Gazette van 't arrondissement IJperen. POLlTiEKE BERICHTEN. STADSNIEUWS. 25e Jaar. Zondag 17n October 1886. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschiliige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen, De Verzoening. De kiezing te Brussel. O Vandenpeereboom De Kloosters. Zondag/rust. Bareel-: Dlxmndeetraat, f 8. AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. RECLAI1EK BS centiemen den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT fr. 4—40 'e jaars voor de stad; fr. 4-50 voor geheel Belgis. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 10 centiemen het nummer. Men sehrijft in op al de postbureelen. IJZEREN-WEG-. IS Juli 1886. Vertrekuren van IJperen naar Poperirghe, 6-SO 9-09 10-00 12-07 3_öo 4-00 6-42 9-05 9-58. Poperinghe-Hazebrouck,6-5012-07 6-42. Houthem, 5-30 8-20 11-16 5-20. Comen, 5-30 8-05 8-20 9-58 10-10 11-16 2-41 - 2-53 5-20 8-58 Comen-Armentiers, 5-30 8-05 11-16 2-53 5-20 8-58. Roeselare, 7-45—10-45—12-20—4-10— 6-42 9-00. Langemarck-Oostende, 7-2 i 12-22 5-57 6-22. Kortrijk, 5-30—8-20 -9-58—11-16 2-41 5-20. Kortrijk-Brussel, 5-30 9-58 11-162-41 5-20. Kortrijk-Gent, 5-30 8-20 11-16 2-41 5-20. De tijding van den terugkeer van prins Alexander naar Bulgarie, wordt door de russische drukpers aanzien als eene kui perij van Oostenrijk en Engeland. De Nieuwe Temps verklaart, dat zelfs in geval Duitschland, Engeland en Oos tenrijk den prins op nieuw aannam, hij door Rusland zou afgekeurd worden en dat in geen geval deze oplossing de belan gen van den vrede zou bevoordeeligen. Deze kuiperij zal enkel lot uitwerksel hebben het geduld van Rusland te doen verliezen. Het nieuw spaansche kabinet vindt een vijandelijk onthaal bij de republikeinen; door de democraten wordt het met wan trouwen begroet, terwijl de conservatie ven het zeer koel ontvangen. In de eerste plaats hebben de ministers zich voorge nomen de dicipline in het leger streng te bandhaven en de noodige maatregelen te nemen tot het bewaren der openbare orde. Louisa Michel is begenadigd. De zaak is Dinsdag in ministerraad beslist. De ministers hebben ingezien dat, de jury de medebetichten van Louise Michel vrijge sproken hebbende, men ook haar de vrij heid moest teruggeven. De tweede Kamer der Staten-Generaal, heeft met 68 stemmen tegen 3, het voor- stel aanvaard, strekkende om een parle mentair onderzoek te openen betreffende den toestand der werkende klas in Hol land. Het enkwest zal loopen op het werk der kinderen en de gezondheids-, stoffe- 1 ij ken- en zedelijken toestand der werk lieden in de fabrieken en werkhuizen. Maandag heeft er te Sofia eene groote betooging plaats gehad ter eere van de gekozenen; men heeft voor het russisch konsulaat geroepen Leve de keizer, Bulgarie vrij Het gouvernement zal waarschijnlijk op de drie russische notas antwoorden. Het is dank aan de klerikale onverdraag zaamheid het is dank aan de onrecht vaardige en geweldige maatregelen door het ministerie, bij middel van een tus- scbengeplaatslen persoon, den gouverneur van Namen, genomen, dat wij zoo verre gekomen zijn, dal er onderhandelingen zijn aangeknopt om de Brusselsche libera len te verzoenen en te zamen in de kiezing voordenzelfden kandidaat te strijden. Wat de liberalen niet vermochten, dat doen de klerikalen. De Bien publicdie schrikelijk bevreesd is van die verzoening, doet eenen oproep lot de verstandige en vaderlandslievende liberalen, om toch geene verzoening aan te gaan. Natuurlijk, die tolk der jesuieten weet maar al te wel dat de verzoening den val van het klerikaal ministerie is. De dagbladen van Brussel kondigen de namen af der afgevaardigden die zijn be noemd, van wege de twee liberale ver- eenigingen. om te trachten eene formuul te vinden tot overeenkomst in het aan duiden van eenen kandidaat voor de kie zing van 28 October. De Liberale Associatie heeft de vol gende afgevaardigden gekozen: MM. Arnould, Dansaert, Demeur, Huysmans, Féron, Janson, Reisse en Vaucamps; En de Ligue en de Union Libérale benoemen de heeren Bergé, Couvreur, Goblet d'Alviella, Graux, Heyvaert, Van Humbeek, Pilloy en Vanderkinderen. Men weet ook dat het IvI. Ferdinand Vandertaelen is, die het voorzitterschap heeft aangenomen. Daar de lijd kort is, van nu tot de aanstaande kiezing, zouden de afgevaar digden wel doen zich voor hel oogenblik te verstaan, op eene kandidatuur, die zij gezamenlijk kunnen ondersteunen. De discussie over de kwestie van prin ciep om tot eene definitieve vereeniging te komen, is een werk dat mogelijks lang zal duren en voor de kiezing niet zou kun nen afgedaan worden het ware dus het best dat men zich bepaalde bij het aan duiden van eenen kandidaat en als het niet mogelijk is