STADSNIEUWS. VERSCHILL1G NIEUWS. Veldtocht tegen de wachtgelden. Wat de priesters boven hunne jaarwedde zoo al winnen. Omzeiling der 4 p. h. een volleerd discipel en jezuiet getoond; de Koning moet inwendig razend geweest z'jn, wanneer hij dat voorlas. Maar wat zal hij wel gedacht hebben bij het volgend paragraph waar hij zeg gen moest dat de schoolbevolking, onder worpen aan het toezicht van den Staat, met 250,000 vermeerderd was! Hij, die weet wat de gevloekte wel van 1884 heeft voortgebracht, en hoevelen nu nog tan denknarsend naar een eerlijk bestaan hunkeren en ook wel soms op wraak denken Er ontbrak nog iets om te kunnen be sluiten dat de Troonrede met geheel Bel gië spotte; er moest ook nog eens gespot worden met Vlaanderen en daarom zegde de Troonrede ook een woordje over de Vlaamsche Academiedie kunst en letteren zou aanmoedigen. En daar is het alles. Ook is hel oordeel der pers algemeen: De Troonrede is slecht geschreven en jezuietisch gedacht Men begrijpt niet hoe een minister den vorst zoo iets heeft durven in de hand geven, en niemand verwonderd het dat, onder het lezen, de Koning meer dan eens be wijzen van ongeduld en ontevredenheid gaf. Alleen de klerikale pers is gedeeltelijk te vreden en verheft de Troonrede tot een voornaam staatkundig document. Nog klaagt ze dat er te veel in staat, en er van het leger niet moest gesproken worden. Wat zal de Kamer op zulk een stuk wel kunnen antwoorden Het ordewoord is uit de bisdommen gekomen, om van alle kanten petitiën aan de Kamer te zenden, ten einde te vragen dat de wachtgelden aan de onderwijzers en onderwijzeressen betaald, zouden afge schaft worden. De onderwijzers en onderwijzeressen vragen niet beters. Maar dat onze mees ters eerst beginnen met ze in hunne plaat sen te herstellen waaruil ze zonder reden en op onwettige wijze gezet zijn. Het is niet voldoende iemand die eene officiëele plaats bekleedt, die zonder reden te ontnemen, men zou hem hu nog zonder brood moeten zetten, 't Is laf! In den gemeenteraad te Gent heeft de Raadsheer Cambier eenige cijfers verza meld en overeengebracht met helgene de kerkfabrieken hebben getrokken en daar door eens klaar doen zien wat onzaglijke winsten onze geestelijken inpalmen. Familiën betaalden 159 fr. voor eenen lijkdienst en de kerkfabriek ontving er 10 fr. van. Anderen betaalden 532 fr. en het aan deel der kerkfabriek was enkel 10 fr. Een dienst kostte 1412 fr en de kerk fabriek, die al hare prachtvoorwerpen er toe geleend had, kreeg maar 53 fr. Diensten die 29 fr. en 25 fr. kostten, brachten voor de kerkfabriek 2 fr. op. Een van 497 fr. gaf der kerkfabriek eene winst van 37 fr. Een van 950 fr. 48 cent. liet aan de kerkfabriek 37 fr. Van de 892 fr. 98 cent. die een dienst opbracht gingen er maar 78 fr. van in de kas der kerkfabriek. Is 't welsprekend Uit de documenten, die de heer Cam bier gevonden heeft, miek hij op dal, in 1885, de kerkfabrieken van Gent 30 dui zend fr. voor lijk diensten ontvangen hebben en diezelfde diensten kostten aan de fami liën 350 duizend franks. Zoo gingen er dus 320 duizend franks in de zakken der priesters. Winnen ze geld En is het te verwonderen dat zij wel voorziene wijnkelders hebben? Dat legt ook uit, waarom de geestelij ken zoo zeer aan de lijkdiensten houden, en om het even wat gij in uw leven waart of gedaan hebt, u toch eenen lijkdienst bezorgen op voorwaarde dat er duimkruid is, dat gij maar goed betalen kunt. 3S0 duizend franks gewin op de uitvaarten alleen in eene enkele stad 't Is ongelooflijk, en toch zoo! Nemen wij nu dat er te Gent 80 dienst doende geestelijken zijn, zooveel zijn er niet in eene stad met ruim 100 duizend zielen, maar nemen wij het aan, dat maakt voor eiken priester dooreen genomen, een jaarlijksche winst van 4 duizend fr. boven zijne jaarwedde en andere profljt- jes