BRIEFWISSELINGEN. VERSCHILLIG NIEUWS. Specialiteit V1SIE Tk AARTJES, en van andere oorzaken, te lang om hier op te sommen. Het is der stad onmogelijk de versieringswerken binnen de Halle, naiio- naal gedenkstuk, vooi t te zetten, vooraleer het Staatsbestuur de verbintenis aanga van de 4/5 der uitgaven te dekken, zooals het voor de vroegere schilderingen gedaan heeft. Daar bestaat eene zedelijke verbintenis, die het Staatsbestuur in eere houden zal te eerbiedigen. Haar niettegenstaande die onbepaalde verdaging heeft de Raad, na eene langdurige bespreking, met 6 stemmen tegen 3 en twee onthoudingen het krediet van 4000 fr. vuor de voortzetting der muurschilderingen op onze Halle op 's stadsbegrooting behouden. Doch het is wel verstaan dat men maar van dat krediet gebruik maken mag na goedkeu ring door den raad der nieuwe schetsen, waaraan de heer Delbekenu werkzaam is. ESet brood z;sE uSei opslaan. Het Nieuwsbladje van verleden Zondag spant al zijne krachten in om aan zijne lezers wijs te maken dat, moesten er inkomrechten op het graan gelegd worden, het brood daarom geenen cent duurder kosten zou. Het graan zal opslaan en het brood zal aan denzelfden prijs blijven Hoe vindt ge 't lezer 't Is een Comble van logiek, dat. En weet ge wat het aanhaalt om zijne ge zegden te staven De Fransche bakkers, die 3 franks invoerrechten betalen moeten kun nen hun brood in België nog beter koop le veren dan de Belgische bakkers. Misschien zullen onze bakkers, wanneer de invoerrechten eens eene wezentlijkheid zullen zijn, ook hun brood afslaan Maar dan zal zulks heel zeker geschieden ten koste der goede hoedanigheid van het brood, die nu al veel te wenschen laat, dank de te groote mededinging en den slechten tijd. En wat zal er dan in gevaar komen De openbare gezondheid. Het brood is onbetwistbaar de voornaam ste spijs van den werkman, die veelal niets in zijne hongerige maag te steken heeft dan aardappelen en breod. Welnu, wordt het brood van eene slechte re hoedanigheid, dan moet zulks op 's werk- mans gezondheid een verderfelijken invloed oefenen en hem aan allerlei ziekten bloot stellen. Dat ware nog iets veel ergers dan eenige centiemen opslag op het brood. Is 't zoo niet, Nieuwsbladje En nochtans kan men moeilijk met ernst staande houden dat het brood noch opslaan, noch verslechten zal, wanneer de bakkers of meelfabriekanten het graan aan een hoo- geren prijs betalen moeten. Olwel zij zullen hunne waar ook duurder verkoopen, ofwel zij zullen ze meer vervalschen; daar is geene andere uitkomst aan, het Nieuwsbladje raag zulks botheden en kwade trouw noemen of niet. Het is alzoo en het zal daarom niet veranderen. Ook heeft zulke (hesis niet noodig uitge- breidt, noch opgehelderd te worden; alwie er ernstig wil op nadenken, moet zulks met ons aannemen, hij moge een oolij kaard, gelijk wij, zijn of niet. Verstaat ge 't Nieuwsbladje Ook zal het volk wel zien, wie zulke hon- gersnoodswetten stemmen zal en wie niet, en het zal zulks wel in zijne mouwe tot op den dag, opwelken diezelfde mannen zijne stem zullen komen vragen. Dan ook zal het niet aarzelen hen die zijne uithongering rechtveer dig en nuttig vonden, met eene ellenlange buis naar den weêrlicht te zen den. Loon naar werken, zal het kiezerskorps uitroepen en 't zal drommels gelijk hebben ook. Allen gelijk voos- de milltlewet. Het zelfde bladje, in zijn zelfde nummer, doet ook al het mogelijke om te bewijzen dat rijken en armen voor de militiewet gelijk zijn. Als wij zeggen dat het den arme alleen is, die nu den tolk des bloeds betaalt, dat is voor 't Nieuwsbladje eene belachelijke woordenkramerij 't Is mogelijk, maar kennen nog belache lijker woordkramerijen en gij, Nieuws bladje Getuige hiervan