VERSCHILL1G NIEUWS. ken hebben om de grondstof aan te koopen. De leermeesteressen van het handwerk mo gen er oprecht fier over zijn tot zulken uit slag te geraken. Aan haar allen een gul pro ficiat Die kolossale, nooit geziene volksmassa, in de prijsdèeling als haringen in een ton opeengeperst, deed in ons hart een dier zachte gomoedelijkheden opzwellen, welke den mensch zoo natuurlijk zijn. Daarin za gen wij het on wederleggelijkste bewijs dat onze bevolking volle vertrouwen stelt in die geuze meesters en meesteressen en hun onderwijs en dat hare genegenheid voor de officiëele scholen en liet bestuur, dat die scholen in stand en vollen bloei weet te houden, grenzeloos is en geene palen kent. Onze bevolkiugheeft door hare aanwezigheid opentlijk willen protesteeren tegen die zoo hevige en laffe als ongegronde aanvallen, door de geestelijkheid en de klerikale pers, tegen de gemeentescholen en dezer onder wijzers gericht. En dat is 't, wat ons duidelijk zegt dat de liberale partij hier nog op stevige, onwan kelbare grondzuilen rust en,zooals 1884 het bewezen heeft, nog de geweldigste stormen gemakkelijk en koen het hoofd bieden kan. In de toekomende kiezingen zullen onze goede en degelijke scholen nog met meer moed en ijver verdedigd en geschraagd wordende schitterendste zegepraal zal het aandeel zijn van de heele lijst liberale kandidaten en dat tot groote tevredenheid en luidbundige vreugde van ai de IJperlingen. W8e 5s «5e pas»RJ vasi Fa'aaskeajfe. Het Nieuwsbladje van verleden Zondag schrijft Een katholieke volksvertegen- woordiger, M. Jacobs, als wij goedge- heugen hebben, heeft eens in volle Ka- mer gezeid, zich wendende tot de linker- zijde, gij zijt de partij van Frankrijk. Dat is voorzeker de grofste en stoutste logen, die wij ooit uitbrengen hoorden en men moet een Jacobs zijn om zulks te dur ven doen en een T. Potbreker om zulks te willen herhalen. Wij weten wel waarom die Nieuwsblad- schrijver het antwoord, dat men dien Ja cobs ook in volle Kamer gaf, heel stillekens achterwege laat en onze lezers zullen dien waarom ook wel raden. En nu openen wij eenige bladzijden uit ons verleden. In Vlaanderen's strijd om zijn zelfbestaan vinden wij altijd en overal dat de geestelijk heid, met verre het meeste deel der edelen, en al de fanatieken, immer en overpoosd met de franschgezinaen, met de aanbidders van de Lelie, met de oudxie dochter der II.Kerk samenspanden tegen de vrijzinnige vlamingen, de liberalen van dien tijd, om deze al hunne duur ge wonnen vrijheden te Ontnemen. En zulke mannen durven zich nu de par tij van Vlaanderen noemen Voor wie houden ze hunne lezers dan In de omwenteling van 1830 nog maakten zij de eenvoudige vlamingen wijs dat het eene erge miskenning hunner rechten was dat de toen-maalsche hollandsche regee ring eene vlaamsche regeering was, die de vlamingen in hunne taal bestuurde. Zij de den door de onwetende bevolking onzer vlaamsche gewesten eischen in de fransche taal, die bijna van niemand verstaan was, beheerd te worden om hen en hunne kin- ders voor altoos van alle openbare bedienin gen uitgesloten te zien,zoo zij het geluk niet' hebben die vreemde taal te kennen. En zij durven ons verwijten de partij van Frankrijk te zijn Och Heere toch Zegt dat niet duidelijk genoeg wie maar schijnt laming is of kan zijn, en wie behoort niet vlaamsch te schijnen maar wel door en door vlaamsch te zijn. Wees dus vlaamsch van taal, vlaamsch van hart en vlaamsch van zeden en dan al leen, wij herhalen het, zult