als doop, trouw, enz., enz. Dat is andere peper dan een armzalig wachtgeld van 1 duizend franks aan eenen onderwijzer,met vrouw en kinderen op straat gezet, niet waar, iMeuwsbladjel De groote minister Beernaert heeft in de Kamer de omzetting der leening 4 p. h. in 3 1/2 p. h. aangekondigd. Dat is het geschenk dal het klerikaal ministerie doet aan de brave burgers, die licht ge- looven, die de klerikalen vóór de kiezin gen deden zeggende dat er geen kwes tie was van eene omzetting der leening van 4 p. h. Die omzetting welk aan het gouverne ment eene winst van 5,300,000 oplevert, komt natuurlijk uit de zak der burgers. Dat heet ook vermindering van lasten. De omzetting zal gaan zooals gewoon lijk. Degenen die hen geld aan pari (100 fr.) terug willen, moeten hel laten weten. De uitwisseling'der titels 4 p. h. tegen die van 3 1/2 p. h. zal aan pari ge schieden. Er zullen twee verschillige ti tels zijn de eenen zullen den intrest den 1 Februari en den 1 Oogst betalen en de anderen 1 Mei en den 1 November. De overige voorwaarden zullen bij ko ninklijk besluit worden bekend gemaakt. IJperen, den 20 November 1886. SCHOOLPENNING. Vorige lijsten, 54,634-81 In den Sans-Souci, de Volksvlijt zeven aanwezige bekwaamheids kiezers. 2-10 Lijst der jaarlijksche inschrijving der bescliermieden van den We reldlijken schoolpenning, 870-00 Bus vaii de Café Royal, 15-75 Spore, 0-22 Omhaling gedaan in het avbndmaal der oude leden van de maatschap pij Onder-Officieren van de Bur gerwacht, 4-00 Tornal, fr. 55.556-88 Uitgaven tot heden, fr. 52,017-57 Blijft in kas, fr. 3,519-31 Dief te. Verleden Woensdag, 17 dezer, om 6 1/4 ure 's avonds, heeft een kwaaddoener met eene ladder op het eerste verdiep, der her berg genaamd De Fontein, bewoond door Vandewalle, buiten de Rijselpoort, opgeklom men, en er 240 franks, een goude zakuur werk en een ring ontvreemd. De agent van politie, Pieter De Merlie, -- vermoedens opvattende op zekeren Adolphe Vansteenkiste, heeft hem des anderendaags middags geknipt in de herberg De Kleine Post, Rijselstraat, alhier, heeft hem naar het politie-kantoor gebracht en onderzocht hij bezat nog weinige zilver- en kopere mun ten in zijn zak, maar... ook nog 5 goude stukken van 20 franken in zijne zokken! Hij heeft tot nu toe nog geene verdere bekente nissen gedaan. Deze kerel, zegt men, heeft nog in boven* gemeld herberg geschilderd, daarmede ken de hij goed het huis; hij heeft oek al reeds menige straffen ondergaan. Het parket heeft gisteren een onderzoek gedaan. Welk eeti Bieid Zekere Ricus, spitvondige opsteller van het klerikaal orgaantje uit nr 66 der Boterstraat, en is geen klein beetje getroffen en verwonderd geweest over de gelijke be oordeeling, die «ij en onze moedige mede kamper het Weekblad, over het gedenkstuk Vandenpeereboom, door den heer Lapierc, aan de commissie onderworpen, over veer tien dagen neerschreven. Voor hem is het een soort van mirakel dat twee weekbladen tegelijk zeggen dat een grafzerk beter op het kerkhof dan op eene openbare plaats dient te prijken. Welk een geniale vent moet die Ricus toch zijn Doch zijne beoordeeling en wil, of beter en durft hij er niet nevens stellenwant of wel hij zou moeten 't zelfde zeggen of wel hij zou dat gedenkstuk moeten als heel wel geschikt aanbevelen. Maar dan zouden de IJperlingen, die precies van gisteren niet en zijn, allichte gewaar worden dat de klerikalen, eens op ons stadhuis meester, met handen en voeten zouden werken om ons steedje, nu reeds zoo doodsch, in een kerkhof te herscheppen. En daar onze bevolking er niet van en houdt overal, tot zelfs op de feestpleinen, gedenk stukken te ontmoeten, die haar den dood voor oogen stellen, dan zou zulks haar wel kunnen bewegen in de naaste kiezing nog een en de buis van eenige meters meer aan de klerikale kandidaatjes te bezorgen. Daarom