STADSNIEUWS. VERSCHILL1G NIEUWS. BERICHT. burgemeester en schepenen van Namen, waarin het zegt Die maatregel van den iieer gouverneur is willekeurig en onwettelijk, en de afzet ting van uwen achtbaren collega moet aanzien worden als nietig en niet gedaan. De rechtbanken zouden dit alzoo moeten verklaren, krachtens artikel 107 der grondwet; de omstandigheden door het besluit aangehaald, zijn dezen niet welke artikel 56 der gemeentewet, aan de waar deering van de provinciale overheid on derwerpt. Gezien de vastgestelde overtreding der wet, die al de gemeentebesturen en de onafhankelijkheid hunner leden bedreigt, is het onzen plicht krachtdadig te protes teren met u. Het is valsch dat de heer schepen Ron- vaux Zijne Majesteit heeft beleedigd. Hij heeft zich bepaald, zooals liet zijn recht als burger en bestuurder van uwe liberale stad was, met eene wetgevende herstelling te vragen, die wij, mijnheer, even als gij, zoo spoedig mogelijk wenschen. Uit Namen wordt gemeld dat het col legia en de raad zich Dinsdag vereenigd en beraadslaagd hebben over de houding die zij zullen nemen. Er is nog geene beslissing genomen, maar alles laat voor zien dat geheel de raad zijn ontslag zal geven. De herkiezing van al de aftredende leden laat geen twijfel over, de meerder heid zal groot zijn. VEtoile Beige vraagt dat M. Tho- nissen,minister van binnenlandsche zaken, verantwoordelijk voor het besluit door den gouverneur genomen, door welk M. Ron- vaux wordt afgesteld, voor het hof van cassatie zou worden gebracht en tot ge vang veroordeeld, om eene willekeurige daad te hebben begaan die inbreuk op de grondwet doet. Zonderlinge tegenstrijdigheid. Toen de liberalen aan het bewind waren, hadden de klerikalen, te be ginnen van de volksvertegenwoordi gers tot de veldwachters, maar een doel, dat was alles te doen wat moge lijk was om de schoolwet van 1879 machteloos te maken en te overtre den. Eene menigte burgemeesters en gemeenteraden verzetten zich open lijk tegen de wet en moesten door het zenden van bijzondere gouverne- ments-commissarissen tot de uitvoe ring der wet gedwongen worden. Heden dat de klerikalen zelve aan 't bewind zijn, ziet men nog ergere daden. De wet op de begrafenissen wordt opentlijk door katholieke bur gemeesters overtreden, die daarvoor veroordeeld zijn geworden door het hof van beroep En wat doet het klerikaal gouver nement? Zet ze die burgemeesters af? Neen, integendeel, zij schenkt ze kwijtscheiding van hunne straf en zij worden met de Leopoldsorde ge- dekoreerd Eene belooning in plaats van eene straf, om de wet te overtreden. Maar als een liberaal, zooals M. Ronvaux, de waarheid aan onze mees ters doet hooren, dan handelen zij anders en stellen op de onrechtvaar digste en onwettelijkste wijze een schepen af, welke in niets tegen de wet gezondigd heeft. O h e r wacht iïï s ra kei. Eene bende bedevaarders was van de Cal vados naar Lourdes vertrokken. Bij het verlaten van Caen, zegt een blad, is er een mirakel gebeurd met eene jufvrouw van St-Gilles. Zij is niet kunnen vertrekken omdat tnen hare porte-monnaie met 200 fr. en baar spoorwegbiljet in had gestolen, Dit mirakel zal in 't Nieuwsbladje niet voorkomen. uil.si— en Letternieuws. Anneessens door Sleeckx. (Uitgave van het Willemsfonds).Boekhandel J. Yuylsteke, Gent. Over eenige weken heeft het Algemeen Bestuur van het Willemsfonds aan de talrij ke leden van dit genootschap het tweede nummer gezonden eener reeks volksbo i.