MENGELINGEN. MARKTPRIJZEN. bedaren te brengen, die bondseol moet zijn om zich op zulk eene wijze te gedragen. o M. de schepene van openbare werken, zou een overgrooten dienst aan de inwoners van den kant des kerkhofs bewijzen met de pomp te doen herplaatsen welke zijnen voor zaat M. Jan Roelens had doen stellen nevens de brug van den Reninghelschen steenweg. Sedert dat deze pomp verdwenen is, moe ten de inwoners van dien kant, als zij water voor hun huishouden noodig hebben, bene den naar de beek gaan en daar het water putten nevens de plaats waar, door eenen duiker, het vuil water der Kasselstraat en Kleine Markt komt toegestroomd. Gij moet dit eens gaan bezichtigen tijdens leeg water, 't is een smeerige modderpoel, en wij verzoeken de geneesheeren die op het stadhuis zetelen dit proper dingen te gaan bekijken. Eenige muziekanten en pompiers van den k.k. wilderillaatst houden staan dat wij de sommen te noog aangegeven hadden van hetgeen zij aan stad kosten. Om zich van de waarheid van hetgeen wij zegden te over tuigen, verzoeken wij hun zich ten stadhuize te begeven en naar het budget van 1886 te vragen, waar zij zullen vinden: Tijtel 3, 1, n08 73, 94 en 96, alsook aan het 3, n° 111, nauwkeuriglijk de zelfde cijfers als deze door ons aangehaald. Een onzer tegensprekers verklaarde ons daarna dat al dit geld naar de Pompiers niet ging, en dat het dienen moet om ge deeltelijk de voorschotten te dekken, zon der toestemming van den Raaddoor wij len M. D. Bgedaan, de stad, voegde hij erbij, om politieke vrienden aangenaam te zijn, geeft heden deze voorschotten aan zijne weduwe terug. Indien dit waar is, wij ma ken ons compliment aan onze bazen, zij gaan goed Becelaere. Een voorbeeldigen üostcr. Wat is een koster en waarin bestaat zijn fonctie? Da zijn twee vragen waarop ik ga ant woorden. Eenen koster is eanen man beschikt om op het klauwier de diensten in de kerk op te luiste ren. Zijne fonctie bestaat dus tn den orgel te spelen, zijne kerk op te passen, te kuischen, in tijds open te doen. enz.... De plekke van den koster is dus in de kerkedaarmee kan hij zeker toch wat zijn brood verdienen. Als er gerecommandeerd is dat de kerke snuchtens ten 4 ure en half of ten 5 ure gaat open gedaan zijn, hij moet daar op zijnen post zijn, en de menschen niet laten wachten. Als hij wilt de voorschriften van de kortabelle on derhouden, hij mag na den achten in geene herbergen meer te vinden zijn. In een woord, hij moet dienen tot voorbeeld aan al zijne prochianen,- alsdan zal hij waarlijk verdienen koster genoemd te zijn. Wij kennen zoo eenen voorbeeldigen koster, hoort maar 'sNuchtens is de kerk bijna nooit op tijds open dikwijls, zelfs in den winter moeten de menschen die tielijk naar de kerke willen gaan lange buiten schilderen, tot dat mijnheer al scherden en een pupe rooken zijnen dienst komt oppassen. Ne koster is een groote kommeere, hij moet altijd het leste woord hebben. Dien koster is eenen grooten babbelare,oes hij dan altijd de toaarheid zegtVU— Een babbelare es hij, zekeren vast is hij eenen babbelare, bij zooverre dat hij hier meent pitbaas te zijn, en m de her bergen zou durven kweeste zoeken tegen men schen die aan hem en aan zijne familie vele diensten bewezen hebben. Ja, ja, menheere es hij, of zou hij toch willen zijn hij zou hem hier willen doen kennen, maar' hij peist toch zeker niet dat de menschen hem zullen aanbidden en voor hem zullen op de knien vallen Nog zoo zeer niet zulle. Het