TUIN BAG. Eesae IkJcSaic vergelllksiig. Om onze lezers een gedacht te geven van de grenzelooze bezorgdheid der klerikalen voor de belangen der geestelijken, kerken en kloosters hebben wij lang en veel gesproken" over den schandigen verkoop der Duinenabdij aan 't seminarie van Brugge. Doch wij hoefden geenszins onze .stad te ver laten om duidelijke bewijzen te vinden, die welsprekend toonen dat de openbare, de volks belangen bij de klerikalen een ootje in 't cijfer zijn, wanneer het er op aankomt luie en vadsige kloosterlingen te bevootdeeligert. ledereen weet dat de kerkfabrieken al de eigendommen aan de kerk behoorende, behee- ren en de opbrengst er van doen dienen om herstellingen aan of in de kerk te doen. Nu, wanneer de inkomsten der kerk niet, hoog genoeg beloopen om de noodige herstellingen te be werken, dan moet de gemeente voor het ontbre kende tusschen komen. De gemeente, dat is gij en ik en alleman, de lastenbetaalders in een woord. Dus de belangen der kerk, dat zijn, om zoo e zeggen, de algemeene, de volksbelangen. Welnu wilt ge weten hoe de kerkfabriekman nen van St-Maartens die belangen waarnemen? Luistert. De kerk van St-Maartens is bezitster van den prachligen eigendom welken de Arme Claren hier bewonen. Die uitgestrekte gebouwen met de hovingen beslaan ongeveer twintig aren gronds, en zijn aan de nonnetjes verpacht voor den spotprijs van 350 franks. Twintig aren grond met ruime en prachtige gebouwen, te midden der stad. rondom de hoofdkerk en dicht bij alle markten gelegen, voorS5©fEvïEBks verpachten! Is 't voor nieten! Wat verder af staat een ander prachtig ge bouw, dat maar zes aren gronds beslaat en dat door de stad aan de provincie voor tribunaal verhuurd is voor eene jaarlijksche som van meer dan 3000 fr. Zegge drie nuJZEtm franks voor zes aren bebouwden grond! Is er verschil! Het klooster der Arme Claren, dat ruim drie maal zoo uitgestrekt is als hel Justitie paleis en zou dus ook, ten minste, driemaal dierder moe ten verpacht zijn en minstens een jaarlijksche i pachtsom van ruim 9 tot 10 duizend franks moeten opbrengen, is die vergelijking welsprekend Niet waar, lezer, wij hoefden niet naar Brug ge om bewijzen te gaan zoeken, die zeggen dat de klerikalen enkel voor de belangen der gees telijken bezorgd zijn en die van het volk, van de lastenbetaalders verzuimen, telkenmale zij eene non, eenen pater of eenen pastoor zouden bena- deeligen moeien Wat er door de fabriekraad van St-Maartens in 't klein gedaan wordt, zou met al onze stads- eigendommen op groote schaal gepleegd wor-, den, wanneer het ongeluk eens moest willen dat de klerikalen ons stadhuis beklimmen. Kiezers van IJperen, gij allen ten minste, die met rede en gezond verstand begaafd zijt, houdt dus een oogje in 't. zeil en gedoogt nooit dat de volksbelangen in het liberale IJperen ten achte ren staan moeten bij de klooster- en priesterbe- langen. Het jaarlijks bal, gegeven door de Koormaat schappij La Lyre Ouvrièrezal, uit oorzaak van de herstellingswerken in haar lokaal, plaats hebben in de Schouwburgzaal, den Maandag 2 Oogst '1886. om 9 ure 's avonds. Persoonneele ingang voor het publiek Per inschrijving, fr. 1-00. Aan het bureel, fr. 1-50. CosacfsB'ste (buiten.) Programma van het concert die zal uitgevoerd worden, Zondag 23 Juli 1SS6, om 6 ure des avonds, door de har monie van Zonnebeke. 1. La Guerre et la Paix, pas redouble, Painparé. 