Van den Bogaerde, oud-leerling van het Gemeente Coliegie on zer stad, komt zijn eerste examen met goe den uitslag af te leggen voor de Jury van Luik. ais kandidaat in wijsbegeerte en brie ven. De 166 duizend franks, waarvoor de kleri kale gemeenteraad van Brugge hei seminarie verkocht heeft (lees: weggegeven heeft), is voor ons eenen belachelijken kleinen ver koopprijs, zegt 't Nieiacsbladjeenkel en alleenomdat de gemeenteraad van Brug ge katholiek is. Waarlijk men moet overdreven stout zijn j en een beetje onnooze! ook om te durven houden staan dat ruim vijf hectaren, voor- deelig gelegen grond met prachtige Kebon- wen, yo! van allerlei kunstvoorwerpen.er op die alleen voor meer dan 950 duizend fr, verzekerd zijn, aan hunnen prijs en vuile waarde verkocht zijn als zekere bisschops knechten dat ai es voor de nietige som van 166 duizend franks aan de geestelijkheid weggeven. En om zulke ongehoorde gezegden eenen schijn van grond te geven, schrijft het Nieuwsbladje daar onmiddelijk achter Wat de Toekomsle eventwel vergeten heeft, 't is van art. 1 te lezen van het keizerlijk dekreet van 1841. Zij zou daar nochians in gezien hebben i) dat de gemeenteraad van Brugge de Dui- nenabdij aan geene bijzondere personen en kan verkoopen, maar alleenlijk aan eene publieke administratie. Zij zou ook te weten gekomen zijn, dat de liberalen van Brugge niets bij te ver- beuren en hadden, met een opbod te doen, dat zij wisten niet aanvéerd te kunnen s zijn. Is 't seminariebestuur eene publieke ad ministratie, Nieuwsbladje Wij denken het niet, ten ware men, sinds de aankomst van de bisschopsknechten aan 't bewind, de kloosters tot den rang van publieke administraties verheven en al de publieke administraties tot dien van kloos ters doen dalen had. Zoo niet, Nieuwsbladje, dan kan de Brugsche gemeenteraad, volgens 't art. I van 't aangehaalde dekreet, zoo dit nog gel dig is, evenmin de Duinenabdij aan 't semi narie, dan aan de firma Van Caneghem en Cis verkoopen of anders gezegd, de"geme!de Duinenabdij evenweitig aan de genoemde firma als aan 't seminarie afstaan. Dus de Brugsche liberalen wisten heel goed dat Hud opbod zoowel als het aanbod van 't seminarie kan en moet aanveerd wor den. Maar zij wisten ook dat zij bij dat opbod niets te verbeuren hadden, daar zij de heele koopsom gemakkelijk uit de verkooping van den in dat uitgestrekte park aangelegden bouwgrond gingen maken en dan, ten minste, die prachtige gebouwen en rijke kunstwerken nog altijd als zuivere winst mochten aanzien en opstrijken. Maar tegen alle wetten en recht zullen de ministers, gelijk de Brugsche kerkmeesters, de belangen der priesters verre boven die der lastenbetaalders, der burgers doen gel den en de verkooping (lees: weggeving) van het seminarie voor de belachelijke som van 466 duizend franks goedkeuren, om dan het besluit dier goedkeuring ergens in een ver loren plaatske van het Staatsblad weg te moffelen, met de hoop dat het daar door niemand zal opgespoord, noch gevonden worden. Jammer maar dat die gevloekte drukpers daar toch wederom haren kurieuzen neus zal moeten insteken en die goedkeuring aan de kaak stellen. Niet waar, Nieuwsbladje, 't is meer dan tijd dat men de vrijheid aan di£ soorte van vuilkarre toegestaan zoodanig kortvlerkt en inkrimpt, dat het onmogelijk wordt de propere daden der klerikaaitjes in een heider daglicht te stellen. Gelukkiglijk, vriendschap, zal er nog vele water door 't, IJpertje .stroomen, vooraleer uwe bazen bij machte zijn zullen op al onze vrijheden inbreuk te maken. En intusschen zullen wij maar altijd voort gaan met al het laakbare te beknibbelen en aan de openbare meening prijs te geven, tot grooter .spijten misnoegen van 'tNieuws bladje en consoorten. Amen. BURGERSTAND Gr boortrn. Mannelijk geslacht4: Vrouwelijk id.. 5. Huwelijken Gouwv, Julien, metser, en Debruyne, Emma, kactenwerkster. Sterfgevallen Van Loo, Franciscus, gepensionneerde van den Staat, 75 jaren, echtgenoot van Georgian Beaumont, Lombaardstraat. Looten, Fran- cisca, zonder beroep, 76 jaren, weduwe van Romaic Gillioen, St-Jacobstraat. Ferrand, Anna, kleermaakster, 48 jaren, ongehuwd, Bukkerstraat. Bellengier, Fidelius, huide- vetier, 47 jaren, echtgenoot van Maria Legrand, Dixmudestraat. Claeyssens, Juliana, zonder beroep, 79 jaren, weduwe van Franciscus As- sez, Rijselstraat. Mannelijk geslacht, 3- Vrouwelijk id., 0. o Van den 9 tot den 46 Juli 4886. Geboorten Mannelijk geslacht 4. Vrouwelijk id. 4. Huwelijken Dupont,, Lodewijk, commissionnaris, en Decock, Eugenia, kleermaakster. Lam- brecht, Hendrik, onder-besiuurder aan den ijzeren weg van West- laanderen,m Criem, Sophia, zonder beroep. Sterfgevallen Despierre, Virginia, zonder beroep, 82 jaren, ongehuwd. Lange Thourouistraat. Nevejans, Pieter, zonder beroep, 77 jaren, echtgenoot van Sophia Clinckemaille. Jiee- nenstraat. Libberecht. Celina, kanten- werkster. 