Gazelle van 'I arrondissement IJ peren. POLITIEKE BERICHTEN. w achtgeid. Nr 37. 25e Jaar. Zondag 12a September 1880. Politiek. Stads-, üunst- en Letternieuws. Verschiüige Tijdingen, Markten, Ilekendmakingei). De Troonrede. Père-Boom. Bureel: Dixuiudeslrant, 18. AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. RECLAHEK 15 centiemen den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT fr. 4-00 's jaars voor de stad fr. 4-50 voor geheel Belgle. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 10 centiemen het nnmmer. Men schrijft in op al de postbureelen. IJZEREN-WEG. 15 Juli Vertrekuren van IJperen naar Poperinghe, 6-50 9-09 10-00 12-07 3-00 4-00 6-42 9-05 9-58. Poperinghe-Hazebrouck,6-o012-07 6-42. Houthein, 5-30 8-20 11-16 5-20. Comen, 5-30 8-05 8-20 9-58 10-10 11-16 2-41 2-53 5-20 8-58 Comen-Armentiers, 5-30 8-05 11-46 2-53 5-20 8-58. Roeselare, 7-45—10-45-12-20-4-10— 6-42 Langemarck-Oostende, 7-21 12-22 5-57 6-22. Kortrijk, 5-50 8-20 -9-58—11-16 2-41 5-20. Kortrijk-Brussel, 5-30 9-58 11-16—2-41 5-20. Kortrijk-Gent, 5-30 8-20 11-16 2-41 5-20. De zaken in Bulgarie zijn nog altijd in de war. Rusland wil dat prins Alexander afstand doet en de bevolking zou hem liever houden. Dat is eene moeilijke positie waarin de prins en de bevolking zich nu bevindt. De oorlogsraad te Sofia vereenigd is het niet eens kunnen worden omtrent de vorming van een voorloopig gouverne ment en heeft besloten den prins te gelas ten met de aanduiding der leden, vóór zijnen troonsafstand. Eenige bedaring is ontstaan tengevolge van Ruslands antwoord. Zij" werd ver sterkt door de houding van den prins bij zijn bezoek aan de kazernen en hel kamp. De prins, omringd van zijne officieren, heeft nogmaals de noodzakelijkheid van zich terug te trekken doen uitschijnen en hij heeft de officieren aangewakkerd ver eenigd te blijven om den nieuwen staat van zaken te dienen. Hij heeft gezegd dat de czaar hardnekkig, maar een eerlijk man is, die woord zal houden. De prins werd levendig toegejuicht. In de engelsche Gemeentekamer, heeft minister Fergusson verklaard, dat het gouvernement geene inlichtingen heeft bekomen, betreffende eene verdeeling van het Zuid-Oosten van Europa, door het driedubbel bondgenootschap. De bezetting van Bulgarie door de Russen of zijn bestuur door een russische gouverneur is maar eene veronderstelling. Het engelsch gouvernement kan niet geloovendat eene mogendheid afzonderlijk zal handelen. Ernstige onlusten hebben Maandag avond te La Cologne (Spanje) plaats gehad, ten gevolge der verhooging van den tarief dei- tol rechten. De opstandelingen hebben het huis van den aannemer van hel tolrecht geplun derd. Zij hebben de boeken en papieren verbrand, en vervolgens het vuur aan het houten huis der octroibedienden gesteken. Gendarmen te paard zijn moeten tus- schenkomen; drij gendarmen en verschei dene opstandelingen zijn gekwetst. De onlusten hebben zich Dinsdag her nieuwd. De troepen zijn tusschen gekomen; een officier en 3 soldaten werden gekwetst. Een opstandeling zou door hel springen eener dynamiet-kardoes gekwetst gewor den zijn. Te Turijn werden Zondag twee aard beving schokken gevoeld; de inwoners liepen op de slraat. Er is maar weinig schade. N Men meldt uit Ivairo dat er te Dongola een grooten hongersnood heerscht. De uitgehongerde inwoners zouden menschenvleesch geëlen hebben. 8,000 opstandslroepen en hunne fami lie, te Dongola ingesloten, bevinden zich zonder levensmiddelen. Prins Alexander heeft van prins von Bismarck eenen brief gekregen, waarin hem aangeraden wordt afstand van den troon te doen, ten einde Bulgarie te red- den. Men gelooft te Sofia dat prins Alexan der het bulgaarsch grondgebied weldra zal verlaten. De dagbladen twisten onder elkander of er eene troonrede zal worden uitgesproken bij het openen der Kamers in de maand November. Volgens ons is dat de kwestie niet, maar wat die troonreden wel zou kun nen behelzen. Het, is moeilijk voor den gr...ooten minis ter Beernaert te stoefen op wat hij gedaan heeft, want nog nooit was het land in zulken ellendigen en beklagensweerdigen staat. Hij kan ook niet zeggen wij zullen dit en dat doen, want wij zijn zeker dat er terstond eene stem zou opstaan en uitroepen: Wij gelooven u niet, want gij hebt ons reeds zooveel beloofd en niets gedaan. De Chroniquë doet het wel uitschijnen in een artikel welk dit blad daarover schrijft. Het ministerie toen het aan 't bewind is gekomen had een program waarvan het maar een enkel punt heeft verwezenlijkt, namelijk de omverwerping van liet openbaar onderwijs: het heeft vele lagere scholen, al de scholen van volwassenen, al de bewaar scholen, eif normale scholen afgeschaft. Het heelt ook duizende onderwijzers en onder wijzeressen zonder plaats gesteld, ze een wachtgeld verleend, ontoereikend om hunne familie te onderhouden; het heeft duizende nonnekens en broederkens gelast met het openhaar onderwijs en er subsidiën aan ge geven, derwijze dat in den tijd van twee ja ren, geheel het onderwijs, behalve in eenige steden, in handen zijner vijanden, in