Gdzette van 'f arrondissement IJperen. POLITIEKE BERICHTEN. Jos. Maheu, Laurent Verryken. STADSNIEUWS. Nr 34. Jssr Politiek. Stads-, kunst- en Letternieuws. Ferschiliijje Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. Geen maïs, g:een kanon meer! Be 15 Oogst. Bareel: Dixmudestrant, 18. AANKONDIGINGEN 10 eentiemen den regel. RECLAMED S5 centiemen den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT fr. 4-00 'sjaars voor de stad fr. 4-50 voor geheel Belgie. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. lO centiemen het nnmiacc. Men schrijft in op al de postbureelen. De uitslag der kiezingen voor de algemeene raden in Frankrijk is nu bekend. In 86 depar tementen traden af 1,417 raadsleden, terwijl bovendien in 19 vacaturen moest worden voor zien. in het geheel moesten dus 1,436 leden worden gekozen en hiervan behooren nu 1,007 tot de republiekeinsche en 429 tot de monar chistische partij, welke laatste 16 zetels heeft gewonnen. Nu bestaan de leden der Radon uit 1,966 republiekeinen en 874 anti-republiekeinen. Zondag heeft er in hel Volkspark te Amster dam eene socialistiche vereeniging plaats gehad. M. Penning, voorzitter, heeft voorgesteld een telegram aan de belgische betoogers te Brussel te zenden, de genegenheid der meeting en hare wenschen tot het verwezenlijken van hun doel, uitdrukkende. Bij het binnen komen van het lokaal der meeting, sverden al de betoogers betast en uitgenoodigd te verklaren of zij dragers van wapens waren. Er hebben geene wanorders plaats gehad. In den nacht van Zaterdag tot Zondag hebben er opnieuw wanorders te Belfast(Ierland) plaats gehad. Gewapende mannen, protestanten en katholieken hebben gedurende vier uren op elkander geschoten. Er zijn langs weerkanten dooden en gekwetsten. Wen rekent dat er Zondag 400 vuurschoten te Belfast zijn gelost door de oproermakers. Vele huizen zijn beschadigd. Het is een geweervuur van de infanterie, die een einde aan den oproer heeft gesteld. De toestand is altijd onrustbarend te Belfast. Men haalt verscheidene gevechten en geweldda den aan en ook samenscholingen, die niets goeds voorspellen. Ondanks er vele troepen onder de wapens zijn, vreest men voor nieuwe bloedige botsingen. Men doet huiszoekingen om de vuurwapens aan te slagen, waarmede de bevolking schijnt gewapend te zijnmaar die wapens zijn zoo goed verborgen, dat alle opzoekingen vruchte loos zijn geweest. Twintig personen, beschuldigd van deelne ming aan de laatste wanorders, zijn Dinsdag voor den rechter verschenen. Zij zijn naar het hof van assisen verzonden; men heeft ze de invrijheidstelling, onder borgtocht, geweigerd. Dit was de kreet der klerikalen voor de kiezing van 1884. Heden verandert wederom de kaart. Men verzekert uit Antwerpen, dat hel departement van oorlog beslist heeft, nieuwe forten le bouwen, die ongeveer TIEN MILJOEN FRANKEN zullen kos ten. Er zijn vier forten, waarvoor de dringendheid is verklaard, namelijk dat van Schooien, waaraan men reeds begon nen is. Wat zullen nu de klerikale valsche be- lovers zeggen dat wel honderd maal ver klaard hebben dat de militaire lasten zou den verminderd worden. Alzoo verdwijnen één voor één hunne beloften, om plaats te maken voor het tegenoverstelde van wat zij gezegd hebben. De IS Oogst, 't is te zeggen de betooging ten voordeele van het algemeen stemrecht, zonder voorwaarde van bekwaamheid, heeft Zondag plaats gehad en zeggen wij het terstond, alles is in de grootste kalmte voorbij gegaan. De vrees die men den 13 Juni had en waar voor alsdan de betooging werd verboden, was grootendeels verdwenen en iedereen was gerust over de gevolgen der betooging. laar uit voor zichtigheid en om hunne verantwoordelijkheid te dekken, hadden de burgerlijke en militaire overheden overal voorzorgen genomen, voor het geval dat er iets onwettigs moogt gebeuren. De burgerij, in een woord de bevolking, die de stoet heeft zien defileren, heeft alles rustig laten voorbij gaan en niet geantwoord op het spelen der Marseillaisenoch op het zingen van oproerige liederen. Ja, die burgerij, welke de socialisten bedreigen te zullen ruïneeren, hebben ze nu gezien die helden, en men was het algemeen eens om zich of te vragen: Is het maar dat; zijn dat nu de mannen die de wereld gaan veranderen Wij moeten er evenwel bijvoegen, dat behal ve opschriften, roode vaandels, gezangen, niets oproerigs