gij, liberalism, den verloren terrein herwinnen en in Vlaanderen herworden wat gij vroeger waarten immer moest gebleven zijn. 0e wMUB'E-ieatJ «lp eene averecSitscSae pes'se. Ter gelegenheid van eene poging tot dief- te gepleegd aan de kerk te Zillebeke schrijft het Nieuwsbladje het volgende Slecht volk loopt rond, bijzonderlijk rond IJperen. De Toekomsle zal nog eens zeggen dat het geen waar en is, en de klaarte van de zoune betwisten als zij de stralen gevoelt,... Maar laten praten en waken en voorzorgen nemen, is 't beste.» Dat, Nieuwsbladje, verdient waarlijk een encadrement Ware gebeurtenissen, Nieuwsbladjet hebben wij nog nooit geloochend. Wij waren het niet, zoo ons geheugen goed is, die, b. v., zeggen dat al de treurige maren over J. Capelle overdreven en onwaar waren, toen er geschreven werd dat de scliuldeischers geen vijftig ten honderd verkrijgen zouden. Nu dat 't Nieuwsbladje in zijne aankondi gingen de verkooping van Capelle's onroe rende goederen bekend maakt, kunnen wij en iedereen al reede zien dat wij nog opti mist zijn geweest en dat de opbrengst wel verre beneden de schatting blijven zal. Wij waren het niet die dan de klaarte der zon betwistten als wij de stralen gevoel den niet waar, Nieuwsblad) e-liei V Waarlijk, vriend, na zulke spreuk moogt ge uwen mond afvagen. Hebt gij het beet t Ss jaloersch|! Het Nieuwsbladje is onlangs te Brussel op eene vergadering van werklieden ge weest en ziethier wat het daar zooal zag Schoon en ferm gekleed, zooals het me- nig kostwinnende burger niet doen kan goed gevoed,zooals hunne gespierde leden ons dit bewezen,waren zij (de werklieden) waarschijnlijk nog zoo beklagenswaardig niet. Velen dronken in min dan 2 uren 5 of 6 pinten bier. Overigens de roode ge- zichten, die men allerwege zag getuigden genoeg dat men dien dag meer dan pomp- water had genomen. Gij ziet het dus,werklieden, het Nieuws bladje, dat immer en altijd u tracht wijs te maken en erop boogt uw beste vrienden ver dediger te zijn, benijdt uwe kleederen, uw stukje brood, waarmede gij u, uwe vrouw en kinderen voeden moet, ja, zelfs het glaasje bier, dat gij op eene vergadering bij uwe gezellen ledigt, 't Is hem te veel, 't kan maar door zijne maag niet krijgen dat gij niet half naakt loopt, noch van honger weg sterft en 't zwelt op van jaloerschheid, wan neer het u iets anders dan rauw en killig pompwater ziet drinken. Zietdaar uwen besten vriend dien be schermer en verdediger uwer belangen. Kan men roekeloozer met u den spot drijven En nogtans nog geen jaar zal verstreken zijn en 't zal reeds fleemend en vleiend bij u komen, u vriendelijk aanlachen, de hand drukken, u omhelzen, als ge wilt, om uwe stem voor zijne pastoorsknechten, zijne strooie mannen en poesjenellen af te bede len en te koopen, zoo noodig. Maar dan zal het uwe beurt zijn van te spotten en het een antwoord te geven zijner huichelarij ten vollen waardig. Wrijft het dan eens zijn geschrijf van 14 Oogst 1886 onder den neus en zendt het de straat op met den wind langs achter, tot groot genoegen van alwie het wel met u meent. Amen. Verdronken. Verleden Vrijdag middag, is alhier met vrijwilligen inzicht, zegt. men, verdronken, echtgenoot Richardus Vandermeersch, oud 20 jaren, boekbinder, wonende op de Oude- Kleêrmarkt. Men kent de gegronde oorzaak van dit ongeluk niet. Hij laai; eene vrouw in zwangerschap en een kind na. BURGERSTAND Van den 13 tot den 20 Augusti 1886. Geboorten Mannelijk geslacht6. Vrouwelijk id., 2. Huwelijken. Hosdey, Alois, bakker, en