STADSNIEUWS. Iets voor den werkman. aan den batelijken strijd in den buiten sedert de gevloekte wet Zijn de ouders en hunne kinderen minder last aangedaan; blijft de vernietigingsoorlog tegen de ge meentescholen niet voortduren met onaf gebroken geweld Waar is de geest van verzoening, zij zijn meester en nog niet bevredigd Hel Staatsbestuur, door het verminderen der hulpsommen, tracht de liberale steden te ruïneeren, en de geeste lijkheid wil in de dorpen dat hare scho len de eenige zijn met vette hulpsommen van de gemeenten voor de kloosters. Neen nimmer was de staat van zaken des lands minder bevredigend, en meer onrustbarend. De Staat verkeert in geenen schitterenden flnanciëelen toestand en de bijzonderen ook niet. Goede financiën maken goed politiek en dat heeft België nooit niet een klerikaal bestuur gehad. Op deze dagen waar men zich zoo zeer bekommert met het lot der werkende klas, verdient eene instelling, door den arbeider te weinig gekend, meer dan ooit de aandacht van het publiek op zich te trekken. Wij be doelen de pensioenkassen. Bij wet van 16 Maart I860 heeft de Staat eene pensioenkas gesticht, waaraan alle werklieden, onverschillig welk bedrijf zij uitoefenen, zoowel mannen en vrouwen, kunnen deelnemen. Wij zullen hier in eenige uitleggingen treden nopens die nuttige instelling. Men kan aan de pensioenkas van den Staat deelnemen als men ten minsten 18 jaar oud is. De stortingen worden gedaan in de buree- len van de Nationale Bank en bij de ontvan gers der rechtstreeksche belastingen. De stortingen mogen niet minder zijn dan 10 fr. Als iemand 10 fr. in de pensioenkas geeft, ontvangt hij een boekje, waarin de 10 fr. worden ingeschreven, alsook bet bedrag van het pensioen, dat het gouvernement hem voor die gestorte 10 fr. zal betalen. Een vader kan storten voor zijne kinderen, zoohaast deze den ouderdom van 10 jaar bereikt hebben. Het bedrag van het pensioen wordt bere kend naar den ouderdom des deelnemers en naar vastgestelde tarieven, die men zich kosteloos in de bureelen van de Nationale Bank kan aanschaften. Men kan, zoo men wil, al het gestorte geld, naar zijnen dood, doen terugbetalen aan zijne kinderen, zijne vrouw of eenen anderen persoon. Men kan ook maken die het gegeven geld aan den Staat laat, een hooger pensioen hebben dan hij, die het, na zijnen dood, aan zijne vrouw of kinderen doet teruggeven. Nemen wij bij voorbeeld een jongeling van 20 jaar die 10 fr. stort, onder voorwaar de dat die som bij zijnen dood aan zijne erfgenamen moet teruggegeven worden hij zal, als hij 65 jaar oud wordt, een jaarlijks pensioen ontvangen van fr. 13,38 c.;'stort hij '100 fr. hij zal tienmaal fr. 13,38 c. of fr. 133,80 c. jaarlijks ontvangen. Heeft hij inte gendeel afstand gedaan aan het gouverne ment van de gestorte 10 fr. dan zal het jaarlijks pensioen fr. 17,79 c. bedragen, wat voor 100 fr. een pensioen geeft van fr. 177,90 c. De deelnemer mag zelf den ouderdom be palen op welken 't gouvernement zal moeten beginnen hem het jaarlijks pensioen te beta len. De deelnemer heeft de keus den ouderdom der ingenottreding naar zijn goedvinden vast te stellen op zijn 50°, 51", 52ctot zijn 65" jaar. Het is zeker niet noodig van te doen opmerken dat hoe langer men wacht van in genot van zijn pensioen te treden, hoe grooter pensioen men hebben zal. Iemand die er op zijn vijftigste jaar al van geniet, zal zooveel niet krijgen als hij, die er opzijn vijf en zestigste begint van te genie ten. Elkeen begrijpt hiervan de reden. Eenmaal