RINGSTEKING Rogge, Tarwe, Haver MA A IG ARS ERU-GÜANO OPGELOSTE PERU-GÜMO van OHLENDORFF A L L E E N E C II T VUURWERK en Greet Bal. 9© franks prijzen. OP SI'AM, Maandag 20 Juli 1880, Nieuwe concessie Groote prijsvervninderiog Voorukezeele;. Door plaatsgebrek kan den artikel uit Voormezeele heden geen plants vinden; dus tol bij acht dagen. 19-50 15-25 17 73 00 00 00-00 4 75 250-00 12.800 3,830 ooo 000 000 1,500 19-37 15-12 00-00 00-00 00-00 4-00 230-00 OPENBARE VERKOOPING Talrijke ladingen van de schoonste kwaliteiten zijn reeds van de eilanden aangekomen, en gedeeltelijk nog in lossing. ANGL0-C0NTINENTALE (VORM. 0HLEND0RFFSCHE) GUAN0-WERKE ten wij, liberalen, niet bevreesd zijn den hemel te missen; want onze kenspraak is Geeft aan Cesar icat aan Cesar toekomt, geeft aan God wat aan God toekomt. Wie er veel ter gerechtigheid zat on derwezen hebben, zal blinken als de ster ren des hemels dit zijn de woorden van onzen Zaligmaker. Is de handelwijze van onze paters de navolging geweest van de woorden huns goddelijke meesters Heb ben zij de menschen op den weg van recht vaardigheid, op den waren weg der deugd geleid? Becelaerenaars, gij zult met lang moeten nadenken om op onze vragen zonder aarze len NEEN te antwoorden. Iedereen strijke zijn eigen oordeel, en alwie openhartig zal durven of mogen spreken, zal bekennen dat wij de waarheid zeggen, en de predikanten eenen smisslag begaan hebben welke zij nooit meer zullen herstellen. Ja de gods dienst verflauwt, dat is waar, en geen won der ook. Wie is er de schuld van? Antwoordt ons, als 't u belieft, gij die als de dienaars des Heeren wilt geëerbiedigd worden. Beminde parochianen, wij verdoemen noch vermaledijden u niet, maar wenschen dat de vrede en het geluk zouden met u zijn en zeggen een tijdelijk vaarwel. Tot wederziens teergeliefde burgers van Becelaere. Intusschentijd volgen wij niet hunne slechte raadgevingen maar de woorden van den Evangelist Malhias waar van gij ons het eerste voorbeeld zouden moeten geven Bemint uwe vijanden doei goed aan hen. die u haten, en bidt voor hendie u vervolgen en lasteren. t\ VELGHEM. Homo sum, et humani nihil a me alienum puto. 't Was in 'l Vogelhuis te doen Geerke zat daar te klappen met het Goudi- Gat. Ilewel, mijn beste Kuitje, zei Geerke, vertel mij da 'n keer Die zake, Geerke, begon het Goodi-Gat, hê zijnen oorsprong genomen mê de kiezinge van 1884. De katholieken deen Meere-Gunies gelooven, J.s 't al naar bulder goeste zoü gaan, da ze 't Boterkot gingen afsmijten. Meere hè daarnaar geluisterd, en,... ge weet hoe dat 't gekomen es: stemmen gekocht al hier en beloften gedaan aldaar, alzoo es 't gelukt! Ja, maar/'ne keer da de katholieken boven waren. Meere hê gezeid 't en es nie van hier of van daar, maar da Boterkot moe -wugi ])H Boterkot weg antwoordde de meier, da 's al gemakkelijk om zeggen; maar Verdommi, dat en gaat zoo zeere niet! Doch, zeere gaan of nie zeere gaan, 't moest er algelijk van komen, of Meere ging op baren poot spelen, en'lijk of'ter moest van ko men, wa deên ze? De gemeenteraad vergaar de in casurn casu, en Menheer Odilon las zijn lesse af: Menheers, zeid hij, 'k hê VanhulTel onderzocht, en 'k vinde daar dat 't Boterhuis 't onze es! 