De Grave, Maria, dienstmeid. Sterfgevallen. Verheyven, Amand, landbouwers-werkman, M jaren, ongehuwd, Lange Thouroutstraat. Desmadryl, Desiderius, zonder beroep, 59 jaren, ongehuwd, Lange Thouroutstraat. Kinderen beneden de 7 jaren Mannelijk geslacht, 3. Vrouwelijk id., 1. Een zachtmoedige catechismusmees- ter. De korrektionneele rechtbank van Veur- ne, heeft den 5 dezer maand, Alois Vandewaele, pastoor van Oost-Duinkerken, veroordeeld tot 26 fr. boete en 5 boeten van 5 fr. of 13 dagen gevang, wegens slagen, toegebracht aan leer lingen die de lessen van catechismus volgden. De klerikale bladen zullen het feit wel weten te verzwijgen. Ware het een officiëele onderwijzer zij zouden er hoofdartikels over afkondigen. —AftroggelaarMen schrijft uit Brugge: De kommissaris van Zomerghem heeft op 7 Augusti, eenen zekeren Valentinus H..., oud 62 jaren, geboren te Zuienkerke, bij Brugge, aangehouden; deze kerel heeft bij verscheidene herbergiers te Gent 't huis gelegen. Hij huurde eene kamer aan 2 of 3 fr. daags, zeggendeIk ben alreeds vier jaar te Zomerghem in het klooster, ik leef daar op mijne renten, en het verveelt mij daar, nu wil ik in stad komen om op mijn gemak te leven Hij maakt dc bazen wijs dat hij na zijne dood zijn gansche foiiuin aan hen zou nalaten. Maar als H. daar eenige dagen wel geëten had, vroeg hij gewoonlijk eenen regenscherm of een ander voorwerp om er meê te gaan wandelen. Doch hij kwam niet meer terug. Die kerel is beticht van vier dergelijke daden te Gent begaan te hebben. Rechterlijk verslag is tegen hem opgemaakt. Hij is daaren boven door de rechtbank van Zomerhgem ver oordeeld tot 15 dagen gevang en 6 maanden verblijf te Hoogstraten, uit hoofde van landloo- perij. De genaamde G. Van de Casteele, 22 jaar oud, wever, geboren en wonende te Halluin, ging Dinsdag laatst, rond 2 ure namiddag, een bad nemen in eenen dijk gelegen in den meersch van Mev. wed. Daal, niet kunnende zwemmen heeft hij er den dood gevonden. Vrijdag morgend heeft men zijn lijk gevonden in den die/grond. Werkstaking te Aalst. Men meldt dat de werklieden der weverij van MM. Go- vaerts, broeders, te Aalst, Zaterdag den arbeid hebben gestaakt, ten gevolge der aankondiging van vermindering van 3 fr loon. Zij hebben zich tot den burgemeester gewend die beloofd heeft te zullen tusschenkomen om tot eene overeenkomst met den patroon te ko men. Vander smissen. Het spotblad la Bombe kondigde de verledene week eene tee- kening af waarvan de wezenlijkheid onbetwist baar is. De plaat is verdeeld in twee tafereelen. Op het eerste zien wij Vandersmissen, gezeten in eenen gemakkelijken leuningstoel, met veel genoegen een Havane sigaar rookende, voor een tafel met de uitstekende gerechten en de fijnste wijnen bezet. Op het tweede, zit een arme duivel, nevens eenen waterkruik en eene korst droogen brood. Het eerste tafereel draagt voor titel: Voor een doodslag Het tweede voor een Telefonknop Geheel de plaat draagt onze nationale ken spreuk: De Belgen zijn gelijk voor de wet 't Is wreed, maa.r waar. Opening der jacht. De Moniteur van Dinsdag kondigt de opening der jacht af die bepaald is op 28 Oogst in de provintie Ant werpen, Brabant, West- en Oostvlaanderen, Limburg en voor de deelen der provintie Hene gouwen, Luik en Namen, gelegen op den linker oever der Samber en van de Maas, de grondge bieden der sleden Luik, Hoei en Namen inbe grepen. De jacht op de patrijzen zal den 30 November en alle jachten worden op 31 December 1886 