was niet genoeg van de liberalen te willen overmeesteren; hij wilt ook zijne eigene mannen voor hem doen plooien. Alles moet op zijnen duim draaien. Maar mannen die weten dat zij mensch en burger zijn in ons vrije Belgen- land hebben zich voor een kosterken niet willen plooien, en gelijk, ja vele gelijk hebben zij ge had. Hoe dat zou hier willen van zijne neuze komen maken en alle andere mannen doen dan sen gelijk hij schuifelt, maar daarvoor zouden wij moeten papieren mannen zijn. Zoo leeg hebben zich eenige muzikanten niet willen vernederen, zij hebben getoogd dat zij onder den bevelenden arm van een kosterken- serjant niet willen gebukt gaan; zij hebben ge toogd dat zij zoowel mensch zijn als hij; zij hebben getoogd dat zij meer eigenliefde bezitten of hij zeiven; ja zij hebben getoogd dat zij eens moede zijn van den zot gehouden te zijn van dat ventje, ledereen moet ze gelijk geven zelfs hooren wij soms van hunne mannen zeggen: men hadde moeten den koster zijn congé geven, dat hadde al beter geweest. Voor ons moeten zij hem zijne demissie niet geven, want wij zijn overtuigd dat hij de kaloten geen voordeel zal doen en dat met dien poot speler aan het hoofd hun muziek allichte zal om zeepe gaan. Overjaar heeft hij moeten gaan verschijnen als getuige van een gevecht ten eenen van den nacht, als wanneer hij versch uit de herbergen kwam 't is treffelijk voor eenen koster hé Later, Baagrniskermis-woensdag, ging hij op de zale van het liberale muziek, en wilde daar gaan meester maken. Maar het en schilde niet vele of hij kreeg er eene ferme pandoeringe, en het had niet kwalijk gevallen ook. Goên Vrijdag van dees jaar als wanneer de menschen hier vasten en dat de koster Ons Heere had helpen in het graf leggenvloog hij naar Yperen, om te gaan Maar zouden wij niet beter doen van de spreuke van den ma joor te volgen ik weet wel dat ik moet voor zichtig zijn, want dat ze mij zoude stekken Nu, die wilt weten waarom de koster op Goên Vrijdag naar Yperen heeft moeten gaan van den majoor, vraagt het aan Ivo D... hij zal het u seffens zeggen, want het verdriet dat hij dien neerstigen, teerhartigen, menschlievenden en broederminnende, kleermaker heeft aange daan, is onzeggelijk. Nu, Ivo, vertroost u, na lijden komt verblijdenen wie lest lacht zal hartelijkst lachen. Verspringen wij nu tot de laatste kermisse van over drie weken. Heeft nij alle dagenaar huis gegaan ten negen Gij zijt er wel mede, hij heeft verscheidene keeren café chantant ge houden tot bij den eenen van den nacht. Niet dat wij dien herbergier benijden, verre van daar, wij willen dat niet zeggen integendeel wij zijn geheel content dat hij veel ontvangen heeft, en ons volk heeft hem ook wel bezocht. Maar wij willen zeggen dat het niet betaamt voor eenen koster van binst den nacht de piano te spelen voor alle man die zich komt presenteeren om te zingen. Hoe komt het dat overtijd pitje kosters zaliger memorie hem ten achten moeste gaan toogen aan den pastoor, en van daar naar huis moeste trekken Nog zoolang niet. Prins Ka- rel heeft het nog wel onthouden, hij moest ook ten achten naar huis, en dezen koster, waarvan wij spreken, mag in de herbergen zitten tot ten eenen; ja, als het twaalf ure was hebben wij hem nog hooren spelen voorden dans. Hoe kan dal verstaan zijn, den adjudant verbiedt den dansen de koster speelt omdat de menschen (de kaloten) zouden dansen, legt mij dat eens uit, die kan Den bijzondersten dag was nog den Woens dag; lastenbetaalders doet maar juldere beurze open, de koster zal er komen in roeren. Het is hier van als de vos de passie preektboer tje bewaakt uwe ganzen. Als het azoo voort gaat die vent moet smoorrijke worden; snuch tens wint hij zijne daghuur met wat te zagen op het klauwier; in den voornoene dan loopt hij rond met eemgemuziekanlenvacl pluimen op den hoed, die van deure tot deure gaan schooien. Was het geld dat ze rondhaalden voor den armen beschikt? Wat peist ge ervan, lezers? 