't Beterhuis 't onze, riepen de raadheeren al te zamen uit, boe komt daite Wel! Menheers, spraak de meier, 't es waar, de vader van den ouden burgemeester hê 't Boterhuis gekocht en betaald aan den hertog van Ursel, de titelen daarvan bestaan heden tendage nog, en 'k hê er hier copie van, zie ze, 't. es waar ook, dat, in de verdeelinge van de goederen der famillie Battaille, 't Boterhuis toegeëigend geweest hê aan den ouden burgemeester nu, 't staat hier insgelijks op 't papier, zie ze,- 'k bekenne daarenboven dat 't Boterhuis, tot hiertoe, nog altijd ingeschreven staat op 't kadasier als eigendom van Gustaaf Battaille, en da Menheer Battaille daar alle ja re de contributies van betaalt, maar... we zijn wij al fijnder koppen of datte! Titelem tachentig jaar bezit, kadaster en g'heel de Verdommi, dat en es al niet: da me 't wilde doen, g'heel de reeke huiz.en van Meere-Geenies tot aan de Kasieelstrate zoü d'onze zijn, maar we zijn treffelijk!... Ja. mijn Toeterke, zei Geerke, 'k hoor 't da ze treffelijk zijn! Zoo dan, vervolgde 't Goudi-Gat, Men heer Odilon bewees, 'lijk twee en twee zeven es, da 't Boterhuis de gemeente toebehoorde, en er wierd besloten, Velghe, die dezen ei gendom in pacht bield, 'ne sacre-djiedsche grooten steen onder zijn vijze te draaien. Zoo gezeid, zoo gedaan' 't, Was op 'ne Zater- dag; Velghe woog boter; in dien tijd de markt trok nog goed t' Avelgbem, en de nee- ring ging g'en kunt niet beter; op eene keer, springen er vier gendarms 't Boterhuis bin nen, 'ze waren gewapend mê carabine, savel, revolver en wa wee 'k al nog! ze snapten Velghe bij zijn krage, en, God vertroost mij, in éen, twee, drie, vloog de man mê zijn klop strate! Ge peist zeker dat't daarmê gedaan was, Geerke, ge zijt mis, mijn herte- lapkeVelghe lag nog te spartelen op de kalsijsteenen, asVincentius Menthe-Bolle van Cotje-Kok's, door den meier, als eerste ser geant van 't Boterhuis uitgeroepen wierd, en, zonder patente ol iet de Verdommi, als boterweger aan 't werk viel, daar in t huis zelve waar Velghe de duur uitgesmeten was! Nom de milliard! riep Geetwe uit. Ja, ja, Geerke, zei 't Goudi-Gat, t Avel gbem bustelt het gemeentebestuur da alzoo! Ge zit gij in uw huis, daten staat da volk niet aan:'Pardjaf! en ge ligt gij buiten! En dat es al wel, alzoo, vroeg Geerke He, sacre wa peisde dan, mijn baas ken? zei ons Toeterke, da dat al wel moeste zijn, ze zoün alzoo achternaar 'ne mensch zijn gerief afpakken ook! Ge zult gaan hoo- ren, ze, wat er gebeurd is Geerke en 't Goudi-Gat tikken en ledigden hun pintje. As Menheer Bataille dat hoorde, Geerke, hernam ons beste Kuitje, Nom de cu\ da was iets! Maar hi had, hij, goe kwaad te zijn, Vincentius Menthe-Bolle van Co-tje-Kok's was en bleef in 't Boterhuis! Ikke, in de plaatse van Menheer Bataille, zoü Vincentius den nekke gekraakt heèn in mijn Boterhuis; maar de proprietaris ha, liever de vent per- deurwaarder te doen buiten zetten. Er wierd dan een proces ingespannen: 't ge meentebestuur kwam mê 'ne g'beele priet praat voor den dag, waar de duivels zich niet uit en konden verstaan; maar dat en pakte niet, en dejuge lapte daar een vonnis op da naar den rook niet en smaakte. Djemenes-Iiristes, zei Henri Verstraete, as hij dat hoorde, we zijn er wel nieê! gi 'n domme-kl..., antwoordde de meier, wat es datte! 't en es uit onze zak niet da we proce- deeren, en we gaan in appel-, in tusschen tijd zal den ouden misschien doó zijn: 't. es nu al drie weken dat al de kwezels van Avelghem, Froidure's bette aan 't hoofd, alle dage te biechte en te communie gaan, mes sen opofferen, en God bidden en smeeken opdat het hem gelieven zoü de man in zijnen hemel t' ontbiên, en 't zal er misschien van komen! Ja, maar, om in appel te gaan,zei Henri, es er weêr al geld noodig, en wie weet hoe dat 't daar zal uitvallen! 