STADSNIEUWS. VERSCHILLIG NIEUWS. IJperen, den 27 November 1886. SCHOOLPENNING. Vorige lijsten, 53,506-88 Omhaling gedaan in het middag maal van Ste-Cecilia, door de muziekanten van het korps Pom piers, 5-00 Een9 solo gespeeld op den trachier de Fl... in den Sultan voor de derdemaal, 0-50 De 36° verjaardag van M. Fiocus de Trachter in den Sultan, 1-33 Totaal, fr. 55,543-73 Uitgaven tot heden, fr. 52,017-57 Blijft in kas, fr. 3,526-16 Willems-Fonds, Morgen, 28 dezer, heeft,om 3 ure nanoen, de tweede Concert-Voordracht plaats, inge richt door onze Afdeeling van bet Willems- Fonds. Ziehier het programma van het feest: 4. Vitnoodiging tot de WalsWeber. Openingsstuk voor piano door den heer T. 2. Kluchtlied voor te dragen door den heer Deweerdt. 3. Fantasia op de Favorite van Do nizetti, Eug. Brepsant. Stuk voor klarinet, uit te voeren door den heer E. Nolf. 4. VolherdingTI. Y. Couwenbergh. Lied, te zingen door den heer A. Duflou. 5- VOORDRACHT. Spreker: M. KAREL PARMENTIER, advokaat te Gent. 6. Juanitabolero, Durand de Grau. voor piano en harmonium, doordeheeren Moreaux. en Wittebroodt. 7. De Vondeling, Ryssens. Lied te zingen door den heer A.Delmotte. 8. Variatiën op Marlborough, Stuk voor saxhoren, uit te voeren door den heer ~E. Nolf. 9 .Eenekeers voor den duivel, Janssens. Kluchtlied, voor te dragen door den heer G. Mailliard. De Bestuurraad van het Willems-Fonds onzer stad zond, de verledene week, den volgenden omzendbrief aan de leden der Af deeling Willems-Fonds. Afdeeling IJperen. IJperen, den 18 November 1886. Aan de Leden onzer Afdeeling. M., In algemeene maandelijksche vergadering van 13 dezer, werd op voorstel des bestuur- raads, met algemeene stemmen besloten den kinderen onzer leden een Kerstfeest aan te bieden, op 25 December aanstaande. Het feest, dat verleden jaar zooveel bijval genoot, zal dus dit jaar vernieuwd worden en bijdragen tot de verzekering van het be staan onzer Afdeeling. Dit feest zal bestaan uit een kinder-con cert, gevolgd van tombola door de kleinen. Een kerstboom zal te dier gelegenheid opge smukt worden. Om alle beknibbelingen en reclamatiën te vermijden roept de bestuui raad de welwil lende aandacht der leden op de volgendo punten 1° Het feest wordt slechts gegeven voor de leden van hel Willems-Fonds en voor hunne kinderen, met uitsluiting van alle personen, die tot de Afdeeling niet behoo- ren. Wie, buiten het Willems-Fonds, dit feest wil bijwonen, make zich lid. 2° De ouders, die verlangen dat één hun ner kinderen in dit feest een fabeltje opzeg- ge, een liedje zinge, of een stukje opvoere, worden verzorgt zich vóór 1 December aan staande, tot den hulpschrijver der Afdeeling te wenden, om met hem over de verdere schikkingen overeen te komen. Aanvaard, M. de verzekering onzer ge voelens van hoogachting. Namens den Bestuurraad, {Medegedeeld). Eene lans getoroïsen. Maar eerst en vooral moet ik u zeggen, lieve lezers, dat ik de gewoonte niet heb in of tegen Nieuws- en andere bladjes te pen- netwisten en dat ik u derhalve verontschul diging vrage over mijne onervarenheid in 't vak. De heer T. Pol-Breker (in één woord en met drie hoofdletters, as je belieft) heeft eene lans gebroken tegen mijn verslag over de feestjes van de Volksvlijtin den Sans Souci. Dat heerschap heeft mij, Me tjutje, (in twee woorden en met éene hoofdletter) een enormen stoot met zijne lans willen toe brengen. Gelukkiglijk ?ijn er geene doodep, och gekwetsten. Eij heeft de Volksvlijten vooral mij, trachten bespottelijk te maken en dat met talentadrokaten talent; maar toch niet met genoegzaam van die stof, opdat hij met overtuiging en schijn van recht tot de Me tjutjes (in twee woorden en met ééne hoofd letter) en andere lichten zeggen kunne: Gaat in vrede en zondigt niet meer En nu ter zake. Eerstens moest die T. Pot-Breker (altijd in één woord en met drie hoofdletters) doen opmerken dat er in de wereld niet vervelender en is dan de Toe- komste lezen, 't is lijk rogge brood eten, 't bolt in den mond en 't en wilt niet teeren. Dat laat zich gemakkelijk verstaan ook. Als men soms dikke