's Avonds gaf de gemeente eenen prijs kamp in het zingen: de koster die zijn brood wint met zingen, gaat er naartoe. Hij zong zeker het proper liedje van de kiekkas, want hij bekwam den eersten prijs of 3 fr. Ziet ge daar eenen koster op theater staan die zingt voor prijs? Ha! hal! ha!!! wie heeft er nog van zijn leven zulke dingen gehoord? Waarom het geld dat de gemeente geeft voor feesten niet laten verdienen van arme menschen Maar neen, het moet zijn voor den koster en voor Gusten den klakpotter Moeten wij nog meer zeggen om u het por tret van eenen voorbeeldigen koster te ge ven. Het ware ons heel gemakkelijk ook. Nu om te eindigen moeten wij hem nog zeggen dat de muizen geene dagen eten, en dat alwie zich verheft zal vernederd worden. Het is altijd zoo geweest, en het zal nog zoo zijn. Dat hij maar onze woorden indachtig zij. Amen. Raadt, raadt, raadt, wie dezen koster zou mogen zijn 1 N oormezeele, den 21 October 1886. Jan heeft Zondag den Jubilé aangekondigd met eene alleenspraak over de ziel. De koop man zorgt voor zijne waren; de vogel zorgt voor zijne pluimen. De mensch moet zorgen voor zijne ziele, want ziele verloren, alles verloren. Om de weerdighenl der ziele te doen uitkomen, maakte Jan eene vergelijking. Om de ziele te schapen vergaderde de H. Drijvuldigheid, juist alsof de gemeenteraad vergaderd. St-fieter die secretaris van den hemel is, bad de H. Drijvuldigheid verwit tigd, drie dagen voor de zitting, zoodat alles in orde was. God de Vader was er onder de gedaante van eenen ouden man. God de Zoon onder de gedaante van eenen jongeling en God de H. Geest onder de gedaante van eene voyageur duive Na ernstige be spreking, was de ziel geschapen en de ziel was zoo iels wonderbaars, dat ze het beeld was van God, en bijgevolg geluk aan eenen ouden man, aan eenen jongeling en aan eene voyageur duive. Als het zoo is moet gij uwe ziele dan niet geerne zien riep Jan? En den dag van heden, de duivels zien de ziele geerne, maar de menschen niet; ze zouden hunne ziele verkoopen voor eenen appel en een ei Ook moeten de ouders zorgen voor de ziele van hunne kinders! (Het orkest begint zacht: Ze zullen haar niet hebben, de schoone ziel van 't kind.) Nu beminde toehoorders acht uwe ziel meer dan geld en goed! Versta-je dat lezers? De papen en houden daaraan nietzorgt voor uwe ziel met den aanstaanden Jubilé. Twee paters zullen komen; profiteert van d'occasie. Ik zal in 't kort zeggen wat ge moet doen om dien Jubilé te winnen. Lezen, biechten en te communie gaan; zesmaal de kerk be zoeken, vasten en eene aalmoes geven. Wat vasten betreft, niet als op Asschen Woens dag, want ik heb voor mijne toehoorders verzachting bekomen. Het zal voldoende zijn maar eens daags te eten; 's morgens nog- thans moogt ge eene drooge sneê brood bin nen slaan. Maar Jan, als ge zooveel verkrijgt, kunt ge niet verkrijgen dat Jan Leffinghe u ontslaat van onzen zieken haring, gij zult dan Barons voiiure niet zoo dikwijls moeten zien passeeren