BRIEFWISSELINGEN. AANBESTEDING MARftTPltlJZEJ*, VRIJDAG 3 DECEMBER 1888, OPENBARE «le levering: van Vleesch. Hijst, Stovekolen e«GIstr en voor den afkoop van Gruis en Ilakkerskolen. CH EZ A. DECHIÈVRE, BAN QUI E stichten werden door de gebaren ingenomen, ïn de woning van den onderpastoor der colle giale kerk werden een twintigtal jongelingen opgenomen. De vernieuwde onderwijsgestichten, gebouwd door de stad in 1876,besloegen eene oppervlakte van meer dan eene hectare en vormden een uitgestrekt vierkant.Die gebouwen hebben meer dan een half millioen gekost. De aangerichte schade is gedekt door de ver zekeringsmaatschappijen les Propriétaires réunis en de Sécuritas. Men schrijft uit Thourout, 18 dezer Gisteren morgen kwam vrouw Poost, land bouwster te Ruddervoorde, huiswaarts van de markt van Thourout terugkeerende. Gekomen aan de grensscheiding der stad, werdt zij aan gerand door een kerel die, uit een sparrebosch komende, met een mes in de hand, zich op haar wierp en haar ten gronde smeet. Hij beval haar het 't geld dat zij bezat en hare juweelen af te geven.Zij voldeed hieraan jen de kwaaddoener liep weg. Men zoekt hem op. Den 14 dezer, in den morgend, is een dief, door inbraak en beklemming en bij afwezigheid van bewoners, in 't huis gedrongen van den landbouwer Van den Driessche, te Anseghem, en heeft uit een ongesloten schof eene som van ongeveer 22 frank gestolen. De bestolene ver moedens hebbende op een jongen uit. de beurt, is dezen door de gendarmerie aangehouden en heeft bekentenissen gedaan. Te Wetteren heeft eene kwaadaardige vrouw eenen brutalen aanslag op haren man gepleegd. Deze, zekere G. M die rondreizend venter is, was Vrijdag een weinig bij drank t'huis gekomen. Zijne vrouw maakte ruzie en sloeg hem zoo geweldig op het hoofd, dat hij stervend neèr- viel. De ongelukkige is reeds bezweken. Het parket heeft een onderzoek begonnen. Woensdag, op de markt van Deinze, had een boer twee viggens verkocht; de persoon, die ze had gekocht, zegde de herberg waar ze moesten geleverd worden. De boer stelde dit niet lang uit, maar deze die de viggens gekocht had, was daar niet gekomen. Er werd aanstonds opzoek gedaan, maar zij hebben hem niet meer gevonden. Ieder viggen kost 30 frank. De visschers van Blankenberghe en Heyst zijn verleden week, tijdens den storm zeer beproefd geweest. Twintig sloepen waren te Heyst niet aangekomen en zij strandden aan op het eiland Wakkeren, waar zij een dag ten achter gelukkigtijk verschenen. Zeven sloepen van Blankenberghe zijn ge vlucht naar Oostende, waar zij eene schuilplaats vonden. Vrijdag, 19 dezer, heeft Marie-Louise Devos, geboren te Mannekensverre, den 19 Oc tober 1824, echtgenote van Louis Papillon, hotelhouder te Oostende, zich aldaar opgehan gen. Huiselijk verdriet schijnt de oorzaak te zijn. Het gerucht is te Brussel in omloop dat een lid van den belgischen adel, over eenige maanden gestorven, zou vergiftigd zijn geweest door eene vrouw de giftmengster had voor doel zich bij middel van een valsch testament meester te maken van het fortuin van haar slachtoffer. De zaak zou toevallig aan 't licht gekomen zijn. Het parket heeft een onderzoek ingesteld. Een koopman te Brussel, die in geldelijke ongelegenheden was, maakte zich zeer bezorgd over eene wissel van 500 fr., welke den 15 de zer verviel, en die het niet zou kunnen betalen. Zijne vrouw, diep met zijn leed gegaan, deed alle moeite om het geld voor hem bijeen te krijgen, en slaagde daarin. De man nam het geld dankbaar aan, ging even uit om zich wat te verluchten en... kwam niet terug. Het bleek weldra, dat hij met het door zijne vrouw bij eengebrachte geld op den loop was gegaan, in gezelschap van eene goede vriendin. I6c wanorder» Ic €csst. De werkstaking bij den heer Desmet-Gue- quier heeft, na weken lang geduurd te hebben, eindelijk tot wanorders aanleiding gegeven. De socialisten spelen juiste