Gazette van 'I arrondissement Moeren. POLITIEKE BERICHTEN. S9. 26e Jaar. Z^&dag September 18SÜ. Politiek. Stads-, kunst- en Letternieuws, ierschiilige l ijdingen, Markten, Bekendmakingen. De handel gin;; herleven! Afstelling van M.Ronvaux SwrseL: DiMiadutrairt, 1#. AANKONDIGINGEN 10 centiemen dm nfi. RECLAMES 95 eentiemea dom regel. Brieven »u pakken moeten vrachtvrij toegezonden wwfhs. ABONNEMENT tr. 4-90 'e jaara veor de stad; fr. 4-5 veer geSaeet Belgle- Buitenlaadsche verzendingen, 't port daarboven. ie eesatteinen het nnsaaaer. Men sell rijft in op al de poMbt» reden. IJZEHEÏJ-WEG. 15 Juli 1885. Vertrekuren van IJperen naar Poperinghe, 6-50 9-09 10-00 12-07 3_oo 4-00 6-42 9-05 9-58. Poperinghe-Hazebrouck,6-5012-07 6-42. Houthem, 5-30 8-20 11-16 5-20. Gomen, 5-30 8-05 8-20 9-58 10-10 11-16 2-41 2-53 5-20 8-58 Comen-Armentiers, 5-30 8-05 11-16 2-53 5-20 8-58. Roeselare, 7-45—10-45—12-20—4-10— 6-42 9-00. Langemarck-Oostende, 7-21 12-22 5-57 -6-22. Kortrijk, 5-30—8-20 -9-58 11-16 2-41 5-20. Kortrijk-Brussel, 5-30 9-58 11-16 2-41 5-20. Kortrijk-Gent, 5-30 8-20 11-16 2-41 5-20. Men meldt uit Madrid, dat koningin Christina, met den kleinen koning en de koninklijke tamilie te Madrid is terug ge keerd. Zij werd toegejuicht van aan de statie tol aan het paleis, door eenegroole volks menigte. De koningin schijnt eene goede gezond heid te genieten. De opstand in Spanje is geheel onder drukt. De laatste troepen zijn binnenge komen met de talrijke militaire en bur gerlijke gevangenen, die aan de rechtban ken zullen worden overgeleverd. De laatste bende opstandelingen heeft zich maar overgegeven na een levendig gevecht, waarin twee sergenlen zijn ge dood. Generaal Villacampa is geheel ver laten; twee officieren opstandelingen zijn in de spelonken nabij Colmenar gevlucht Het getal aanhoudingen beloopt tot 249 2 officieren, 496 soldaten en 51 burgers. In al de groole steden zijn de troepen sinds eenige dagen geconsigneerd. De krijgsraad is reeds begonnen met de dossiers der aangehoudene personen ie onderzoeken. De vonnissen der doodstraf medebren gende, zullen Donderdag ingevoerd wor den na het vertrek der koningin naar Granja, waar zij terugkeert. Volgens de verklaringen van de krijgs gevangenen, zou generaal Villacampa, die onlangs door koningin Christina kwijt schelding heeft bekomen, de opstoker van den opstand zijn. Die generaal zou er in gelukt zijn de grens over te steken en bevindt zich in Frankrijk. Men telegrafieert uit Sofia, dat het antwoord van Bulgarie op de russische nota, gewijzigd geworden zijnde, nu door Rusland aanveerd is geworden De begrotingscommissie, zich bezig houdende met de begrooting van builen- landsche zaken, heeft besloten, met 9 stemmen tegen 5, het krediet voor het gezantschap van Frankrijk bij het Vati- kaan te behouden. miljoen, 3ï9,K46 ft», te kort. De Moniteur kondigt de vergelij kende ontvangst af der maanden .Ju ni 1885 en 1886. De maand Juni 1886 heeft voor de Staatsspoorweg fr. 636,977-49 min opgeleverd dan de maand Juni 1885. De ontvangsten gedurende de zes eerste maanden van 188§, hebben fr. 2,319,846-98 min opgeleverd dan ge durende de zes eerste maanden van 1885. Moet het op dien voet gedurende het overige van het jaar voortgaan, dan zal er op de ontvangst van den spoorweg alleen ongeveer VIJF MILJOEN TE KORT ZIJN. Dat zijn nu de mannen, die uitrie pen, als de katholieken aan het be wind kwamen, datalles zou herleven, dat zij nijverheid en handel zouden doen bloeien en het land rust en vrede zou genieten. Het is juist het tegenovergestelde dat gebeurt. Handel en nijverheid hebben nooit zoo ge kwijnt als tegen woordig. Iedereen klaagt; van den fabriekant tot den kleinsten nering doenden persoon. En wat de rust betreft, non- nooit was men algemeen zoo onrustig als tegenwoordig en bestond er zooveel gisting bij het, volk. Wij hebben nu eens een klerikaal bestuur! De heer Ronvaux is van zijne be diening van schepene van Namen afgesteld voor den dronk, dien hij op het banket van het onderwijzers-con gres te Namen heeft voorgedragen. Dat is eene der schandaligste en wraakroependste politieke daden, die het klerikaal ministerie, sinds het aan 't bewind is, heeft daargesteld. Wij konden het eerst niet geloo- ven, maar nu wij de officiëele stuk ken onder het oog hebben, moeten wij ons wel overtuigen, dat de kleri- kaien tot het uiterste durven gaan. Ziehier den tekst van het besluit door den gouverneur van Namen genomen De Gouverneur Gezien den heildronk, uitgesproken door M. Ronvaux, schepen van Namen, op