Gazette van 't arrondissement IJ peren. POLITIEKE BERICHTEN. STADSNIEUWS. r 51. 25e Jaar. Zendag 19n December 1886. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Yerschiilige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. BERICHT. Klerikale vaderlandsliefde. Ontbinding der Kamer. Kieskrou 'jk. Bareel: Oixmadeitraat, IS. AANKONDIGINGEN 10 eentiemen den regel. BICLAMGM s *5 centlemen den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT fr. 4-©ö 'e Jaar» voor de stad; fr. 4-50 voor geheel Belgle. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 10 centiemen het nnnuner. Men schrijft in op al de postbureelen. IJZEREN-WEG. 1 Dec. 1886. Vertrekuren van IJperen naar Poperinghe, 6-50 9-09 10-00 12-07 1_ 3-00 4-00 6-42 9-05 9-58. Poperinghe-Hazebrouck,6-5012-07 6-42. Houthem, 5-30 8-20 11-16 -- 5-20 Comen, 5-30 8-05 8-20 9-58 10-10 11-16 2-41 2-53 5-20 8-58 Comen-Armentiers, 5-30 8-05 11-16 2-53 5-20 8-58. Roeselare, 6-t5 leSamedi. 7-45 10-45 12-20 4-10—6-42 Langemarck-Oostende, 7-21 12-22 5-57 6-22. Kortrijk, 5-30 8-20 -9-58 11-16 2-41 5-20. Kortrijk-Brussel, 5-30 9-58 11-16—2-41 5-20. Kortrijk-Gent, 5-30 - 8-20 11-16 2-41 -5-20. De personen die een abonnement nemen aan de Toekomst voor het jaar 1887, zullen, van heden tot 31 December naast, ons blad gratis ont vangen. De Journal officiel van Frankrijk kondigt de samenstelling van het nieuw kabinet aan. De benoemingen zijn dooi den voorzitter der Republiek geleek end. Ziehier de definitieve lijst van de leden van het kabinet: MM. René Goblet, voorzitter van den raad, binnenlandsche zaken en eerediensten Dauphin, finantiën; Sarrien, justitie; Generaal Boulanger, oorlog; Admiraal Aube, zeewezen; Edouard Millaud,openbare werken; Lockroy, koophandel en nijverheid Develle, landhouw; Barthelot, openbaar onderwijs en schoone kunsten; Granet, posten en telegrafen. Bij een bijzonder dekreet en in afwach ting der benoeming van den titularis, is M.SGoblet gelast met bet interim der bui- lenlandsche zaken. Het komt ons voor dat het nieuw kabi net geene betere behandeling van de radi- kale linkerzijde kan verwachten danM. de Freycinet heeft bekomen. Maar dat liet goed onthaald is door de uiterste linker zijde, is er vergoeding en het is zeer waarschijnlijk dat men het geene moei lijkheden in den weg zal leggen voor dat men het ernstig aan 't werk heeft gezien. De Union der linkerzijden, schijnt defi nitief zich bij het kabinet te hebben aan gesloten. De République francaise, herinnert, dat zij met veel krachtdadigheid vroeger de politiek van M. Goblet heeft bestreden, maar zij verklaart nu dat zij zonder voor behouding de verklaring van bel gouver nement bijtreedt. De Voltairede X/ Ve Siècle en de Paix, leggen verklaringen in denzelfden zin af. De minisleriëele krisis zou dezen goe den uilslag hebben bekomen, dat zij de de oogen zal hebben geopend aan de uiter sts, partijen en haar het gevaar hebben doen zien, welk hunne al te sterk afgetee- kende politiek oplevert. De bespreking van da oorlogsbe- grooting en de bekentenissen van de redenaars der klerikale kringen heb ben ons in staat gesteld de vader landsliefde onzer Meesters naar hare juiste waarde te schatten. Deze hebben onder alle vormen bekend ge maakt, dat zij er nooit in toestemmen zullen zich met de herinrichting on- zes legers bezig te houden, aan welke gevaren ook. wij blootgesteld zijn mogen, zoolang de liberalen hun niet voorafgaandelijk,voor nu en voor'ttoekomende, stellig verzekeren dat de afschaffing der vrijstellingen voor de geestelijken door hen niet zal bewerkt worden. Hetgene in andere woorden zeggen wil dat onze tegenstrevers volgens hunne eigene bekentenissen, eerst aanhangers zijn der voorrechten van de geestelijkheid, van de klerikalen, vooraleer bewaarders, vaderlands-- vrienden te zijn. Die schandige houding van de rechterzijde komt volkomen overeen met al wat men van zijne vaderlands liefde kent. Het is van vandaag niet dat een ultramontaansch blad, La Croix, in zijne gezindheids belofte zegde Wij zijn noch franschman, noch duitscher, noch helg, maar Romein. Ik ben Romein riep een kle rikaal kopstuk in eene politieke ver gadering heel fier en trotsch uit. Eu waarlijk, die partij hecht enkel wezentlijk belang aan de ware kleri kale kwestiën, bereid zelfs aan deze alles, tot 's lands lotbestemming, zijne toekomst, zijn heil, te slacht offeren. Onder het tweede keizerrijk wisten de mannen uit de Tuilerijen zich daaromtrent waar aan houden. Ook las men in de geheime geschriften, die in het paleis na de omwenteling van 4° September gevonden werden, dat het beste middel om de belgische geestelijkheid voor de inlijvings kwestie te winnen, hierin bestond haar zekere voordeelen en eereamb ten, onder andere