2. Caprice sur Havdée. Auber, 3. Laura, valse, Millücker. 4. Mélangessur Jerusalem, Verdi. 5. Fantaisie sur le Domino Noir, Auber. 6. Brise d'Automne, mazurka, Steenenbruggen. Programma der leesten en volksvermaken, welke zulke plaats hebben, ter gelegenheid van onzen Tuindag. ZraSes'sSag, SU Jtnlf. Ten 6 uren 's avonds, zal de Beiaard hel Gemeente-Feest aankondigen. Ten 8 uren, zal het muziek der Pom piers zich op de Groole Markthalen hooren. Prijska/i tp voor 'iukengezang. Groote schieting met den Handboog, gegeven met medehulp van hel Gemeente- Bestuur, door de maatschappij Yper-Hoek- je, aan de liefhebbers van het land en den vreemde. Waarde der prijzen1050 fr. 's Middags, Concert, op de Groote Markt Ten 2 ure 's namiddags, Prijskamp van het Lijnvisschen, gegeven met be hulp van het Gemeente-Bestuur, door de maatschappij De dappere Lij.nvisschers. Prijskamp van Gaaibollen, iade her berg Au Mortier d'or Boterstraat, bij F. Croigny. Ten 4 uren, Opzwelling en Opvaart van den LuchtbalJupiter bestegen door den luchtvaarder J.-B16 Glorieux. Gedurende de opvaart, oefeningen op het trapezium, door M. Glorieux. 's Avonds, ten 8 uren, Concert, op de Groote Markt. maandag, 2 Sragasiras, Prijskamp voor Reisduiven, ingericht, met de tusschenkomst van de Stad, dooi den IJperschen Duivenbond. 's Middags, Concert, op de Groote Markt. Ten 3 uren des namiddags, Volksver makelijkheden, in de Boomgaardstraat. 's Avonds, ten 8 uren, Concert, op de Groote Markt. Dinsdag, 3 Augnsln» 's Middags, Concert, op de Groote Markt. 's Namiddags, ten 2 uren, hostelooze Vlaamsche Pertooninggegeven dooi de dramatische maatschappij De Vlaam sche Ster en de zangmaatschappij La Lyre Ouvrière, in deTooneelzaal. Ten 3 uren op de Veemarkt, Polks ver makelij kheden. 's Avonds, ten 8 uren, Concertop de Groote Markt. Woensdag, 4 Augustus, Ten 3 uren des namiddags, op het Zaalhof, Pol ksver makelij kheden 's Avonds, ten 8 uren, Feest, in hel zomerlokaal der maatschappij La Con corde. Btondcs*dag A Augasiliui, Ten 3 uren des namiddags, indellalle. Plechtige Uitreiking der Prijzen aan de leerlingen der Academie van Schoone Kunsten en der Beroepsschool. Zondag. Agsj stras. Prijskamp op deSehyf 'tafel, gegeven, met behulp van het Gemeente-Bestuur, door den Bond der IJpersche maatschap pijen. Prijskamp op den Engelschen Bil jart. Groote Schieting met den Kruisboog ingericht, met de tusschenkomst van de j stad, door de Koninklijke Vrije Kruis boogschuttersmaatschappij, geplaatst on der de bescherming van Z. K. H. den Graaf van Vlaanderen. Prijskamp in het Gaaibollen, in de herberg Aux Trois Fleurs de Lys, Boter straat, bij J. Roffiaen. 's Middags, Concert, op de Groote Markt. Om 3 ure des namiddags, Vandenpee- reboomplaals, Polksvermakelijkheden. Groote prijska mp in het Kaartspel gegeven door de verbondene maatschap- pijen 's Avonds ren 9 ure, Groot vuur werk, op de Kazerneplein. Groot volksbal, in de noordzaal van de benedenverdieping der Halle (overdekte markt). Het bal zal onmiddelijk na het vuur werk beginnen. POPERINGHE, den 22 Juli 1886. Zooals wij in onze laatste briefwisseling zegden, de Philharmonie, op de uitnoodiging der Maatschappij Zonder naam, niet zon der hartheeft zich naar Gent begeven om et' Zondag laatst een concert te geven ten voordeele van dezen weldadigheidskring, die onder- de koninklijke bescherming staat. Wij ineenen geen getrouwer verslag van dit kunstfeest ie kunnen