STADSNIEUWS. Alles verbroken. Vermeerdering: van belasting. Vijf miljoen. SIM Missen 'sjaars! bij de Walen, omdat volks- en schooltaal ééne en dezelfde zijn. Bij de Vlaming is zij nul of klerikaliseerend,omdat de school ons enkel Franschsprekende liberalen le vert en klerikalen, die, in 'l partijbelang, zich als Vlamingen aanstellen bij den boer, en hem de straattaal spreken liever dan de hoogere taal, die onder de beschaafde standen door de school zou moeten gang baar gemaakt worden. Maar behalve door de personen, welke machtige invloed oefent het onder wijs ook nog uit door de boeken, waar van het zich bedient en die het doel ont staan. De heele litteratuur, 't is te zeggen de volledige uiteenzetting en ontwikkeling der loopende en nieuwe gedachten, we tenschap, politiek, roman, gedicht, kun sten en kennissen, alles wat in boeken neergelegd wordt, dient lot volksont wikkeling, dat alles ontslaat uil en rond de school, wordt geschreven, gelezen, genoten door diegenen die de school heeft gevormd, en is zooveel te gemakke lijker verkrijgbaar daar er meer lezers zijn. Bij de Walen is al wie school ging een lezer voor alles wat verschijnt. Uit alle boeken kan iedereen zijn profijl trek ken. Hel Fransehe schoolboek dient voor de ouders zoowel als voor het lund. Het Fransehe prijsboek, de roman, bet ge dicht wordt in familie voorgelezen. De lust tot het lezen ontstaan uil het lezen zelf en zoo wordt een publiek gevormd voor bet welk de schrijvers kunnen wer ken. Hoe grooter dat publiek des te goed- kooper het boek, en zoo werkt het eene op het andere in, tot grooter ontwikke ling en liberaliseering. Bovendien, heel de Fransehe litteratuur slaat allen Walen ten gebruike, met heel den invloed daar aan verbonden. Vergelijk dien toestand eens met het geen 111 Vlaanderen gebeurt. Het boek is hier Fransch in school en huis. Het schoolkind zondert er zich in af van zijne Vlaamschsprekende ouders. De vader kan noch helpen, noch begrijpen. Hij gevoelt zich verminderd en de wetenschap is eene vreemde in huis, als zij niet als eene hoogmoedige verafschuwd en verdreven wordt. Het prijsboek is Fransch en zon der invloed op hel gezin. Het leert mis schien aan den knaap zich hooger dan zijne ouders le achten, en verbreekt den liarlelijken familiezin om der wille van dat lieve Fransch, maar het boezemt in alle gevallen geen liefde in voor lectuur of letterkunde. Dien toestand hebben de Vlaamsche liberalen geschapen en volgehouden ge durende vijftig jaren. De vruchten er van zijn onwetendheid, i'anatism, klerikali- seering op de groole schaal. Op den bui ten is het reeds ingekankerd. Geen libe rale dorpen meer, zoo als er nog vóór een twintig, dertig jaar gevonden werden. En de plaag breidt zich reeds van den buiten naar de stad uit, die niet weer staan kan aan den vloed, en zoo is de donkerste toekomst de vrucht der heil- looze verfransching. Het hof van cassatie heeft gisteren al de arresten, in den laatsten zittijd van het hof van assisen van Brabant uitgesproken, verbroken, uithoofde de heer Alvin, lid van den jury, geen Belg is. De zaak Van dersmissen is nu ver zonden naar het hof van assisen van Henegouwen en geheel de proceduur moet worden herbegonnen. De overige zaken, ten laste van Defuisseaux, Degand, Delannoy, Dandelin, zullen naar het hof van assisen van Antwerpen worden ver zonden. Dat zal aan den Staat, verzekert men, 60,000 franken kostenmaar de burgerlijke partij, in het proces