is gebeurd. Ziehier het vertoogschrift door de Werklie den-partij aan den heer Beernaert gezonden: Brussel, 16 Oogst 1886. Mijnheer de voorzitter van den Ministerraad Sedert 66 jaren is er maar een klas die het kiesrecht bezit. Enkel diegenen die fr. 42-32 belasting be talen zijn kiezers. De gelijkheid der Belgen is maar een ijdel woord en eene leugen. s De eenen hebben al de macht en de anderen, het grootste deel, hebben geene politieke rechten uit te oefenen. De wetten worden gemaakt zon der ons te raadplegen. Eene minderheid is de opperste meesteres. Het land behoort haar, zij doet er mede wat zij wil. Sedert meer dan eene halve eeuw heeft de geslachtofferde werkende klas die onrechtigheden verdragen. Vermoeid van te lijden en als minderen in hun land aanzien te worden, vragen zij de her ziening van artikel 47 en het algemeen stem recht. Weigeren voldoening te geven aan de over- groote meerderheid des lands, aan al degenen die het algemeen stemrecht vragen, 't is een krisis doen ontstaan die schrikkelijke gevolgen kan hebben. De cijnsvoorrechten afschaffen en het stem recht aan alle burgers geven, zal de kalmte in de gemoederen terug brengen, 't Is hun toelaten zelfs hunne mandatarissen te kiezen, gelast met de armen te beschermen. Heden is het lijden der werkende klas on- verdrageiijk. Het onderzoek heeft de wreede ellende doen kennen der werklieden van zekere streken des lands. En niet alleenlijk doet men niets voor hen, maar men verbiedt hen zich met de verbetering van hun lot bezig te houden, want men verbiedt hun het stemrecht. Wij verzoeken u onze eischen over te bren gen aan de leden der wetgevende Kamers, bij de opening van den parlementairen zittijd, en wij verzoeken u dezelfde te ondersteunen, indien gij ze rechtvaardig en wettelijk vindt. K Aanvaardt, heer Voorzitter van den Minis terraad, de verzekering onzer achting. i) Voor den algemeenen raad der Werklieden partij: De Secretarissen, IJperen, den 21 Augusti 1886. tPsrlJsdeelS jagen J. 1. Zondag, om '10 1/2 ure voormiddag, had de prijsuitdeeling aan de leerlingen der kostelooze stads-jougensschool, bestuurd door den heer Verduyn, op de gewone zaal onzer stadshalle plaats. Die plechtigheid was voorgezeten door de heeren Burgemees ter, Schepene, Raadsheeren, leden van den Schoolpenning, Officieren der Burgerwacht en eenige andere invloedhebbende personen. Hoewel het een Zondag voormiddag was en er dan velen belet zijn, mogen wij toch zeggen dat eene zeer talrijke schaar ouders, vrienden eu beschermers der leerlingen on- zers officiëele scholen daar aanwezig waren. En hoe kon het anders. Wanneer men die lange stoet leerlingen, met de muziekafdee- ling aan 't hoofd, zoo netjes aangekleed, zoo statig en met zooveel orde door de Bo- terstraat naar de halle had zien trekken, kon men aan de begeerte niet weerstaan dat kinderfeest met zijne tegenwoordigheid op te luisteren. De muziekafdeeling heeft er met kunst een drietal muziekstukjes uitgevoerd, die met daverend handgeklap onthaald werden. De leerlingen der muziekschool hebben daardoor nog eens bewezen dat die instel ling aan haar doel volkomen beantwoordt en dat er daar menig goeden muziekant uit ge kweekt zal worden. Twee koorzangen, een fransche en een vlaamscke, zijn door de leerlingen der lage re klassen met veel juistheid, samenhang, gevoel en uitdrukkelijkheid gezongen ge weest. Telkenmale heeft men die jonge zan gers hartelijk toegejuicht. Wat de gegevene prijzen aangaat, zij be stonden meest alle uit deugdelijke fcieede- ren en inschrijvingen op de spaarkas. Het heeft ons zelfs toegeschenen dat de inschrij vingen op de spaarkas veel talrijker waren dan andere jaren, en dat heeft ons verheugd. Daardoor zal men den leerlingen mee'- en meer ijver en lust tot het sparen inplanten en de ouders misschien ook al het nuttige van de spaarkas lecren naar waarde schatten. En dat is veel en zeer loffelijk. Een oorverdoovend handgeklap steeg uit de menigte toehoorders op, toen de heer Burgemeester den leerling Verborg, die in den kampstrijd tusschen de leerlingen der volwassenen scholen de eerste is der vier schoolkantons IJperen, Roeselaere, Meonen en Kortrijk, een medalje overhandigde en hem in gevoelige bewoordingen geluk wenschte. Wij ook, wij wenschen den lau- tare van harte een driedubbel proficiat. Wij kunnen niet nalaten den heer Be stuurder en