STADSNIEUWS. VERSCHILLIG NIEUWS. Me B re del feesten ie Brugge. De Brugsche gemeenteraad heeft de ware Breydel-commissie, de Clauwaerts- commissie, die, welke nu twintig jaar onverdroten aan het werk is, en, in meê- en tegenspoed, de gelden heeft verzameld, cent voor centgelijk Conscience het wil de, schandelijk en zonder eenige reden op straat gezetorn ze door eene uitsluilelijk klerikale feest-commissie, de Lehaerts- commissie, van stadswege te vervangen. Daardoor is de Breydelbetooging nu geheel en al van haar vaderlandsch karak ter beroofd en tot eene enkele klerikale kiezingsreklame afgekeerd. De Clauwaerts-commissie sproot waar lijk uit het volk. In eene meeting gevormd, bevatte zij in haren schoot alle gezindheden en de voor naamste maatschappijen van Brugge. Zij was en is nog eene echt, enkel Ylaamsche, vaderlandsche commissie, die gansch het volk, buiteis. alle politiek, tot het herden ken eener nationale grootheid oproepen wilde. Dat juist wilden de Brugsche klerika le stad huisbazen niet. Klerikaal moesten de feesten zijn! Van hunne vrijzinnige, democratische beteekenis moesten zij af gewend worden! Handlangers \an het klerikalism en franschgezinde eêlmans zouden haar inrichten en leiden. Daarom werd, in weerwil van alles, de Clauwaerts-commissie afgesteld van het inrichten der feesten, Dat er geestdrift broeit onder de Vla mingen van alle kleur voor echt vader landsche Breydelfeesten, dat is gansch natuurlijk, na twintig jaren zwoegens voor dat werk. Dal die geestdrift opge wekt wordt door ieder bericht, waardoor het naderen van die feesten herinnerd wordt, is licht te begrijpen. Maar dat de Vlamingen toestemmen zotjden in feesten meê te doen, die geheel en al tot eene klerikale kieskuiperij on taard zijn, om Brugge onder kerkmeesters- dwang te houden, wie dat gelooven durf de, zou de Vlamingen niet kennen. In Brugge zal niemand meedoen, die geen gekende klerikaal of franschgezinde nobiljon is, en aan de liberale Vlamingen, die door schijn of onwetendheid bedro gen, aan de klerikale feesten van Brugge zouden gaan deel nemen, zou eene zon derlinge misrekening te beurt vallen. Daarom moet alle dubbelzinnigheid aangaande het karakter dier feesten weg genomen worden. Daarom moet het wel geweten zijn, alom, gansch Vlaamsch Belgie door, dat de klerikale Brugsche Gemeenteraad zich van die feesten heeft meester gemaakt enkel om eene verbeurde, verloren popu lariteit terug te winnen voor de kerkpoli tiek, die Brugge ten onder brengt. Er zijn nog eenvoudige lieden die mee- nen dat die afzetting begaan werd om de financiën der stad Brugge met spaarzame hand te beredderen. Gnnoozelen Zij zien Brugge verkwij nen, van stoffelijke en zedelijke armoede onder het noodlottig bewind der klerika- len, die niets doen voor Brugge's sloffe - lijken en maatschappelijken welstand en wier regeering geene andere gevolgen heeft dan het bloeien der alles doodende kloosters. Die klerikalen overweldigen de gemoederen der bevolking, doen hate lijke gevoelens in de harten der kinderen ontluiken, om de bevolking uit de ge meentescholen, waar men leert, naar de kloosterscholen, waar men niets leert, over te lokken. Zij mesten de kloosters vet, schenken hun prachtige gebouwen voor spotprijzen, en zij zouden dan geen geld vinden om feesten te vieren, die in Brugge niet alleen geld zouden doen toe- slroomen, maar die stad zouden doen kennen en er sympathie in zijn erbarme- lijken toestand voor zouden verwekken Zulk bedrog gaat niet door Dat worden die regeerders gewaar! De gemoederengisting, die hen zal wegvagen, begint. In 1887 zijn hunne zetelen in gevaar! Waarheen de blikken gewend om hulp te zoeken Ha Daar is de Breydel-commissie De arme sloor heeft 20 jaren gezwoegd! Zij gaat de