BRIEFWISSELINGEN. VERSCHILLIG NIEUWS. digen en beschermen! Men heeft het niet gedurfd of men heeft het niet begrepen. Dat ware voorzeker beter geweest dan het algemeen stemrecht te vragen Maar misschien heeft de Koophandelskring, die van de politiek afschrikt, (iets, waarover wij hem overigens enkel geluk wenschen kunnen) bang geweest van verdacht te wor den haar te willen mengen in loutere huis houdkundige kwestiën. In dat geval zouden wij maar toe te geven hebben, niet zonder te doen opmerken, evenwel, dat, zoo wij op de kwestie van den vaart den heer Colaert aanvallen, het niet is omdat hij klerikaal is, maar wel omdat hij een beetje te veel ver smaadt van zich met den levensstrijd, wel ke onze bevolkingen doorworstelen moeten, bezig te houden om enkel aan zijne eigene belangen te denken. Komen wij aan eene andere gedachten- reeks. Een getuige kloeg over de mededinging door de gevangenen aan de vrije werklieden gedaan en hij beeft onder andere dit feit aangehaald dat een gevangene, schrijnwer ker van beroep, in het celgevang dezer stad, tegen grooten afslag, voor bijzonderen, meu belen had vervaardigd. De heer De Bruyn betwijfelde de echtheid van het geval door den getuige aangewezen. Daarin steekt nochtans niets, dat verwon dering baren kan. Iedereen weet inderdaad dat de gevange nissen aan de nijverheid en bijzonderlijk aan zekere nijverheidsvakken eene bedrieglijke en rampspoedige mededinging doen onder staan. Ho! wij weten het wel! De gevangenen moeten bezigheid hebben, zult gij zeggen! Ja, men moet trachten hun het werk te leeren liefhebben en hun de noodzakelijkheid er van doen begrijpen. Men moet ze verzedelijken, in een woord, zooals men in de gevangenhuizen zegt. Wij zijn de eersten om zulks aan te nemen. Maar er is een verschil tusschen een gevangene doen werken en een gevangene uitbaten, want men doet enkel dit laatste in zekere celgevangen, volgens het schijnt. Er zijn gevangenen, zegt men, die op eene schaamtelooze wijze door zekere hebzuchtige en winzieke be stuurders uitgebaat worden. Met den vinger wijst men in zekere steden zulke beambten, die, hunne roeping en alle eerbaarheid ver getende, echte ridders van 't staalkoffertje geworden zijn! Die heeren reizen met staal- kens! Men noemt er zelfs een, die een han delsreiziger betaalt om zijne voortbrengse len te plaatsen Wat de gevangenen betreft, er zijn er die vijftien uren daags werken om eenen frank en nog min te winnen! En de winst, zult gij mij zeggen? De winst is voor den bestuurder, gemachtigd om voor zijne persoonlijke reke ning te werken Het is een punt, waarover men reeds veel heeft geschreven en over welk men in 't toe komende misschien nog meer schrijven zal. En het is waarlijk wonderbaar dat het ge- vangenissenbestuur, dat zooveel verbeterin gen in het beheer der lijfstraffelijke gestich ten invoerde, er niet toe besloten heeft kort spel te maken met het misbruik dat wij ko men aan te wijzen. 't Is misschien het eenige, dat in die uitge breide administratie bestaat, maar het maakt er vlek en het is noodig dat het ten gauwste verdwijne. Nopens de hoppe, waar wij zoo eventjes aan raakten, hadden wij kunnen zeggen dat de heer Marlet, de landbouwingenieur van den Staat, heel in 't korte te Poperinghe twee voordrachten over den kweek dier nij- verheidsplant geven zal. Wij kunnen al de landbouwers niet genoeg aanraden ze bij te wonen. De heer Marlet spreekt uitnemend gemakkelijk en legt heel klaar alles uit, wat op het onderwerp, dat