bij uwe deure. Wij weten dat u dat niet gaat. Met 'nen goên nieuwen, zult gij de knape die gij moet onderhouden, misschien kunnen wegborstelen en nog van die plage verlost zijn. Gij zoudt dan ook niet meer moeten gaan schooien om uwe knape te onderhouden. De almoezen moeten in den offerblok ge steken worden! Hoor je dat lieve lezers! Z'en houden aan geen geld, bij lange nietMaar al v?at ze doen is voor 't geld. De Jubilé is een middel om geld te slaan. Let uus op, lieve lezers, en wilt gij iets geven, geeft iets aait een arm huisgezin, 'tzal veel beter zijn. Is het waar dat Jan geenen tijd heeft om gelezene missen te doen aan 2 fr. maar dat hij tijd heeft om ze te doen voor twee fr. en half? Wel neen, die mannetjes en houden aan geen geld, ter contrarie Ja Jan eene gelezene mis van 2 fr. en half zou meer deugd doen aan de ziele dan eene gelezene van 2 fr.!? 't en is bijlange voor 't geld niet De bazen en stieldoeners van St-Eloi maken, zoo het schijnt, eene petitie om te vragen K dat smetje en kadetje voor 't naaste jaar beter zouden zorgen voor 't gehucht St-Eloi. Als wij die petitie in handen krijgen, zullen wij ze in de Toekomst overzetten, 't En zul len maar die bij de reste zijn voor de ma- chiene. Ivo Styn. Terwijl eenige jongens bij een onderwijzer les namen, kotterde deze eens in den kachel, waarbij hem een vonk op den pantoffel viel en daarin een groot gat brandde. Met een gil sprong de onderwijzer achteruit, waarop een der jongens zoo onvoorzichtig was te zeggen ik had het wel gezien Hoe, sprak de onderwijzer verbaasd en geergerd, heb 't gij 't gezien en niets gezegd Och, ik dacht een kwade tijding komt al tijd Yroeg genoeg Op den spoorweg. Eene dame was al leen in eenen wagon, waar zich een signalkoord bevindt. Eensklaps begint zij met drift te bellen. De treinoverste komt geloopen. Wat schilt er, Madam, zijt gij onpasselijk. Oh, neen, mijnheer, zegt zij geheel gerust, maar als ik alleen zit, ben ik zoo benauwd. Twee leugenaars zitten te zamen te klappen en liegen om het meest. tk heb een hond, zegt de eerste, die zoo slim is, dat ik hem heb leeren lezen. Dat is niets bijzonders ik heb een honde ken, welk mijn kinderen leert lezen, dat is wat anders. De soldaten zijn waarlijk kinderen, 't ls daarom dat de kinderen-meisjes hen zoo gaarne zien. Een ter dood veroordeelde is ten prooi aan zekere onrust op het oogenblik dat hij het scha vot beklimt. De beul legt hem de hand op de schouder en vraagt Begeert gij nog iets vooraleer de wereld te verlaten Neen, neen, ik denk aan iets. Aan wat Dat ik nooit een honderdjarige zal worden. Kunt gij twee openbare gebouwen en twee openbare plaatsen in uw zak noemen, vraagt ie mand te Brussel aan zijnen kameraad. Neen ik, dat kan ik niet. Geef mij dan uwe beurs, erneemt de eer ste. Het geld er uitnemende, zegde hij Zie hier de Munt en zie daar de Beurs. Het geld er weder instekende Hier is de Muntplaats (place de la Monnaie) en het geld in zijnen zak stekende en hier is de Beurs- plaats (place de la bourse). En de kerel zette het op een loopje. Raadsel pier. Kunt gij dit raden jan. Wat? pier. Kunt gij mij zeggen, als wanneer twee ezels bijeen staan en er een doortrekt, hoeveel er blijven staan jan. Ei één parbleu. pier. Ehwel geeft mij dan de hand :Bon- soir 1 en Pier was de baan uit. Eene moeder tegen hare dochter. Een zedeschets uit eene badstad. Verbeeld u, mama. zegt de dochter, dat die mijnheer, welke men aan tafel altijd Mijn heer den