vruchten van haren arbeid plukken. Achteruit handen af Hier zijn wij, gemeenteraadsleden van Brugge! Pak u maar gauw weg Wij hebben middels van doen tot propagande voor onzen klerikalen winkel, en de Breydel feesten zijn er bijzonder voor geschikt. Niet alleen zullen wij kunnen bevoordee- ligen wie wij willen, maar al de luister dier feesten zal in kiezersstemmen op ons regenen En zal hel Vlaamsche land meedoen in de feesten van die eerlijke Leliaerts? Neen! duizendmaal neen Maar, zegt meen, met de onthouding van die feesten aan te raden, brengt ge i Brugge schade toe De Clauwaerts-commissie, die wel af gesteld, maar niet dood is, zal wel iels weten in te richten, dat aan al wie Brug ge en zijne helden genegen is, zal toelaten hen hulde te brengen. Dat is onze vaste hoop en, wanneer het vrije, Vlaamsche Volk zal opgeroepen worden om zijn innig vaderlandsch ge voelen, rond de Clauwaerts-commissie te gaan veropenbaren, dan durven wij hopen dat eene reuzenbetooging, hoe eenvoudig ook, zal bewijzen hoede Vlaming zijne helden weet te vereeren en te wreken IJperen, den 4 December 1886. W JïIemaa-Bi'OMcS». De feesten volgen elkander dapper op in den schoot van onze wakkereWillems-Fonds- Afdeeling, en gelijken drommels wel aan elkander om de aantrekkelijkheden, welke de inrichters haar weten bij te zetten en om het zoo talrijk publiek, dat telkenmale die feesten bijwoont. Zoo was de zaal van den Arend Zondag laatst waarlijk veel te klein om de menigte te bevatten, die toegesneld was om naar de voordracht van den heer K. Darmentier.van de Gentsche ballie, te komen luisteren. Maar ook moeten wij zeggen dat de heer Parmentier het troetelkind is van het IJpersch publiek; geen een redenaar kent het beter dan hij om zijne toehoorders te beheerschen, hun zijne gedachten te doen deelen, in een woord,hun met zich te vereenzelvigen. De achtbare advokaat heeft eens te .meep in eene taal, die beurtelings kluchtig ert geestrijk was en die van eene bewonderens waardige kracht en edelmoedigheid getuigde, de handelingen doen kennen en geschand vlekt van hen die zich van den godsdienst bedienen om overheersching en slavernij alom in te voeren, van hen «die het huis des Vaders in een dievenhol veranderd hebben In zijne slotrede, die een diepen indruk achtergelaten heeft, deed de heer Permen- tier een warmen oproep aan al de man nen van goeden wil, die de kooplieden uit den tempel zouden willen zien verjagen: Het onderwijs, het onderwijs alleen, het onderwijs in overvloed te iande en ter stede verspreid, dat is het eenig redmid- del tegen onwetendheid en bijgeloof. Mochte dat zoo waar woo d in geen doo- vemansoor weerklonten hebben, dat is onze rechtzinnigste wenscb. Het muziekaal deel is door de h eren Mo- reau, Wittebrondt, Nolf, Duilcu, Delmotte, Deweerdt en Mai liard vei tolkt, geweest wier genegenheid voor de maatschappij wezent- lijk grenzeloos beeten mag. Wij bedanken ze er over, niet in naam des Willems-Fonds, want wij hebben daarvoor geen bevoegd heid, maar in naam van alle liberalen, die de zege van hunne denkwijze en hunne ge dachten behartigen. Het Korps Pompiers viert morgen Zondag, 5 December 1886, het Sinte-Barbarafeest. 's Middags zal het muziek, in de groote Hallezaal, de volgende stukken uitvoeren. 1. Allegro militaire, Wittebroodt* 2. Le Poète et le Paysan, ouverture, Suppé- 3. Romania, polka-mazurka, Wittebroodt. 4. Pot pourri sur l'op.: Lucie de Lamermoor, Donizetti. 