BRIEFWISSELINGEN. BOTERMARKT. 11 EMC UT. STAD YPËHËN. MARKTPRIJZEN. heeft voor de zitting van de eerste kommis sie. M. de burgemeester verklaart dat al de beroepingen aan de belanghebbenden gezon den geweest zijn, De raad stelt zich vervolgens in geheime zitting. Zondag, 51 October, geeft de Koormaat schappij Werkersliereen groot concert, aan hare eere-leden opgedragen, in het lo kaal den Zwarten Leeuw, Boesinghestraat, alhier. Na het concert eene kleine danspartij. Waarom ia> 't in dommeling Sinds ongeveer een paar maanden heeft het Nieuwsbladje, om zoo te zeggen, van allen pennetwist met ons afgezien. Het is langzamerhand door eene zekere zwaarmoe digheid overvallen en allengskens ingedom meld. Een akelig droombeeld deed het, wel is waar, nu en dan eens vervaard wakker schieten om dan met ronkende bewoordin gen ons uit te dagen iets te bewijzen, dat wij reeds meermaals met onweerlegbare gezegden voorgehouden hadden. Doch wel haast sloten zich de oogschelen weder dicht, het hoofd zonk weder op de borst en 't beestje was nogeens in Morphee's armen. Heten gebaarde van geen eentje meer. Waarom Bijlange niet omdat er en twaar een stronkeisteen in den weg lag, waarover het heldhaftig!? bladje vreesde te vallen en er met geschonden neus en aangezicht van af te komen. Wat meendje wel da. Ook niet omdat het te veel spel heeft met onzen medestrijder van het Weekbladdie zoo luimig 't Nieuwsbladje, zijne proza en zijne opstellers weet te schetsen en te weer leggen. Allons done 't Zal en twaar zijn, omdat ons gezeever geen antwoorde vjeord en is, of wel om dat kaf het ziften niet weerd en is. Ja, ja, wij hebben het vast, 't zal dadde zijn voarstaa tide»-» l Het Nieuwsbladje spant maar alle mo gelijke middelen in om zijne lezers wijs te maken dat de katholieken immer en altijd aan de verspreiding van 't licht en de we tenschap hebben gewerkt en meer zelfs dan de liberalen. Dat doet ons veel genoegen Nieuwsbladje en wij zouden geerne gelooven dat zulks waar is en dat uwe scholen beter zijn dan de officicele. Maar wij vreezen dat, bij dergelijke uit- bazuining, de schim van Galilée, dien de katholieken hebben vervolgd en gemarteld, omdat bij zegde dat de aarde rond de zon draait, hetgeen strijdig is met de leer des Bijbels, uit het graf opstaan zal om u eene oorveeg te komen geven. En wat moet Vesalius nu zeggen, die zoo- %eel van de katholieken te verduren had omdat hij de geheimen van 't menschelijk lichaam durfde opsporen? Aardige voorstaanders Ja, Nieuwsbladje, gij hebt schoon ons te zeggen Wij getroosten ons de grootste opofferingen om onze scholen te betalen, om de wetenschap en het licht te verspreiden en om iedereen vrij een onderwijs te kunnen laten kiezen, dat met zijn geweten overeen stemt. Wij zullen daarop antwoorden, Nieuios- bladje, dat de wraakkreten van duizenden martelaars en de stemmen van tien eeuwante- gelijk roepen gansch de wered door Ver vloeking over de klerikale verstomping en het blind fanatism Aardige voorstaanders Omdat de wetenschap al de geheimen ont sluiert, omdat de wetenschap de maskers afrukt waarmede gij zoolang de volkeren bedrogen hebt, hebt gij een eeuwigen haat «ezworen aan al wat wezentlijk t volk be schaven en verlichten kan. Om het volksonderwijs voren te staan en uwe genegenheid te toonen hebt gij 2400 goede scholen afgeschaft en 3000 onderwij zers en onderwijzeressen op straat gezet of hunne jaarwedde verminderd Aardige voorstaanders Nieuwsbladje, manneke, ge moogt daar na de ladder optrekken zwijgen en te biech- ten want ge höbt gezondigd vanaf zijn eerste ontstaan, voorschriften tot het verkrijgen en behouden eener goede gezondheid, eenvoudige manieren om goed en smakelijk de spijzen gereed te maken en fruiten en groenten in te leggen; in een woord, het is een gulden boekje, aan ieder een hoogst nuttig en dat in alle huizen dient aangetroffen te worden. Zorgvuldig blijft de politiek er uit verbannen. Men