Gazelle van 'I arrondissement IJperen. 'bericht. POLITIEKE BERICHTEN. K* 49. 25e Jaar. bondag: 5« December 1886. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Yerschillige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. De armen alleen soldaat. Aa» de Commissie van hei Werk, BureelDlxmadcstraat, 18. AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. RECLJVMËN t 15 centlemen den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegeaonden worden. ABONNEMENT ffr. 4-80 's jnars veer de stad; fr. 4-50 voor geheel Belgis. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 18 eentiemea het nummer. Men sohrijft in op al de postbureelea IJZEREN-WEG. 1 Dec. 1886. Vertrekuren van IJperen naar Poperinahe, 6-50 9-09 10-00 12-07 1_ 3-00 1-00 6-42 9-05 9-58. Poperinghe-Hazebrouck,6-5012-07 6-42. Houthem, 5-30 8-20 11-16 5-20 Comen, 5-30 8-05 8-20 9-58 10-10 11-16 2-41 2-53 5-20 8-58 Comen-Armentiers, 5-30 8-05 11-16 2.53 5-20 8-58. Roeselare, 6-15 le Samedi. 7-45 10-45 12-20 4-10 6-42 Langemarck-Oostende, 7-21 12-22 5-67 6-22. Kortrijk, 5-30—8-20 —9-58 11-16 2-41 5-20. Kortrijk-Brusscl, 5-30 9-58 11-16 2-41 5-20. Kortrijk-Gant. 6-30 8-20 11-16 2-41 -5-20. De personen die een abonnement nemen aan de Toekomst voor het jaar 1887, zullen, van heden tot 31 ^December naast, ons blad gratis ont vangen. In de fransche Kamer heeft de heer mi nister de Freycinet aan M. Maby antwoor dende, gezegd Onze invloed is tegenwoordig overwegend te Madagascar. Een telegram den 23 Novem ber door den algemsenen resident gezonden, stelt vast dat de toestand rustig is. Bisschop Freppel eischt eene krachtdadi gere houding ten einde de tegenstand dei Hovas te beteugelen, zoo niet mag men niet aarzelen eene militairo expeditie te zenden. (Beweging.) M. de Freycinet antwoordt dat de vrees van M. Freppel overdreven is.Onze toestand te Diégo-Suarez en Tananarive is goed. Het verdrag zal eerlang uitgevoerd worden ter eere van Frankrijk. (Toejuichingen.) De Kamer neemt met 289 tegen 100 stem men, de kredieten van Madagascar aan. De Kamer neemt een zeker getal kapitte len van het oorlogsbudget aan, zonder er wijzigingen aan te brengen. Er is een handelstraktaat gesloten tus- schen Frankrijk en Mexiko. Turkije heeft aan het regentschap van Bulgarie afgeraden eene parlementaire de putatie aan de mogendheden te zenden, daar het zelve in onderhandeling met Rusland is voor de oplossing der Bulgaarsche crisis. Het regentschap heeft geantwoord dat het 't recht niet heeft de deputatie te beletten haar mandaat te vervullen. Het is overtuigd dat het vertoog dat over den toestand van Bulgarie de mogendheden zal worden aangeboden, de zaak van Turkije zal vergemakkelijken. Dinsdag werdt iD den duitschen rijksdag de eerste lezing der begrooting gedaan. De secretaris-schatmeester M.Jacoby geeft een overzicht der ontvangsten en uitgaven van de begrooting voor 't loopende jaar alsook van de cijfers der nieuwe begrooting. Ten gevolge van de houding der oppositie in den Rijksdag tegenover de jongste ont werpen op de belastingen, heeft men zijnen toevlucht moeten nemen tot de verhooging der matriculaire contribution om in al de noodwendigheden te voorzien. De heer Rickert, laakt verscheidene arti kels van het budget; hij valt met bitterheid de tegenwoordige finantiëele politiek van het gouvernement aan. De heeren Stephan en Scholz verstooten de verwijten door M. Rickert aangeboden. De heer Scholz zegt onder ander, dat de genen die beweren dat bet duitsch volk on bekwaam is de noodige uitgaven te doen om de veiligheid van het land te verzekeren, eene onwaarheid zeggen. De beer Benda. drukt zijn spijt uit dat het gouvernement geene nieuwe ontwerpen van belasting heeft aangeboden, artikels zooals de brandewijn treffende en hij voegt er bij dat het duitsch volk voor geene opoffering zal terugwijken om zijne veiligheid te verze keren, Prins Alexander heeft het volgende ant woord gegeven op de depeche van geluk- wensching, welke de kommandant van Sofia, hem ter gelegenheid van de verjaring der inneming van Pirot gezonden had: Heb dank voor uwe goede herinnering. Dat God u eenen overste geve die u zuu zeer bemind als ik! Volgens sommige berichten dringt Rus land op de kandidatuur van den prins van Mingrelie niet meer aan. Zijn zij,onze volksvertegenwoordi gers, het volkomen eens om honger- snoodswatten te stemmen, niet min eens zijn zij het om den tol des bioeds heel en gansch ten laste te laten van hen die niets bezitten. De rijken mogen geen soldaatje spelen, 't ware jammer ook van die suikermannekens. Daarbij de arme dutsen van werkmanskinderen mo gen wel voor de rijken ter kazern trekken; 't is 't minste dat ze doen kunnen ook. Heel vaderlandslievend zijn die heeren ook. Zij vinden geen het minste be