Gazelle van 'f arrondissement Ijpëren. POLITIEKE BERICHTEN. 2öe Jaar. Xondog 8n October 1886. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Yerschiliige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. De fouten der liberalen. j\r 40. Bareel Uixmudestraat, IS. AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. RECLAMEK 95 centiemen den regel. Brieven en pakken moeten vraehtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT fv. 4-90 'sjaars voor de stad; fr. 4-50 voos» gebeel Belgie. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. lO cenSÊcmen bet nummer. Men schrijft in op al de postbureelen. IJSERjEM-WECr. '15 Juli 1886. Vertrekuren van IJperen naar Poperinghe, 6-50 9-09 10-00 12-07 3-00 4-00 6-42 9-05 9-58. Poperinghe-Hazebrouck,6-5012-07 6-42. Houthem, 5-30 8-20 11-16 5-20. Comen, 5-30 8-05 8-20 9-58 10-10 11-16 2-41 2-53 5-20 8-58 Comen-Armentiers, 5-30 8-05 11-16 2-53 5-20 8-58. Roeselare, 7-43—10-45—12-20—4-10— 6-42 9-00. Langemarck-Oostende, 7-21 -12-225-57 6-22. Kortrijk, 5-30 8-20 -9-58 11-16 2-41 5-20. Kortriik-Brussel, 5-30 9-58 11-16 2-41 5-20. Kortrijk-Gent, 5-30 8-20 11-162-41 5-20. De heer de Freycinet, minister van Frankrijk, heeft te Toulouze op een ban ket eene redevoering uitgesproken. Hij heeft doen uitschijnen dat hel noo- dig is dat de republiekeinen gestadig ver- eenigd zijn, de kwestien die hen verdee- len, ter zijde laten en hunne krachten bijeen verzamelen op degene die ze ver eenigen en eene meerderheid kunnen tot stand brengen. Hij wil het Slaats-socialism niet aan moedigen, maar de Staat heeft de plicht van eenen voogd: hij moet de hervormin gen aanmoedigen en vooruit stellen, liet lot van den werkman min slecht maken en werken om de patroons en de werk lieden met elkander te verzoenen. Tegenwoordig wil Frankrijk den vrede, maar de vrede die niets kost aan zijne weerdigheid, de opoffering van zijne rechten niet eischende. Het wil zijnen rang van groote mogendheid niet afslaan. Die redevoering, welke wij hier niet geheel kunnen mededeelen, werd luid ruchtig toegejuicht. Woensdag is voor het assisenhof van Madrid het proces begonnen van Galeote, de moordenaar van den bisschop Izguier- do. De beschuldigde wordt verdedigd door den advokaat, secretaris van M. Marios. De moordenaar is aan een geneeskun dig onderzoek onderworpen. De eenen verklaren hem verstandig en de anderen verklaren hem zot. Dit proces belooft prikkelende openba ringen aangaande de geestelijkheid van Madrid en van gansch Spanje te geven. Eene depeche uit St-Petersburg meldt dat de gekende nihilist Degeijeff, die in 1883 kolonel Soudarken vermoordde, uit zijn gevang ontvlucht is. De russische overheden bieden eene belooning van fr. 23,000 aan voor die zijne schuilplaats zal ontdekken. Het dagblad van Moskou geeft aan de Bulgaren eenen raad, die goud waard is. Dat de Nationale Vergadering, zegt dit blad, niettegenstaande het traktaat van Berlein, den czaar zelf tot prins van Bul- garie uilroepe en al de moeilijkheden zul len in eens opgelost zijn. Natuurlijk. Het spaansch gouvernement heeft be sloten aan koningin Christina den raad te geven geene genade te verleenen aan de voornaamste militaire opstandelingen. De ontknooping dezer treurige zaak wordt heden verwacht. Men meld uit Leipzig, dat ondanks de kleine slaat van beleg,vier honderd socia listen Dinsdag deze stad hebben doorloo- pen.het rood vaandel zwaaiende. Zij had den den socialist Schumann, onlangs uit het land gedreven, aan hun hoofd. De politie heeft gepoogd zich van de roode vaandels meesier te maken; maar daar zij te weinig in getal waren, is hij verplicht geweest terug te wijken. Zij is om versterking gegaan en heeft de betoogers op nieuw aangevallen. Zeven socialisten, waaronder Schumann, zijn aangehouden. De aanhoudingen van moonlighters (daders van misdrijven tegen de akkerwei) duren voort in het iersch graafschap van Kerry, waar generaal sir Bedver Buffer onophoudelijk jacht maakt op deze per sonen. Vijf moonlighters, gemaskerd en ge wapend, zijn Zondag aangehouden te Caslle-Island; acht anderen zijn Maandag aangehouden bij Ferranfor. Onder dien titel lezen wij in den Brugsclien Beiaard het volgende, dat zoowel op IJperen toepasselijk is als op Brugge. Men diene enkel den naam Brugge in IJperen te verande ren: Bij toeval viel ons over eenige dagen een nummer der Réforme in handen van den 3 Maart 188-4, en tot onze groote verwondering lazen wij daar een artikel, dat, als het. ware, voor onze brugsche toestanden is ge schreven. Het artikel is eigentlijk een ant woord aan den Prècurseurover de manier van den strijd voor het libe- ralismus in te richten. Even als te Brugge, schijnt ook het grootste werk der Antwerpsche Associatie zich te bepalen tot de herziening der kiezerslijsten, terwijl het ware, het eenig doelmatige propagandawerk op de jammer lij kste wijze wordt ver waarloosd. De Associatie, zoo schrijft de Ré- formeheeft goed 100,000 fr. 