geven, en die een ware en nieuwe zegepraal voor ons muziek is geweest, dan het artikel mede te fleelen dat zich in bet nummer van 18 dezer in het Journal de Gand gedrukt stond. Zie hier onder: WELDADIGHEIDSCONCERT DER ZONDER NAAM. Het Weldadigheidsconcert dat de Phil- harmóhip van Poperinghe te Gent is komen geven, heeft dezen morgen te 11 1/2 ure plaats gehad in de groote Zaal van den Ca sino. Deze had een overscboon uitzicht, een zwerm damen met verscne en schitterende toiletten verdrongen zich op de voorbehou- deneplaatsen, zij hadden de groote hitte des dags niet ontzien om de milddadige artisten van Poperinghe te komen toejuichen. Vóór haar bemerkte men het puik der groote nmzidkale plechtigheden de schepen Colson, (de Burgemeester veriegenwoordi- i gen die belet was), Dauge, Voituron; de ge- neralen der bezetting; het grootste getal der gemeente- en provinciale Raadsleden, ver scheidene leden des Beroepshof, enz., en alles wat in Gent liefhebbers van muziek telt. En men weet dat zij er niet ontbreken De waardige Voorzitter der Poperingsche Maatschappij, M. Jules Van Merris, ontving de gelukwenschingen van al deze menigte wiens vriend hij sedert lang is. Onder de verschilllge goede hoedanigheden des muziekkorps van Poperinghe, moeten wij de stiptheid aanhalen; indien dit het eerste is waarover wij hier spreken 't is om vast te stellen dat de inrichting van dien artisten- groet geheel op miiitairen voet staat. Het Concert begon en eindigde op gestelde uur, 't geen zeer wel is gevonden. 't Was nog al eene gewaagde onderneming een Concert in ie richten in de maand Juli, doch Zonder naam, niet zonder hart heeft niet geaarzeld, want zij wist dat den naam alléén van bet muziek van Poperinghe genoeg was om den goeden uiisiag te waar borgen. En het is zoo geweest. Onberispelijk werd het Programma uitge voerd, en het ware nogeens hetzelfde herha len indien wij al den lof geven moesten die wij laatst uit de Fransche en Belgische dag bladen getrokken hebben en de verschillige stukken ontledigen. Zeggen wij dan in eens dat de Philharmonie van Poperinghe zijn pu bliek betooverd heeft. Het sukces des feestes was voor de Ju belouverturen van Floton, en het Caprice Fantastique des Huguenots Het eerste stuk was dat waarmede de ar tiesten den eersten prijs gewonnen hebben op den internationalen prijskamp van Beau- vais. Alhoewel wij de mededingende sociëteiten niet gehoord hebben, gelooven wij dat het onmogelijk geweest ware een hoogeren graad van volmaaktheid te kunnen bereiken; ook het publiek was gelukkig zulke muziekanten en hun kundigen Meester M. VanEislande te mogen vuriglijk toejuichen. Die heer is voor de Gentenaren ook geen onbekende, men herinnert zich hier nog met wat onbetwistelijke kunde hij deze kleine fluit, hanteerde waarmede hij gisteren zoo veel tbojuigingeu in oogste. Rossignol, polka, is een muziekale luim, die, ons dunkens, maar met zooveel brio als door een artiest als M. Van Elslande kan weder gegeven worden. Une jête a Aranjues n, werd insgelijks door -de Philharmonie uitgevoerd, op eene wijze welke wij nooit te Gent gehoord heb ben. Zij gaf aan de uitvoering van dit stuk zulk een diepen IsuDststempel, dat het moei lijk vallen zal den indruk te vergelen daar door te weeg gebracht. Het. is maar door hardnekkig en gewetens vol te studeeren dat het aan die artiesten gegeven is de grootste moeilijkheden te over meesteren, en