hij behandelt, betrek heeft. Den laatsten winter hebben wij hem te ljperen gehoord, waar hij vier zeer drukbe zochte en zeer toegeluisterde voordrachten over het botermaken heeft gegeven. Wanneer wij gezegd zullen hebben dat eenme getuigen heel terecht het verplichtend onderwijs, een rechtveerdiger aandeel in de belastingen en in de militaire verplichtingen „eêischt hebben, zullen wij op weinig na alles gezegd hebben en onze lezers, die bet on derzoek niet hebben kunnen bijwonen, zullen zich rekenschap kunnen geven van hetgene de zitting der onder-commissie van ons ar rondissement geweest is. Wij zullen misschien op zekere punten terug te komen hebben, wanneer het officieel verslag des onderzoeks zal verschenen zijn. Het onderzoek geëindigd zijnde, heeft de heer De Biuyn de getuigen bedankt, die wa ren komen getuigen en, na eene zeer lieve, kleine aanspraak, heeft hij de leden van den Koophandelskring uitgenoodigd om met hem te onderhandelen over de kweStie der buurt spoorwegen. Het spijt ons onzen lazeren niet de minste inlichting over die belangrijke kwestie te kunnen geven. Tot nu toe niet het minste kwamen wij te wete. o Wie i# er oneerlijk Wij hebben onlangs met de bewijsstukken, en wel de onweerlegbaarste, in de hand be wezen cn getoond dat het Nieuiosbladje lastertaal, vuige lastertaal drukte. En weet ge wat dat 't katholiek orgaantje op onze bewijsvoeringen antwoordt? Luister Wij en hebben ons niet verontschuldigd," en wij en hadden ons niet te verontschul- digen. En wij zeggen aan de Toekomste gij zijt oneerlijk als gij onze woorden ver- si draait. Waarin hebben wij uwe woorden ver draait, Nieuwsbladje-liei Zeg, en bewijs ons dat eens als ge kunt en wij betalen eene koeke voor de bengels van uwen opsteller. Maar ziet ge, zoo gaat het nu in de we reld... van 't Nieuwsbladje: wie lastert ter meerder eere en glorie Gods is en blijft de eerlijke onder de eerlijksten en wie dien laster schandvlekt en aan den dag brengt, die is natuurlijk de oneerlijke Is dat de katholieke zedenleer Zonderlinge zedenleer, voorwaar 't En zou niet Dat de Toekomste het recht niet en heeft ons onkiesch te noemen. Dat wij, noch door eigen rédaktie, noch onder de uitsluitelijke verantwoordelij k- heid van vreemde schrijvers, geene vuil- potterij,die de faam van eene eerlijke huis- s moeder krenken, in ons blad en zouden laten drukken, dat durft het Nieuws bladje schrijven. Toen 't van de diefte in de bakkerij Van Ryckeghem, te Gheluwe,sprak en beweerde dat het de oud-leerlingen der gemeentescho len van IJperen en Meenen waren, die de diefstallen pleegden en dat zonder de dieven te kennen, 't en lasterde nieten 't en krenkte de eer, noch de faam niet van trouwe en eerlijke beambten, noch die van deftige jonkheden! Bij lange niet Toen het de poging tot diefte aan de kerk van Zillebeke gepleegd nogeens op den nek der leerlingen van de zoogezegde geuzen scholen wierp, 't en krenkte de eer niet van eerlijke personen! Wat meendje wel O de jesuïet Morgen Zondag, om 11 ure, wapenschou wing, op de Groote Markt, voor het korps Pompiers van 12 tot 1 ure Concert op de zelfde plaats, of, in geval van slecht weder, op de Halle. o laatseliappij Burgerwachten. 1 Schieting. 17 October 1886. 1. Froidure, Eugeen, 25 25 25 20 25 120 2. Bogaert, Alfons, 25 20 25 20 25 115- Fraipont, Maurice, 20 20 20 25 25 110 4. Mailliard. Gustaaf, 15 25 20 20 25 105 5. Swekels, Leo, 25 20 20 15 25 105 2 Schieting. 24 October 1886. Hoog getal. 