heeft Ricus het zeer geraadzaam gevonden er maar stillekens over te zwijgen en te zeggen dat hij zich weinig bekommert, hoe het gedenkstuk zijn zal. Welk een held Rechterlijke kronfjk. Donderdag der verledene week verscheen de genaamde Jozef Deleu, oud 50 jaren, dag- looner, geboren te Wervik, zonder vaste woonst, voor het Assisen-Hof van West- Vlaanderen,onder beschuldiging van moord poging op zijne vrouw, Amelia Moens en Ju lius Gools, haren zoogezegden minnaar, te Rijsel binst den nacht van 29 tot 50 Mei 1.1. gepleegd. Op al de gestelde vragen heeft de Jury, niettegenstaande de uitgelezene pleidooien van MteI' Standaert, ja geantwoord. Het Hof heeft dientengevolge den genaamden Jozef Deleu, tot eeuwigdurenden dwangarbeid ver oordeeld. BURGERSTAND Van den 12 tot den 19 Novembeu 1886. Geboorten. Mannelijk geslacht1; Vrouwelijk id., 4. Huwelijken Dethier, Felix, advokaat, en Vandevyvere, Helena, zonder beroep. Dewilde, lsidorus, post-bode, en Vandaele, Leonia, winkelier ster. Sterfgevallen. Bulckaen, Joannes, zonder beroep. 84 ja ren, echtgenoot van Isabella Degrave, Mee- nenstraat. Dedier, Gonstancia, zonder beroep, 81 jaren, weduwe van Alexander Van Beylen, Rijselstraat. Devacht, Reina, zonder Deroep, 78 jaren, weduwe van Pieter Hollevoet, Alfons Vandenpeereboomplaats. Derasse, Josephus, zonder beroep, 46 ja ren, ongehuwd, Bellewaartstraat. Sluiting der jacht. De Moniteur herinnert, dat de sluiting der verschillige jach ten zal plaats hebben op de volgende dagen 1° Na 5 December aanstaande voor de grijze patrijzen en alle andere wilde vogels, behalve de fezanten, de kwartels, korhoenen, veld-ofhrem- wachtkoningen, kemphanen, de watervogels en degenen vermeld in 1 van het art. 9 van het reglement van 28 Februari 1882 enz. 2° Na 3 Januari 1887 de hazen. Boheemsche fazanten, kwartels, korhoenen, wachtelkoningen en kemphanen. 3° Na 3 Februari de reebokken, herten en damherten. 4* Na 18 April de watervogels, zooals dewil de eendvogels, kievitten, sneppen, pluiviers, enz. Bloedig gevecht. J.l. Zondag waren te Hooglede, op het gehucht St-Jozef, in de herberg De Roos, een dertigtal landlie den gezeten, waaronder Karei Vermeersch en Karei Develder, beide van Handzame, toen de genaamde Camiel Zeurinck en Alois Hemerick er binnen kwamen, die verleden jaar reeds met de twee eersten handgemeen geweest waren. Het duurde niet lang vooraleer Zeurinck gezegden Devolder vastgreep. Het was het sein van eene algemeene, gruwelijke worste ling. Na eenen stond zag men Zeurinck in den kelder der herberg wegsluipen om er zich te verbergen. Van een anderen kant verliet Vermeersch ook de herberg en ging in een hoek der aanpalende kamer in een hoopje zinken, badende in zijn bloed. Hij had eene wonde in den rug, de schen- kelbèen-slagader letterlijk afgesneden. Hij leefde maar eenige stonden meer. De genaamde Zeurinck en Hemerick zijn Maandag reeds aangehouden en in het cel gevang onzer stad opgesloten. Men schrijft uit Veurne: Woensdag, 40 dezw, bemerkte de golicie- agent Rekaert, twee jongelingen die-met kiekens en hennen ter markt kwamen en die maar vuil aangedaan waren. Omdat zij onder de weerde het pluimgedierte te koop stelden, ging de agent den heer polilie-commissaris Decker ver wittigen, die na hun eenige woorden te hebben hooren spreken, hen verzocht hem te volgen naar zijn bureel; zij bekenden dat de hennen en kiekens voortskwamen van twee dieften, de eene gepleegd op Merckem en de andere tot Loo. De twee kiekendieven zij naar het celgevang geleid. Te Oostende, op de St-Jozefplaats, is eene moordpoging en eene zelfmoord gepleejd. Een wijnkoopman D..., ontving het bezoek van zijnen schoonbroeder Eugeen G..., die te Brussel woont. Deze beweerde geld te goed te hebben van D..,, terwijl Eugeen G.... het tegendeel be weerde; daardoor kwam twist