deze nauwgezocbte zorg tot de vertolking gebracht werd geheel den duur des Concerts bemerkt, de schitterende samenhang der kopere instrumenten en de zachtheid der houten, werden zeer bewon derd. Na les Huguenots had e>- eene betoo ging plaats, waaraan allen die in de zaal waren deelnamen, ter eere der hoofden de zer vrome Poperingsche Maatschappij, die bij haren naam van Pnilharmonie wel de zen van Weldadigheids Kring zou mogen voegen. kiene medailje werd den heer J. Van Merris opgedragen door M. Verbessem, Voorzitter der Zonder naam. niet zonder hart omringd door zijne Commissie, hein om zijne gulle medewerking bedankten hem het Eere Diploma overhandigd heeft. Onmiddelijk daarna ontving M. VanEislande eene bui tengewone schoone kroon, ten aandenken van dit schoon leest. Ons dunkens was er nooit een muziekaal feest dat zoetere herinneringen va zich zal laten dan dat der Phiiharmonieke Maatschap pij van Poperinghe. Van alle zijden wenscbte men de ariiesten geluk over hun talent, wij herhalen deze gelukwenschingen nog met bewondering en ook voor hunne liefdadigheid, in naam der geheele gentsche bevolking en bovenal voor den armen, wiens ellenden zij kwamen leni gen. Na bet Concert werd de Sociëteit Philhar- moniek door de leden der Zonder naam naar het Post hotel vergezeld. De stoet was voor de Poperingsche Muziekanten eene zege viering, een talrijk publiek ging met hun mede, en op het oogenblik dat zij 't hotel binnentrokken werd er hun een luidruchtig eerebetoog toegezwaaid. Becelaere. Vandaag moeten wij over zaken spreken waarover gansch Becelaere verontweerdigd is, en niet zonder reden. Hebben wij tot heden zooveel mogelijk de sermoens der geestelijken onverlet laten voorbijgaan, die stilzwijgendheid kunnen wij niet meer uithouden wij moeten spre ken. Gij moet weten, geëerde lezers en leze ressen der Toekomst, dat alhier over veer tien dagen eene algemeene jubilé is gevierd geweest. Meer religie hebbende dan vele kaloten wel denken, hebben wij ook eenige sermoens willen bijwonen uit menschelijk opzicht, zegt de pastoor Geuzen, roept men ons toe, gij spot met jubilé, sermoens en biecht. In het geheel niet menschen, wij zouden ons daarvan wel zwichten maar vermits het recht ons be twist is in de kerk te antwoorden, moeten wij het eenige gebruiken dat wij aan de hand hebben, en dit is de publiciteit of de verdediging met mond en schrift. De biecht, ja de biecht, die is een sakra- meut, dat weten wij, dat hebben wij in onze kinderjaren geleerd. Maar wat wij niet kun nen verstaan is dat de eene biechtvader be machtigd is alle zonden te vergeven, terwijl, een andere de macht niet bezit, en dat van twee personen die in dezelfde voorwaarden verkeeren, de eene met menscklievendheid aanvaard wordt, terwijl de andere onberm- hertelijk wordt weggejaagd. Zulke mannen die van God evenveel macht ontvangen heb ben, dat verstaan wij niet. Nog verder gaan do zaken; den eenen dag gaf een biechtva der de absolutie aan de ouders die kinders in de gemeenteschool hebben terwijl hij den volgende dag verklaarde dat hij ze niet meer' mocht geven. Wie had er hem dat verboden Had Ons Heere hem dat gedu- rend den nacht in een visioen verklaard Mysterie Wij, hevige en verwensckte tegenstrevers van den pastoor, zijn geabsolveerd ofschoon zij wel weten dat wij de liberale partij on dersteunen en alle rechtveerdige middels inspannen om de klerikale dwingelandij