kan een afzonderlijk boekje bekomen aan den nietigen prijs van '10 centiemen. Aan de boek- en gazetverkoopers en alwie ter verspreiding medehelpen wil, zal er een mooien afslag toegestaan worden. Rij gebrek aan plaats kunnen de briefwisse lingen uit Poperinghe, Becelaere en Voorme- zeele maar bij acht dagen ingelijfd worden. Ten bureele van dit blad is verschenen ®E WAKE BJPEREBN®, almanak voor De Ware IJperling is een boekje van 64 bladzijden; buiten deD volledigen alma nak bevat nog: alle inlichtingen aan burger en werkman onontbeerlijke kluchten, dicht- stukies weer voorteekens, eene ïjpersche kronijk', daadzaken uit IJperen's verleden AVELGMEM. Rudendo dieere verum quid vetat? Schuiverluitje vernam dat Geerke, de verledene week, eenige liefdekletskens gege ven had op Stella's bloote bille, en hij kwam af, rechte naar 't Progrès, dul 'lijk tachen- tig duizend mannen die... dut zijn! Hoe is 't msgelijk, Stella! zei Schuiver luitje, van zwijntje te spelen met Geerken, dit oud versleten buksken Maar Stella heeft eene bijzondere manier om Schuiverluitje tot bedaren te brengen,en in één, twee, drie was de vrede gesloten!.... Stella en Schuiverluitje waren aan 't klap pen gevallen, en als Schuiverluitje en Stella bezig zijn, zegt maar dat er iets verteld wordt Zoo, 't was, deze keer, Stella en Schuiver luitje die de menschens panne vermaakten 't Gesprek viel op Boodje Stella! vroeg Schuiverluitja, wat is dit al van Bootje? Wel! Schuiverluitje, 'k ga u dit uiteen doen, zei Stella; maar ge moet mij Estelle noemen Est-ce-t-elle Outantwoordde ons lief toeterken. Stella vertelde dat Boodje, vóordezen, di recteur was van 't prison van Avelghem, maar dat het tegenwoordig gemeente be stuur hem buitengeborsteld beeft, omdat hij als liberaal te boeke stond. Om Boodje te kunnnn buitenborstelen, zander veel opspraak te maken onder het volk, zei Stella, besloot de gemeenteraad aan het gebouw, waar boodje in woonde, eene andere bestemming te geven, en het prison overtebrengen in den peerdstal van 't gemeentehuisAlzoo was Boodje in ééns zijn huis en zijne bediening kwijt! en de man die, met zijne bende kinderen, te vooren, reeds groote moeite had om de twee einden van 't jaar aanéén te knoopen, zou met dit geval, zeker tot den bedelstaf gebracht wor den Nu, heê me de vent 'n schoone farce gespeeld mé da liberaal zijn. hé! zei de meier van Avelghem, en hij lachte juist 'lijk den ezel van Pee den Beer, in den tijd, als hij uit ging vrijen. Sacré! bemerkte Schuiverluitje daarop, als de meier van Avelghem laeht 'lijk den ezel van Pee den Beer, in den tijd, lliHa het moet somwijlen aardig doen in den ge meenteraad, waar er tegenwoordig zoo veel farcen gebeuren Stella lachte ook 'ne keer, maar op dezelf de wijze niet van den meier, en vervolgde Dit was nog niet genoeg er wierd dag bepaald op den welken Boodje 't huis moest verlaten, Den 15 April, schreef de meier Hi! Ha! hetgene volgt Henri, eer de weke t'eindenis, moet ge buiten zijn, wilt ge niet door den deurwaarder op straat gezet wor den! Eer da weke t'einden is! zei Bood je, het is nu reeds Donderdag avond, dit is volstrekt onmogelijk De verlegenheid van den man was groot; op twee dagen het huis moeten ontruimen waar hij woonde, en niet weten waar naartoe, het was om zot te worden Hij had schoon te zoeken en overal aantebellen, er was nievers iets te bekomen! Ba! zeide hij, hoe groote bees ten de leden van 't gemeentebestuur zijn, er zal, hoop ik, toch menschlievenheid ge noeg in zitten om mij met vrouw en kinde ren op strate niet te zetten, eer ite eene andere woning zal gevonden hebben! Boodje schreef nog aan den gouverneur der pro vincie om zijne gesteltenis bekend te maken, en, door de tusschenkomst van dezeajjQogen ambtenaar, alzoo eenig verlang te verkrij gen, maar... de vent is liberaal, en voor de liberalen is er geene genade mogelijk. Boodje wierd dadelijk voor het gerecht gebracht en veroordeeld