28 jaren, ecbtgiiDte van lsido- rius Kerrinckx. Meenestraat. Verminck, Coletta. kantenwerkster, 63 jaren, weduwe van Karclus Ceriez, Meenenstraat. Kinderen i eneden de 7 jaren Mannelijk geslacht, 0, Vrouwelijk id. '3. Sterfgevallen. DOOD VAN M. MALOU. De heer Jules Malou, Staatsminister, is Zondag om 2 ure, op zijn kasteel te Woluwe, overleden. De lieer Malou is te IJperen geboren den 19 October 1810 en was dus ongeveer 76 jaren. Da boer Malou heeft zijne loopbaan begon nen als bureeloverste in het departement van justitie. Het is in 1841 dat hij als lid der Kamer te IJperen werd gekozen; later werd hij in dat arrondissement niet meer herkozen en liet hij zich te St-Nikolaas voor dragen. De heer Malou is viermaal minister ge weest. M. Malou was een man met veel begaafd heden, zeer bekend met de Staatszaken en een redenaar van talent. Het is een groot verlies voor de katholieke partij, die zoo geene mannen meer voort brengt. De begrafenis van M. Malou. heeft Woens dag morgend plaats gehad te Woluwe-St- Lambërt, in den familiekelder. De begrafenis was op verzoek van den overledene, zeer eenvoudig. Het leger heefteen zijner jongste en be kwaamste opper-officieren verloren de ge neraal - majoor baron Gustaaf-Felix-Karet Chazal, bevelhebber van de 2" brigade der 2" afdeeling ruiterij, is den i2 dezer overleden, in den ouderdom van 54 jaren. Rechterlijk kronljk. Te IJperen is Vrijdag eene boerin door de rechtbank van enkele politie tot 4 fr. boete en de onkosten van't proces verwezen, om boter verkocht te hebben vóór dat zij op de markt ge bracht was. Vlaanderen 's plicht De Leuven- sche Schepen van onderwijs bestreed de taalwet voor het middelbaar onderwijs met ongeoorloof de middelen. De Vlaamschgezinde J. Hoste en Reinhard. van Brussel, traden voor Vlaanderen op tégen die laakbare doenwijs bij middel van plakka ten. Vital De Coster, gezegde Schepene, spande tegen die twee moedige vlamingen proces in. Hoste en Reinhard verloren; maar het gedrag van dien Scheperie werd in 't licht gesteld. Vee! en de schoonste van zijne pluimen bleven in den strijd. Doch door de zonderlingheden van 't gerecht, zullen Hoste en Reinhard de kosten van 't pro ces die tot ruim 1300 fr. beloopen, te betalen hebben. Vlaanderen wil dien last op zijne voorkam pers niet laten drukken en overal zijn er door de vlaamschgezinde dagbladen mschrijvings- lijsten tot het dekken dier kosten geopend. - De rechtbank van Nijvel (Brabant) komt den notaris Minne, een der klerikale kopstuk ken der plaats, tot vier jaren gevangenisstraf te veroordeelen. Dat heerschap had zich aan talrijke aftrog- gelarijen plichtig gemaakt. De heer Minne, heeft niet gewacht naar de uitspraak van het vonnis vooraleer zich uit de voeten te maken.Hij had reeds sinds eenigen tijd het hazenpad gekozen hij is naar Roumeue vertrokken. Maandag, 2e kermisdag in de gemeente Oostwinkel, tusschen Iïecloo en Zomergem.door eene moordpoging in opschudding gebracht. Zekere II. Van de Weghe en G. Bussohaert van Dostwinkel, waren in twist geraakt met Van Hoorebeke en eenige gezellen van Waarschoot. Weldra ging men aan 't vechten en weeral moesten de messen hierin de voornaamste rol spelen. Vandewegeontving verscheidene won den in den hals en aan hei, hoofd, die zijn leven in gevaar stellen. Busschaert kreeg eene steek in de kaak. Dinsdag was er beternis in den toe stand, van Van de Wege en men hoopt hem te kunnen redden. Het parket van Gent is er ter plaats geweest. De politie van Brussel heeft Woensdag morgend rond 4 uren, in de Maagdenstraat, eene vrouw met verbrijzelden schedel aange troffen. Zij is in wanhopigen toestand naar 't gasthuis overgebracht. Men vond op haar niet het minste stuk om hare persoonlijkheid vast te stellen. MISDAAD VAN ST-GILLIS. Beken tenissen van de vroedvrouw Rodelet Donderdag, toen vrouw Rodelet werd onder vraagd, scheen zij in eens eene beslissing te hebben genomen. Nu, zegde zij tegen den onderzoeks rechter. M. Charles, ik kan niet meer liegen, ik wil alles zeggen En zij deed alsdan het volgende verhaal Emma-Louisa Beeckman, die zich Augusta deed noemen, was in de Praagstraat gekomen, nadat de vruchtafdrijving door een geneesheer- was bewerkt, wiens naam zij niet kent. Nauwelijks was zij bij de vroedvrouw toege komen, toen zij eene kraamkoorts kreeg en zij is Maandag morgend overled -n. Vrouw Rodelet bevestigt de bekentenissen van ha en minnaar, wat bet aanstukken snijden van het lijk betreft; nraa'- hij liegt als hij zegt, dat zij het is, die het hoofd heeft doen verdwij nen, door het in de stoof te verbranden. ÏJ CF O j SSïsgf Sisk. VAX DEX 2 TOT DEN 9 JULI t88fi. Kinderen beneden de 7 jarrn v

De Toekomst (1862-1894) | 1886 | | pagina 2