te ondermijnen, terwijl andere brave lieden onmeedoogend het plankje voor den neus krijgen. Over de sermoens zouden wij ook niet ge wagen, waren wij er toe niet uitgenoodigd door de kaloten zeiven. Ach wisteLgij, lei ders der katholieke partij, hoeveel kwaad gij veroorzaakt hebt onder uw eigen volk, gij zoudt er voorzeker beklagen hier eenen jubilé gevierd te hebben. Haddet gij die pa ters te Brugge in hun klooster gelaten, gij zoudt de afkeuring en de misnoegdheid niet hebben doen ontstaan onder uwe eigene mannen. Zij zullen het u niet zeggen, maar wij kennen er vele, zeer vele, die den Zaterdag en bijzonderlijk heden Zondag na het eerste sermoen afkeurden al wat zij in den stoel der waarheid gezeid hadden. Men hoorde niets anders of wij mochten wel denken dat de paters den vrede gingen komen her stellen in Becelaere; doch wij zijn in onze verwachting bedrogen. In plaats van de vre de te prediken hebben zij valschkeden rond gestrooid, ja, menschen, tegen hunne groot ste weldoeners en kinders, tegen hunne ou ders opgehitst. Hoe is liet. toch mogelijk dat priesters die zeggen de zonderlingen van Christus te - zijn de ongehoorzaamheid durven aan- plichten aau kinders die volgens gebod Gods aan hunne ouders eerbied, liefde, \gehoor- zaamheid en behulpzaamheid verschul digd ziju. Gij hebt eene doodsteek toegebracht aan het teergevoelig hart der ouders, en voor namelijk aan dit der moeders.Wat is er har der voor eenen ouder dan te zien dat'hij geen gezag aan zijne kinders heeft. Wat is er hartsoheurender dan te. moeten hooren van uw eigen kind neen, vader, neen, moe der, ik zal dat niet doen of ik zal dat niet laten: gij gebiedt of gij verbiedt het mij hewel, ik gehoorzaam u niet, de paters heb ben ons in den jubilé van 1886 aangeplicht u ongehoorzaam te zijn, en ons voor zulke daad den hemel beloofd. Hewel, menschen, wij verzekeren u op ons woord van eer dat wij op zulk een onre delijk en onbeleefd antwoord in staat zouden zijn in onze verontweerdiging ons eigen kind eene dolksteek, een revolverschot of eenen doodslag toe te brengen. En wie anders spreekt, spreekt tegen zijn gemoed; de ou ders zijn verplicht voor hunne kinders te zorgen, en als zij het ondeugend zaad uit hunne herten niet trachten te roeien, dan kwijten zij hunne plichten niet die God hun heeft opgelegd, en dan verdienen zij ook den naam van ouders niet, want zij zijn tee- nemaal onwaardig dien te dragen. Ouders, overweegt dus wel dat, deze die den godsdienst zouden moeten onder wijzen uwe kinders tegen u eigen zeiven hebben opgehistom u 'ongelukkig te ma ken, u verdriet te veroorzaken, en u diensvolgens vroegtijdiger in het graf' te helpen. Nooit zullen wij dat vergeten of leefden wij nog zoolang als Mathusalem. Wij laten de verantwoordelijkheid van zulke daden en zulke sermoens aan de pries ters over, en wij aarzelen geenszins te zeg gen dat zij daarvoor harde rekening zullen geven aan God, wiens dienaars zij' zouden willen zijn. Nu verwondert het ons geenszins meer dat onze pastoor zoo dikwijls gezeid heeft dat de grond der hel met kruinen van priesters zal bedekt liggen, omdat zij hun ne plichten niet zullen gekweten hebben. Hewel, indien kinders ophitsen tegen hun ne ouders, ouders opmaken tegen hunne weldoeners werken van bermhertigheid zijn waarvoor de hemel te verdienen is,dan moe- Sï ra 1. Z«9Sïl?!5£. n Acignstaw, ï}c

De Toekomst (1862-1894) | 1886 | | pagina 2