Gazollo vast arrondissement IJ peren. PÖÜtÏËKE BERICHTEN. STADSNIEUWS. 'irfmdag I SN September 1888. Politiek. Stads-, kunsi- en Letternieows. Versehiüige Tijdingen, harkten, Bekendmakingen. Nu -twijgen ze De dronk aan den koning. De zoogenaamde guana-meter van $L De itiaeght. 2Ö0 Jaar. Bami: MinodcxrAsi, H. AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. BECLAMEN i BA centiemen «ten regel. Briefen en pakken moeien vrachtvrij teegezstuten werekea. ABONNEMENT fr. ^-90jaars voor de ft*. *-50 voor geheet elgie. Buitenlaadsche verzendingen, 't port daarboven. 1# centiemen het CBBimcr. Men schrijft in op a! de poitbureeten. IJZEREN-WEG. 15 Juli 1886. Vertrekuren tan IJperen naar Poperinghe, 6-50 9-09 10-00 12-07 3-oo 4-00 6-42 9-05 9-58. Poperinghe-Hazebrouck,6-5012-07 6-42. Houthem, 5-30 8-20 11-16 5-20. Comen, 5-30 8-05 8-20 9-58 10-10 11-16 2-41 2-53 5-20 8-58 Comen-Armentiers, 5-30 8-05 11-16 2-53 5-20 8-58. Roeselare, 7-45—10-45—12-20—4-10— 642 Langemarck-Oostende, 7-21 12-22 3-57 6-22. Kortrijk, 5-50 8-20 -9-58 11-16—2-41 5-20. Kortrijk-Brussel, 5-30 9-58 -11-16 2-41 5-20. Kortrijk-Gent, 5-30 8-20 11-16 2-41 5-20. Prins Alexander is van Turn-Severiiv naar tSzeuedin gereisd. Hier en in de volgende standplaatsen van Hongarie werd hem voortdurend eene ware ovatie ge bracht. Te Budapesth was de ontvangst uiter mate plechtig. Graaf Bathiany en andere magnaten wachtten hem aan de statie af. Bij zijne aakomst nepen de studenten Leve de vijand van Rusland Na het vertrek van den prins begaven studenten zich naar den russischen consul, die bij toeval afwezig was. Zij iïotenzoo hard zij konden en riepen Weg met Rusland! Eenigen van hen drongen zelf in de bin nenplaats van het gebouw, om er hunne manifestatie een nog groeier beteekenis te geven. Ten 8 uren 30 m. 's avonds reed de trein van prins Alexander te Weenen de standplaats van den ijzerenvveg binnen. Eene talrijke menigte had reeds sedert zeven uren gansch den omtrek ingenomen. Toen hij er eindelijk in gelukte door de menigte te dringen en in eenen wagon te stappen, bood een jong meisje hem eene gewijde medalje aan. Prins Alexander aanvaardde dezelve en zegde ik hoop dat zij mij geluk zal aanbrengen.» De trein stelde zich te 9 u. 2o m. in beweging en de prins groette aan het ven ster van zijn rijtuig de menigte, die hem voortdurend toejuichte. Vorst Alexander is K Darmstadt aange komen en bevindt zich sedert donderdag in den kring zijner familie. Met groole be langstelling den ieder ander zal hij luer de keuze van de Sobranja voor een vorst van Bulgarie zfwachlen, maar eenig ge duld zal hij moeten oefenen. Volgens de telegram aan de Köln. Ztg. uit Sofia is er onverwacht een spaak in het wiel gekomen. De bijeenkomst der nationale vergadering is volgens de constitutie onmogelijk, daar Sofia in staat van be leg veiklaard is. Er wordt naar een uitweg uit deze moeilijkheid gezocht. Men schrijft uit 's Gravenhage Het verzoek om gratie voor mevrouw Buckley is afgewezen Blijkens de gemeentebegrooting wordt de reorganisatie der brandweer voorbe reid. Inmiddels is voorgesteld over te gaan tot de aanstelling van een commandant der brandweer. Men meld uit Londen dat het lagerhuis Parnell's bill in eerste lezing aangenomen heeft. In de provintie Sonora werd een troep Mexikanen, 200 mannen sterk door eene bende van ongeveer 3000 Indianen Yaquis aangevallen. Meest al de mexikanen wer den vermoord. Hel is kurieusom nu de klerikale dag bladen te lezen. Er is niets in te vinden van al de groute ontwerpen, van al de me nigvuldige beloften, die zij voor de kie zingen deden. Voor de kiezing kondigden zij als een der weldaden van het klerikaal ministerie aan' de voltreking der nieuwe hooge- school van Gent. De aanbesteding zou on- midelijk gedaan worden. De bestekken zijn reeds vijf of zes maanden ingeleverd en er is nog geen aan besteding te zien. Is er geen zaad in 't baksken Er loopen met honderden werklieden zonder arbeid en daar het een werk is dat 700,000 fr. moet kosten, zou dat aan ve le ambachtslieden bezigheid leveren. Er is geen enkel klerikaal blad, dat daarvan zijn gebenedijden bek open doet. Zij mogen niet 1 Het bureel van den midden-post te Gent ging vergroot en verbeterd worden Père- Boom was zelve gaan zien... vóór de kie zing nu laat men alles gedijk het was en moeten de Gentenaars zich met het armzaligste postbureel te vrede stellen, dat er in geheal het land beslaat. De omzetting der 4 p.h. in 3 1/2 p.h., zou ook zoo spoedig niet gebeuren, altijd volgens de bisschoppelijke bladen. Alles is algereed om ze met de opening der ka mers te doen stemmen. De kleine renteniers en personen die belgische fondsen bezitten en vertrouwen hebben gehad in de klerikale bladen, heb ben nu wel te klagen, gij hebt voor de klerikalen gestemd en zij lachen u nu uit. Voor de honderste maal zouden wij moeten vragen; wat hebben zij