5. La Malle des Indes, galop, Vrouwengeachil. Dinsdag, om 4 ure namiddag, begaf vrouw B., die gansche dagen en halve nachten moet zwoegen om een korstje brood voor haar en hare vele kleinen te winnen, zich naar de herberg La TourBoterstraat, waar zij haren man zou vinden, zooals men haar ge zegd had, met eene andere getrouwde vrouw. Het schijnt dat die man zich weinig om het lot zijns huisgezins bekreunt en al wat hij wint maar kortweg verteert op allerlei wijze. Zijne vrouw, zulk leven moede, wilde er een einde aan stellen en ging naar ge melde herberg, waar zij de andere vr»uw, bij middel van eenen beitel, eene diepe wonde aan het hoofd toebracht. De gekwetste werd naar het gasthuis overgebracht, waar men de wonde toenaaide. Nu is de lijderes reeds op goeden weg van genezing. Zc zuilen ze stemmen Indien eene wet van vergoedingsrechten voorgesteld wordt, zegde de heer Surmont, senateur. in de ve.-garinge van St-Lau- rens, zal ik die «et stemmen, schoon ik persoonlijk van gedacht ben, dat die wet niet ai het goed en zou te wege brengen, dat men er schijnt van te verwachten. Dus onze senateur zal de hongersnood- wetten stemmen als de heeren Dumont en Cie ze weder voor den dag brengen, hoewel hij overtuigd is dat er niet veel goeds uit voortvloeien kan. Het weinige goeds, waarop men hoopt, daarvan zijn de hevigste partij gangers zelve niet overtuigd, volgens den achtbaren senateur. Zij zeiven schijnen maar iets goeds er van te verwachten. Deze maat gelooven wij dat onze baron waarlijk openhartig geweest is. En rondborstig gesproken, wat zou men ■wezenilijk goeds van inkomrechten op graan en vleesch kunnen verhopen Den landbouw ophelpen? Dat ware wat al te kluchtig en te onnoozel. Enkel zou zulks eene goede affaire voor de geldkoffers van mijnheer Staat kunnen zijn, die dan ten koste van alwie eten moet zouden gevuld worden. En zulke wetten zou baron? Surmont stemmen I De heer Colaert zou nog meer doen; hij zou ze met twee handen stemmen. En Struye, hoor ik vragen? Jawel, Struye zou geen E. P. moeten zijn om, gelijk zijne collega's, niet diep te kniebuigen voor het orde woord van onze opperheeren de bis schoppen. Wetten, die den werkman zijn laatste stukje vleesch en misschien ook het droge korstje brood, dat hij nu al zoo moeilijk aan- koopen kan, moeten ontnemen, die wetten verklaart hij redelijk, rechtveerdig en nut tig!!! en dat al, omdat men schijnt eenig goed daarvan voor den landbouw te ver wachten. Ziedaar, werklieden en kleine burgers, die mannen, die zich overal uwe beste vrienden durven noemen 't Zijn rare kwanten om het redelijk rechtveerdig en nuttig te vinden dat gij, hunne vrienden, van honger sterft of ten minste in ellende en van broodsgebrek uit teert en wegkwijnt. Edelmoedige vrienden, niet waar Zult gij nu haast gaan klaar zien dat al wat Klerikaal is u gaarne honger lijden ziet om u door dianzelfden honger des te ge dweeër te maken en u des te beter te kunnen dwingen Wij hopen het en het zal ons genoegen doen te zien dat gij uwe belangen verstaat en zulke vrienden maar kort en goed en wel ingepakt naar den weerlicht zendt. Hetgene zij maar al te wel verdienen. BURGERSTAND Van den 26 Noveweh tot den 3 December 1886. Geboorten. Mannelijk geslacht: 5; Vrouwelijk id., 8. Sterfgevallen. Gryfïon, Karolus, wever, 30 jaren, echt genoot van Emma Cherf, Meenenstraat. Notebaert, Maria, zonder beroep, 33 jaren, ongehuwd, Neêrstraat. Verhaeghe, Hen- ricus, priester, 50 jaren, Mondstraat. Couvreur, Clementia, herbergierster, 62 jaren, echtgenote van HubertusStaekenborg, St-Niklaus-buiten. Rosseel, Theofiel, 55 jaren, herbergier, echtgenoot van Maria Verkinderen, Neérmarkt. Kinderen beneden de 7 jaren Mannelijk geilacht, 0. Vrouwelijk id., 1. Men schrijft uit Hansbeke Zijn einde voelende naderen, vertrouwende een welstellende landbouwer dezer gemeente, aan zijn petekind, over vele jaren, dat hij op zulke plaats, welke hij hem aanwees, onder den vloer van het wagenhuis zijner hofstede, eene geldsom had verborgen. Sedert ruim eene maand was dit petekind