om op 24 uren er van door te trekken, en de kosten van het vonnis te be talen Enfin, de man kreeg ievers een paar kamers waar hij in mochte gaan, en leed wat hij kon Stella! de meier lachte zeker nog 'ne keer 'lijk den ezel van Pee den Beer, in den tijd, HiHa! als Boodje weg was Ge zoudt peizen, Schuiverluitje, ant woordde Stella, eens Boodje weg, dat alles gedaan was! Ge zijt er wel ineê!... De meier wilde de man nog eene farce spelen, Hi! Ha! De kosten van 't proces beliepen 80 francs, en 't gemeentebestuur van Avelghem, dit voorbeeldig bestuur, Hi! Ha: deed Boodje's meubels aanslaan om betaald te zijn! Tachentig francs, legt ze mij daar! zei de meier, en bij dit zeggen lachte hij nog eens 'lijk den ezel van Pee den Beer, in den tijd, Hi! Ha!... Maar, Schuiver luitje, vervolg de Stella, dit maakte Boodje's rekening niet en als 'n mensch in 't verdriet zit, neemt men tot alle middels zijnen toevlucht! De man meende de meier tot medelijden te overhalen: Heer burgemeester, zeide hij, 'k ben om te sterven van angst en verlegen heid! De meubels die gij hebt doen aanslaan zijn de mijne niet, en worden zij verkocht, gelijk gij het van zin zijt te doen, misschien zit ik mijn leven lang in den bak. Ver- dornmi g'en verdient nie beter ook! da zal u léeren liberaal willen zijn, zei de meier. Heer burgemeester, hernam Boodje, wees bermhertig, sta mij eenigen tijd toe: ik bezit ongelukkiglijk de 80 francs niet die ik de gemeente verschuldigd .ben, maar ik beloof het u, op mijne ziel zaligheid, cent per cent zal ik de som uit mijnen mond ontsparen en u betalen, misschien eer het lang van hier is! Steek het uit, domme kloot! riep de meier, g'en moest maar katholiek zijn: 'k hê 't u genpeg gezeid! maar nu, ga 'k u baarvoets en blootshoofd naar Frankrijk ja gen! Oh heer burgemeester vervolgde Boodje, peis toch dat er 'ne God in den hemel is, die 't lot van ons allen in handen heeft: er kunnen u ook ongelukken overko men! en wie weet wat er u te wachten staat! 'k Veronderstel dat, door bijzondere om standigheden, gelijk er dagelijks kunnen overkomen in den handel, gij u eene in nete lige toestand bevinde, want daar zijt gij ook niet vrij van, en dat, om eer aan uwe zaken te doen, gij eene nog al merkelijke som noodig hebbe; dat de eene of andere uwer vrienden, bij voorbeeld, Jan Prost of Tonne Vriest, u de som leenen en zeggen: Burge meester, 't en steekt daar niet in: ge zult da weergeven als 't u best schikt! n 'k Veron derstel dat, korten tijd daarna, de eene of andere farceur eens uitsteeke dat het, ten uwen, maar sprooi zit; dat gij, om u recht te houden, middels gebruikt tot dewelke een welstellend mensch nooit zijnen toevlucht neemt, en dat Jan Prost of Tonne Vriest, die dit hooren zeggen, u eens op den nekke springen!... Zoudet gij ook niet gelukkig zijn Jan of Tonne, of wie het zij, tot mê- doogenheid te kunnen brengen Hewel heer burgemeester, stel u in mijne plaats! Wees bermhertig, indien gij eens bermher- tigheid wilt verwerven!... En wat zet de meier daarop, Stella, vroeg Schniverluitje? Schuiverluitje, ge moet Estelle zeggen tegen mij, ofwel 'k en vertel niet meer voort! Schuiverluitje, zei Estelle eu gaf Stella een kletsken op de bil! Ons toeterken was daarvan gezind 'lijk 'ne luiszak, en vervolgde Odilon, die in zijne lioovaardige dwaas heid wel eens zou lachen 'lijk den ezel van Pée den Beer, Hi! Ha! heeft niet te min een gevoelig hert! Luister, Henri, zeide hij tegen Boodje, 'k weet 't, ge zijt den braafsten man van de parochie, en 'k hê u altijd geern gezien! Maar ge laat u opmaken van de liberalen, 'k Hê compassie mé u! Verzaak aan de liberalen, 't zijn gevaarlijke vrienden! Aanhoor mij,"doe wat ik u zeg, en 'k zal u, 't Avelghenr, paus van Roomen maken! Huis, meubels, bediening, goed eten en drinken, e schoon bedde en e snel wijf, en al da ge wilt: 'k ga 't u al bezorgen en nog veel meer! Toens zal 't lente zijn! ga-je 't