hetgene zeker katholiek orgaantje op zijne 1" bladzijde, 3 kolom, schrijftde schamele werkman staat met den rijke gelijk bij de loterij busse, de gevol gen alleene verschillen, ('t zijn wij, die onderstrepen) en dat om te bewijzen dat den rijke zoowel als de arme aan de bloedwet onderhevig is. Voor de loterij busse daar zijn ze gelijk, dat is waar. Daar ook ligt de knoop niet, maar wel in de gevolgen en voor deze, 't Nieuivsbladje bekent het zelve, verdwijnt de gelijkheid. Da arme, omdat hij van vrouw Fortuineen verstooteling is, moet den tol des bloeds met zijnen persoon en zelfs met zijn leven, wanneer zulks pas geeft, betalen, terwijl de rijke er van afkomt voor een handvol geld, voor den prijs van een vat CMteau-Margauxwijn, om de uitdrukking van den klerikalen senateur Lammens te bezigen. En zeggen dat er katholijke bladjes zijn, die zulks gelijkheid voor de wet noemen Welnu, Nieuwsbladje, het volk wil van geene zulke gelijkheid meer; het roept met volle keel: weg met de remplacanten elk voor zijn lot soldaat! En zulks omdat, met het huidige stelsel, het niet lang duren kan vooraleer het leger socialist, misschien wel anarchist worde om dan met de muiters een verbond te sluiten en alles omver te werpen, al onze rechten en vrijheden te verbrijzelen, en ons landeken in handen te leveren van de ordeloosste wezens. Voor die kortzichtigen, die dergelijke ge heiligde belangen aan eene kiesberekening offeren, wijzen wij op eenen uitval van het socialistisch blad Vooruit. Verledene week riep het tot minister Pon- tus, die de soldaten verbiedt het lokaal Vooruit te bezoeken: Verbied maar, ver volg maar, doe maar streng straffen, het zal toch weinig baten; binnen een paar jaar is het leger aan ons! Ziedaar het gevaar, dat dreigend levend België hangt en dat, met het huidige stelsel, onmogelijk afgeweerd kan worden. Wij herhalen het, elkeen, die een ziertje vaderlandsch gevoel in het hart heeft moet tegen het huidig en gevaarvol stelsel onver poosd te velde trekken en al zijne krachten, al zijnen invloed gebruiken om het te doen afschaffen en de dringendste der verbete ringen te doen invoeren. Wie het niet doet, die is onwaardig Belg te heeten. BURGERSTAND Van den 3 tot den 10 December 1886. Geboorten. Mannelijk geslacht: 6; Vrouwelijk id., '2. Sterfgevallen. Bossaert, Honorata, zonder beroep, 58 jaren, echtgenote van Robertus Dsbreu, Kie- kenmarkt. Deroulez, Benoit, zonder be roep, 47 jaren, echtgenoot van Eveline Van- dezande, Hondstraat. Frysou, Henricus, apotheker. 78 jaren, echtgenoot van Cécile Vanoutrive, Dixmudestraat. Kinderen beneden de 7 jaren Mannelijk geslacht, 0. Vrouwelijk id., 2. Van den 10 tot den 17 December 1886. Geboorten: Mannelijk geslacht, 5 Vrouwelijk id. I. Sterfgevallen Deceuninck, Jacobus, winkelier, 71 jaren, echtgenoot van Rosalie De Groote, St-Nico- laus-buiten. Verhellen, Leo, zonder be roep, 38 jaren, echtgenoot van Pelagie Dur- nez, St-Jan-buiten. Wallop, Paulina, zonder beroep, 65 jaren, ongehuwd, Meenen- straat. Ver Eist, Franciscus, metser, 74 jaren, echtgenoot van Maria Wannein, Bo- terstraat. Logie, Nathalia, kantwerkster, 53 jaren, ongehuwd, Hondstraat. Deblau, Theresia, zonder beroep, 88 jaren, weduwe van Pieter Vandervist, Rijselstraat, Dely, Eugenius, zinkwerker, 47 jaren, echtgenoot van Leonie Bertier, Boterstraat. Kinderen beneden de 7 jaren: Mannelijk geslacht, 2: Vrouwelijk id., 0. van bij Engeu-Hendkik MINNEKEER, Graveerder-Steendrukker. PoFERINGIIE, 2 Dec. 1885. Feesten in den K. K. (Vervolg en einde). Het avondfeest van den tweeden dag bij zonderlijk voor de dames gegeven bestond dit jaar in eene bolling en eene kaarting. Maar ongelukkiglijk dit zoo belangrijk als schuldeloos tijdverdrijf