voort en Eugeen G... lostte een revolverschot op zijn schoon broeder, maar waarvan de kogel in den muur vloog, daar de vrouw de hand van haren broe der, op liet oogenblik dat hij schot, had afge wend. Beiden vluchtten weg en toen de politie kwam om Eugeen aan te houden, had hij zich vergiftigd met vitriool. Hij is in bedenke'lijken staat naar het hospitaal gedragen. Zekere Albert Schounaert is Maandag na middag in de Cliniekstraat, te Brussel, van de tweede verdieping van een in aanbouwzijnde huis gevallen en werd met gebroken ribben huiswaarts gebracht. Een dramatisch tooneel heeft Dinsdag na middag het personneel der «Caisse des Reports», Houtiuarkstraat, te Brussel, in opschudding ge bracht. De portier, Pieter Debrandt, die reeds lang een hekel had tegen den opperdeurwaarder, Charlier, heeft op dezen twee revolverschoten gelost, die hem niet troffen en zich daarna een kogel in 't hoofd geschoten.Zijn toestand is niet erg. De devoirs te huis. Men weet dat er te Brussel eene reclamatie,is ontstaan tegen de talrijke devoirsdie de kinderen te huis moeten maken. De heer schepene André, van Brussel, heeft beslist, dat voortaan de devoirs den Donderdag in al de scholen zullen worden afgeschaft. s Keizerin Charlotte. Sommige parij- sche bladen, die beter schijnen ingelicht te zijn dan de belgische, deelen van tijd tot tijd inlich tingen mede over de ongelukkige gewezene keizerin van Mexiko. In de Gaulois treffen wij het volgende aan Sedert eenigen tijd, brengt de zieke bijna heel den dag door met iets ten gronde te zoeken en is zeer blijde wanneer zij het minste voor werp vindt. Hare omgeving laat dan ook niet na, in de- appartertienten van het kasteel en in de wande lingen van het park van Bouchout, kleinigheden te verspreiden, omdat die zouden gevonden worden door de ongelukkige prinses. Het gebeurt dat de keizerin niet duit dat men haar vergezelt in hare wandelingen en dat zij alsdan geraakt tot aan de ijzeren grillie die het kasteel omringt. Als er dan landlieden voorbij komen die haar bemerken, wordt zij door zul- ken schrik bevangen, dat de geneesheeren veel moeite hebben om dien zenuwaanval te bedaren. Om zulke smartelijke voorvallen te vermijden hebben zij bevolen het kasteel zoo stil mogelijk te houden en daar zulks niet gemakkelijk is uit hoofde der naburige dorpen, is de koning van zin het afgebrande kasteel van Tervueren, dat merkwaardig in de bosschen gelegen is, te doen herbouwen. Koningin Marie-Henriette bezoekt tweemaal per week hare ongelukkige schoonzuster, en keizerin Charlotte is altijd verheugd haar te zien. Koning Leopold, zeer bezorgd door Staatsza ken, is dikwijls belet den eenigszins moeilijken weg af te leggen, van Laken naar het kasteel van Bouchout. De bezoeken die hij aan zijne zuster brengt, maken hem zeer droefgeestig, daar alle hoop op genezing vervlogen is. Prins Baudewijn, vermoedelijken troonopvol ger, bezoekt insgelijks van tijd tot tijd zijne tante. Lichamelijk laat de gezondheid van keizerin Charlotte niets te wenschen; de slapeloosheid heeft alleen haar schoon aangezicht verbleekt. Hidde aan M. Buis. Zondag heeft er in het Nationaal Tooneel te Brussel, een indrukwekkend feest plaats gehad. De m-oote Alhambrazaal was geheel vol. Het 1Villems- Fonds, in naam der Vlamingen, heeft M. Buis zijn borstbeeld aangeboden, gebeeldhouwd door M. Jozef Lambaux. De h. J. Hoste, voorzitter van het Willems- Fonds, heeft in eene schoone redevoering hul de gebracht aan M. Buis, noemde hem een voorbeeldig magistraat, die de rechten en de belangen der hoofdstad met krachtdadigheid en talent verdedigt en verklaarde hem hei model der burgemeesters sinds 4830. Eer het borstbeeld onthuld werd, braken er ■MBE» H'i m Kinderen beneden de 7 jaren Manm-lijk geslacht, 2. Vrouwelijk id., 0.

De Toekomst (1862-1894) | 1886 | | pagina 2