han den dergenen is gesteld, die tot doel hebben het openbaar onderwijs te dooden. Wat de overige punten van het program betreft, wij hebben het al dikwijls aange toond, daarvan is niets gekomen. Het valsch belovers-ministerie heeft geene enkele belasting verminderd. Het heeft de openbare uitgaven ook niet verminderd, tenzij voor het openbaar onder wijs, maar evenwel zorg dragende, die lasten op de gemeenten te leggen. Het heeft noch de nijverheid, noch den handel, noch den landbouw doen herleven zooals het gezegd heeft, die veel lijden. Het heeft ook geen werk verschaft aan de arbeiders die in armoede verkeeren en in plaats van vrede onder de bevolking te brengen heeft het den haat nog meer aan gevuurd, tot zooverre dat wij mogen zeggen dat, sinds de twee jaren dat wij een klerikaal ministerie hebben, er gestadig woeling in het land heeft geheerscht en niemand ver trouwen stelt in het klerikaal gouvernement. Bijgevolg blijft er niet veel voor het minis terie te zeggen over wat het gedaan heeft en wat. het beloofd heeft te doen. De troonrede zou dus niet anders kunnen bevatten,dan eenige zinsneden zonder beteekenis, en dat zal de moeite niet weerd zijn, om den koning daarvoor te derangeren. Zoo dat wij gevaar loopen geene troonrede te zullen hebben en dan ook geene discussie over het program van het ministerie. '/.ooveel te slechter. De onderwijzers, zegt de Koophan del, die door de schandewet in be schikbaarheid gesteld zijn, mogen zich gerus,stellen.Naar hunne wach- gelden zal geen vinger worden uit gestoken. De pogingen van eenige heethoofden, om de uithongering door te drijven, sluit af op den vasten wil van minister Thonissen, die ook soms het wel eens goed wil, al ge beurt, het niet dikwijls. Zij worden ook door al de gematigde klerikalen afgekeurd. Ben ik goed ingelicht, en ik denk het te zijn, dan zou het ontwerp in studie gelegd zijn, strek kende om de bijdragen der gemeen ten, in zake van wachtgelden, op Staatskosten te verminderen. Er is dus geene kwestie de wachtgelden af te schaffen. De hevigste klerikale bla den vragen zelfs slechts eene traps gewijze inkrimping, welke de be schikbaren zou dwingen naar andere postjes uitte zien. En met de logiek, de jesuietiesche bladen eigen, stellen zij vast dat de normaalscholen alle jaren vier honderd onderwijzers te veel opbrengen. Het besluitsel trek ken zij niet eens, dat het voor de be schikbaren wel lastig moet zijn eene betrekking te krijgen. Naar den Congo zou men misschien onze onderwijzers kunnen sturen, maar ten gevolge der toenemende weelde zijn er te veel aanvragen. Een blad verzekerde deze week, dat er meer dan dertig duizend in de bureelen der Berlaimontstraat berus tend waren. Eenieder haalde de schouders op bij de schijnbare door drijving. En echter had dit blad niets overdreven: Men leze dertig duizend). Men weet dat Père-Boom, de zon derlingste minister is die ooit Belgie bezeten heeft. Hij is ongehuwd en wil het blijven, ofschoon reeds meni ge rijke kwezel strooitjes heeft ge legd, om den godvreezende minister der spoorwegen in haar netten te krijgen. Niet te doen, want.... men zegt dat Père-Boom tot zeker orde be hoort, welke de belofte van zuiver heid bevat. Maar dat is nu de kwestie niet. Be halve eene voorbeeldelooze god vruchtigheid, bezit Père-Boom ook de manie der spaarzaamheid. Wij hebben reeds gemeld dat hij eene groote hervorming in zijne bu reelen heeft ingevoerd, en hij na maanden opzoeking er in gelukt is een hoord kommies af te schaffen en daar door 3500 fr. per jaar te bespa ren... Heden vinden wij in het blad la Nation een ander feit, dat de spaar- j zaamheid van Père-Boom een nieuw dachlicht stelt en bewijst, dat die man voor gewoonte heeft genomen niets meer te willen betalen, zonder af te bieden. Ziehier wat er van de kwestie is De ontvanger van de post te Sant- vliet, kreeg het bevel dat hij op de bus., die laan het postbureei is ge hecht, de woorden brievenbus moest doen schilderen. De ontvanger gelast een schilder daarmede maakt hij eene overeen komst met hem, dat hij die letters daarop zal schilderen voor fr. 1-50. De postmeester zendt dat rekenings ken aan den minister Pères-Boom en ontvangt een brief van vier bladzij den, dat de rekening veel te hoog is en er spaarzaanheden moeten worden gedaan. Om kort te zijn: de minister vraagt een afslag van 50 centimen. De postmeester onderhandelt met den schilder, maar kan geen afslag bekomen, zooveel te meer dat men voorop nopens den prijs overeengeko men was. Hij schrijft dit aan den minister. Daarop een nieuwen brief van den Père- Boom die zegt dat de posimees- ter moet aanrmgen bij den werkman- schilder. De schilder antwoordt dat hij hef, voor niet min kan doen en eindelijk na voor vijf frank papier te hebben gebezigd en veel kostelijke tijd te 'hebben verspeeld, stem (ie minister toe fr. 1-50 te betalen.... Men maakt een geheel dossier van geschift voor eene som van fr. 1-50 en men werpt met, duizende naar het hoofd der geestelijken. TÖ>ER®MST 9-00-

De Toekomst (1862-1894) | 1886 | | pagina 1