't Es gelijk, zei de meier, we gaan in appel, en leeft die Verdommi tot dat 't gedaan es, hi zal zien wa da we kunnen! Zoo, 't gemeente bestuur in appel, en—wie zoü 't gelooven in appel wierd er beslist dat 't Boterhuis Menheer Battaille nie toebehoorde! As 't nieuws in Avelghem toekwam, 't katholiek muziek speelde van ze zijn met hun gat in 't water gevallenVincentius Menthe-Bolle gaf twee tonnen bier ten besten, te drinken vóór bet Boterhuis, en Pruimke maakte accord met 't gemeentebestuur om 't. kot binnen de vier-en-twintig uren af te trekken: Meeve-Geenies was er hoven op! Maar.... bij zulke dingen es er altijd 'ne maar...., maar de kaarte veranderde: het besluit in appel genomen wierd verbroken door het Hof van Cassatie, en de gemeente van Avelghem ver wezen tot het betalen van al de kosten, item nog 'ne keer zoo vele, leg ze mij daar Üjemenes-Knstes, da was een dingen 'Geerke en 't Goudi-Gat pakken nog een pintje. En nu, mijn Toeterke, vroeg Geerke? Nu, Geerke, antwoordde ons beste Kuif je, nu es 't jugement beteekend, en morgen, te negenen, smijt Staeli 't gemeentebestuur van Avelghem uit het Boterhuis, in afwach ting dat de inwoners de Alcadiërs mê al hun verstand ook 'nen teen geven. Zoo stonden de zaken Geerke, die al verscheidene pintjes in zij nen koker gegoten ba, gevoelde behoefte om zich van iets te ontlasten. Toeterke-lief, zeid'hij, '1; ga hem 'ne keer in mijn bloot hand pakken Maar, buiten aan de deur gekomen: Sa cre! riep hij uit, wat es dat,te 't Gmidi-Gat ging zien. Non de cu! Geerke, zei ons beste Kuitje, 't es de Vlucht van Egypte die ga beginnen! Twaalf mannen, plat baarvoets en in hunne hemdemouwen, onder het hevel van den Boezemvriend van Melia Roose-Tuitje vet, snelden stap en half naar 't Beterhuis toe. Hoe! Wa Vlucht van Egypte? vroeg Geerke, Toe, Geerke, haast u, kom meê. zei Clotilde, 't Zal 't u vertellen: 't gemeentebe stuur ga de meubels verhuizen uit bet Bo terhuis 't Was rond den twaalven van den nacht, uur van dieven en van spoken; alles in de natuur scheen stil en rustig: de maan alleene nieuwsgierig 'lijk eene Eva's dochter, stak haar zilckel van achter de wolken om het schouwspel der verhuizing te bewonderen. Arm aan arm, Geerke en 't Goudi-Gat volgden achter aan. Aan 't Boterhuis gekomen, de Vriend van Melia, commandant der bende, sloeg een groot kruis, trok eenen sleutel uit zijnen broekzak, opende stiliekens de deur van 't gebouw en mê 'ne zucht die de Kerkstraat door weergalmde In Gods name, men schen, zeid'hij, doe al te zatnen uw devoiren, as 't u beliefd. De twaalf apostels trokken binnen. Nauwelijks waren zij binnen of Geerke riep.- Aux ar mes, citoyens! Er zijn dieven in 't Boterhuis 1 De Boesemvriend van Melia Itoose stond om dood te vallen. Mannen, we zijn verraad, zuchtte hij; Geerke es daar! Sauve qui peu! Wat schan de Wat schande Aanstonds kwamen van alle kanten men schen toegeloopen, en iedereen wist het zijne te zeggen, Ge kunt oordeelen wat al bittere spotternijen de verhuizers daar ten deele vielen. Eerst; wilde de Vriend van Melia de aan- schouwers door auturiteit doen wijken. In den naam van de wet... ging hij zeggen. Maar 't volk lachte hem vierkant uit. Wat! Hoe? Wa vertelt hij: Tuitje Vet! wierd er g'antwoord. En het dutsken stond daar als verslagen, 'lijk den Buk van Israël, beladen met al de zonden van zijn geslacht. Zij dan Boesemvriend van Melia Roose en Commandant van de nachtverhuizers Daarna, eenen anderen toon aannemende, vroeg de bevelhebber zeer ootmoedig aan de toehoorders om te mogen passeeren. Geerke kreeg compassie. Allonsmenschen, zeid' hij, maakt plaatse. 