1. Boedt, Leo, 20 25 25 05 20 95 2. Bogaert, Alfons, 2b 15 15 20 15 85 Leeg getal. 1. Ligy, Félix, 15 05 10 05 01 56 2. Ligy, Albert, 15 05 10 05 05 40 BURGERSTAND Van dkn 15 tot den 22 October 1886. Geboorten. Mannelijk geslacht8; Vrouwelijk id., 5. HuwelijkeD Verleure, Josephus, daglooner, en Deleu, Octavia, dagloonster. Sterfgevallen. Lamps, -Joannes, koopman, 72 jaren, we- duwaar van Amelia Willems, Rijselstraat. Kinderen beneden de 7 jaren Mannelijk geslacht, 1Vrouwelijk id., 2. Van den 22 tot den 29 October 1886. Geboorten. Mannelijk geslacht0. Vrouwelijk id., 0. Galant, Franciscus, commissionnaris, 63 jaren, weduwaar van Eldora Dubois, Mee- nenstraat. Opsommer, Alfonsius, herber gier, 36 jaren, echtgenoot van Octavie Thieuw, Groote Markt.—Antony, Angélique, zonder beroep, 88 jaren, weduwe van Pieter Dalmote, Sierrestraat. Verweirde, de mentia, zonder beroep, 37 jaren, echtgenote van Theoflel Declercq, Nieuw Houtmarkt. ,t Kinderen beneden de 7 jaren Mannelijk geslacht 2. Vrouwelijk id., 1. Dinsdag, 2 November, zullen de buree- len van het Stadhuis om middag gesloten worden. —-Een goudsmid van St-Gilles, bij Brussel, ontving het bezoek van eene vrouw, die hem eene gouden ketting te koop aanbood voor 50 fr. of schoon zij er 200 fr. waard was. Eenen dief stal vermoedende, zegde de goudsmid voor'too- genblik geen geld te hebben en verzocht haar terug te komen. Bij hare terugkomst vond zij zooals wel te denken is de policie die haar heven als haar man, in echtenis nam. Een derde per soon werd eveneens aangehouden deze ontstak, in 't policiebureel, in zulke woede, dat hij de banken van den muur rukte en er mede naar de agenten sloeg. Hij heeft de agent. De pot ter, 'die hem wilde overmeesteren, eeneu duim afgebeten. De overeenkomst is tot stand gekomen tus schen M. Granet, minister der fransche poste rijen en M. Van den Péreboom, opzichtens het telefoonet tusschen Brussel en Parijs. Dezen dienst zal nog voor den 1 januari 1887 inge huldigd worden. Liefdedrama te Roubaix. De wijk der Pile, te Roubaix, is het tooneel van een bloedig drama geweest. M. Xspinner, had voor minnares gehad Mej. V...., oud onderwijzeres. Dit meisje, thans in Belgie gevestigd, kwam zaterdag avond, rond 7 uren, in het huis van M. Xen bad hem af te zien van het huwelijk dat hij op het punt stond aan te gaan. M. X... weigerde haar te aanhooren en? mishandelde haar zelfs. "Wanhopend trok hij meisje een revolver uit den zak en loste zich een schot in de richting van het hart. De ongelukkige viel badend in haar bloed ten gronde, en naar het gasthuis overgebracht, stelde men vast dat hare toestand zeer bedenke lijk was. De geneesheeren denken nogtans haar te redden de kogel is nog niet uit de wonde gehaald. Wat een jockey zooal wint Archer, de gekende jockey van den hertog van Westmin ster, berekend dat hij dit seizoen ongeveer 10,000 pond, zegge 250,000 fr. gewonnen heeft. Wat een vet stieltje, die alsbrekerij Een standbeeld gaat te Berlijn van Lut her worden opgericht. De keizer heeft ingetee- kend voor 50,000 mark. Na het kind met acht groot moeders krij gen wij nu het meisje met drie vaders. In een dorp in de nabijheid van Utrecht is eene jonge vrouw getrouwd, waaraan dat buitenkansje te beurt gevallen is. Haar eigen vader vertrok na melijk na haar geboorte naar Oost-lndië toen na langen tijd niet meer van hem werd vernomen sprak de rechtbank vermoeden van overlijden uit, waarna de weduwe hertrouwde. .Later kwam de eerste man echter levend terug. Haar schoonvader meegerekend,zal de bruid dus drie vaders hebben. Poperinghe. Stedelijk budgetdienstjaar 1886. Tijtel 1. Gemeente ontvangsten. Ist0 Kapittel. Buitengewone ontvangsten. 