Gazelle van 'i arrondissement B«9peren. POLITIEKE BERICHTEN. STADSNIEUWS. öp< iV 45. 25© Jaar. Zondag 7» November 1886. Politiek. Stads-, Biunst- en Letternieuws. Verschiliige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. jeniiig der Üamers. De afschaffers... van scholen! Waren wsj zoo gelukkig! BareelDlxmadc 1,18. AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. RECLAMES 95 centiemen den regel. Brieven en pakken moeten vraehtvrij toegezonden worden. ■BWra&gHB ABONNEMENT fr. 4-00 's jaar» voer de stad; fr. 4—50 v©oa* gelacel Belglc. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 1© centiemen &et saasnaesaer. Men schrijft ir. op al de postbureelen. ÏJZEREM-WEG. IS Juli 1888. Vertrekuren van IJ peren naar Poperinghe, 6-50 9-09 10-00 12-07 3-00 4-00 6-42 9-05 9-58. Poperinghe-Hazebrouck,6-5012-07 6-42. Houthem, 5-3(f 8-20 11-16 5-20. Comen, 5-30 8-05 8-20 9-58 10-10 11-16 2-41 2-53 5-20 8-58 Comen-Armentiers, 5-30 8-05 11-16 2-53 5-20 8-58. Roeselare, 7-45—10-45—12-20-4-10— 6-42 9-00. Langemarck-Oostende, 7-21 12-22 5-57 6-22. Kortrijk, 5-50 8-20 -9-58 11-16 2-41 5-20. Kortrijk-Brussel, 5-30 9-58 11-16 2-41 5-20. Kortrijk-Gent, 5-30 - 8-20 11-16 2-41 -5-20. Het ontslag van M. Baïhaut, minister ,van openbare werken in Frankrijk, is de- fmitif aangenomen sinds de maand Sep tember had de heer Baïhaut zijne begeer te te kennen gegeven van de politiek af te zien. Men denkt dat M. Cocltery hem zal vervangen. Gezien het besluit der socialisten van Londen om hunne belooging te doen op 9 November, niet tegenstaande iiet ver bod, heeft de policie van de koophande laars van Londen verzocht dien dag hun ne vensters op de eerste verdieping met houten beschutsels te bekleeden. Dekonsuul van Oostenrijk, graaf Stae- zenski is door een bende roovers aange- raand en van alles beroofd geworden op den weg van Tirnova. De vlottende Spansche schuld beliep op le November lot 112,400.000 fr. zij is dus verhoogd met 11,466,358 fr. gedu rende de maand October. De uitslag der wetgevende kiezingen in de Vereenigde Staten van Amerika, zal grootelijks de meederheid der demokraten in hel Congres veminderen. De russische regeering is voornemens tabaksmonopolie in te voeren. In de zui delijke gouvernementen, waar tabak ge- teelt wordt, is men tegen monopolie, in de noordelijke is men er voor. Bij besluit der Bulgaarsche regeering is bevolen op alle openbare scholen in de plaats van het Russisch de Duitsche taal le onderwijzen. Te vergeefs vraagt men, welke practisch nut dit voorschrift moet uitwerken. De Moniteur kondigt de schikkingen af, die zullen uitgevoerd worden voor de plechtigheid der koninklijke zitting, bij de opening van den wetgevenden zittijd van 1886-1887. De Koning zal zich den 9 November, om één ure, naar het Natiepaleis begeven, om de opening van den zittijd te doen. De burgerwachten van Brussel en der voorgeborchten, alsook de troepen der bezetting, zullen de haag vormen op de Paleisplaats en in de straten langs waar den stoet gaat. Een salvo van 21 kanonschoten zal de komst des Konings uit zijn paleis en uit het Ni: lie-pa leis aankondigen. De stoet zal zich richten langs de Pa- leisplaats en de Koninklijkestraat. Het grootste genoegen welk de pilaar bijters hebben, dat is van te kunnen de afschaffing van officiëele scholen of de afstelling van officiëele onderwijzers ver melden. De Courrier de Bruxelles zegt met groote voldoening te kunnen aankondigen, dat er eerlang koninklijke besluiten den koning zullen onderworpen worden voor de afschaffing van drie middelbare scho len. Hoe gelukkig voor die lartuffen alzoo het officieel onderwijs te kunnen dooden!! Het vriendelijk en christelijk blad, de Bien public riep onlangs uit«Waren wij zoo gelukkig dat het waarheid was, dat de wachtgelden der onderwijzers en onderwijzeressen zullen afgeschaft wor den! Dan zouden zij ongetwijfeld groote feesten houden en een Te Deum in al de kerken doen zingen. Ziet eens wat geluk Eenige duizenden personen, die men eerst van hunne plaats beeft afgezet, zonder rede en zonder recht, en die men nu zonder BROOD kan stellen en mogelijks een nog grooter geluk, mis schien van gebrek kan doen omkomen. Niet waar, dat moet het grootste genoe gen zijn welk een gekruinde of onge- kruinde kwezelaar kan genieten. La Gazette,van Brussel, ook over die vreugde sprekende, welke de Lien public zegt te genieten bij het vernemen van de afschaffing der wachtgelden, antwoordt daarop het valgende Des te beter, zegt de Bien publicDat is te zien. Voor het oogenblik, ja. De klerikale baat zal voldoening genoten hebben. Maar later De Bien public verbeeldt zich toch niet dat de kiezingen van 1884, het gezag voor altijd in handen zijner vrienden hebben ge leverd. Wil hij dat ze nog voor twee jaren, voor vier jaren