dat men het tijdstip der ingenot treding heeft, vastgesteld, blijft het vastge steld. Nogthans zoo het gebeurt dat iemand, wiens bestaan van zijn werk afhangt, voor den ouderdom van het, pensioen onbekwaam geworden is om in zijn onderhoud te voor zien, dan kan hij onmiddelijk van zijn pen sioen genieten, dat natuurlijk in verhouding verminderd wordt. De pensioenen worden betaald per maand of per drie maanden, naar keus van den rechthebbende. In geval van behoeftigheid voorziet de pensioenkas in de begravingskosten van den gepensionneerde, die, na de ingenottreding van zijn pensioen, overleden is. Uit de tarieven der pensioenkas blijkt dat een persoon van 25 jaar, die 20 centiemen per week of 10 fr. per jaar stort, op zijn vijf en zestigste jaar een pensioen zal genieten van 146 fr. indien hij wil dat hét gestorte geld aan zijne vrouw of kinieren wordt teruggegeven. Moest hij het gestorte geld aan den Staat overlaten dan zou hij 233 fr. ontvangen. Indien men nu in plaats van 20 centiemen, 40 of 60 centiemen per week stortte, dan zou het pensioen dubbel of drie dubbel zijn. Men kan zich het pensioen verschaffen - met een som in eens te storten of bij middel van opvolgende stortingen van 10 fr. Ziedaar de voornaamste bepalingen over die zoo nuttige inrichting. Daar de pensioenkas onder het toezicht van den Staat is, bied zij alle zekerheid aan. Tot heden toe telde de pensioenkas weinig leden, zulks komt zeker omdat, het meeren- deel der werklieden en der patroons deze instelling niet kenden. Misschien ook wel omdat vele werklieden het ontzien van zich te derangeeren. 't Is spijtig. Mochten wij aan de werklieden eenen raad geven, dan zouden wij hen aanzetten tot het vormen van eene maatschappij met mannen vol eerlijkheid en kennissen aan het hoofd. Wekelijks zou eenieder zijne kleine bijdrage afgeven en eenmaal 10 fr. bereikt, zou de secretaris der maatschappij de sommen naar de Nationale Bank dragen. De patroons zouden onder dit opzicht veel nuts kunnen stichten en wezentlijke diensten aan de arbeidersklas bewijzen. Mochte deze nuttige instelling meer en meer deelnemers vinden, hoe menig werk man, die nu in zijnen ouden dag nood lijdt, zou alsdan van de ellende bevrijd wezen. Menschenvrienden, aan bet werk IJperen, den 28 Augusti 1886. SCHOOLPENNING. Vorige listen, 54,465-31 De zangsiers in den Sultan 5-38 Een zanger in den I-30 Collectie van den Woensdag in den Sultan 2-40 J. de G. liefhebber 7-51 Busse van den Zalm 24-50 Totaal, fr. 54,506-40 Uitgaven tot heden, fr. 50,534-32 Blijft in kas, fr. 3,972-08 Seijooiae kïstssieEü. Mejuffer Louise Dehem, onze jonge stads genote, die sedert twee jaar zich met hart en ziel toelegt op het schilderen, bekwam dit jaar van Stad,Provincie en Staat, hulpsom men om hare zoowel begonnen studiën te gaan voortzetten, met in de lioofstad, in het Museum, de groote meesters te copiëeren. Leerlinge van M. Th. Ceriez, en begaafd met een ingeboren kunstgevoel, zag deze juffer hare gewrochten, naarmate zij die voorbracht, door liefhebbers aankoopen deels uit aanmoediging en deels omdat hare werken eene waarlijke kunstwaarde hadden, bevinden er zich reeds twee van in Stads museum en verschillige in bijzondere verza melingen. Een laatste tafereel had zij zich voorbehouden om naar de eerste Tentoon stelling,die zou plaats hebben, in te zenden. Deze van Gent komt open. Zij waagt hare schilderij de Oesters er naartoe te zen den en wordt aanvaard Het moet zijn dat deze juffer waarlijk talent bezit, daar dit