1 Gazette van 'I arrondissement IJperen. POUTIEKÉ" berichten. Nr 48. 25e Jaar. Zondag 28n November 1880. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. B ERICHT. Be persoonlijke dienst. Wetsontwerp op de leger aanwerving. ff Beprijs van't graan. Kunstboter. BureelDbmndeatraat, 18. AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. RECLAMED 15 centiemen den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT fr. 4-60 'ajaarsveor de stad; fr. 4-50 vsor geheel Belgis. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 10 centiemen het nummer. Men schrijft in op al de postbureelen. Poperinghe, 6-50 9-09 - 3-Ó0 4-00 6-42 IJZEREN-WEG. 18 Juli 1886. Vertrekuren van IJperen naar 10-00 12-07 - 9-08 9-58. Poperinghe-Hazebrouck,6-5012-07 6-42. Houthem, 5-30 8-20 11-16 5-20 Comen, 5-30 8-05 8-20 9-58 10-10 11-16 2-41 2-53 5-20 8-58 Comen-Armentiers, 5-30 8-05 11-16 2-53 5-20 8-58. Roeselare, 7-45—10-45—12-20-4-10— 6-42 Langemarck-Oostende, 7-21 12-225-87 -6-22. Kortrijk, 5-308-20 9-58— 11-16 2-41 5-20. Kortrijk-Brussel, 5-30 9-58 11-16 2-41 5-20. Kortrijk-Gent, 5-30 - 8-20 11-16 2-41 -5-20. De personen die een abonnement nemen aan de Toekomst voor het jaar 1887, zullen, van heden tot 31 December naast, ons blad gratis ont vangen. In de fransche Kamer is Woensdag eene belangrijke zitting gehouden, die wel tot eene ministeriëele krisis aanleiding zou kunnen geven. Men wil in Frankrijk spaarzaamheden op de budgetten invoeren; maar daar het ministerie al de voorgestel de spaarzaamheden niet wil of kan aan nemen en de leden die nogtans met eene groote meerderheid stemmen, kan daaruit volgen dat het ministerie zijn ontslag zal geven, als de Kamer op hare vorige be sluiten niet terug komt. Uit Konstantinopel wordt gemeld dat het gouvernement aan de mogendheden gevraagd heeft prins de Mingrelie, als vorst van Bulgarië goed te keuren, op voorwaarde dat Rusland er van afziet de ontbinding der Sobranié te eischen. Een bericht uit Sofia meldt dat de openbare denkwijze niet voordeelig is aan prins de Mingrelie. De Gazette van Keulen kondigt een groot artikel af over de vijandigheid der duitsche politieke partijen en doet uit schijnen hoe noodig het is dat er eendracht op dit oogenblik bestaat, nu wij, volgens bet algemeen gevoelen, met europeeschen oorlog bedreigd zijn. Volkeren, Woensdag tot de beschaving toegelaten, willen zich uitbreiden, zegt het blad en bedreigen het oosten. De haat van Frankrijk bedreigt onze westersche grenzen. Dat is niet geheel geruststellend. De klerikalen zijn nu aan 't werken tegen het wetsontwerp van M. d'Oultre- mont dat den persoonlijken dienst vraagt, even als zij vroeger werkten tegen de onderwijswet, tegea de wet op de studie beurzen en legen de wet op de kerkhoven. Hun hoofdman, M.Woeste, heeft nog tans verklaard, dat het wetsontwerp veel goeds bevatte, maar... daar men ook de seminaristen en paters zou kunnen bin nenroepen, moet het wetsontwerp ver worpen worden. Het nationaal belang, de redding mo gelijks onzer nationaliteit; de rechtvaar digheid der wet voor iedereen; de goede inrichting van het leger en het verwijde ren van het gevaar een leger te hebben met socialistische gedachten bezield, dat alles moet onderdoen voor het belang der seminaristen-, voor een kiesbelang; om dat de klerikalen vreezen eenige stemmen te verliezen bij de aanstaande kiezing. Wat armzalige, wat gemeene, wat ellendige, wat bekrompen politiekers zijn toch de klerikalen. Hel land is niets; hun eigenbelang is alles. Zij hebben in al de plaatsen waar er klerikale association bestaan, beslissingen doen stemmen tegen den persoonlijken dienst. Te Namen heeft men zelfs beslist dat de afgevaardigden, die den persoon lijken dienst zullen stemmen, niet meer zuilen herkozen worden... Gij zijt ver wittigd M. de Moreau. De kiezing der klerikalen dat over- heerschl alles. Volgens een boertige opsteller van La Gazette, gaat de heer Woeste groot van een wetsontwerp op den persoonlijken soldatendienst, dat om zijne originaliteit dient gekend te worden. Zie het hier Art. I. De soldatendienst is eene plicht voor alle Belgische burgers van af hun twinstigste jaar tot hun vijf-en-dertigste inbegrepen. Art. II. Zijn voor goed vrijgesteld 1° De priesters van den katholieken godsdienst; 2° De leden van de geestelijke broe derschappen. Art. 111. Zijn tijdelijk vrijgesteld: 1° De leerlingen