Degand, moet de kosten betalen en die zullen tot 40,000 fr. beloopen. Dat zijn jammerlijke feiten, die niet zouden mogen gebeuren, daar dege nen, die met het aanduiden der leden van dejurij gelast zijn, zouden moe ten goed nazien, of zij de noodige ti tels bezitten, om die bediening te kunnen vervullen. De klerikalen zijn tevreden omdat zij nu hoop hebben dat Vandersmis- sen zal vrijgesproken worden en op nieuw zijnen zetel als volksvertegen woordiger zal kunnen innemen. Volgens verscheidene bladen verze keren zou de gr....oote minister Beer- naert, voornemens zijn bij de herope ning der Kamers eene nieuwe belas ting van 5 miljoen op de genever te vragen, om het tekort te dekken van zijn budget. Wij zijn nieuwsgierig om M. Beer- naert die vraag te hooren doen hij, die drie jaren geleden, zich zoo hevig verzette tegen de belastingen op de verbruiking. Indien dit gerucht zich verwezen lijkt, dan mag men vijf miljoen bij de vijftien miljoen voegen, die M. Beernaert geweigerd had te stemmen bewerende dat men ze niet noodig had, maar die hij toch behouden heeft. Dat ware dus TWINTIG MIL JOEN belastingen, die de groote minister dan meer zon hebben om te besturen, zonder de miljoenen mede te rekenen die hij aan het openbaar onderwijs onttrokken heeft... en hij kan er nog niet komen- Het is de onbekwaamheid die te genwoordig meester van het land is, Het ministerie, zou vijf miljoen aan de belasting op de sterke dranken vragenmaar waarom vraagt het die vijf miljoen aan zijne vrienden de bisschoppen niet? De miljoenen, die kanunnik Bernard naar Amerika heeft medegenomen en nu in 'ne Na tionale bank liggen, kan het mini sterie zich toeëigenen, en er liggen nog veel miljoenen in de overige bis schoppelijke kassen, waarmede het ministerie uit den moeilijken toe stand zou kunnen geholpen worden waarin het zich bevindt. Gij, bisschoppen en geestelijken, gij kent geene krisis gij weet niet wat het is gebrek hebben aan geld gij hebt noch op familie noch aan de toekomst uwer kinderen te denken gij moet niet bevreesd zijn dat uwe ajfairens zullen verminderen of uw inkomen afnemen neen, integen deel slechte tijden voor het volk zijn gewoonlijk goede tijden voor de gees telijken en wel, doet nu eens iets voor het land en schenkt eens vrij willig de miljoenen die uwe vrienden aan het bewind tekort komen, dan zult gij ten minste eens fin uw leven eene vaderlandslievende daad ge daan hebben en zal men niet gestadig kunnen zeggen dat gij enkel goed zijt om geld te trekken, maar nooit om er te geven. Wat slechte tijd Wat slechte tijd toch voor de geestelijkheid De Mo- niteur van Maandag, beval zooals ge woonlijk, eenen hoop koninklijke be sluiten ten voordele der ongelukkige en vervolgde geestelijkheid. De heer Antoine Binjé, priester te Antwerpen, bezet aan de kerkfabriek van O.-L. Vrouw, te Antwerpen, eene som van 40,000 franks en daar voor moeten er eeuwigdurend jaar lijks 394 missen gelezen worden voor de rust zijner ziel. Die priester moet zich eenen groo- ten zondaar hebben gevoeld geduren de zijn leven of wel is het eene be dekte gift, die hij aan de kerk wil doen onder den vorm van missen. Wij denken dat dit laatste het geval is. Alzoo gaat een groot kapitaal we derom in handen der geestelijken,die reeds zoo rijk en machtig is. En al zulke overdrevene giften keurt het klerikaal gouvernement goed en helpt alzoo de doode hand uitbreiden. NOG EENE ANDERE GIFT. De kerkfabriek van Darion wordt den klerikalen minister Devolder ge machtigd te aanveerden 6000 Fr. voor het maken van ee nen altaar en tabernakel in de nieu we te bouwen kerk 2000 Fr. voor het bouwen aan een altaar ter eere van de heilige Maagd; 10,000 Fr. voor het bouwen eener kerk. 300 Fr. om een beeld van O.