^es, waarvan het eerste nummer over Lieven Bauxens handelde. Het plan, door het Willemsfonds opgevat om benevens zijne ge wone uitgaven nog eene reeks volksboekjes te verspreiden, heeft algemeenen bijval ver worven. Inderdaad, de gewone uitgaven zijn meestal werken van zeer ernstigen aard en behagen alle leden niet even zeer; het nut dat zij stichten is ook niet te vergelijken met degene wat men van de verspreiding van een eigentlijk volksboek mag verwach ten. liet nieuwe nummer is eene levensbe schrijving van Anneessens, door den heer Sleeckx. De naam van den schrijver is reeds eene waarborg voor de degelijkheid van het werk, zoo wel voor den inhoud als voor den vorm: het boekje is zeer onderhoudend, en in eene zuivere, heldere taal geschreven, die, hopen wij, door het lezend publiek ge makkelijk zal begrepen worden. De leus van het onderwerp zelve kunnen wij niet genoeg toejuichen. Anneessens is een figuur uit onze geschiedenis, die ver dient gekend te worden. Wij hebben weinig vorsten gehad, die recht hebben op dankba re herinnering: maar wel bevat onze geschie denis vele helden,die,uit het volk gesproten, met, het volk streden en zich voor dat volk opofferden. De herinnering aan die mannen moet zorgvuldig bewaard worden en het volk leert ook geerne hunne levensbeschrijving. Het verhaal der daden van Keizer Karei, der lotgevallen van Maria-Theresia, der oorlogen van Napoleon boeien ongetwijfeld, maar laten het lezend publiek koel De Leeuw van Vlaanderen integendeel, doet het harte sneller kloppen; Breidel en De Conine, Artevelde, Ackerman, en de vele andere volkshelden, waarop wij roemen mo gen, begrepen wij veel beter dan de vorsten zeiven; zij leven in een midden dat wij ons gemakkelijker voorstellen; wij vatten beter wat zij zeggen eD wat zij denken, en daarom strijden wij in verbeelding met hen mede, omdat hunne zaak ons ook lief wordt. Zoo ook Anneessens. Wel is zijn leven niet zoo onstuimig als dat van een Breidel, zijne macht niet zoo groot als die van een Artevelde, zijne daden niet zoo gloorrijk als die der Vlaamsche Ruwaarts; maar eyea als zij is hij vooral een gemeenteman, die zijn land lief heeft, clie de waarde der vrijheid begrijpt, en, is het dan ook in engeren kring, toch moedig zijne plicht doet en die plicht met zijn bloed heiligt. Het is een vrome martelaar, wiens marteldood wel geene be langrijke gevolgen had, maar daarom heeft hij niet te min recht op eene eereplaats in de dankbare herinnering der nakomelingschap. Zijne geschiedenis is ook heel eenvoudig eene knellende dwingelandij, eene schreeu wende overtreding van het volksrecht; het optreden van een eenvoudig man als de tolk van het miskende volk; de dood van dien martelaar bezwijkende als een weerloos slachtoffer der dwingelandij. De heer Sleeckx heeft ook alle pracht op effect vermeden; zijn verhaal is overal eenvoudig en natuur lijk, en toch uit zich zeiven belangrijk ge noeg om voortdurend de aandacht te boeien en eindelijk een diep medelijden voor den armen Anneessens en eene hevige verach ting voor den gehaten Prié in te boesemen. Het is ons echter geoorloofd eene opmer king te maken betreffende de stoffelijke uit voering, De omslag is wel veel beter bezorgd dan deze van Lieven Bauwensmaar de druk laat zeer veel te wenschen. De druk letter is slecht gekozen; na eenige bladzij den schemert alles voor de oogen en de le zing wordt buitengewoon vermoeiend. Het ware wenschelijk dit bij de volgende num mers der reeks in acht te nemen. IJperen, den 2a September 1886. Examen. De lieeren JANSSENS, Cyriel, van Per- vysie en LERNOULD, Joris, van IJperen, leerlingen van ons Stads-koliegie, komen met onderscheiding hun ingangsexaam aan de Burgerlijke Bouwkunstschool van Gent af te leggen. Le-eerste heeft zich aangeboden bij de afdeéling der conducteurs, waar er enkel zeven leerlingen aanvaard zijn ge«e<*st en de