's jaars te verteren voor de herziening der kiezerslijsten, zoo zij tekens geene propaganda maakt en hare aanleiders niet wat meer naar populariteit stre ven, zal zij altijd op hetzelfde punt blijven. Datzelfde hebben wij reeds ver scheidene malen gedacht, gezegd en geschreven; dikwijls ook hebben wij bet hooren zeggen en meer en meer worden wij overtuigd dat, op Brugge toegepast, het gezegde der Réforme de volle waarheid behelst. Als men de aanleiders der Brug sche politiek hoort spreken, is er maar een middel om hier te strijden, namelijk het doelmatig bezorgen der kiezerslijsten, het is zeer waar dat die bezorging van groot belang is in de steden of de arrondissementen, waar de uitslag dikwijls van een klein getal afhangt, of waar de menschen goed gekend zijn en de noodige onaf hankelijkheid bezitten om vrijelijk hunne keus uit te brengen. Maar hoe verre zijn wij daar nog van verwijderd, hier in Brugge Vooreerst, is niet een van de po litieke partijen er zeker van of zulk en zulke kiezer wel liberaal of kleri kaal is, en daar die twijfelaars dik wijls aan plotselinge verandering onderhevig zijn, gebeurt het niet zel den dat de liberale partij klerikale kiezers doet inschrijven en liberale doet doorschrappen. Met de klerika len geschiedt natuurlijk hetzelfde. En dan neg Hoe verre kan de politieke overtuiging strekken van menschen, die moeten kiezen tus- schen hunne belangen en hunne over tuiging Schrijf maar zoovele liberalen op de lijsten als gij kunt, wij zullen ze dan omkoopen, zegde onlangs een gekend klerikaal. Dat woord schetst den geheelen toestand Er is diepe overtuiging en onaf hankelijkheid noodig om in Brugge liberaai te zijn en te blijven; en de herziening der kiezerslijsten brengt ongelukkiglijk niets aan den dijk om tot die twee hoofdvoorwaarden mede te werken. Het verwijt der Reforms is dus volkomen op onze Associatie en op onze liberale aanleiders toepasselijk. Zelfs de kleinere uitweidingen zijn als 't ware voor hen geschreven. De Réforme stipt aan hoe te Antwerpen een groep werkzame liberalen zich beijverde om voordrachten in te rich ten en door onmiddelijke betrekkin gen met den volksman hem te onder richten en te ontvoogden. Is dat ook in Brugge niet ge beurd Worden hier alle winters geene voordrachten ingericht? Wordt hier, door verschillige kringen, niet geijverd voor liberale propaganda? En wat doet de Associatie? Wat doen de aanleiders Ontdekt men ze er gens Neen, te vergeefs zou men ze zoeken in die vergaderingen waar zij het volk zouden moeten leeren ken nen, en waar het volk hen zou moe ten leeren kennen. Zij vinden altijd uitvluchtsels om den geheelen last op de schouders van minderen over te dragen; alleen in de kiezingspe- riode vinden zij een oogenbiikje tijd om aan de een of andere meeting deel te nemen en de vruchten te oog sten van een werk, waaraan zij on verschillig bleven. (Dat is, God zij dank, voor IJperen nog onwaarheid. Onder dat opzicht zijn wij zoo ver- achterd niet als de Bruggelingen. In de volksvergaderingen, door ons Wil- lems-Fonds ingericht, zagen wij im mers met genoegen dat verscheidene leiders onzer partij altijd daar waren om te toonen dat de volkszaak hun nauw ter harte ligt. Wij zijn zeker dat zij het altijd zuilen blijven doen en hopen zelfs dat zij, die er nog niet gekomen zijn, begrijpen zullen hoe hoogst wenschelijk, zoo niet noodig, het is openlijk aan 't volk te toonen, dat men het wel met hen meent en dat zij derhalve erook komen zuilen.) «Wij willen niet betwisten dat de herziening der lijsten niet doelmatig, niet nuttig, niet onvermijdbaar zij; maar er is iets nog veel nuttigers, dat is het werk, de opoffering der aanleiders. En zoo dat werk en die opoffering er was, dan zou misschien de herziening der lijsten ook haar wezentlijk nut opbrengen; het ware ten minste geen geld in het water geworpen. Dat de aanleiders zich dus meer bezig houden met de stoffelijke be langen der stad, dat zij meer de pro pagandawerken ondersteunen, dat zij zich meer in betrekking stellen met het kiezerskorps, dat zij meer populair worden alzoo zullen zij bij de kiezers eene overtuiging vormen, die bestand is tegen alle bekoring. Dat zou vrij wat meer liberale kiezers vormen dan alle mogelijke lijsten. DE TOEKOMST,

De Toekomst (1862-1894) | 1886 | | pagina 1