laatste tafereel, pas tentoongesteld, door een verzamelaar-lief- hebber van Amsterdam komt aangekocht te worden. Wij zijn gelukkig deze juffer-kunstenares hier onze openbare gelukwenschingen te mogen aanbieden als aanmoediging tot het voortbe wandel en der kunstbaan. Zij mag verzekerd zijn dat al hare stadsgenoten veel doel in haren goeden uitslag nemen. Bnrgei'decoratie. De medailje van 1° klas is toegestaan aan den heer L. Tack, lid van 't Weldadigheids bureel van IJperen. De decoratie van 1° klas is toegestaan aan Plaetevcet,'Jan, landbouwer te Proven; die van 2e klas aan Debleu L., en Ruyssen Ch., landwerklieden te Poperinghe. Verleden Donderdag, heeft den genaam- den Clement Ketels, oud 60 jaren, geboren te Bovekerke, en wonende sedert eenigen tijd te IJperen, Mondstraat, gepoogd zijne wettige vrouw, Julie Margodt, oud 26 jaren, geboren te Cokelaere, te vermoorden met een mes, maar heeft haar enkel gescDrabt aan de keel, en is gelukkig uit zijne handen gevlucht. Korts nadien heeft Clement Ketels zich zeiven de keel doorsneden. De politie heeft hem naar het hospitaal overgebracht, en men hoopt niet meer hem te kunnen redden. Het is algemeen gekend dat de echtgeno ten Ivetels-Margodt, gedurig in twist en 011- eenigheden leefden door jaloesie; zelfs is Ketels onlangs veroordeeld geweest om zijne vrouw mishandelt te hebben. ISeg al voor geï«l. Over veertien dagen schreven wij dat een vrijdenker of iets dergelijks, die op zijn sterfbed alle godsdienstige hulp verstooteu had en van geene priesters, noch kerkelijke begraving hooren wilde, toch eene kristelijke begraving, eenen dienst van eerste klas kreeg als hij maar geld had, en dat de onbaat zuchtige geestelijken zelfs hunne beenen van 't lijf liepen, telkenmale dergelijke ge beurtenis zich voordeed om dien dienst te mogen celebreeren voor de rust der ziel(lees voor de goudstukken te kunnen verdienen). Welnu, daarvoor springt 't Nieuwsblad je uit zijn vel. Het kan (laar niet over,'t beestje, en 't roept ons toe dat wij moeilijk om vol doen zijn. Doet de geestelijkheid, zegt het, in eene omstandigheid door de wereldlijken als i) twijfelachtig aanzien, eenen dienst, 't is, volgens de Toekomste voor '1 gelddoet zij geen, 't is onverdraagzaamheid Hoor, Nieuwsbladje, wij zullen niet meer moeilijk om voldoen zijn den dag op welken uwe pastoors dezelfde bezorgdheid zullen hebben voor de zielen der arme menschen, waar er geen geld te verdienen valtals voor die der rijken. 't Is te zeggen, wanneer de priesters geen ander oogwit hebben zullen, dan den gods dienst en het heil der zielen, zonder onder scheid van rang of stand. Hebt ge 't begrepen, heerschap Is "t o®k eerlijk Horkt, Toekomste, wij en hebben nooit noch gedacht, noch geschreven, zegt het verder, dat een staatsbestuur, handel of nijverheid kan doen bloeien, zoomin als of het de patatteplage kan afweren. Dat, Nieuwsbladjekunnen wij maar heel moeilijk gelooven en wij zijn zeker dat, zoo gij eens uw geheugen wildet opfrisschen met eens uwe collectie papier kens van vóór de kiezing van 1884 te overlezen, gij heel anders spreken zoudt. Als het een liberaal staatsbestuur is, dan roept het Nieuwsbladje, vooral, wanneer er kiezingen op handen zijn, dat het zijne schuld, en zijne schuld alleen is dat handel, landbouw en nijverheid kwijnen en wegster ven. Maar wanneer een pastoors ministerie het bewind in handen heeft, dan zingt het Nieuwsbladje een heel ander liedje. Het kan dan de schuld van 't gouvernement niet zijn dat alles van