zijne ijvervoile onderwijzers geluk te wenschen met den uitslag dien zij bekomen in hunne ondankbare en stroeve, maar verhevene taak. Aan hen allen dus een gul proficiat. Maandag 11., om 3 ure namiddag, in de zelfde zaal woonden wij de prijsuitreiking bij aan de leerlingen onzer kostelooze stads meisjesschool, bestuurd door de alom ge roemde Mevr. D'Haeseleire-D'Hooghe. De breede, ruime en uitgestrekte zaal was waarlijk veel te klein. Zij was stampvol en het gebeurde wel eens dat er langs achter in de zaal voor een plaatske krakeel ontstond. Nooit zagen wij een dergelijk feest, dat zooveel volk uitgelokt had.Rijk en arm, oud en jong, iedereen in een woord was er. Toen de heeren Burgemeester, Schepene, Raadsheeren, Ridder Heynderick, Kanto nale Inspecteur. Leden des Schoolpennings, Majoor-beveihebber eu Officieren van 't gar nizoen, der Pompiers en der Burgerwacht, Leeraren, Onderwijzers, enz., enz. hunne intrede in de zaal deden om de plechtigheid voort te zitten speelde het muziek der Pom piers het nationaal lied en een lief opening stuk. Daarop volgde eenen zang met gebaren, Le Jardinageuitgevoerd door eenige leer lingen der bewaarschool. Het was waarlijk een aandoenlijk tooneeltje, wanneer die kleine bubbeltjes, in hunne hoveniers klee- dij gestoken, met hunne bevallige stem metjes zoo mooi zongen terwijl zij met zoo veel kunst en samenhang al de hofbewer- kingen: spitten, rijven, zaaien, wieden, enz. nabootsten. Ook brak er een donder van toejuichingen los, toen die kleintjes zich weer naar hunne plaats begaven. De prijzen aan de leerlingen, die zich in de verschillige onderwijsvakkeu onderschei den hebben, bestonden uit prachtige, en wij mogen 't dezen keer verzekeren, heel nuttige boekwerken,die der leerlingen in haar later leven nog van veel dienst zijn zullen. De koorzang, En Merwerd ook heel nauwkeurig en met talent gezongen. Hij ge noot eenen grooten bijval. De prijzen van 1" graad aan de leerlingen der lagere-, volwassenen- en keukenscbolen bestonden uit schuone en deugdelijke kieer- stoffen. Talrijk ook waren hier de uitgedeel de inschrijvingen op de spaarkas. Het kindertooneeltje, Le Pot au Lail heeft zoowel om de stipte, kunstige en mees terlijke uitvoering als om de schoone zede- les, er in vervat, een ongehoorden bijval genoten. Aan de leerlinge Moureau,Leontine,werd er een bekwaamheidsgetuigschrift voor de handwerken ter hand gesteld. Dat bekwaam meisje werd door al de bijzonderste over heidspersonen golukgewenscht. Wij voegen er van harte ook een welgemeend proficiat bij. De uitreiking der prijzen aan de leerlin gen vaa den kindertuin is waarlijk geen der minste aantrekkelijkheden van het feest.Het is curieus om zien hoe die lieve bubbeltjes daar hand in hand,de vreugde op het gelaat, voorop komen, den eigenaardigsten groet maken, hunne belooning, die in hunne oo- gen van het hoogste belang is, ontvangen en dan met 't hart vol genot naar hun plaatske weerkeeren. Maar wat de parel van de heele plechtig heid uitmaakte, dat was Moeders-Feest. Dat kindertooneeltje was niet alleen met kunst uitgevoerd, maar daarbij zoo vol van zedelessen en gemoedelijke tafereeltjes, dat al de gevoeligste snaren van het hart in be weging gebracht werden. Dikke tranen van aandoening zagen wij langst de wangen van menige moeder biggelen en er waren zelfs heeren, die niet beletten konden, dat er wa terlanders in hunne oogen kwamen. Ook dreunden de geweiven der overgroote zaal van het onophoudelijk handgeklap en bravo geroep. Onze beste gelukwensclien aan de bemin nelijke en talentvolle Bestuurster en aan hare moedige onderwijzeressen. Aan haar ook onzen oprechtsten dank en dezen van die tallooze schaar toehoorders voor de aan gename en genotvolle uren, die wij daar gesleten hebben. Wat de tentoongestelde werken betreft, wij moeten zeggen dat wij verbaasd stonden daar zooveel prachtige, nuttige en met kunst gemaakte werken te vinden. Van de koste lijkste beddespreien en de rijkst geborduur de vuurschermen tot de eenvoudigste naai-, teeken- en breiwerken, alles was er even nauwkeurig verzorgd en met evenveel smaak vervaardigd. Men had waarlijk niet kunnen gelooven dat het eene tentoonstel ling was van handwerken eeuer kostelooze meisjesschool, waar de ouders der leerlin gen, om zoo te zeggen,geenen duit bij te ste- DE TOEKOMST

De Toekomst (1862-1894) | 1886 | | pagina 1