hetzelfde spel zoo als zij gedaan hebben tijdens de werkstaking in de fabriek van de heeren Parmentier en Van Hoegarden, zij willen door schrikaanjaging, door beleedigingen en zelfs door geweld belet ten dat werklieden, die hunne gedachten niet deelen, aan een arbeid blijven. Op die svijze zullen zij niet veel bijval vinden bij de fabriekanten en ook bij de werklieden die tegen de geweldadige maatregels zijn. Volgens het schijnt zouden de werklieden dier fabriek een waakdienst hebben ingericht, ten einde te beletten dat andere werklieden hun- pe plaats gingen innemen en, om dat plan uit- Men verzoekt ons het volgende intelijveu: Er is veel gesproken dat er te Poperipghe eene plaais van schrijver op het stadhuis zal open komen, om den genaamden T.B. te ver vangen, die komt eommissionnarjs benoemd te worden van E.O. van St-Jan. bij IJperen, voor het opzoeken der volontairs met pre mie, en alsdan met hun naar IJperen te be geven waar E.O. hun afwacht omdat T.B. ten spoedigsten zoude kunnen terug keeren, om alzoo zijne overheden te verblinden, want hij heeft al verscbeide keeren zijne kot-ke ge- botert geweest daar over, maar Dij doet voorts, dit postje is beter als dat op het stadhuis; men wint gemakkelijker zijn geld, bijzonderlijk als men achterlooper is. Proficiat, T. B., doet goed uw besteen laat een ander gerust. T. Wéllékom. LE GLOBE ILLUSTRÉ, (10 francs par an). Le numéro de ce jour public- la Vue de l'église Sainte-Marie, extérieur, rue Royale, a Bruxelles, complètement achevée. Un dessin de l'intérieur de la collégiale de SS. Michel et Gudule, pendant le Te Deuni du 15 de ce inois. Le dessin du nouveau Musée national de peinture a Amsterdam. Une scène du supplice des ceps en Orient. Un dessin gracieux. Le billet doux, et une vue de Bruges. On s'abonne au bureau du journal. tevoeren, zetten zij de ingangen van de ver- schillige straten af die naar de fabriek leiden. Dit begon reeds Dinsdag, 16 dezer zij be paalden zich echter bij het zingen van hunne liederen: Vereenigtu spinners van Gent. en het Stemrecht schuifelen, roepen, enz. Den Woensdag daarna, 's avonds, werden in het huis van den genaamden Vermeire, een man die altijd blijven werken is, ruiten uitgeslagen. Den Vrijdag waren sterkere politiemaatrege len genomen. 'S middags weer hetzelfde, enkel gezang en geroep. 'S avonds echter ging het er erger naartoe. Ten einde zooveel mogelijk de moeilijkheden te beletten, waren de spinners rond 7 ure onbe merkt vertrokken, en de meisjes verlieten ook het werk, eenige tijd voor het stilvallen der fabriek. Daardoor had er rond 8 ure aan de Minnemeerschbrug niets plaats. De onlusten door de werkstakingen veroor zaakt hebben zich noch Zaterdag noch Zondag hernieuwd, maar daarom is alles nog niet ge ëindigd. Er is geene overeenkomst mogelijk, daar de fabrikant verklaard heeft, dat hij aan de eischen der werklieden niet wil toegeven en de werklie den van hunnen kant verklaren, aan het werk niet te willen begeven, als zij de gevraagde voorwaarden niet bekomen. Het is waarschijnlijk aan de maatregelen die genomen zijn door de overheid dat men de rust Zaterdag en Zondag te danken heeft. Maandag is de geheele burgerwacht onder de wapens geweest, om te beletten dat er baldadig heden gebeuren. Onder de burgerwachten zijn er met honderde neringdoende lieden, die te huis noodig zijn en hunne bezigheden moeten laten staan, omdat eenige woelgeesten het goed vinden de rust te stooren. Zoo iets kan niet blijven duren, want dat doet nadeel aan iedereen en daarom is de prokla- matie goedgekeurd door den heer burgemees ter verledem Maandag aangeplakt die besluit dat alle samenscholing op den openbaren weg, alle openbare betooging, 't zij door zangen, kreten, gerucht, serenaden, stoeten, dragen van vaan dels of zinnebeelden, 't zij op welke andere wijze ook, verboden is. Na de wettelijke som matien zullen alle samenscholing