tweede, bij de afdeeling der burgerlij ke bouwkunst. Decoralië-i. Bij koninklijk besluit van 13 Oogst is, ter gelegenheid der wereldtent ..on •telling vsn Antwerpen in 1885, de nijverheidsdecoratie van I8 klas toegestam aan 1° VERBORGH, Jan-Frans, meestergast aan 't leerwerkhuis van IJperen 2° BRUTcAERT Karei, landbouwer en schepene te Watou. Die van 2e klas aan 1° CARRIER, Jozef, wever te IJperen 2° ZEURINCK, Virginie, kantwerkster te IJpeie 3° DE COCK, Emiel, zadelmaker bij het 2e regiment Gidsen, te Schaerbeek. Een hulpgeld van 1,420 fr. is aan het stadsbestuur van IJperen toegestaan ten titel van Staats-aandeel in de uitgaven voor 1886, der nijverheidsschool in die stad be staande. field altijd geld Z. H. Leo NIH heeft, in zijne vaderlijke bezorgdheid voor de ziele zaligheid zijner geloovigen, besloten in de gansche kristene wereld eehen jubilée in te richten, die aan iedereen de gelegenheid verschaffen zal zich met God te verzoenen eu zoo zijne ziele za ligheid te bewerken. Hier te IJperen zal die jubilée plaats heb ben den 1 en 2 Zondag van October en nu reeds doet men in alle kerken aanbevelingen in dat doel. Al de voorwaarden legt men klaar en duidelijk uit en onder deze steunt men vooral op hei geven eener aalmoes, die van eerste noodzakelijkheid is en zonder het geven van welke men aan de bijzondere gunsten van den jubilée niet deegachtig zijn kan. Jesus-Christus, die binst zijn aardsche leven de grootste armoede boven den rijkdom verkozen heeft, verleent nu bijzondere gra tiën aan de rijken en welstellenden dezer aarde, en sluit nu den armen uit, omdat hij, in deze ongelukkige tijden, geen geld storten kan, waarvoor die gratiën te koop zijn!!! Is God nu ook een geldduivel geworden? Jamaar, hoor ik reeds zeggen, 't is voor den armen dat die almoes geëischt wordt. .Ge zijt er wel meê, lezer; eene aalmoes aan den arme geven, dat telt voor den jubilée niet Geld moet er zijn, maar niet voor hen, die nu zooveel armoede en ellende te verduren hebben, 't Is voor de katholieke scholen of voor de seminariën dat ge geven moet of anders geeneywètféevoordeelen. Ge moet geven voor de katholieke scholen, die toch zoo noodlijdend zijn, sedert zij ten laste der gemeenten vallen, uie nu voor haar millioenen op millioenen moeten betalen. Of voor de seminariën, die schatrijk zijn en maar immer en altijd meer en meer in palmen willen. Maar den arme, dien mag men vergeten en ja, zelfs verplichten, wil bij van dea jubi lée deelachtig worden, zijne centen, waar mede bij een korstje brood voor zijne vrouw en kinderen koopen moet, aan katholieke scholen en seminariën te besteden Zoover is het heden met de kerk gekomen! Geld altijd geld of wel geene zaligheid, geen hemel meer De langerokte geldafpersers gaan zelfs niet meer achteruit voor de onbeschaamd heid van den arme te onderkruipen ten voor- deele van hunne scholen en hunne schatrijke seminariën; zij, die zich nogians, en dat zonder te blozen, nog de dienaars en opvol gers van den Vader der armen durven noe men. Hoelang zal dat spel nog duren Hoelang zullen de goedzakkige lieden zich nog laten foppen? Hoelang nog? BURGERSTAND Van den 7 tot den 24 September 1886. Geboorten. Mannelijk geslacht5; Vrouwe,ijk id., 4. Huwelijken Muylle, Kdouardus, daglooner, en Van- denberghe, Virginia, kantwerkster. De- groote, Adolphus, toeziener van bruggen ea wegen, en Philippe, Eliza, zonder beroep. Sterfgevallen. Spotbeen, Bruno, zonder beroep,78 jaren, echtgenoot van Maria Speybrouck, St-Jan bij-IJperen. Slagmulder, Julienna, kant werkster, 65 jaren, echtgenote van Pieter Baeyen, Meenenstraat. Philip, Theresia, kantwerkster, 71 jaren, weduwe van Desi- derius