hebben? Het zij zoo, stellen wij vier jaren. Maar binnen vier jaren, dan zal het onze beurt zijn en dat de Bien public het voor gezegde houde, wij zullen ditmaal niet meer terug wijken voor de weêrwraak. De pastoors zullen onze onderwijzers en onderwijzeressen tot de armoede hebben ge doemd? Wij zullen ze zei ven tot het hoogst nood zakelijke brengen en wij zullen alsdan zien, of hunne kelders zoo goed bevoorraad zullen zijn, als zij maar meer mogen rekenen op het geloof, de hoop en de liefde. Zij zuilen onze scholen gesloten hebben. Wij, wij zullen hunne kloosters sluiten, die bij ons maar bestaan, dank aan de vin dingrijkheid van voorzichtige notarissen waaraan eene goede herziening van ons bur gerlijk wetboek wel een einde zal stéllen. Tand voor tand, onthoudt dit wel, heereti van den Bien public. Uwe vrienden hebben zelfs met wreedheid, gebruik van het gezag gemaakt. Dat zij er niet meer op rekenen, dat wij ons met tien zullen generen, om ze mot gelijke munt te betalen. De politiek van hoflijkbeid heeft haren tijd gehad; gij zult die niet meer zien. De kerk heeft hare macht enkel te danken aan de rijkdommen waarover zij beschikt en die rijkdommen houdt zij alleen van de voor rechten van alle slacht, welke eene verou derde weigeving ten hare voordeele bekrach tigt. Voorrecht, de jaarwedde aan onze 5634 dekens, pastoors, enz. betaald, zonder cle bisschoppen, kanunniken en anderen mede te rekenen. Die eene mis wil, dat bij ze betale. Voorrecht, de wetten die ie geestelijke pensioenen ten laste van den Staat legt. Voorrecht, de belastingen aan den Staat, de pronvintiën en gemeenten opgelegd in de onderhoudskosten en herstellingen der kerken. Indien de kerken aan de geestelijkheid be- hooren, dat zij ze onderhoudt; behooren zij aan den Staat, dat de geestelijkheid de pacht er van betaalt. Voorrecht, de burgerlijke personnificatie aan de kerkfabrieken toegekend. Voorrecht, de fondatie der missen. Voorrecht, de groote en kleine seminariën. Voorrecht, de vrijstelling der geestelijkheid in zake van militie. Dat al die voorrechten en nog vele anderen verdwijnen, dat de kerk eene vereeniging worde, zooals de overige, dat zij ophoudt, door het feit, een gesticht van doode hand te zijn, en wij zullen zien of de hulpbronnen, waaraan zij put, alzoo opgedroogd zijnde, uit hare eigene krachten de macht en de middelen zal bezitten om het hoofd te bieden aan de burgerlijke maatschappij en die soms te overheerschen. La Gazette haalt nog het voorbeeld aan wat er in Frankrijk gebeurt, waar het onderwijs geheel verwereldlijkt wordt zonder dat men de bisschoppen dien woe denden schooloorlog zien invoeren,zooals wij hier hebben bijgewoond. De Bienpublic, eindigt het brusselsch blad, juicht den ondergang onzer onder wijzers toe! Wij zijn bijna geneigd met hem toe te juichen, want als er nog onder de liberalen zijn, die eene verzoening met de kerk mogelijk achten, die onrecht vaardige daad zal hun de oogen openen en alle aarzeling doen verdwijnen. IJperen, den 6 November 1886. SCHOOLPENNING. Vorige lijsten, 54,582-19 Omhaling in bet Willems-Fonds, 9-48 Onverkochte dagbladen, 21-25 Omhaling gedaan in den Yper- scben Club te Brussel, 6-69 Bus van den Zalm, 45-20 Totaal, fr. 54,634-81 Uitgaven tot heden, fr. 54,962-57 Blijft in kas, fr. 2,672-24 Bij koninklijk besluit van 30 October 1.1., in het Staatsblad van Dinsdag verschenen, is de heer Th. Cornette schepene der stad IJperen benoemd. ©edeaaksitak VandeagteerefoooBii. De commissie van 't gedenkstuk Vanden- peereboom heeft onlangs een ontwerp ont vangen van den heer Hendrik Lapiere. Dat ontwerp is nu op de Blauwe Zaal van 't stadhuis ten toongesteld, waar wij het Maandag zijn gaan zien. Het gedacht schijnt ons niet welgekozen en, ons dunkens, ware het gedenkstuk van den heer Lapiere beter op zijne plaats te midden een kerkhof dan op eene openbare plaats. Men zegt ons dat andere ontwerpen in 't korte aan de commissie zullen toegezonden worden. Des te beter. Vdjor-jssatwerp Insgelijks ter Blauwe Zaal gezien een voor-ontwerp van schikking, regeling en beheer der bouwgronden, die nieuwelijks bij de statie aangelegd zijn. Dat voor-ontwerp is aan het nazicht van 't volk onderworpen. Wij kunnen enkel onze lezers aanwakke ren om het te gaan bezichtigen en zich zoo rekenschap te geven van de ontwerpen ort- zes Bestuurs. EJoaa-isiïooa'wcgeu. Mocbte men geloof hechten aan zekere geruchten, die in den Handelskring in om loop zijn, dan zou de kwestie van den buurt spoorweg IJperen-Veurne aan eene nakende oplossing zijn. Men zegt dat de aangenomene lijn die zijn zal langs Loo, Pollinchove, Alveringhem, daar de gelden niet gereed zijn voor het aan leggen der rechtstreeksche lijn, langs Hoog- staede. DE TOEKOMST,

De Toekomst (1862-1894) | 1886 | | pagina 1