of stoeten, desnoods gewapenderhand uiteengedreven wor den. Ofschoon de werkstakers nog den arbeid niet hebben hervat zijn zij Dinsdag rustig gebleven. De overeenkomst is nog niet tot stand gekomen; de fabrikant wil ze wederom aan den arbeid laten, maar wil de voorwaarden niet aanvoer den die zij hem stellen. In de meeting Dinsdag in «Vooruit gehou den is heslist de werkstaking voort te zetten. Men zegt dat de werkstakers 10 fr. en 12 brooden in de week ontvangen uit de weer- standskas der spinners. Er is ook gezegd dat Vooruit Zondag aan de werkstakers heeft laten weten dat de socialis tische kas hun niet langer hijstand zal kunnen verleenen, daar de hulp, uit andere steden be loofd, niet is toegekomen. De agenten van politie, evenals in andere plaatsen, zullen met revolvers gewapend wor den. De werkstakingen duurden Woensdag voort, maar de woelige bewegingen zijn eenigzins be daard, dank aan de maatregelen door den heer burgemeester genomen en door de korpsen der burgerwacht met zoo veel iever nagekomen. Er hebben eergisteren, Donderdag, noch gis teren geene samenscholingen plaats gehad, maar naar men algemeen vertelt, zouden de oproermakers verklaard hebben, dat zij op nieuw zullen beginnen, zoodra de burgerwacht niet meer opgeroepen wordt. Men is het in geheel de stad eens om lof te spreken over het gedrag van den heer burge meester, die geen oogenhlik de plaats, waar woeling was, heeft verlaten en alles heeft aan gewend om de rustte herstellen. Geheel de politie, de commissarissen zoowel als de agenten, hebben moedig hunnen plicht gedaan en verdieueu den dank der burgers, want zonder hunne krachtdadige tusschenkomst zou men mogdijks jammerlijke f. iteu te betreu ren hebben gehad. POPEÏUNGIIE. De Philharmonie heeft dit jaar haar Ceci- liafeest gevierd met eene reeks allerschoonste en zeer levendige feesten. Den Zaterdag avond, 20 November, door- kruste een groote militaire tocht de lanen der hovingen dezer maatschappij,welke lanen verlicht waren met bengaalsche vuren en a gierno. 's Anderdaags officieel bezoek afgelegd bij den Voorzitter en den Onder-Voorzitter. Daarna hebben de Philharmonisten de voor naamste straten doorwandeld en hebben op de Groote Markt stil gehouden, alwaar zij een volksconcert gegeven hebben. Men mag zeggen dat al de muziekliefheb bers er tegenwoordig waren om naar dit artistengezelschap, bestierd door den kundi- gen muziekmeester M.Van Elslande, te gaan luisteren, en wij zijn gelukkig te mogen be- statigen dat iedereen lof sprak over de wijze waarop men bet program heeft uitgevoerd. Nogtans moeten wij bijzonderlijk spreken over den overschoonen Polka- Variatie voor pisten, uitgevoerd door den ondermuziek meester der Philharmonie. Daar de goede faam van M. Lakaye niet meer te maken is, denken wij dat niets over de uitvoering te zeggen valt, welke hem de warmste toejuichingen verwierven. Het concert werd gevolgd door een groot banket dat plaats had in de feestzaal der maatschappij. Meer dan 200 leden namen er deel aan. De derde dag, als naar gewoonte, werd aan de Damen toegewijd, welken vereerd werden met eene prijsboüing en een groot dansfeest. Ten slotte den Dinsdag, gaf de Tooneelaf- deeling de Vlaamsche Bond eene allerbeste vertooning. Zooals wij reeds menigmaal in de gelegen heid zijn geweest, den lof te zingen onzer liefhebbers-tooneelspelers, wij zullen ons te vrede houden met te zeggen dat zij, als naar gewoonte, goed en met veel talent hunne rollen hebben vervuld en dat deze vertooning een tijtel te meer is voor de dankbaarheid hunner medebroeders. Ziedaar de lijst der feesten door onzen Muziekkring aan zijne leden, wiens getal alle jaren toeneemt, opgedragen. o— Poperinghe, den 25 November 1886. Te Poperinghe zijn ze verdoemd, in Frank rijk worden zij gezegend!!! Dit jaar, tijdens het Ceciliafeest hebben wij ous eens te meer kunnen overtuigen dat den kerk van