eigenaar geworden dier hofstede en nu eerst, donderdag, 2a november, na bijkans 50 jaar het geheim hem door zijnen peter toevertrouwd, bewaart te hebben, is hij tot de hem aangedui de plaats gegaan, deed er de grond openbreken, sputte en op eene vuist na, ter plaats door hem aangewezen, vond men den ponk eenen ouden Vlaamschen pot, gewoonlijk schaerspotge- heeten, met een schijfje op en tot boordens toe gevuld met oud koperen, zilveren en gouden geld; plakketten, ducatons,Louis, kronen, enz. Alles zegt men, voor eene waarde van verschei dene duizende frank. Jammer, nietwaar, dat die geldsom daar zoo lang zonder winst te geven, in den grond ge dolven heeft gezeten en voorzeker aanzienlijk van zijne waarde verloren heeft. Zondag nacht, rond 4 uur, werden de kreten hulp hulp geslaagt in de Begijnhof straat, te Brussel. Twee agenten van politie lie pen er naar toe en zagen aan een venster der tweede verdieping een man die een vrouw bui- - ten het venster vasthield. De agenten stampten de deur in en verlosten de vrouw uit haren gevaarlijken toestand. Een heer B... had twist gehad met zijne vrouw. Deze had zich te bed gelegd om 10 ure en B... had niet lang gewacht haar te volgen. Hij sliep, toen eensklaps zijne vrouw opstond en hij er van wakker werd. Hij zag haar zich naar het venster begeven, het openen en er uitsprin gen, maar hij kon haar nog iu tijds grijpen. Haar niet kunnen binnen krijgen, riep hij om hulp agenten zijn dan gekomen. Een brand heeft Vrijdag te Haeltert zes huizen in asch gelegd en wordt toegeschreven aan den slechten toestand van een der schou wen. De schade beloopt 3,600 fr. Groote diefstal op eenen spoortrein een millioen gesloten. De postwagon die te 3 ure 30 m. !s morgends uit Oostende ver trekt om te 8 ure 2t> m. te Verviers aan te ko men, is Zaterdag onderweg geplunderd. Hij bevatte 82 zakken brieven, komende uit Amerika en Engeland, bestemd voor Oostenrijk, Rusland, Turkije en Duitscnland, 22 waren opengescheurd. Volgens de weer gevonden bordereelen zijn er 142 aanbevolen brieven verdwenen; het getal der gewone brieven die gestolen zijn is onbe kend, even als het cijfer der gestolen waarden, daar de Amerikanen of Engelsehen het bedrag der waarden op den omslag niet aanduiden. De wagon is te Oostende vergezeld geweest door het bestuur der spoorwegen en droeg aan elk der portelseen bijzonder slot stelsel Belpaire onlangs door het postbestuur aangenomen. De dief heeft het slot verbrijzeld en het door den namaaksel vervangen, ten einde de inbreuk te verbergen tot in Verviers, waar de pa keften in een anderen trein moesten overgebracht wor den. Het onderzoek dat onmiddellijk te Oostende, Gent, Brussel, Leuven, Luik en Verviers werd ingespannen, heeft enkel veronderstellingen kunnen doen vinden. Men verdenkt te Brussel twee Amerikanen, maar hoe kenden zij het slot Belpaire Hadden zij een medeplichtige in Belgie? Het onderzoek te Oostende heeft doen vast stellen dat vijf welgekleede heeren Zaterdag morgend met de boot van Dover aangekomen, in de wagon gestapt zijn volgende op het post- rijtuig waarin de diefstal gepleegd werd. Zij schenen alleen te willen blijven een hunner had geene kaart en is moeten uitstappen om een billet van 2 klas naar Brussel te nemen. Te Brugge niemand, maar te Gent is iemand afgestapt. Te Brussel hebben slechts drie reizi gers den trein verlaten. Te Brussel heeft de oppertreinwachterdie van daar medeging naar Verviers, vastgesteld dat een der lootjes op den wagon van Oostende A. B. het compartiment dat de waarden bevat te weg was. Maar daar het slot onaangeraakt scheen en de trein reeds in vertraging was, heeft het bevel tot vertrek gegeven zonder er verder acht op te slaan.

De Toekomst (1862-1894) | 1886 | | pagina 2