der groote en kleine seminariën, alsook die der Faculteit van godsgeleerdheid in de Hoogeschool van Leuven, tol aan hunne intrede in de orders 2° De leden der kerkfabriekraden, ge lijk ook de leeraren en onderwijzers van het katholiek oaderwijs van alle graden, binst den heelen duur hunner bediening; 3° De leden der katholieke kringen en kristelijke vergaderingen, de werklieden, die van de beroeps-syndikaten, onder de bescherming der katkolieke geestelijkheid tot stand gebracht, deel maken, voorzoo- lang hunne deelmaking duren zal 4. De kosters, kerkknechten, flam beeuwdragers, bestuurders en opstellers van katkolieke dag- en weekbladen en in 't algemeen al degenen die ten dienste der kerk zijn, voor den ganschen duur huns diensts. Art. IV. Zijn voor een jaar vrijgesteld: 1° Al de burgers, voorzien van een getuigschrift van braafheid en goede zeden door den pastoor hunner parochie afge leverd, die verklaren zullen dat de solda tendienst strijdig is met de kieschheid van hun geweten 2° Alle burgers, zonder onderscheid van politieke of godsdienstige gezindheid, die bewijzen zullen in de handen der ker kelijke overheid het twintigste van hun jaarlijks inkomen te hebben gestort om aan godvruchtige werken besteed te wor den. Die som mag, in geene gevallen, min dan 25 franks bedragen. Art. V. De vrijstellingen door boven staand artikel voorzien, zijn van jaar tot jaar aan dezelfde voorwaarden hernieuw baar. Niettegenstaande de zeer lage prijzen gaan de groote overzeescbe voortbrengende landen voort met steeds aanzienlijker wordende hoeveelheden tarwe te verzen den. Diegenen welke voor het oogenblik op weg naar Europa zijn, beloopen tot 7,3(10,000 hectoliters, het is te zeggen 3,000,000 meer dan verleden jaar op gelijk tijdstip. In de Vereenigde-Ststen beloopen de stocks lot 17,300,000 hec toliters, of 4,500,000 hectoliters meer dan diegenen van 1885 op gelijk tijdstip van het jaar. Die hoeveelheden wachten op koopers van Europa, en zoo gauw zij verkocht zijn, kunnen zij zonder eenige vertraging verzonden worden. Ook volgen de aan biedingen elkander op, beloopende rond de 18 fr. de 100 kil., in onze havens ge leverd, het is te zeggen, vervoerkosten en verzekering in begrepen. Hel koren van Califormë, van uitste kende hoedanigheid, kost maar 19-00 tot 19-50, zelfde voorwaarden goed schoon wit koren, dit jaar van goede hoedanig heid, onder zeil te laten tot in Januari en Februari, het is te zeggen moelende in Maart en ;n April aanstaande in de ha vens van Europa aankomen, worden aan geboden zonder eigenlijk gezegde prijs- vermeerdering. Ook Indië doet aanbiedingen van 17 fr. tot fr. 18-50, volgens haard en hoeda nigheid, koopwaar geleverd in onze ha vens. In die omstandigheden, schijnt die ver hooging der prijzen onmogelijk. Wij raden nogeens onze landbouwers ten sterkste aan eene meer opgejaagde teelt in te voeren. Deze zal het doelma tigste middel zijn om hunnen treurigen toestand te verbeteren. Het is door daar enboven eene verstandige keuze der vet ten, granen en zaden te doen, dat zij met voordeel die geduchte vreemde mededin ging zullen bestrijden. Het welzijn van den landbouw hangt er van af, veel meer dan van eenig inkomrecht. Om een gedacht te geven van de voort- brengst der kunstboter, zullen wij zeggen dat reeds in 1877 de Lissinger-Fabriek, bij Weenen, dagelijks eene hoeveelheid kunstboter voortbracht, gelijk aan diege ne welke 30,000 koeien hadden kunnen voortbrengen. De totale opbrengst in Duilschand wordt geschat op 300,000 kwintalen per jaar. Maar't is in Amerika dat die ver vaardiging eene buitengewone uitbreiding beeft bekomen. De Commercial Manu facturing Company, te New-York brengt alleen 200,000 pond kunstboter per week voort, en men schat dat de kunstboter vervaardigd in den Staat van New-York, volgens de doenwijze gebreve- teerd door die Maatschappij; gelijk staat, aan de voorlbrengst van 300,000 koeien. In het opzicht der gezondheid mag men over het algemeen zeggen dat de kunst boter niet schadelijk is, op voorwaarde dat zij vervaardigd weze bij middel van zuivere stoffen van goede hoedanigheid. Nochtans, het kan gebeuren dat het vet, gebruikt tot de vervaardiging, ten gevolge van ziekten waarvan het dier kan aange tast geweest zijn,veranderingen ondergaan hebbe die ze schadelijk maken. De Akkerbouw DE TOEKOMST 9-00.

De Toekomst (1862-1894) | 1886 | | pagina 1