Christus, ongelukkiglijk, een waren keuken geworden is, waar iedere chef, in naam zijner onfaalbaarheid, de sausen bereid volgens die hij ten eten heeft, zoodat te Poperinghe, waar ten allen tijde een deel der geestelijkheid de pretentie beeft hare on- derhoorigeu te leiden als een kudde vee, de dans xs vekboden! Men weigert de absolutie aan degenen die deel aan dit tijdverdrijf ne men en de societeiien waar deze vermaken plaats hebben, zijn buiten den schoot der kerk gebannen. In Frankrijk, in tegendeel, waar de pries ters meer toegevend zijn, gaat alles anders en de ministers des Heeren stellen wagen wijd hunne kerkdeuren open voor degenen, die m plaats van kinderspelen te spelen, zich in fraaiigheid aan den dans overgeven.Verre van deze plicht igen te verstooten verleenen zij met liefde'hunne gebeden voor de leven den als voor de dooden. Ziehier het bewijs er van: Wij nemen bet over uit eene gazet van over de grenzen, (Journal d' Hazebrouch, nr van 14 Nov.), die op bare l8t0 bladzijde het program mede deelt, der feesten welke te Hazebrouck zullen plaats hebben ter gelegenheid der Ceeilia- en Barbarafeesten, door bet klerikaal Muziek en de Pompiers dezer stad, bestierd door de bloem van 't Llerikalism. Ziehier deze aankondiging:STADSMUZIEK. Zondag, 28 Nov. Mis ten 11 1/2 ure, bin nen dewelke de volgende muziekstukken zul len uitgevoerd worden, enz., enz. Zondag, 5 Dec. Bal in het stadhuis ten 8 ure 's avonds. Zelfde dag: Mis de Requiem ten 11 1/2 ure SAPEURS-POMPIERS. Zondag 5 Dec. Vergadering ten 11 ure 's morgens in het lokaal der sociëteit, om van daar zich te begeven naar de parochiale kerk om eene mis bij te wonen ter eere van Sinte-Barbara. Zondag 12 Dec BAL TEN 8 URE. Zooals men ziet hetgeen in Belgie zonde is, is in Frankrijk geene zonde en de geestelijk heid dhhr ontvangt van abtsgewijze en met veel welwillendheid degenen die alhier onze abeetjes verdoemen tot in het diepste der helle. o Wanneer gaat het onze stadhuismannen believen zich met de hoppekwestie bezig te houden! Ledereen vraagt er met ongerustheid naar. En wanneer gaat Poperinghe een tweeden schepene hebben Als men van M. Degryse niet wil om dit ambt te bekleeden, dat inen zoo vrij zijffiet te zeggen, of het maar en ware om den praats te vermijden die er daardoor ontstaan en die zal eindigen, wij zijn er zeker van, met de weerdigheid te kwetsen van dezen achtbaren raadsheer. o DE VLAAMSCHE ILLUSTRATIE, No9.1.® jaar.Zaterdag 27 November. INHOUD. Platen. De weg door 't bosch. Het standbeeld de Vrijheid te New-York. Aan den voet van het altaar. August Bartkoldi.Lamp zonder Vlam. Raadsel nummer 3. Tejcst. Onze platen. Wie had dat gedacht! Vlaamsche Kronijk. De Ad vertentie. Novelle. Over het eten. Raadsel nr 2. De schat in den afgrond. Raadsel n1' 3 Men abonneert zich ten bureele van dit blad. IJPEREN 20 November 27 November Tarwe Rogge Haver Erweten Boontjes Aardap. Boter 26,500, 2,800 1,600 600 400 7,000 13,196 18-0' 14 50 14-75 19-50 17-50 5-50 250-00 29:200 3,400 2,700 1,200 600 2,000 18-00 14-57, 15-00 19-50 19-00 fi-00 '13,032. 250-00 Tarwe Rogge Haver Boter per Eieren do Tarwe Rogge Sucrioen Haver Boonen Erwten kilo.. fr. KORTR1JK. '15 November 22 November 14.00 «t>14,75 14,00 b 14,75 10,50 1-1,50 11,00 11,50- 7,50 8,00| 7,50 8,00 1,36 1,56 2,50 2.90 2;00 3,00| 3,26 4,00 VEÜRNE. 17 November 24'November 17.50 b 20,00 20,00 b 22.00 15,00 16/00 15,00 d 16,00 15,75 16,00 14.00,17,00 17,00 19,00 18,00 20.00 BURGERLIJKE GODSHUIZEN der stad IJperen. ten 4 ure namiddag, in het Belle Godshuis, voor het jaar 1887, van: A parti r de ce jour Ruk deMenin, n° 15,Ypres. SA A'S FRAÏS.. rv jq des EmpruntsVille de Bruxelles s; 02 et in AU NOU VEI EMPRUNT DE 2^890,OOOobligaiious GRANF.N verkochtfe middenprtjs vcrkochMe jrniddonprijs enz. kwantiteit p. i00kilo, kvv iitileit j p. K/O kikt. i 02 n fc* 03

De Toekomst (1862-1894) | 1886 | | pagina 3