doen, Henri? Maar het schijnt, Schui verluitje, dat Boodje niet veel houdt om paus van Roomen te zijn, t' Avelghem! Ten anderen, zegt hij, de paus zit gewoonlijk in 't gevang, op bezeekt stroo, en Boodje heeft liever in vrijheid te lijden wat hij kan! En hoe is Boodje dan van den meier geselleed? vroeg Schuiverluitje. Slecht! zei Stella. De meier, met zijn vermeurend hert, heeft Boodje niet kunnen bekeeren, en gevolgentlijk is de smeeking van den liberalen aanhanger niet aanhoord geworden. Nu, de verledene week of de ver ledene week over, heeft de gemeente raad de noodige bemachtiging gevraagd om tegen Boodje te velde te trekken. De politieke drif ten van den gemeenteraad hebben zich ver openbaard, het woord is nu aan het gerecht! Dus, Stella! de gemeente wilt absoluut tachentig francs halen uit eenen zak waar er niets in zit? Ba! antwoordde Stella, de gemeente raadsleden zeggen alzoo.- Is 't niet, 't en is niet! Wij en riskeeren daar niet aan 't en komt uit onze zak niet! Pietje van Kortrijk, die onze convocaties en deliberaties opmaakt en wijf en kinders t'onderhouden heeft, mag ook wel 'ne stuiver verdienen: 't en is maar een honderd frank twee, drie, te meer bij 't Boterkot! De gemeente is rijk genoeg! Alzoo verbrassen de raadsheeren het geld van den burger WAANTJE. De Burgemeester der stad Yperen brengt ter kennis van het publiek dat de Overdekte Markt uitsluitelijk bestemd is tot den verkoop van zui vere boter. Het is uitdrukkelijk verboden er kunstmatige boter te verkoopen en namelijk de zelfstandig heid bekend onder den naam van MARGA RINE. Hij herinnert aan het publiek de volgende be palingen van het Strafwetboek ART. 498. Zal met eene gevangenzitting van ééne maand tot één jaar en eene geldboet van vijfligtot duizend franks, of mot ééne van die straffen alléén gestrafd worden, hij die den koo- per zal hebben bedrogen Wegens de eenzelvigheid van de verkochte zaak, met bedriegelijk iets anders te leveren dan het bepaalde voorwerp, waarop de over eenkomst heeft geslagen Wegens den aard of den oorsprong der ver kochte zaak, met eene zaak te verkoopen of te leveren, die in den schijn met deze gelijk was, *velke hij heeft gekocht of geloofd te koopen. ART.499.—Zullen verwezen worden tot eene gevangenzitting van acht dagen tot één jaar en eene geldboet van zes-en-twintig tot duizend franks, of met ééne van die straffen alléén, zij die, met bedriegelijke handelingen, den kooper wegens de hoeveelheid der verkochte voorwer pen zullen hebben bedrogen. ART. 500. Zullen gestraft worden met eene gevangenzitting van acht dagen tot één jaar en eene geldboet van vijftig tot duizend franks, of met ééne van die straffen alléén Zij, die waren of dranken, tot voeding dien stig en bestemd om verkocht of gesleten te wor den, zullen hebben vervalscht of doen verval- schen Zij,die deze voorwerpen zullen hebben ver kocht, gesleten of te koop gesteld, wetende dat dezelve vervalsqfrt waren. Zij die, bij plakbrieven of berichten, gedrukt of niet, de wijze om diezelfde voorwerpen te vervalschen, bedriegelijk of met kwaad inzicht zullen hebben verspreid of bekend gemaakt. ART. 501. Zal gestraft worden met eene gevangenzitting van acht dagen tot 6 maanden en eene geldboet van zes-en-twintig tot vijf honderd franks, of met ééne van die straffen alléén hij, bij wien zullen gevonden worden waren of dranken, tot voeding dienstig en be stemd om verkocht of gesleten te worden, en die weet dat dezelve vervalscht zijn. Yperen, 21 October 1886. L. VANIÏEüïiE. IJPEREN 23 October 16 October Tarwe 104,000 19-00 97,600 19-50 Rogge 5,600 14-75 4,200 '15-00 Haver 5,000 14-25 2,000 14-50 Erweten 1,200 18-50 1,000" 18-50 Boontjes 000 00-00 200 17-50 Aardap. 7,000 6-00 7,000 6-00 Boter 15,305 285-00 15,310 270-00 1887. DE BUEGEMEESTEE, GRANEN enz. verkochtte kwanUteitJ midden prijs? p. iOOkilo. verkochlte kwantiteit middenprijs p. 110 kilo.

De Toekomst (1862-1894) | 1886 | | pagina 3