1. Boni van het voorlaatste dienstjaar (1884) 13,468-02 af te trekken de somme gebracht in buitengewone ontvangsten op het budget van 1885 20,297-02 Te kort fr. 6,829-00 Wij zijn thans te wete gekomen dat het maar bij middel is der vergrooting van de buitengewone ontvangsten, dat men in 1885 er gekomen is bet budget in evenwicht te brengen Wij vinden nog op de buitengewone ont vangsten art. 7: Verkooping eens eigen- doms Liggende in de O.-L.-V. Kruis straat fr. 4,700-00 Dit onroerende goed is een der laatste welke de stad nog bezit Zou men ter dezer gelegenheid kunnen zeggen welke waarborgen onze stadhuisbazen om gelijkvormig de eischen der wet, aan de godshuizen te geven, toen zij laatst, met dit bestuur eene leening aangingen, omdat het gemeente krediet geweigerd had zijnen koffer fori te openen Wanneer de meerderheid van het kollegie liberaal was, werden de punten op de iii gezet. Vraagt het maar aan M. Berten. Ons stadhuis, waarvan de herstelling over eenige jaren zooveel geld gekost heeft en waarvoor er dit jaar op het budget nogeens 1500 fr. gebracht is, is het veroordeeld om in duigen te vallen Men zou waarlijk geneigd zijn het te ge- looven. De komisch is maar pas vernieuwd en zij verdwijnt steen voor steen, en de mn- ren brokkelen. Gaat zien, gij, lastbetalers, en gij zult kunnen bestatigen, hoe, degenen die uwe centen in handen hebben, zich gelegen laten aan het onderhoud en het behoud der ge meente gebouwen. Wij móeten er nog bijvoegen dat men ge heel den schoonen zomer heeft laten voor bijgaan zonder maatregelen te nemen om het kwaad tegen te houden en de schade te herstellen veroorzaakt aan een werk bestierd door eenen schepene die, wat bouwing be treft, er het eerste woord niet van verstaat. Ziet hier nu hoe men zich op het stadhuis gereedmaakt om de overgroote sommen te betalen welke de herbouwing zal kosten van onzen theater die, met het O. L. V. beeld dat men boven den ingang, als uit lachernij geplaatst heeft, geheel het uitzicht van eeu klooster beeft. Men moet deze geldverkwisting door het publiek doen inzwelgen en onze stadsheeren, brengen op het budget ten dien einde, titel 3, 3, n° 101, onvoorziene uitgaven(Deze uitgaaf was dan niet voorzien!) eene som van fr. 2046-47, ter vergrooting aan het ge bouw der openbare weegschaaldan aan n° 108, eene tweede som van 1400 fr. voor bouwing van nieuwe kamers voor tooneel- spelers. Ziet hier letterlijk wat het budget ter dier gelegenheid zegt Vergrooling van het gebouw de pu- blieke weegschaalvergrootingherstel- Ti ling en in ordebrenging der Tooneel- t> zaal, met bouwing van kamers en stal- ling ter herberg de Balance, j Wie kan dit verstaan Alles wat wij weten, is dat, in plaats van een weinig grond te koopen aanpalende den stadseigendom, om er nieuwe stallingen en kamers voor de tooneelspelers te bouwen, zonder den koer te verminderen, men heeft liever alles plat gesmeten, 't Is alzoo dat men eene stalling voor 11 peerden afgetrok ken heeft, onlangs nieuwgebouwenen die allernoodigst geoordeeld was, om er het groot getal peerden te stallen die de hoppe naar het onderzoekingsbureel brengen. Zij is vervangen door eene nieuwe stalling die met moeite 4 peerden kan bevatten; het ge bouw waar men de voeder legde is insgelijks weggesmeten. Het vervolg dezer veranderingen, zal, wanneer