brokken te zwelgen krijgt, zooals de Toekomst en het Nieuws bladje nog al menige voordiende, en als het weêrleggen zoo or mogelijk is als af te meten hoeveel tettingen men zou hoeven aaneen te koppelen om een touw te vormen van nr 66 der Boterstraat tot aan de maan, dan moet men geen advokaatje zijn om te weten dat zulke spijs in den mond bolt en niet teren wil. Tweeds zegt hij dat hij niet weet in welk lokaal van Volksvlijt die feestjes plaats grepen en nochtans meen ik, Me tjutje (in twee woorden en met ééne hoofdletter) ge schreven te hebben en dat nog wel onder streept: in den Sans-Souci: Waarschijnlijk zullen de vele bengels van T. Pot-Br'eher (altijd in één woord en met drie hoofdletters) rond zijne werktafel zoodanig veel lawijt ge maakt hebben, dat hooren en zien bij hein vergingen en dan kunnen wij het niet euvel opnemen dat hij niet weet (leest wil weten) waar het lokaal van de Volksvlijt is. Dat die gazetschrijver, met advokaten-en ander talent, nu weten zal waar gezegd lo kaal is, wil ik niet beweren. Ziende-blinden doen zien is eene eer, welke mijn zucht naar zulke waar niet genoeg streelen kan, om dé taak op te nemen. Het doen zien van een ziende-blinden en een papieren col, dat is juist ééner. Derds, iets dat zeer zwaar op de maag van T. Pot-Breker (in één woord en met drie hoofdletters) ligt, is dat bet eerste feestje, tengevolge van welk de Volksvlijt geboren werd, zoowel gelukte en dat men daar zoo hartelijk gedanst heeft. Minstens zeven of acht malen in zijne felle!? lanssteek haalt hij het dansen op en telkenmale is het duidelijk te zien dat hij hoegenaamd niet afgunstig is over dat gulle plezier. Dat ware inderdaad te belachelijk ook Vierds, de omhaling gedaan na het avond maaltje bracht niet genoeg op, volgens den weergalouzen humorist van 't Nieuws bladje. Wij wisten niet dat hij het wereldlijk- onderwijs zoo genegen was. 't Moet zijn dat de verslagen der werkkommissie hem einde lijk doen zien hebben dat een ernstig onder wijs alleen in staat is in den huldigen zaken toestand verbetering te brengen. Nu,'t is beter laat, dan nooit. Wat ons betreft, wij vinden het schoon en lofwaardig dat zeven jonkheden 2-10 fr. in eene omhaling aan den Wereldlijken School penning schenken, des te meer, omdat dia jonkheden allen werkmanskinderen zijn, die wekelijks maar een gering Zondag oordje të verteren hebben. En nu, waarom zou dat heerschap wel zul- ken geweldigen aanval van katte kélèrie ge kregen hebben, toen hij las dat eenige be kwaamheidskiezers zich vereenigden en er eene omhaling voor den Schoolpenning de den? Waarom Hewel, omdat bij nog immer aan den 19 October 1884 denkt, toen diezelfde kiezers zoowel medehielpen om de matadors van 't Nieuwsbladje zulke lange buis te bezorgen en dat hij alle gelegenheid waarnemen wil om die gevloekte kiezers door de klaarte van zijn humor dood te stralen of met zijnen lansstoot het hart te doorboren. Doch weest gerust, lezers, zij zijn nog niet doorgestraald, noch het hart doorboord integendeelDat zullen zij te naaste jare wel weten te toonen tot spijt, van alle thee pot- en andere brekers an 't zelfde slach. En daarmeè is 't uit. Me tjutje. Eezse kleine vergelijking. Wanneer een groepje werklieden (zeven in getal) gezamentlijk 2-10 fr. aan den We reldlijken Schoolpenning jonnen, dat zijn, voor 't Nieuwsbladje. vreks, droogzakken, pingres en ik weet niet wat nog al. Maar wanneer zekere baron?, die twee, of driemaal miljonnair is, in de kerk publiek weigert een enkel centje aan den arme te geven, hij is, nogeens voor 't Nieuwsbladje, een voorbeeld van milddadigheid, een gulden hart voor den arme. 'k Dank-je, Nieuwsbladje Knoeierijen. T. Pol-Brekerde onovertrefbare opstel ler van 't katholiek orgaantje uit de Boter straat, heeft't poeier uitgevonden.Groote ex clamaties brengt hij uit, waarom gij zoudt het in geen zeven keeren raden. Hewel,-om dat wij Wereldlijke Schoolpenning, een eigen naarft met twee hoofdletters schreven 1 Dat bewijst, zegi hij dat 't onderwijs onze God is. Wij houden 't onderwijs zeer in eere en verwachten er heel veel van, maar het is algelijk nog onze God niet. Weet-ge, T. Pot-Breker Op eene andere plaats wordt hij heel pret tig met eene andere aartsvaderlijke feil, die wij in ons blad gedrukt hebben. Een bekwaamheidskiezer teekende een verslag met den pseudoniem Me tjutje en schreef maar eene hoofdletter. Dat is juist het tegenovergestelde van de boven genoemde feil en hij maakt den ver- slagschrijver daarom voor eenen niet-weet uit. 