-L. Vrouw van Lourdes te koopen. En al die giften worden natuurlijk goedgekeurd. Maar de edelmoedige begiftster (het is eene kwezel) heeft zich ook vrijgevig getoond voor de armen,ter wijl zij 18,300 fr. aan de geestelijken geeft, schenkt zij aan twee verschil- lige bureelen van weldadigheid, aan het eene 600 en aan het tweede 400 fr. voor de armen 18,300 Fr. voor de geestelijken en 1000 fr. voorde armen Het water, zooals men gewoonlijk zegt, gaat al tijd naar de zee. IJperen, den 7 Augusti 1886. Ongeluk. Heden middag, op de Groote Markt, recht over het huis der gebroeders Devarver, is het 8 jarige zoontje van den heer Emiel Hollevoet, koperslager alhier, het hoofd dwars overreden door den wagen van zijnen schoonbroeder, den heer Vuylsteke, van Meenen, die ter markt gekomen was. Het ongelukkig kind zat op den voorkant van den wagen, heeft ongetwijfeld zijnen voet miszet en van denzelfden gevallen onder een der voorwielen. Een oog is verdwe nen, het ander meer uit dan in het hoofd, de hersenen lagen ten gronde. Schrikkelijk om zien. In het neèrschrijven van dit ongeluk leef de het kind nog, maar men vreest voor kor ten duur. Een koninklijk besluit aanvaardt bet ontslag van Schepene der stad IJperen door den heer Leleup gegeven. De beer Sobry, advokaat en kandidaat notaris te IJperen, is zaakvoerder bij den rechtbank van ln aanleg van IJperen be noemd. Wij vernemen met eene ware voldoening dat de heer A. Weckesser zijn exaam van kandidaat in de artsenijkunde (apotheek) voor den jury der Hoogescbool van Gent komt af te leggen. De IJperlingen te Brussel. De Upersche Kring heeft over veer tien dagen in de prachtige zaal van de CoupeVischverkoopersstraat, 33, te Brus sel, gehouden door den heer J. De Cool- Lombaert, een muziekfeest gegeven, dat een zoo talrijk als uitgelezen publiek uitgelokt bad. De zaal en de rookkamer waren letterlijk proppensvol. Om dergelijken stroom volk uit te leggen, is bet voldoende te zeggen dat bet program- ma u het water in den mond bad doen ko men en elementen bevatte van de hoogste aantrekkelij kbeid. Niets was gespaard, noch ontzien geweest om aan dat feest den meest mogelijken luis ter bij te zetten. Te dien einde bad de Kring zich de mede werking van kunstenaars van aller eerste orde verzekerd. Onder deze laatste moeten wij bijzonder lijk de volgende aanstippen De HH. en Jufjn Bodelé, de heer en Mevr. Herdies, de HII. A. Vandenhaute en Tb. Hubert, die allen een lossen en billijken bij val genoten hebben. De zaal dreunde van het bravogeroep, bet gelach en de onophoudende terugroepin gen. Op het muziekfeest volgde eene danspar tij die maar rond de drie ure 's morgens een einde nam. Overbodig te zeggen dat de champagne wijn er gestroomd heeft. Dat feest strekt ter eere aan de inrichters en vooral aan den beer de Beslisser, die in deze omstandigheid eenen blijk beeft gege ven van eenen ijver en eene verknochtheid boven allen lof. Om te eindigen zeggen wij dat de I.lper- «che terimg, "die uitsluitelijk uit personen bestaat afkomstig uit het arrondissement IJperen en te Brussel wonende, nog maar sinds drie maanden gesticht is en reeds meer dan honderd leden telt. "t Sc» telcus' gesteld