terstond vrede te sluiten, men zou altijd tot een wapenstilstand kunnen overgaan. Dat de afgevaardigden het goed over denken, de liberalen der provinlien wach ten met ongeduld en angst op hunne be slissingen; want indien de liberalen in de hoofdstad verdeeld blijven en zij voort gaan met elkander gestadig uit te maken, zal dit een slechten indruk op de libera len van geheel het land maken en zal men, zooals wij het reeds dikwijls ge zegd hebben, klerikaal werk doen, waarvan dezen zullen weten gebruik te maken. De eendracht in de liberale partij is hoogst noodig, wil men het land niet meer en meer zien ten onder gaan. De godvreezende minister van spoorwe gen, beter gekend onder den naam van Pere-Boom, heeft eens zijne kunsten ge toond in het bestuur van den spoorweg dienst. Hij heeft zooveel spaarzaamheden ingevoerd, zooveel treinen afgeschaft en de dienst zoo wel geregeld, dat men re- kend dat de spoorweg dit jaar een tekort van ZEVEN MILIOEN FRANK zal ople veren. En zeggen dat Pére-Boom en *1 de kloosters, op zijn verzoek, zooveel gebe den hebben gelezen om eene vermeerde ring van ontvangst te bekomen. Al de fransche dagbladen houden zich bezig met het schandaal, dal de stad Au- xerre in rep en roer heeft gebracht. Eene jonge jufvrouw hebben nonnen gepoogd van hare familie los te rukken, met haar non te doen worden, verlekkerd op hare fortuin, welke, zoo het schijnt, zeer groot is. Een van die dagbladen schrijft de vol gende bedenkingen over dit schandaal Men zegt, dat die jonge jufvrouw mondig is. Nu, er zijn twee voorwaar- den zonder welke niemand trouwen mag de toestemming der ouders en de openbaarheid. Wat is het omslaan van het nonnenkleed? Een huwelijk met een hersenschim, het verwezenlijke van een besluit welke en vrij en openbaar moet zijn, want zoo vergt het de Orde die in den Staat noodzakelijk behouden moet blijven. Er gebeuren vreemde, buitengewoone feiten in de kloosters. Eene misdaad, de stille opsluiting, wordt er alle dage be- dreven. De monnikken en de nonnen winnen door list het vertrouwen in of dwingen den wil van de jonge mannen en van de meiden, wier, naar hunne zin, de roeping te langzaam werkt en welke de hoop zoo wel als de begeerte van het klooster teleur stelt. Men weet te Auxerre, dat dusdanige misdaden daar meermaal bedreven zijn geweest. En het gerecht vervolgt ze niet Oh dat is nog alles niet. De kloosters ont- vangen en stoppen weg al de monikken die door de politie worden opgezocht. Het momnkskleed verbergt de vuile daden, welke streng door de wet ge- straft zouden worden, maar die zij, in de meeste gevallen, onmachtig blijft te treffen. De kloosters overweldigen ons. Da- gelijks vermeerderen de landgoederen der doode hand, ten voordeele der kloosters en wel door middel van erf- deelrooverij, van leugen en van allerlei bedriegelijke streken. Wij zijn over- stroomd. Wil men dan de openbare verbittering blijven ophitsen tot dat zij door geweld een einde zette, aan een toestand, die tegelijk, het gezond ver- stand, de eerbaarheid en de rechten van den Staat hoon en smaad aandoen? Neen, zeker niet. De wet, niets anders dan de wel; maar zulk eene wet, die niet een bedrog ten nadeele van den Staat zij. Het schijnt dat er in de Kamer der fr> Afgevaardigden het ministerie zal onder- vraagd worden over het schandaal van n Auxerre en dat men bij het Gouvernc- ment zal aandringen, om stipt, op wat er in de kloosters gebeurt, te letten. Het is meer dan tijd! Het is te hoopen, dat aan die aandring ging een gunstig gevolg zal gegeven wor den, tot dat wij, op onze beurt, van de toenemende en rampspoedige melaatsch- heid der kloosters worden verlost. (La Chroniqice.) Volgens men meldt, werkt men te Brus sel om maatregelen te nemen, ten einde de Zondagrust aan de bedienden van den spoorweg te verzekeren. De beambten werken aan die inrichting, die geene ver meerdering van persooneel zouden vragen. De diens toversten verklaren niet ver antwoordelijk le zijn voor de gevaren welke deze godsdienstige invoering van Père-Boum kan opleveren. IJperen, den 16 October 1886. Heden Zaterdag, 16 dezer, om 8 1/2 ure 's avonds, in den Gouden Arendop de Markt, maandelijksche algemeene vergadering voor de leden onzer Afdeeling van het Willems- Fonds. Dagorde: tNieuwe leden. 2. Mededeelingen, briefwisseling der af deeling. 3. Inrichting der eerste Concert-voor dracht. 4. Voordracht door een lid der Afdeeling: Ons doel en vijf-sn-twintig jaren onzer geschiedenis. AanmerkingIn het kort zal aan de in schrijvers voor 1886, de eerste aflevering gezonden worden van het werk: de Vlaam- sche Schildet schooldoor Altons ^Vauters (Medegedeeld). DE TOEKOMST,

De Toekomst (1862-1894) | 1886 | | pagina 1