was verre van te behagen aan de voornaamste damen van de katholijke partij. Mijnbeer en Madame Van- derheyde zelf hadden zich de moeite niet ge geven er zich naartoe te begeven. De achtbare voorzitter van den K. K., eertijds zoo levervol, had zich doen veront schuldigen, zegt men, voor reden inbren gende dat hij moest tegenwoordig zijn in eene andere vergadering alwaar hij onmoge lijk niet nalaten kon zich er naartoe te bege ven. Niet te min werd deze afwezigheid zeer bemerkt en bekout... en met reden. Buiten heigeen andere jaren gepleegd werd, waren de dienstboden der leden der maatschappij niet toegelaten in de feesten. Deze uitsluiting, welke op het voorstel van adjudant Felix, de schuld is dat de ko- kinnen geslachtofferd werden, heeft boven mate eene eerbiedwaardige persoonaadje verbitterd, die gewoon was zich in zulke avondfeesten te doen vertegenwoordigen door zijne dienstmeiden. Men voegt er zelf bij, om zijne misnoegdheid te doen kennen, geweigerd heeft de ins'chrij vingslijst voor het bolspel te onderteekenen. Het feest van den derden dag was luister rijker, reeds van vijf ure 's avonds, hoorde men bij tteele vrolijke henden in de straten onzer stad, die zich naar den kring begaven, hunne beioogingen waren niet min dan wel luidend. Het was de inleiding der vermake lijkheden voor de weldenkende personen be houden, die uitgenoodigd waren op het avondfeest van den K. K. Wij zullen in geene bijzonderheden treden nopens dezen gedenkwaardigen avond al leenlijk kunnen wij ons niet wederhouden te melden dat men er zich verduiveld wel heeft vermaakt en dat, bij een zeker uur, volgens het vertelsel eener ooggetuige, er eenige razenden waren, woedend omdat zij niet mogen dansen hadden, die zich hebben over geleverd, niet tegenstaande het opspelen van den gebuisden advokaat, aan zulk eenen duiveldans dat er een gedeelte van het pla fond afgevallen is, waardoor eenige toe schouwers bijna zijn blind geworden. Laat ons er nog bijvoegen dat de regels der matigheid, die nogtans eene groote deugd is, er niet zeer wel zijn nagekomen geweest. Zelf, zooals onze calotecorrespon- dent het ons verzekerd, heeft men er zooda nig Bacchus gevierd, dat de H. Aloisius van Conzaga, der 0. L. V. parochie, als voor beeld voor de poperingsche jongheid, tot heden aangehaald, rond vier ure des mor gens zoodanig aangedaan was, dat men hem uit bermhertigheid naar zijne woonst heeft moeten dragen... En ziedaar hoe men het verstaat in den K. K. het woord feestvie ren!... Wij verwachten met ongeduld de reke ning van 1885 en het budjet van 1887 dei- stad te voorschijn te zien komen. "Wij verzoeken onze stadhuisbazen, zoo goed te willen zijn, van, zooals eertijds men dit plagt te doen, deze stukken op te stellen, zoodanig dat de contributiebetalers ze met vrucht zouden kunnen onderzoeken. A propos van hommel. Men houdt staan, en niet zonder reden dat de vermin dering der weerde der kwaliteit van onze hoppe, toe te schrijven is aan de ontaarding der plant. Een landbouwer, een weinig nieuwsgierig, zou van zijnen kant eens wil len weten hoe het komt dat men de hoppe te Beurs van Brussel aan minderen prijs ver koopt, dan sommige koopmans die te Pope- ringhe bij den kweeker komen koopen Vrijdag, kwart voor drij ure, is de reizi gerstrein uit Lichtervelde, ter statie van Dixmu- de op eenige koopwaren wagons geloopen, die zich op eene zijbaan bevonden. De schok was geweldig en drij wagons werden erg bescha digd de reizigers van den trein werden van de banken geschokt, voor alle letsel bekwamen zij eenige builen. Wij kennen de oorzaak van dit ongeval niet, maar het ingespannen rechterlijk onderzoek zal, verhopen wij, de verantwoordelijkheid uitwij zen. Dit is in eenige