Ingelaere, Rijselstraat.Willemyns, Mathilda, zonder beroep, 31 jaren, echtge note van Lodewijk Mahieu, Vleeschhouwer- straat.Schoeppens, Maria, zonder beroep, 70 jaren, weduwe van Henri Vantighem, Rijselstraat. Kindcreu beneden de 7 jaren Minnelijk geslacht, 6. Vrouwelijk id., 3. Ten bureele van dit blad zal Donderdag verschijnen Ui. WARE BJPERL1NG, al manak voor 1887. De Ware IJperling zal een boekje zijn van ongeveer 70 bladzijden, dat, buiten den volledigen almanak, nog zal bevatten: alle inlichtingen aan burger en werkman onont beerlijke kluchten, dichtstukjes, weervoor- teekens, eene ijpersche kronijk, daadzaken uit IJperen's verleden van af zijn eerste ontstaan, voorschriften tot het verkrijgen en behouden eener goede gezondheid, een voudige manieren om goed en smakelijk de spijzen gereed te maken en fruiten en groen ten in te leggen; in een woord, het zal een gulden boekje zijn, aan iedereen hoogst nut tig en dat in alle huizen zal dienen aange troffen te worden. Zorgvuldig blijft de poli tiek er uit verbannen. Men kan een afzonderlijk boekje bekomen aan den nietigen prijs van 15 centiemen. Aan de boek- en gazetverkoopers en al»ie ter verspreiding medehelpen wil, zal er een mooien afslag toegestaan worden. Groote brand te Kortrijk. Men meldt uit Ko trijk, dat een erge brand Maan dag is uitgebroken in het zinneloozengesticht, van Ste-Anna. Het vuur ontstond in de schuur en deelde zich spoedig mede met de andere gebouwen der hofstede die ailen wer den vernietigd. Met moeite heeft men de kapel en 't ge sticht der zinneloozen kunnen reuderi. Bij het gebrek van water hebben de spuiten den in houd der beerputten moeten benuttigen. Hét is spijtig dat dit gesticht, zich op eene kleine mijl afstand der stad bevindende, met deze niet verhonden is door den telefoon. Dan zouden de Pompiers een uur vroeger op de paats van het onheil hebben kunnen aan komen. Men weet nog met of de brand aan kwaadwilligheid moet toegeschreven wor den. Geiukkiglijk zijn er geene persoonlijke ongelukken te betreuren. De pompiers waren rond II uren 's avond terug in stad. Te 12 1/2 ure des nachts ontstond een nieuwe brand. Eene kantien in St-Jaus voor geborchte werd de prooi der vlammen. In de laatste tijden is er veel gesproken over honderdjarigen, die in Belgie ea ook in den vreemde aangetroffen worden. Tnans wordt herinnert dat in de gemeente Rudtler- voorde hij Brugge een genaamde Van Ren- terghem woont, die iri de maand December aanstaande,den eerbieuwaai digen ouderdom van 105 jaar zal bereiken. Die achtbare ou derling geniet eene goede gezondheid; dade lijks gaat hij uit en bijna alle avondon gaat hij, volgens de oude vlaamsche gewoonte, in de herberg zijn pintje pakken en met de kaart spelen in gezelschap van zijnen jongsten zoon die 76 jaar oud is. Men schrijft uit Thourout Sedert verscheidene weken klaagden onze buishoudsters over de vervalschte boter die hier ter markt gebracht en verkocht werd voor zuivere, hetgeen de policie een waak zaam oog ueed houden. Woensdag werd de boter aangeslagen van Pharaï de Bossuit, kutserin te Uachiem, dit ziende poogde Ursu la Declercq, van Ardoie, met hare botermand te vluchten, doch zij werd door een politie agent geknipt. Deze vrouw heeft verklaard gelast geweest te zijn van August Vanden- broucke, insgelijks van Ardoie, om de bo ter te verkoopen; doch deze loochent met haar in betrekking te zijn. De beide manden boter, die vervalscht waren met kunstboter, zijn aan het oudenmannenhuis gegeven ge weest. Proces-verbaal is gemaakt te.-jen de drij voormelde personen. Een pijnlijk ongeluk is zaterdag namid» vSiSKar»—

De Toekomst (1862-1894) | 1886 | | pagina 2