graaf noemt, een gat in mijne kabien gebooi'd heeft en er door ziet terwijl ik mij uit kleedt. Wat moet ik daar mede doen. Keert morgen terug en neemt uw bad op hetzelfde uur. Gij zijt wel genoeg gemaakt om niets te vreezen te hebben, integendeel... Het exaam. De professor van natuur kunde vraagt aan eenen kandidaat. Welke is de beste afzonderaar De armoede LE GLOBE ILLUSTRÉ, Rue de la Madeleine, 18, Bruxelles. Le«Iobe Ellmstré qui prend rang de plus en plus parmi les grands journaux illustrés, grace a ses gravures d'actualités, publie, dans le numéro de ce jour, le Des sin des prix de Rome, exposés dans la salie cles Académies, a Bruxelles un croquis de l'explosion terrible qui eutlieu aGand le portrait de M. Léon Somzé, le promoteur de l'Exposition internationale de 1888 a Bruxelles, d'après un buste de Fraikin le croquis d'une visite a Flnstitut pneuino- tbérapique de Bruxelles un intérieur de la maison Landeick, frères, a Bruxelles un superbe dessin de bateaux de pêche dans la Mer du Nord et un autre représentant des manolas dans unelage assistant a une course de taureaux. o DE VLAAMSGHE ILLUSTRATIE, No 5. 18 jaar. Zaterdag 30 October. INHOUD. Platen. Praalgraf van Hendrik Conscience. Aan de poort van het kerkhof.-— De jacht.Congo. Het land van Vivi. Het dorp Boma. Tekst. Onze platen. Wie had het gedacht! Volkswetenschap. Wondere dei- Schepping. Napoleon I. Zijn leven ver haald te Veurne, door eenen ouden soldaat bij de laatste sterfdagverjaring des mans. De predikstoel der St.Goedele-kerk te Brus sel. De schat in den afgrond. Raadsel n° 1. IJPEREN 23 October 30 October Tarwe Rogge Haver Erweten Boontjes Aardap. Boter 104,000 5,600 5,000 1,200 000 7,000 15,305 19-00 14-75 14-25 18-50 00-00 6-00 285-00 32,000 2,500 1,500 700 500 6,000 15,965 19-00 14-50 14-50 -18-50 17-50 6-00 265-00 Tarwe Rogge Geerst Haver Boonen Aardap fr. D1XMUDE. 25 October 18 October 13,00 k14,42 h Boter per kilo Eieren per 25 Tarwe fr. Rogge Voederhaver Aardap. 100 k. Boter per kilo Eieren de 25 Koolzaadolie Lijnzaadolie 13,90 14,00 13,79 15,00 100 k. 2,50 2,60 LEUVEN. 18 October 20,00 k 20.25 18,75 15,50 7,00 2,80 11,72 11,88 2,40 2,60 25 October 18,75 k 18,75 17,70 5,50 2,80 2,40 i 60,00 55,00 Tarwe Rogge Haver Boter per kilo Eieren de 25 70,00 55,00 KORTRIJK. 18 October 25 October fr. 14,00 k 14,50 14,00 k 15 00 10,50 11,50:10,50 11,00 8,00 2,90 3,00 Zaai tarwe fr. Rogge Haver Boonen Aardap. 100 k. Boter per kilo Koolz.-olie 100 Lijnz.-olie Tarwe Rogge Sucrioen Haver Boonen Erwten fr. 7,50 8,00| 7,50 1,36 1,56: 2,50 2,60 3,00 2,50 ROUSSELAERE. 19 October 26 October 24,00 k 25,00 24,00 k 25 00 17,00 19,00 17,00 18,00 18,50 19,00 16,50 17,00 21,00 21,50 21,00 21 So 0,00 0,00 7,00 7 5o 2,60 h 2,80 2,55 2.6o k.67.00 00,00 67,00 67 So k.46,00 47,00 45,00 46 on VEURNE. 20 October 27 October 22,00 k 23,00 20,00 k 22,50 15,00 16,00 15,00 16,00 15,00 16,00 14.00 17,00 7,00 19,00 18,00 20,00 De genaamde C. PITTELLIOEN- CLEMENT, woonachtig te IJperen, Thouroutstraat, n° 36, maakt het publiek kenbaar, dat hij bemachtigd is door het Gouvernement, als Wer ver-Agent voor de vrijwilligers met primiën. De jongheden die gelot hebben en voorzien van goede getuigschriften, die wensehen hun te aangageren als vrijwilligers met primiën, mogen zich bij hem alle dagen adresseeren. O GRANEN enz. verkochtte kwantiteit raiddcnprijsl verkochtte p. lOOkilo. (kwantiteit i raiddenprijs p. 1L0 kilo.

De Toekomst (1862-1894) | 1886 | | pagina 3