deze herberg in publieke verpach ting moet gesteld worden, zeer nadeelig zijn. Vóór dezelve gedaan werden, bracht de vette der peerden bijna genoeg op om den pacht te betalen, terwijl nu, deze opbrengst bijna niets meer zal zijn, de boeren moeten hunne peerden in het gebuurte gaan stallen. Een ander ongemak is door deze overhoop- smijting teweeg gebracht, het is de vermin dering van den koer die te klein geworden is, zoohaast er eenige wagens zullen zijn, zal het niet meer mogelijk zijn, zonder ongeval, voor een kleine kamion te kunnen keeren. De bouwing van eene nieuwe Tooneelzaal, de vrienden zelve van ons heilig stadsbe stuur, min schadelijk geweest, dan de wer ken die men daartoe heeft doen ondernemen, en waarvan het tot heden nog den onkost niet kent. En zeggen dat men begonnen is met eene openbare aanbesteding, en dat de aanne mer, een politieke vriend onzer stadhuisba zen, na het gemakkelijkste werk zijner aan besteding voltooid te hebben, zich ontslagen zag, ten gevolge van veranderingen aan het plan, van bet opmaken der moeilijkste en minst winstgevende werken. Nog meer, al de werken veroorzaakt door deze verande ringen, zijn hem toevertrouwd en per dag huur betaald. Zietdaar hoe onze meesters den aap hou den met het publiek en hunne vrienden be- voordeeligen, tot nadeel van de aannemers, die nog zoo onnoozel zijn, wij herhalen het, in ernst te nemen zekere polichinellen van het slach der Vanderheyden en andere Fe- lixen. Poperinghe, den 28 October 1886. Aangezien wij aan het oogenblik gekomen zijn waarop het gemeentebestuur zich bezig houden met den opstel van het Budjet van 1887, zouden onze meesters ons niet kunnen zeggen waarom het niet meer opgesteld is als voordezen Sedert dat M. Bonte geen gemeente-secre taris meer is, men heeft, in het hoofstuk dei- ontvangsten, de kolom weggelaten der ont vangsten van het vorige jaar, en aan de titels 2 en 3 die handelen over de uitgaven, zoowel gewone als buitengewone, ziet men de toegestane sommen van het vorige jaar niet meer aangehaald, noch de eigenlijke uitgaaf van het voorlaatste dienstjaar; op die wijze is het onmogelijk zich een juist gedacht te vormen van den financiëelen toe stand der stad. Indien het treurig is om zeggen dat bij zekere personen de spraak maar gegeven is dan om hunne gedachten te verduiken, het is zooveel te bedroefd te zien dat bij onze Bestierders de rekeningen en de budgetten zóó gemaakt zijn dat de contributiebetalera er dóór zien als dóór eenen slijpsteen. o Men vertelt aardige dingen die zouden voo- renvallen in een sociëteit der stad en men zegt dat de Damen der Maatschappij onbe schrijfelijk ongerust zijn over de manier welke hare heeren en meesters aldaar hun nen tijd overbrengen. Onder degenen die meest ongerust zijn, men spreekt van eene bovenal, die gedurig de ooren afzaagt van het hoofd der sociëteit opdat hij zou willen maatregels nemen om hare man te beletten er de derden van den dag over te brengen. Deze doenwijze ging niet al te wel aan den man en men beweert dat er somwijlen spookt in dat huishouden. Het is alzoo dat er in het begin dezer maand, tot tweemaal toe, de voorbijgangers als stom stonden op het zien van twee ver- mutste vrouwen ijlings hunne woon verla ten, achtervolgd door den meester des huizes die eenen dikken stok zwaaide, haar bedrei gende de ribben te breken. Zou een klein bezoek hij M. Pasteur niet hier van pas komen om dien ouden aap tot Sterfgevallen:

De Toekomst (1862-1894) | 1886 | | pagina 2