zwaar, noch gevaar in te zien dat de verdediging van ons vaderland en van onze instellingen toevertrouwd wordt en blijft aan hen, die geen het minste belang bij die verdediging hebben, integendeel. Neen, voer hen ligt daar volstrekt geen erg in. De treurige gebeurtenissen, die dees jaar ons land met rookende pui- nen bezaaiden, hebben hun nog de oogen niet geopend; zij voorzien nog den dag niet, opwelken ons leger met de muiters, die toch hunne ouders, broeders en vrienden zijn, samen zul len spannen om alles 't onderste bo ven te keeren en ons vaderland in banden te leveren van de ergste woelgeesten. Dat zij er dan alleen de zware ver antwoordelijkheid van dragen De openbare meening vergt nu luidop dat er verandering in dien beweenlijken zakentoestand kome en dat de rijken zoowel en meer nog dan de armen deel van ons leger maken; opdat op den dag van beroerte en woeling de verdediging van alle recht en vrijheid niet in handen zij van hen, die alle recht en vrijheid vernie len willen. Men moet ziende-blind en hooren- de-doof zijn om dat groot en algemeen gevaar, dat boven ons landeken hangt, niet in het verschiet te ont waren en men moet geen het minste besef zijner plichten als Belg hebben of geen het minste vaderlandsch ge voel in zijn boezem koesteren om daar niet hevig en voortdurend tegen op te komen. Dat alles weten senateur en volks vertegenwoordigers maar al te wel, maar alles, alles willen zij aan een kleingeestig kiesbelang ten offer bren gen en niets kan bij hen opwegen tegen het behouden of bekomen van eenige stemmen. Armzalige politiekers! 8ïc Achterwinkel. Het werkvolk moet de ellende verjagen door de Vereeniging. In de groote nijverheidssteden verricht de vereeniging thans wonderen; overal rijzen samenwerkende maatschappijen op, zij verkeeren in bloeienden toestand en openen over het algemeen eenen weldoen- den invloed uit. De vereeniging is een algemeen recht; moge de werkman bet begrijpen. Maar is het hun altijd mogelijk lid le worden van zulke maatschappijen? Kan hij altijd de voordeelen der vereeniging genieten? Is hij soms niet verbonden of verslaafd? Is hij soms niet verplicht hier of daar te koopen? In een woord is de vrijheid des arbei ders, hel recht van vereeniging, soms niet gekrenkt door de oppermacht van enkele personen? Alle dagen wanneer gij naar uwe bezig heid gaat, komt gij voorbij huizen, waar lieden wonen, die het verlies, het verderf zijn van onze naarstige werkerskias. Op den hoek der X....straat woont mijnheer Afhouder,ondernemer van bouw werken. Het is een godvruchtig man; hij werkt voor kloosters en voor kerk; het is eer echt braaf mensch (men zou hem Ons Heei geven zonder biechten), altijd heeft hij zoete woorden in den mond en goeden raad kost volstrekt niets bij onzen voor- bèeldigen baas. Zijn huis bevat eenen winkel met bij zondere deur. Daarnevens eene groote poort, welke gedurende de week wagewijd openstaat; enkel des Zaterdags is zij gesloten. De werklieden komen hun loon ontvangen, zij moeten de winkeldeur binnentreden. Wij zullen ze vergezellen. In eene ruime kamer zitten de metsers en timmerlieden op hun zuur gewonnen geld te wachten.; mevrouw Afhouder en hare meid brengen hun het een en het ander: koffie, zout, rijst, tabak, snuif, jenever, enz.... Zij verkoopt alles wat men maar kan denken, haar winkel is een echte bazar, zij weet het zoo goed te zeggen, zij geeft alles schier voor niets. Het is eene overgroole weldaad voor die arme werkers zulk eene edele bazin te hebben. Wanneer elk zijn pakje onder den arm heeft, komt baas Afhouder glimlachend binnen. Iedereen krijgt wat hem toekomt, maar de prijs der waren wordt natuurlijk eerst en vooral door den patroon zorgvul dig afgestreken. De werklieden verlaten het huis. Hun geld is reeds zonderling gemin derd; de waren zijn gemeen, het gevraag de en vereischle gewicht hebben zij niet, maar niemand durft de stem verheffen, want Maandag zou men kunnen op straat vliegen zonder werk, zonder eten Zoo weten zekere vijninge bazen liet werkvolk te dwingen en.... te foppen. Zij winnen op hunnen arbeid, op hun zweet; maar dit is nog niet voldoende, zij moeten ze verplichten in hunnen win kel slechte waren aan onvoordeelige prij zen te koopen; ja, zij gieten hun zelfs dagelijkse!) jenever in de keel. Is dat geen echt misbruik, geene schan delijke aftroggelarij De arbeider, die bij bazen als mijnheer Afhouder werkt, wordt bedrogen en be stolen. Zou deze toestand van zaken niet moe ten een einde nemen (1) Pieter. (1) N. B. Er zijn in zekere administraties mannen, die werklieden naar den winkel hun ner vrouw zenden; er zijn opzichte'sen andere van die soort, die al te veel de waar van hun nen winkel prijzen. - - DE TOEKOMST

De Toekomst (1862-1894) | 1886 | | pagina 1