gesloten. POPERINGHE. den 17 Augusti 1886. Het muziek van den k.k., onder het be stier van den schranderen heer Wertz,heeft zich Maandag laatst, in het Bisschoppelijk kollegie laten hooren, ter gelegenheid der prijsdeeling. Niemand zal verwonderd zijn te verne men, dat de uitgenoodigden, volgens het zeggen van een hunner, zoodanig de ooren zijn gescheurd geweest door valsche tonen der instrumenten dat bet niet uitboudelijk was!!!... Onze lezers zullen met ons bekennen dat Felix Vanneuzegbem de plaats slecht geko zen had om er met zijnen troep artiesten uit te pakkenwant het kollegie, om open- hertig te spreken, bezit zelve een klein mu ziek, samengesteld uit jonge leerlingen van dit gesticht, en bestierd door een Poperin- ghenaar, kind zijner eigene werken, wiens talent gelijk staat met zijne bescheidenheid. 't Is M. Maerten, dien bestierder, waarvan wij over tijd spraken, die, alhoewel hij maar 900 fr. jaarwedde trok, zoo onbeleefd als onbeschoft weggezonden werd, om vervan gen te worden door een vreemden aan stad, en die men zich verhaastte 1800 franken te betalen!!!... Wij zijn gelukkig, als Poperinghenaar, te mogen bestatigen, dat volgens het zeggen van alle kenners van muziek,de Harmonie van den lc.k., die sedert hare Van Copper- nolsche herinrichting, aan stad stukken van menschen kost, in state niet is zich te me ten met de jonge liefhebbers, bestierd door M. Maerten. De muziekale dienst, 's morgens door de congregatie-maatschappij gedaan, werd in burger verricht, maar 's avonds, Mijnheer Felix en zijn aide-de-campM. Wertz, ge zegd roste baard, zijn nogeens uitgesprongen met hunnen troep, maar ditmaal in grand tenue. Op het zien dezer nieuwe uitpakking,waren de Poperinghenaars nieuwsgierig te weten wat er gaande was. Zij kwamen welhaast te weien dat de kinderen van den kring eene serenade aan M. Degryse gingen geven. Sef fens werd deze mare rondgestrooid en men zag welhaast de blijdschap op ieders gelaat blinken,want men geloofde dat de benaming van schepene van M. Degryse, in den Moni teur verschenen was. iedereen was blijde onder de heerschappij van het kind van den Alma-mater niet te moeten staan, die, gedu rende zijn verblijf te Leuven, zich zoo on derscheiden had als student en als rechl- phchtige. Eilaas! de teleurstelling liet zich niet lang wachten, en men vernam dat, in plaats men de benoeming als schepene van M. Degryse- Schalogne vierde, het muziek van den k.k., ter gelegenheid van den feestdag van Sint- Justin, ging spelen voor het huis van 91. De gryse-Van tours oB Poperinghe, den 18 Augusti 1886. De processie van Zondag laatst geleek aan al deze der kermis, en op twaalf nog in fonctie zijnde raadsleden, waren er maar vier die zich de moeite gegeven hadden er tegenwoordig te zijn. De verontweerdiging der dibbaars was groot, en zelf een gezalfde des heeren, met spijt deze talrijke afwezigheden bestatigen- de, verklaarde op eene wijze dat al de om- staanders het hooren konden, dat het schan dalig was!... arme onafhankelijken!.... Daarentegen M. Vandenberghe, die tot spijt der poperingsche straatjongens, den 4 Juli laatst'inde processie niet had geblonken, was thans op zijnen post, aan de zijde van onzen achtbaren burgemeester, en heeft ons vergast met zijne lieflijkste sprongjes. Het stroo en den balk van 't Journal «S'Vpres Ter gelegenheid der behaalde lauweren door de Philharmonie van Poperinghe te Gent en te Boulogne, zullen wij ons veroor loven eene kleine vergelijking daar te stellen. De Philharmonie is eene