langs om slechter gaat, 0! neen, bij lange niet 't Is gemakkelijk, maar is 't ook eerlijk Ziedaar een vraagje, waarop het Nieuws bladje wel vergeten zal te antwoorden. Is 't misschien bescliaaiud Iedereen met ons heeft al opgemerkt, en dat alleen geeft reeds stof tot nadenken, dat het klerikaal orgaan uit nr 66 der Bo- terstraat nooit van niets gebaart als er in het Staatsblad besluiten afgekondigd wor den, die de talrijke bezetten en giften, aan kerken en geestelijken gedaan, goedkeuren. En alzoo weten ae kwezels van beide ge slachten, zijne lezers, niet met welke mild heid de kerk en hare dienaren bejegend worden, noch wat er aan deze zooal gegeven wordt. Vreest het Nieuwsbladje misschien dat er kwezelkens zouden kunnen gevonden wor den, die hunne giften intrekken, als zij te weten komen hoe overvloedig de kerk tegen woordig begiftigd wordt, of is het misschien beschaamd over de talrijke bezetten, die onder ons huidig klerikaalbestuur wekelijks aan de kerken toegestaan worden In alle geval daar zit wel iets achter, dat door iedereen ook al gemakkelijk om raden is, niet waar, Nieuwsbladje PoPERinGHK. Het Programma. Een papier dat de gewone toestemming van het hoofd der gemeente niet droeg, werd den 18 dezer te Poperinge aangeplakt, om bekend te maken aan de goede jongens dei- stad van den grooten Arthur, dat de laatste afstammelingen, gekleed met den uniform der burgerwacht van 'tjaar 30, zich een beetje gingen amuseeren om de opening van den hommelpluk te vieren, door alle slach van feestelijkheden die gegeven werden voor de talrijke vreemdelingen en vreemdelin gessen van AANZIEN, die voor de omstan digheid in onze stad zullen toestroomen. Het programma maakt ons hekend dat den 29 Augusti eene schijfschieting en een festival zal plaats hebben, daarenboven zul len 's avonds de uitgenoodigden processie wijs naar de statie geleid worden met eenen fakkeltocht, en dit niet tegenstaande den eed eertijds gedaan door onzen Meier van zulke tochten niet meer toe te laten, en niet tegenstaande de reeds geweigerde toestem ming aan de liberalen die gevraagd hadden om er in te richten. Aan welken goeden engel zijn de heer en en dameh die jaarlijks op speelvoyagie naar Poperinghe komen om hommel te plokken, deze feestelijkheden verschuldigd Laat het prpgramma ons antwoorden, waarin het volgende te lezen staat Chineesche cijbelschieting en Muziekaal feest, opgedragen aan de sapeurs-pompiers en aan de muziekmaatschappij en vanWer- vicq en Linseele.... door de commissie van het korps sapeurs-pompiers der stad Poperinghe, den 29 Augusti 1886.» Zijtgij te vrede, vrienden lezers?... Neen! En waarom dan?... Ah 'k versta u gij zoudt willen weten wie de fameuze Com missie der pompiers is, waarvan gij voor de eerste maal hoort spreken. 'T is zij die dat feest geeft, welk feest nog door eene andere commissie bestierd is, waarschijnlijk gemengdomdat het bur ger- en militair élement er samen zullen blinken. Inderdaad het beroemd stuk is on derteekend door M. Baeckeroot, als com mandant der pompiers, en nevens zijnen naam, in plaats van dezen van den serjant- majoor der compagnie, als dienstdoende secretaris, vindt men dezen van iemand die van het korps geen deel maakt.... Ware het nog de adjudant Felix geweest... maar zij zouden zich daarvan mijden zulke onvoor zichtigheid te begaan.... ep niet zonder reden....? Maar spreken wij eens over de genoo- digden. Van al de korpsen pompiers en muzieken welke door de Vancompernollekens uitge- noodigd werden om