't Is erg ook En men moet daarom advokaatje, kandi daat-vrederechter zijn om zulke fijne!? geest in zijne bovenkamer in logist te hebben. Een knoeier is 't en een knoeier zal het blijven in alle eeuwen der eeuwen. Amen. 't (iaat rap. Wilt ge altijd het eerste nieuws hebben, lieve lezers, leest dan het weérgaloos Nieuivs- bladje van IJperen. Dan zult ge altijd het nieuws van over drie of vier weken het eerst weten. Getuige hiervan eene tijding die op 24 October in Le Progrès (zie Toekomst, 24 October, arbeids-onderzoek) verscheen en eindelijk op Zondag laatst door 't Nieuws bladje a.&n zijne lezers bekendgemaakt werd. Dat is het eenige voorbeeld niet van dat slach, dat wij aanhalen kunnen. Weinige weken gaan voorbij zonder dat gemeld Nieuwsblad tijdingen met dergelijken spoed mededeelt. 't, Ontvangt ze telkenmale per telefoon zekér Geen wonder dat het boven de duizend lezers telt Proficiat Nieuwsbladje. Wij lezen in De Stem Plecüitige uitreiking der prijzen op de landbonw-tentoonstelliug te IJperen. Eene aanzienlijke landbouwtentoonstel ling heeft dezen jare plaats gehad te IJperen door de zorg der landbouw-maatscnappij van het arrondissement. Zij bevatte al de voornaamste landbouwproducten, de fruiten en de groensels. De plechtige prijsuitreiking heeft plaats gehad den 24 October j.l. M. Carton, die in 1847 arrondissementscom missaris werd, heeft al zijnen administratie ven invloed gebruikt om de landbcuw-maat- schappij in 't, leven te roepen en ze steeds te bandhaven; hij heeft ter gelegenheid der prijsuitreiking, meermaals het woord ge voerd en onder andere deze nuttige waarhe den laten booren Dikmaal» had ik hooren zeggen dat onze grond en ons climaat niet geschikt waren tot den fruitkweek, en ziet, die meening wordt gelogenstraft door de rijke verzame ling, welke wij daar voor ons hebben; bij het beschouwen van die bewonderensweerdige fruiten vraag ik mij af of wij niet op nieuw ónze boomgaarden nebben te beplanten. M. Carton herinnert, dat gedurende de winters 1879 en 1880, de vorst de twee der den der fruitboomen van onze boomgaarden heeft gedood, en sedert dien heeft men heel weinig herplant. In het algemeen, zegt hij, bekommeren de pachters er zich niet om of er boomplantingen gedaan worden of niet, immers blijven die een groot getal jaren zonder voordeel uit de beplantingen te trek ken. Nogtans hebben de boomgaardfruiten eene dubbele, ja.drievoudige waarde bereikt, en wij vragen of het verstandig handelen is, nu dat al onze producten in waarde dalen, de eenige opbrengst te veronachtzamen, welke ons eene hooge winst kan verschaffen. Eene meer intensieve of voortbrengende bebouwing, zoo sprak M. Carton verder, is wel het krachtdadigste hulpmiddel tot ver beteren van onzen toestand; de grond brengt nog zijn maximum niet op. Welnu, verhoo- gen wij de opbrengst van denzelven door eenen samenhang van wijze maatregelen, en wij zullen rijkelijk het verlies vergoeden dat wij ondergaan ten gevolge van den afslag der levensmiddelen. De heer Voorzitter haalt daarna de voor naamste maatregelen aan welke kunnen medebelpen tot het vermeerderen van de opbrengst; hij steunt inzonderheid op de noodzakelijkheid eene verstandige keus van mesten te doen en op de uitkiezingswijze der zaden en granen. Hij zelf heeft drie soorten aardappelen geplant in zijn proefveld; zij hebben deze'fde soort en dezelfde hoeveelheid mest bekomen, en toch heeft hij een verschil in meer dan 3000 kilos, (30 zakken) per hec tare gehad. Van eenen anderen kant, heeft hij drie soorten haver gezaaid; die hebben ook dezelf de soort en dezelfde hoeveelheid mest beko men, eene van die soorten