maatschappij liefhebbers, die niet de minste hulpgelden der overheden ontvangt, bestierd door M. van Elslander, van Yper, en bekomt schit terende zegepralen. De stads-sapeurs-pompiers van Poperin ghe zijn uitsluitelijk ten laste der contribu tiebetalers. Hun muziek, bestierd door eenen inboorling van 91.... put met volle handen in de openbare schatkist. Waar zijn de lauweren? Becelaere. Brevet van uitvinding Carlos heeft een brevet ontvangen voor eene uitvinding van pillenniet om dooden te verrijzen of geiten te lammeren, maar.... om de tonge van de babbelaars te doen in krimpen en degene die al hun verstand niet hebben te beletten dat zij het niet en verlie zen. De uitvinding is geannonceerd in den Patriole van over 14 dagen. Allichte zal Curloske met een kruisken en een rood lintje op zijnenrugge loopen. Zooveel te slechter voor hem; dan zal hij zonder twijfel afbreken van glorie. Elk zegge het voorts. Laat mij toe menschen dat ik u vandage wat adviezen geve; bet is ook somtijds noo dig. Zwicht u van Carlosden gebreveteerden uitvinder van onbekende pillen, maar in te gendeel en zwicht Carlos niet. Dat is een mensch die om zijne overgroote leugens als den eenvoudigsten, als den leegsten onder alle menschen zou moeten aanzien worden. Ongelukkiglijk vindt men nog menschen hier en daar die gelooven wat hij zegt; zij zijn geheel klein in getal, dat is waar; en dagelijks verlaat hem den eenen of den anderen van zijne beste vrienden, als den kloefkapper die altijd zijnen boezemvriend geweest is. Lacht hem uit, menschen, als hij nog komt met de mare dat hij liberaal is; wacht tot te naaste jare, en gij zult wel zien dat hij op de kalote ïijste zal staan. Omdat hij den weg naar IJperen goed kent zou hij anderen willen zonder de minste reden voor den tribunaal brengen; hoort liever naar hetgene ik ga vertellen. Over twee of drie weken gingen eenige liberale muzikanten vreedzaam en geestig naar huis; het was juist ure van politie dus daarover niet te klagen. Langs den weg beproefden zij of zij als gewezen korporaals niet van bet langbeen zulle hunne commandementen nóg onthouden hadden. Het was van portez arme! reposez arme! présenlez arme! fixeen daarmede was het al.' Wat kwaad hé voor jonge gewezen kor poraals, 's avonds ten elven te exerceeren- er zijn er al vele die exerceeren in de kalo te herbergen tot 's nuchtens ten drien en nog later, en die al beter hun geld voor andere dingen zouden gebruiken dan voor het drinken. Nu ge moet weten dat het exer ceeren plaatse greep wel 200 stappen van Carloskes huis, en dat een mensch op 50 stappen de exercitie niet had kunnen hooVen. En wat deed Carloske den Maandag Hij liep rond als eene henne die moet leggen om overal te gaan vertellen dat liberale muzikanten hem binst den nacht uitgescholden hadden en voor zijne deure getierd en geschreeuwd hadden, dat zijne moeder had opgestaan van benauwdheid, enz., enz. Hij liep met al die leugens naar den pauw die hem aanhoorde en eene keer in zijne handen wreef omdat hij nu toch eene occasie ging vinden om die mannen een proces aan te doen en eens ferme op hunne duimen te kloppen. Carlos ging nog verder in zijne boosheid, hij durfde hun uitgeven voor slIs het gepermetteerd? Het is van u niet mannetje dat ons volk zulke bijnamen moeten krijgen; andere mannen verdienen dien naam. Is het dan te verwonderen dat zij nu en dan ont vanger gemaakt zijn? Daar was ne keer niets van al hetgene hij vertelde. o

De Toekomst (1862-1894) | 1886 | | pagina 2