met den k.k. te komen verbroederen, 't zijn maar deze van Wervicq en Linceele alleen die op de uitnoodiging beantwoord hebben. IJperen, Belle, Steen voorde, zegt men, hebben de uitnoodiging niet aanvaard. Men verzekert, dat de IJper- sche sociëteit zich hare eerste bezoekaileg- ging te Poperinghe herinnerd heeft, wan neer M. Berten, haar in eene weide van een zijner hofsteden op 2 kilometers afstand van stad, te wandelen zond met eene hesp en eene ton bier, met algemeenheid van stemmen geweigerd heeft; wat het stadsmu- ziek van Belle betreft, dit had niet vergeten hoe over eenige jaren, men met hun had den spot gehouden. Aangaande de uitgenoo digden van Steenvoorde, onze goede gebeurs van over de grenzen, dezen hebben een goe den neus gehad, zij vreesden dat er daar onder ent wat van Felix zou schuilen, zij hebben zich onthouden van te komen, en zij hebben grootelijks gelijk gehad. Nogthans de vreemdelingen die den moed hebben de kliphaven van den k.k. binnen te varen, vragen zich angstig af waar men ze, na de ontvangst, zal naartoe leiden. Het programma zegtnaar het lokaal(?) Maar waar bevindt zich het lokaal van de com missie der pompiers ais men het wel begrijpt, wilt dit zeggen in het hotel dei- pompiers, anders gezegd, het Pompenma- gazijn. Is het om er den wijn van eer te gaan drinken...? Het programma maakt er geen gewag van. Velen geloofden intusschen dat het stads bestuur de vreemdelingen de eer eener offi- ciëele ontvangst ten stadhuize zou gedaan hebben, maar noch burgemeester, noch sehepene, noch zelfs geen raadslid was daar geweest om in name der stad hun te ver welkomen Laat ons voortgaan. Ten 3 ure, schieting. Om 4 ure uitvoe ring van 10 stukken muziek. Voor een con cert 't ware te veel, en is het voor een festi val, 't is een schrikkelijk armoetjeü! Maar het gerucht loopt dat den gebuisden Mijnheer Felix Van Merris, woedend omdat hij op het programma zijnen naam niet heeft mogen zetten, terwijl dien van Mijnheer Verhaeghe er in volle letters blonk, om zich over dit nieuw affront te vreken deze gele genheid zal te baat nemen omzijn nieuw erfdeel in te huldigen, met korts na het Concert, een groot Banket aan te bieden voor de uitgenoodigde gezelschappen,alsook voor zijne dierbare Pompiers, die hem voor kommandant niet wilden, en aan zijne lieve muziekanten, die, in den grond, er ook niet meer van houden. 't Zal eene schoone verrassing zijn. Enfing! wij hebben toen de fakkeltocht, en dan.... n...i...ni... Fini En wil hier wel bemerken dat in de ge- heele inrichting van dit alles, noch pompiers, noch muziekanten zijn geraadpleegd geweest alhoewel zij allen daarin helpen betalen. Becelaere. Die wat verdient, mag wat hebben. Doet niet aan een ander wat gij niet geerne gedaan zijt. Met de maat waarmede gij een ander meet zult gij gemeten worden. Gij ziet het strooiken in het oog van een ander, en gij vindt den balk niet die in uw oog verborgen is. Is bet alzoo niet, Carlosken Ja, ja, mannetje, gij meendet hier van uwen neus te maken, maar uwen appel zal hier niet braden, jongen? Rolt maar zeere uwe schilderij op met al uwe schoone daden en uwe uitvindingen, en gaat maar zeere naar Brugge, daar is uwe plaatse. Maar ge lijk waar ge zult gaan, Zuid of Noord, Oost of West. Men kent u overal opperbest. De geete, de pillen, het pennemes en de kotterare zijn vermaard zoowel te Leuven als te Becelaere. De droeve jongens zullen u overal met den JL»Btdii}©uwtècc®B»a4,iën. Zelfmoord.

De Toekomst (1862-1894) | 1886 | | pagina 2