heeft acht hecto liters per hectare meer opgebracht dan de andere. BURGERSTAND Van den 19 tot den 26 November 4886. Geboorten. Mannelijk geslacht: 5; Vrouwelijk id., 10. Huwelijken Vlaemynck, Hendrik, wagenmaker, en Verhaeghe, Maria, naaister. Duflou, Gnstavus, wever, en Labit, Leonia, kant werkster.Baeyens, Karolus, peerdesmid, en Samyn, Stephania, kantwerkster. Bar tier, Josephus, zonder beroep, en Harteel, Maria, zonder beroep.Cryspeerdt, Simon, geneesheer, en Decapmaker, Estella, zonder beroep. Houtekiet, Julius, beenhouwer, en Godefroid, Idalia, zonder beroep. Can- frère, Gustavus, onder-chef van de statie, en Eelbo, Julienna, zonder beroep. Sterfgevallen. Bouchaert. Maria, zonder beroep, 71 ja ren, echtgenote van Joannes Vlaeminck, Hondstraat. Dewolf, Franciscus, zonder beroep, 85 jaren, echtgenoot van Barbara Chevarot, Dixmudestraat. Lieven. Vir ginia, zonder beroep, 79 jaren, weduwe van Ignatius Claeys, Weduwestraat. Clincke- maille, Victor, schrijnwerker, 42 jaren, echtgenoot van Sophie Werbrouck, Meenen- straat. Mannelijk geslacht, 0. Vrouwelijk id., 0. ASSISENHOF van West-viaandcren. Ziehier de rol der zaken te oordeelen in de tweede reeks van dezen zittijd, waarvan de opening is vastgesteld op Maandag 29 dezer, onder het voorzitterschap van den raadsheer De Schrijver: Maandag 29 en Dinsdag 30 November .August Balcaen, moord. Openbaar ministe rie: M. den substituut Dubois verdediger, M. Pieter Cuyle, advokaat te Kortrijk. Woensdag, 1 December: Ivo Matthys, doodslag. Openbaar ministerie, denzelven; verdediger, M. Lauwers, van Oostende. Donderdag 2 J.-B. Van den Broucke, brandstichting. Openpaar ministerie, M. Herman, prokureur des konings; verdediger, M. Stanislas Coucke, van Kortrijk. Verschrikkelijke brand te Hoei. Men schrijft uit Hoei, 18 November Een uitgebreide brand is in den nacht van Woensdag tot Donderdag ontstaan in de gebou wen van het Atheneum der Middelbare school en der Normaalschool te Hoei. Ziehier de inlich tingen die wij over die ramp aantreffen De prachtige onderwijsgestichten samenge steld uit de Middelbare school, het koninklijk Atheneum en de Normaalschool, zijn totaal de prooi der vlammen geworden. Een deel der Normaalschool, gebruikt voor den dienst der leergangen, is gespaard gebleven, alsook de woningen van den bestuurder der Middelbare school en van den studieprefect. Het is een inwonend leerling die, eensklaps uit zijnen slaap gerukt, het alarm gegeven heeft. Hij sprong uit zijn bed om den surveillant te ver wittigen. Meest al de inwonende leerlingen hebben in hun hemd de vlucht genomen, een groot getal waren barvoets. De stoffelijke schade is overgroot. De gebou wen waren verzekerd voor 390,000 fr. De schade wordt gerekend op vier honderd duizend franks. Het vuur moet gesmeuld hebben op de zol ders waar zich het lijnwaad en het kleederen depot bevonden. Leerlingen die den dag te vooren uit de nijverheidsschool terugkeerden, beweren eenen brandgeur als van wolle goe deren gewaar geworden te zijn, doch zij hebben daarop niet veel acht geslagen. De wetenschappelijke verzamelingen, de schoolmeubelen, de toestellen van het kabinet van natuurkunde zijn geheel verloren. Het vuur dat zich eerst vertoond had aan eene dakkornis, barste weldra uit aan de vier hoeken van het uitgestrekt gebouw. Er viel weinig hulp te bieden, ten gevolge van totaal gebrek aan water. Al de bewoners van Hoei waren te been ge raakt door het geluid der noodklok. Onbeschrij- velijk was de verslagenheid der toeschouwers, die dadelijk bemerkten dat het onmogelijk was het vuur te bestrijden. Erge persoonlijke ongevallen zijn er geluk kig met te betreuren een leerling der Nor maalschool werd nogtans aan de hand gekwetst bij het redden van een zwaar koffer. De leerlingen der regimentsschool en de weesjongens hebben tot het laatste oogenblik het vernielend element bestreden zooveel het in hunne macht was. Slechts rond den middag was men het vuur meester. De inwonende leerlingen der onderwijsge- 10 MINUTEN RUST. Kinderen beneden de 7 jaren

De Toekomst (1862-1894) | 1886 | | pagina 2