het banket der onderwijzers onlangs in congres vergaderd Overwegende dat gelijkvormig aan de voorschrijving van art. 56 van de gemeente wet, M. Ronvaux vooraf gehoord, bekend dat zijn heildronk door het dagblad l'Opi- nion libérale van 9 September nauwkeurig is wedergegeven Overwegende dat deze heildronk eene be- leediging voor den koning, het gouverne ment en de wet is Gezien art. 56 voornoemd Gezien het gewijzigd bericht van de be stendige deputatie en gelijkvormig aan dit bericht Besluit Art. 1. M. Ronvaux is afgezet van zijne bediening van schepen der stad Namen. Art. 2. Het tegenwoordig besluit zal aan M. Ronvaux gezonden worden. Gelijkvormige verzending zal ook aan het gemeentebestuur van Namen, aan den mi nister van binnenlandsche zaken en onder wijs, gezonden worden. Namen, 17 September 1886. (Get.) K. de Montpellieb. 1 De Greffier. A. Raymond. De heer schepen Ronvaux wordt afgesteld voor beleediging aan den Koningaan het gouvernement en aan de wet. Maar dat is valsch, dat is een leugen. In dien dronk is geen enkel woord van belediging voor den Ko ning. En wat het gouvernement betreft, de dronk bevat enkel de waarheid en niets dan de waarheid. De heer Ronvaux is een ijverig schepen en een niet min ijverig libe raal; dat staat het klerikaal dompers ministerie niet aan; daarbij laat hij sinds 10 jaren, de 2000 frank,waarop hij als schepen recht heeft, in de ge meentekas, terwijl de bisschop zijn 16,000 frank opstrijkt, zonder er een centiem van te laten vallen. Wij zijn zeker dat die schandalige afstelling in geheel het land een die pen indruk zal maken en tot protes- tatie tegen dien on wettigen en wille- keurigen maatregel aanleiding zal geven. Het collegie van burgemeester en schepenen van Luik, heeft aan M. Ronvaux de volgende depeche gezon den Het collegie van burgemeester en schepenen van Luik, zendt aan M. Ronvaux de uitdrukking zijner broederlijke genegenheid, «(Get.) d'Andrimont, burgemeester; II ANSSENSStEVAERT RoULAUX Gerard, schepenen; Coirbay, gemeentesekreta ris Dat de gouverneur insgelijks die heeren afstelle voor beleediging je gens den Koning. Het komiteit van den liberalen Bond van Brussel heeft in naam van al de leden hulde gebracht aan den heer Ronvaux, omdat hij bet slachtoffer is eener onwet tige daad van wege de klerikale overheid. Men verzekert dat het komiteit der liberale Associatie van St-Joos-ten-Noode, voornemens is in geheel BR ie, den dronk te doen aanplakken, die gediend heeft als voorwendsel om M. Ronvaux af te stellen. De maatschappij der liberale Luiksche Studenten, hebben aan M. Ronvaux eene depeche gezonden, waarin zij hem hunne gevoelens van achting en eerbied aanbie den. Men verzekert dat M. Neujean, bij de hervatting van de werkzaamheden der Kamer, het gouvernement zal ondervra gen over de afstelling van M. Ronvaux. Het gouvernement zal zich niet bepa len met M. Ronvaux te straffen voor den dronk dien hij heeft ingesteld aan den Koning, de onderwijzers die hem hebben toegejuicht moeten nu ook hunne beurt hebben. Men zegt dat het ministerie nu uit wraak de wachtgelden zal afschaffen. Een dagblad van Namen doet opmer ken, dat M. Ronvaux, liet oudste gemeen teraadslid zijnde, gelast zal blijven met de bediening van schepen tol dat hij vervan gen is en, daar al de gemeenteraadsleden liberalen zijn, zal er geen enkel het man daat van schepen willen aanvaarden,welk het gouvernement aan Ronyaux heeft, ont nomen; derwijze dat hij zelfs niet zal kunnen vervangen worden. De Réforme, van de onwettige afstel ling van den heer schepen Ronvaux spre kende, beweert, als hij den Koning belee- digd heeft of het gouvernement of de wet, zooals de gouverneur zegt, hij voor het gerecht moest worden gebracht: Een schepen, zegt het brusselscb blad, kan maar worden afgesteld voor erge nalatigheid of blijkbaar slecht gedrag. De gouverneur van Namen, M. de Mont- peJher, haalt in zijn besluit, noch eene erge nalatigheid, noch blijkbaar slecht gedrag aan, voor de goede reden, dat er geen achtbaarder en meer verkleefd man voor zijne bediening is, dan de afgestelde schepen. De afzetting is dus nietig en van geener weerde. Het is eene onwettige daad en indien wij een liberaal gouvernement had den, hel zou de gouverneur van Namen zijn, die zou worden afgezet voor onwe tendheid der wet, voor blijkbare onbe kwaamheid en misbruik van gezag. Het collegie van burgemeester en sche penen van Brussel, heeft eenen brief van prolestatie gezonden aan bet collegie van DE TOEKOMST

De Toekomst (1862-1894) | 1886 | | pagina 1