gedaan om handel en nijverheid te doen herleven, zooals zij niet alleen beloofd, maar verze kerd hadden Niets 1 Integendeel hebben zij door hun onverstandig en onbekwaam bestuur, alles in de war gebracht en de Staatsont- vangsten zijn op eene schrikbarende wijze verminderd. Tot hiertoe hebben zij nog geen enkel maatregel genomen om in iets verbetering te brengen zij hebben geld gevraagd voor epenhare werken, maar dieworden niet uit.ev eed. Het eenigste dat zij gedaan hebben, dat is eene Werk-comisie benoemd, omdat zij zeiven onbekwaam zijn iets te doen. En die latmuze verlossers van Belgie, die eene groole meerderheid in de beide Ka mers hebben, gebruiken die enkel oin den geestelijken winkel te doen draaien. De klerikale dagbladen maken veel gerucht van den dronk, door den heer Ronvaux, schepen van onderwijs te Namen, op het banket, ter gelegen heid van het onderwijzers-congres, uitgebracht. w Wij hebben dien dronk Zondag medegedeeld en er bijgevoegd dat hij niets als de waarheid bevatte en ver re van een schandaal te zijn en eene beleediging aan den koning, zooals de klerikale dagbladen het noemen, het eene echte hartekreet is, dieZ.M. doet zien, wat zijne ministers met de onderwijzers en het onderwijs hebben gedaan Is het niet waar, zooais de dronk zegt, dat de onderwijzers en onder wijzeressen aan de gestadig woedende aanvallen der klerikalen zijn bloot gesteld Is het, misschien ook niet waar dat de positie van een groot getal hunner is bedreigd? De Courrier de Bruxellcs gaf nog deze week eene lange lijst van offi- ciëele scholen die het voorstelde af te schallen Kunt gij het loochenen, klerikalen, dat duizenden onderwijzers hunne loopbaan hebben verbrijzeld gezien en hunne vrouwen en kinderen in ellende gedompeld En valt al de verantwoordelijkheid niet op de ministers, die zich in dit alles de werktuigen der bisschoppen hebben getoond En al die daden,welke niet kunnen geloochend worden, zou men niet mogen opentlijk bekend maken aan den koning, die ze mogelijks met tegenzin heeft geteekend Het is de plicht der onderwijzers, telkens zij er uelegenheid toe hebben, te proles- teeren tegen de schandelijke vernieti ging' van zoovele offieiëele scholen en het zonder brood zetten van talrijke onderwijzers. Dien dronk heeft de klerikalen goed getroffen; omdat hij de zuivere waarheid bevatte. Des te beter en de heer schepen Ronvaux verdient er dank voor. Wij lezen in De Landman'. Mijnheer den Hoofdopsteller van de Landman MIJNHEER, In uw laatste numiner las ik tot mijne ver wondering alleen het antwoord van den heer De Maeght op mijne waarschuwing en niet wat ik geschreven heb onmiddelijk achter het artikel van M. üs Maeght in hetzelfde nummer van de Akkerbouw.j 4 Ik kom u niet verzoeken om mijn antwoord in uw blad op te nemen. Ondervinding heeft mij geleerd, dat er met den uitvinder van den nieiswaardigen Guano-meter niet te redeneeren valt. 't Is bovendien waarschijn lijk dat die heer niet zelf schrijft, maar een ander voor hem laat schrijven. Ik kan mijn tijd beter besteden dan tegen zulke lieden te schrijven. Als eenig antwoord herhaal ik nu zelf de waarschuwing werd in uw blad opgeno men huit.en mijn weten dat ik ten vuile mijne waarschuwing volhoud; dat ik steeds bereid ben, m 't openbaar te bewijzen, dat de vocluweger, onder den naam van guano- meter door Al. Do Maeght schreeuwend duur verkocht, geene waarde bezit voor het ge bruik waarvoor die heer hem aanbeveelt. Ik wil hetzelfde doen tegenover al degenen, die genoemden heer steunen bij den verkoop van dat tuig. De tijdelijke Staatslandbouwkundige voor West-Vlaanderen, A. F. Marlet. IJperen, den 18 September 1886. SCHOOLPENNING. Vorige listen, ,_4 54,489-81 De vriendenkring op den vijver 8-90 Busse van de Citadelle g 3*0 4IÜ8- 82 Toiaal, fr. 54,50*5-53 uitgaven tot heden, fr. 51,158-37 Blijft in kas, fr. 3,344-16 #- Academie. Opening der lessen van het schooljaar 1886 1887. Zondag, 26 September, juist ten 11 ure des morgends. zal de inschrijving der nieu we leerlingen plaats hebben. Om aangenomen te worneD, moet men kunnen goed lezen en schrijven en de kennis der 4 hoofdregels der rekenkunde bezitien. Degene die zich zullen aanbieden zijn ver zocht mede te brengen een schrift dat getuigt van hunne bekwaamheid en afgeleverd door eenen onderwij «er daarenboven zullen zij een examen moeten ondergaan gelijkvormig art 4 van liet reglement. De oude leerlingen zuilen zich in den aka- demie begeven Vrijdag, 1 October, ten 6 ure, om op nieuw ingeschreven en in de verscheidene klassen verdeeld te «orden. De nieuwe leerlingen zullen zich Zaterdag 2 October, om zes ure des avonds aanbieden. Om na bien datum aangenomen te worden zullen de jongelingen 1° eene gegronde ver ontschuldiging bijbrengen i 2» op gestelden dag en uur een bijzonder er.amen onder, gaan. DE TOEKOMST, 9-00.

De Toekomst (1862-1894) | 1886 | | pagina 1