Het NieuwsbLadje ziet met een slecht oog dat de IJpefsche liberalen nog zoodanig verdeeld niet zijn als dat bet't wel gedroomd bad. Het meende reeds dat onze vrienden zich in twee kampen verdeelden en, in plaats van den eenigen en algemeenen vijand, 't achteruitkruipend klerikalism te bestrijden, dat zij, gelijk te Brussel, elkander op het lijf vielen, 't Heeft seffens zijne krachten ingespannen en 't spant ze nog immer meer en meer in om, zoo mogelijk,de gemoederen op te hitsen en het geschil aan te vuren. Dat de heeren van onzen gemeenteraad zich om 's Nitiiiwsbladjes gepreutel bekreunen als eenen boer om de bewoners van Saturnus, hoeft niet gezegd te worden, maar dat is 't juist wat 't beestje maar niet verkroppen kan. Het is razend dol omdat de IJpersche liberalen hunne persoonlijke miskenning vergeten kunnen, wanneer het er op aan komt de partijbelangen te verdedigen en voren te staan; omdat zij begrijpen dat er niets voor hen te winnen is met malkaar te bevechten en uit te maken en dat, wanneer zij om de noot krakeel maken, de klerikalen met de keest zullen wegloopen terwijl voor hen enkel de schulp overblijven zal. Het voorziet daaruit reeds dat alle liberalen, met de naaste kiezing naar de stembus gaan zullen om als één man voor de liberale lijst te stemmen en dat er zoo voor de klerikale kandidaten geenen bijval, noch zaligheid mogelijk is. Zij zullen gelijk naar ouder gewoonte, in 't zand bijten en eene lange buis te meer aan hunne kollektie hebben. Het Nieuiosbladje waande reeds zijne bazen op ons stadhuis; het wreef reeds lustig en vreugdevol in de handen, maar te vroeg, heiaas! Nu begrijpt het reeds dat het al te gaar bij een droombeeld, eene zoete begoo cheling misschien, blijven zal en dat de gevloekte liberalen maar elkander niet ver scheuren willen, noch ons stadhuis aan eenen Surmont, gezegd baron, overleveren. Het ziet na alles in de -werkelijkheid en daarom spertelt het en gilt het van woede uit. 't Is teleur gesteld, hitter teleur gesteld en die teleurstelling ligt loodzwaar en onver teerbaar op zijne mage. 't Kan waarlijk nog van eene indigestie sterven; 't arme beestje! POPERISGHE. Vervolg. Wat de daghuur van 2 franken betreft welke men aan de muziekanten heeft uitge deeld, men weet dat het stadsbestuur, niet tegenstaande de protestatie van M. de raads heer Degryse, eene groote som gelds heeft gestemd, om toe te laten aan die muziekan ten, zonder dat het eene centiem aan hunne aanvoerders kost, het bier der omliggende gemeente te gaan proeven Wij hebben vernomen dat de gemeente, vermaard geworden door zekeren Lampe, het noenmaal betaald heeft. Maar 't geen aardigst aan onze katholieke muziekanten voorkwam, 't was de wijze hoe men het aan boord heeft gelegd om den zoo verlangden wijn weg te schamoteeren. Onze brave medeburgers hebben wel in hunne eerste jeugd geleerd boe op de brui loft van Canaan, in Gahleie, Kristus water in wijn heeft veranderd, maar zij wisten niet dat hunne meesters te Proven hunnen be loofden wijn in drie bons voor een glas bier tonnen veranderen...! Diepgrondig gehem dat de ongelukkige bedrogenen, zouden wenschen opgehelderd te zien. Wij vernamen nog dat, na het afloopen van de plechtigheid der inhuldiging van den nieuwen herder van Proven, een kluchtig voorval de uitgang dar muziekamen van den k.k. uit de kerk gekenmerkt heeft. De bestierder der muziekale afdeeling van •k ïjc

De Toekomst (1862-1894) | 1886 | | pagina 2