weken de tweede maal dat zich zulke botsing in deze statie voordoet, eerst des avonds en nu in vollen dag. Stellig is ge rechtigd de strengste nauwgezetheid te eischen van wege de spoorzetting en het goed werken der riggelen wanneer treinen van banen moeten veranderen, want uit botsingen kunnen zware persoonlijke ongelukken volgen. Men schrijft uit Brussel Vrijdag avond, kwam M. en Mad. Frère-Or- ban, in rijtuig door de Guimardstraat, toen eensklaps het paard om hol ging. In de Handel- straat werdt de koetsier van den bok geworpen; Mad. Frère-Orban viel van schrik in bezwij ming. Het paard viel ten gronde tegen het voetpad en het rijtuig werd gedeeltelijk verbrijzeld. Mad. Frère werden de noodige zorgen toege diend en herstelde weldra, zij zoomin dan haar echtgenoot hebben eenig letsel bekomen. Instorting te Hoei. Uit Ocquier wordt, dato '10 December, 9 ure 's morgens, het vol gende gemeld De tunnel van Corphalie, bij Iloei, is groot-en deels ingestoi-t in den afgeloopen nacht, tenge volge van den overvlordigen regen en de over stromingen. Het verkeer des internationale treinen is to taal onderbroken. Al de treinen moeten omrij den langs Tamines-Landen en de reizigers zijn genoodzaakt lange omwegen te doen langs de ondergeschikte linies. Ten gevolge eener tweede aardinstorting is het verkeer der treinen op den spoorweg Luik- Namen zoodanig onderbroken dat de reizigers tnsschen Hoei-Statie en Hoei-Noorden, met huu- rij tuigen moeten overgebracht worden langs de groote baan. De nachtelijke exprestreinen zijn voorloopig opgeschorst De exprestreinen en de transittreinen nemen de baan van de Staat langs Landen, Waremme Luik. Er wordt dag en nacht gewerkt om de baan te ontruimen en het verkeer te herstellen, het geen in alle geval nog wel een achttal dagen duren zal. Uitgevast. Simon, de brusselsche vas ter, heeft gedaan met vasten. Hij heeft de moed opgegeven en een ontbijt genomen. Hij liep zelf groot gevaar niet meer te kun nen ontbijten. Donderdag morgend, werd hij door onver draaglijke hoofdpijn aangetast. Indien men hem Vrijdag niet dadelijk een weinig melk en een versterLend middel gege ven had, zou de vaster misschien bezweken zijn. Men beweert dat de likeur dat door den zoo gezegden vaster genomen werd, niets anders was dan peptone en cocïaa. Wij gelooven niet dat Simon lust zal hebben eene nieuwe weddingschap aan te gaan. Den 7 dezer rond 10 1/2 's avonds, heeft zich een persoon zeggende genoemd te zijn Loon Dubois, oud 18 tot 20 jaar, reizende koopman in hoppe van Brussel, zich gezelfdmoord te Wareghem in het Hotel du Pavilionmet zich eene pistolschoot in de richting van het hart te schieten, zijnde in zijn bed. De naam van dezen persoon is niet vastgesteld. Hij had 47 c. bij zich en had een uitgaaf van fr. 3,75 gedaan. De vader is 's anderdaags zijn ongelukkige achtienjarige zoon komen herkennen. Geene pen kan zijne droefheid beschrijven. Het lijk is vrij dag naar Brussel gevoerd, Den zelfden dag heeft een jongeling van Zulte, zich in de statie van Wareghem door eenen trein laten overrijden. De ongelukkige werd in twee gesneden. Een erg ongeluk is maandag nabij de sta tie van Ronse gebeurd. De aardewerkersbaas Demeulemeester is, terwijl hij aan de baan werkte, door den trein 1543 getroffen en de beide voeten af gesneden, een arm gebroken en gewond aan het hoofd. Demeulemeester is ge huwd en vader van tien kinderen. Hij zal waar schijnlijk zijne wonden niet overleven. Eene depeche uit Paris meldt dat Merlatti Donderdag eindigd. Hij is begonnen meteen weinig wijn te drinken, welke zijn maag eerst moet in staat stellen ander voedsel te verdragen. Hij is 17 kilos aan gewicht afgenomen. uO

De Toekomst (1862-1894) | 1886 | | pagina 2