voor de bisschop pen, senateurzetels met eene jaar wedde van dertig duizend franks, toe te staan. Zoo had Napoleon III met de gees telijkheid uit Savoye te werk gegaan en had ten volle gelukt, Hij stelde zich voor insgelijks zoo met de belgische geestelijkheid te handelen, wanneer het geval zich voordoen mocht ITadde hij gelukt of hadde hij niet gelukt? Raadsel! maar gemakkelijk om op te lossen, wan neer men de geld- en heerschzucht onzer langgerokten nagaat. Wat zeker is, 't is dat Napoleon III geen groot gedacht had van de vaderlandsliefde onzer klerikalen, waarvan een groot getal reeds van af 1851 voor ordewoord aangenomen hadden: liever roode broeken, dan een liberaal ministerie. De Gazette de Liége meldt in eene correspondentie uit Brussel, in geval de verplichte dienst met eene kleine meerder- heid verworpen wordt, de Koning, van zijn grondwettelijk recht gebruik zal ma ken en een ministerie van zaken gelasten de Kamer te ontbinden en tot nieuwe kiezingen over te gaan. BRUSSEL. Zondag heeft te Brussel de kiezing plaats gehad voor de leden die hun ontslag hebben gegeven, ter gelegen heid der omzetting van de Brusselsche leeningen. Nu, wij moeten zeggen dat de kiezers hoegenaamd dien oproep niet hebben be antwoord, want tiet getal opgekomen was maar van 3,667 op 13,278 inge schrevene kiezers. De kandidaat van den Journal de Bruxelles, M. Motte, heeft maar 921 stemmen bekomen en M. Yandendorpe, de republikein-socialist, 2438. KOEKELBERG. In de balloteering te Ivoekelberg, voor een lid van den ge meenteraad, is M. Dehlanc, klerikaal, ge kozen met 107 stemmen legen M, Arnouil. werkerskandidaat, door de liberale Asso ciatie voorgesteld, en die maar 82 stem men heeft bekomen. ENSIYAL. De liberale lijst, die twee werkerskandidalen bevatte, is geko zen met eene meerderheid van 20 stem men. SERA1NG. Te Seraing was er ook strijd. Twee raadsheeren, M. Brouhon, gewezen radikalen burgemeester en M. Hubien, tegenwoordig liberale burge meester, hadden elkander uitgedaagd om hun ontslag te geven en zich op nieuw aan het kiezerskorps te onderwerpen.Nog een ander lid van beiden partijen hadden ook hun ontslag gegeven. Het is de radi- kale lijst die gekozen is met eene meerder heid van 40 stemmen. IJperen, den 18 December 1886. SCHOOLPENNING. Vorige lijsten, 55,588-42 Morgend-muziek van Ste-Barbara, ontvangst aan den ingang, 34-35 Omhaling gedaan door een pom pier in het banket van Ste-Bar- bara, 11-71 Een rondje voor Me tjutje in het tweede avondmaal der maat schappij Volksvlijt, 1-00 Overschot van het avondmaal der gewezen leden der maatschappij onder-officieren van de Burger wacht, den 13 November 1886, 0-50 Totaal, fr. 55,635-98 Uitgaven tot heden, fr. 52,124-66 Blijft in kas, fr. 3,511-32 Xog de niunrashalderlngcD op onze Kalle. Op voorstel van den heer Ridder deStuers heeft onze gemeenteraad, na eene hevige bespreking, de voortzetting der muurschil dering met 5 stemmen tegen 4 en twee ont houdingen onbepaald verschoven om de vol gende redens De twee proefpanrieelen hebben den vlaam- schen trant niet, die voor de versiering on zer Halle noodzakelijk is, en het werk be haagt derhalve niet aan de IJpersche lasten- betaalders. die daarin wel het laatste woord te zeggen hebben. De overeenkomst, ten titel van proef ge sloten, bedoelde enkel twee panneelen. Om niet bij toeval te werken is het noodig een plan der gezamentlijke schilderingen te bestudeeren en op te maken voor de drie zalen der Halle, zuid-wester-, wester- en noord-westerzaal, die maar een uitgestrekt geheel vormen met de zaal Pauwels. De scbepenenzaal en de zaal Pauwels zijn door alle bezoekers bewonderd, omdat de algemeene regeling er van bestudeerd en vastgesteld werd door schilders, bouwkun digen en oudheidkenners van eerste ver dienste, vooraleer de hand aan het werk ie slaan. Ü9 stad IJperen heeft onmiddellijk nuttiger en belangrijker werken uit te voeren, onder andere de dringende herstelling der hoofd kerk, het in waarde brengen der nieuwelijks aangelegde gronden bij de statie en de ge zondmaking van zekere straatjes en steegjes. De twee proefpanneelen zijn niet geschil derd naar de wijzen die het werk duurzaam maken. Het eerste panneel is reeds erg beschadigd en het is te vreezen dat het werk in een vijftal jaren zeer beschadigd zij. De schilderingen der schepenen- en Pau wels zalen zijn enkel door het Stadsbestuur bevolen geworden nadat het de verzekering had er maar voor een vijfde der onkosten te moeten tusschenkomen, hetgene reeds een aanzienlijk kapitaal daarstelt voor eene stad wier geldbronnen sindsdien nog verminderd zijn, tengevolge van het wegtrekken van een deel der bezetting, van de algemeene krisis DE TOEKOMST,

De Toekomst (1862-1894) | 1886 | | pagina 1