't Volk ging achteruit en... de verhuizing, de Vlucht van Egypte begon. Mirabili visu Nooit schooner schouwspel is er in Avel ghem te zien geweest. Op deze wijze eindigde het geldverbeestend proces door onze fi jne koppen, Areadiérs van eerste klas, zoo onbedacht ingespannen. Maar, i.s 't proces gedaan, de kwaadwillig heid van 't. Avelghem's gemeentebestuur is noch niet ten einde. '/.ie hier hoe ons beste Kuitje, Dinsdag laatst, in 't Vogelhuis, 't vervolg van 't spel aan Geerke vertelde Zoo dan, Geerke, het Boterhuis was liber. Velghe, die nog altijd den stuik gevoelt van toen hij op straat gesmeten geweest hé, is juist geene groote liefhebber meer van boterwegen, en de Schale es nu verpacht aan Berti Sis.Berti Sis,gewapend mê zijn patente, stond Zaterdag laatst te wegen in 't Boter huis, waar 't Gerecht de gemeente buiten gelapt hè. Maar wa gebeurde er? 't Gemeen tebestuur deed een tente plaatsen percies vóór 't Boterhuis, en dat op zulkdanige wijze dat Berti Sis g'heel afgesloten zat, en er de menschen niet omtrent konden, 't Gemeen- bestuur doet nu 't boterwegen in concurren tie met Berti Sis, en als de boeren toch hij Iierti willen zijn, verbiedt de politie den doorgang. Da's toens albij 'lijk. of ge zoudt zeggen, bemerkte Geerke, da'k, ikke, 'ne groote wa gen zoü doen plaatsen vlak tegen Co-tje- Kok's winkel deure, en, üs de menschen toch in den winkel zoün willen zijn, da 'k huider zoü doen bijten van mijnen hond, es 't nie waar, mijn Toeterke Ja 't, Geerke, 't es percies alzoo! be vestigde Clotildeken, en, voegde zij erbij, dat en es nie doen'lijk of ge geern zoudt gedaan zijn. Bah! zei Geerke, wa mag men verwach ten van gemeentebesturen die op een on- rechtveerdige wijze Boterhuizen willen pak ken! Dat es tot alles in state Berti de Lepellekker. IJPEREN 17 Juli. 24 Juli. GRANEN enz. verkoenttej midden prijs jv»?rkoch Ito ftaidd mprf/s kwantiteit] p lOOkilo. Ikwantiteit J p. 100 kiï«>. Tarwe Rogge Haver Erweten Boontjes Aardap. Boter 11,400 2,200 800! 000: 0001 1.500 1(3,020 Op de markt van heden zijn er 85 zwijne- jongen verkocht geweest van 25 tot 30 fr. het stuk STAD IJ PER, (gehucht Kruisstraat.) S.uasdcraaHke Met ingespannen rijtuigen voor Peerden en Muilezels. Gegeven door de Burgerkring van Uper OP ZONDAG 15 AUGUSTI 1886. Voor verdere inlichtingen men zie de plakbrieven. DES AVONDS: A11 e r a n d e Volks feesten, VAN VIER HECTAREN EN TE BECELAERE, REUTELHOEK, op de hofstede aldaar gebruikt door Ch. DEPOORTER, en te voren Pieler Casier. Deze verkooping zal plaats hebben, door het ambt van den Notaris DEGEYSE, te Becelaere, op om 2 ure namiddag, met tijd van betaling mits borg, voor de koopen van boven de 10 fr. I'rij» gebaseerd «poMciëele analyse. OBidëelc vergoeding voor sleeiien. Ciidcr c®«B<r<Sde dier landbonw-statiën van den Staat. HKWHBB9B4B GEHALTE: 7 stikstof. 10 io water oplosbaar phosphoorzimr. 2 'jpolasch. VOORTVERKOQPERS CrEWIETEM RABAT indien de balen als volgt geleekrnd rn gezegeld zijn. en wel de hoorn van overvloed in roode kleur. SQwPEfr, DISSOUS COHTAfS vCmM SCHE SOCIÉTÉ ANONYMK AGENCE D'ANVERS Uitsluitende imporlcnren van de Pcm-Gnaiio in België, Hniland m met machtiging der regering van Chili. Antwerpen, Juni 1886, 8, Pruinenslraa!, 8.

De Toekomst (1862-1894) | 1886 | | pagina 3