Gazette van 't arronëissemeat IJperen. 9 POLITIEKE BERICHTEN. N' 54. 26e Jaar. bondag 9» Januari 1887. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschiliige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen, Landverraad en Landverraders. 1886. ïn België. Bareel: Dlxmadestraat. 98. AANKONDIGINGEN 40 centiemen den regel. RECLAMES t 95 centlemen den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT fr4-00 jaar* voer de stad; fr. 4-50 voer geheel België. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 9 0 centiemen het nonmer. Men schrijft in op al de postbureelen. IJZEREN-WEG. 4 Dec. 1886. Vertrekuren van IJperen naar Poperinahe, 6-50 9-09 10-00 12-07 L 3-00 4-00 6-42 9-05 9-58. Poperinghe-Hazebrouck,6-5012-07 6-42. Houthem, 5-30 - 8-20 11-16 - 5-20 Comen, 5-30 8-05 8-20 9-58 10-10 11-16 2-41 2-53 5-20 8-58 Comen-Armentiers, 5-30 8-05 11-16 2-53 5-20 8-58. Roeselare, 6-15 le Samedi. 7-45 10-45 12-20 4-10 6-42 Langemarck-Oostende, 7-21 12-22 3-57 6-22. -9-58-11-16—2-41 ■2-41 Kortrijk, 5-508-20 5-20. Kortrijk-Brussel, 5-30 9-58 11-16- 5-20. Kortrijk-Gent, 5-30 - 8-20 11-16 2-41 5-20. De parijsche correspondent van de Times, bevestigd dat er een bondge nootschap is tot stand gekomen tus- schen Duitschland en Rusland. Duitscbland en Rusland zouden zich verbinden niet tusschen te komen, de eerste in geval van een Oostenrijk- Russischen oorlog en de tweede in geval van een Franscb-Duitschen oorlog. Dit nieuw bondgenootschap zou voor uitwerksel hebben de onder werping van Bulgarie aan Rusland. Men telegrafieert uit Madras, dat 75personen zijn omgekomen inden brand die Vrijdag "avond in eenen openbaren hof heeft plaats gehad, ter gelegenheid eener foore. Al de slachtoffers zijn inboorlin gen. Kardinaal Jacobini, staats-sekre- taris van den paus, is op zijnjuiterste. Maandag beeft te Berlijn het diner plaats gehad,door keizer\Vilhlem,aan de generaals gegeven, die naar de hoofdstad zijn gekomen om hem ter gelegenheid van zijne jubilé geluk te wenschen. De keizer, heeft in zijnen dronk aan het leger, gezegd, dat hij er al tijd vertrouwen zal instellen en dat hij verzekerd is dat het altijd aan de drie groote princiepen, die de kracht van de legers uitmaken de eer, de moed en de tucht, getrouw zal blij ven. De militaire commissie in Duisch- land heeft het voorstel van M. Ric- kert verworpen, strekkende om het efïectif in vredestijd op 454,402 man nen te brengen zij heeft ook het voorstel van M. Huene verworpen, om het leger op 468,409 mannen ge durende drie jaren te brengen zij heeft ook geheel den eersten para graph verworpen. Paragraph 2 (betreffende de nieu we kaders) is aangenomen in eerste lozing Het voorstel Huene, betreffende de vrijstelling der seminaristen van den militairen dienst, is verworpen. De commissie heeft met 14 stem men tegen 12 al de beslissingen goed gekeurd die Woensdag genomen zijn. De toestand, zegt de Beiaard, waarin Europa verkeert, wordt meer en meer onrustwekkend; de toekomst wordt ver ward en donker, pikdonker. Hel Jour nal d'Alsace, besluit, na een zeer be langrijk artikel over de Europeesehe di plomatie, met de bedenking dat de oorlog nog in de maand Januari niet zal uitbreken en John Lemoine, schrijft in de DébatsIn Europa ligt een sol ferstekje, dat de laars van een soldaat kan ontbranden en alles in vuur en vlam zetten. Zoo ooit, dan mag nu gezegd worden dat Europa op een vuurberg ligt. Zelfs voor den oningewijde, die aan de Bulgaarsche kwestie niets begrijpt, die het belang van Engeland niet verstaat in Egypte en in Turkije, die de vijandschap tusschen Rusland en Oostenrijk niet eens nagaat, die aan de heropening van Frank- rijks wonden niet gelooft; zelfs voor hen moet het maken en bereiden van bondge nootschappen, zoowel als het gereedma ken der legers niet onopgemerkl voorbij gaan. Inderdaad, bijna geheel Europa heelt reeds partij gekozen in den krijg, die moet uitbersten. Zoo Duitschland, Oostenrijks natuur lijke en wettige bondgenoot, moest on zijdig blijven in eenen strijd tusschen Rusland en Oostenrijk, dan kar, Oosten rijk rekenen op de medewerking van Itaüe en Engeland. Voor het oogenblik heeft Duitschland nog niet gesproken. Frank* rijk ook blijft besluitloos, en tot heden feitelijk zonder eenigen bondgenoot. Toch schijnt het dat alles voorbereid wordt voor een verbond tusschen Rusland en Frankrijk; in dit geval zou Duitschland niet langer aarzelen en Europa zou in twee groote kampen verdeeld worden: Frankrijk, Rusland en Turkije langs de eene zijde; Oostenrijk, Duitschland, Italië en Engeland langs de andere zijde. Wanneer zal dal alles beslist worden En blijft er geene hoop meer dat de oorlog zal vermeden worden? Zoolang er leven is, is er hoop, zegt het spreekwoorden goede zielen rekenen veel op den invloed van Keizer Willem, en de moeilijkheden, die het Engelsch ministerie nu juist ontmoet. Maar er is toch zoo weinig noodig om eene soldatenlaars op een solferstekje te doen trappen. En wat is, in die netelachtige toestand onze rol Wat moet ons te beurt vallen zoo de krijg uitbreekt Iets vreeselijk Het is thans onwederlegg°lijk bewezen, dat den krijg tusschen Frankrijk en Duitsch land alleen in Belgie kan plaats krijgen, dat de vallei van Maas en Samber de eeni ge weg is die aan de strijdende partijen overblijft. En onze onzijdigheid? De oorlog kent geen traktaten, wordt daarop geant woord, en zoo wij willen dat onze onzij digheid beschermd blijve, rust op ons, Belgen, de plicht omjlzelf voor die onzij digheid le zorgen. Reeds in 4870 werdt dit meer dan dui delijk bewezen In geval een vijande lijk leger in België dringt en er niet onmiddelijk ontwapend ivordt, zal het Duitsche legerfhet daar volgen, zonder verdere bevelen af te wachten. ,Zoo schreef von Molkte, en de Fransclie be velhebber de IKimpfen bekende dat hij voorzeker in België gedrongen ware hadde hij niet geweten dat ons leger hem achter de Semois afwachte. Nu echter is de toestand veel nijpen der, want, nog eens er is geen andere weg dan onze Maasvallei, waar de strij dende legers elkanderën kunnen ontmoe ten. Hel moet ons dan ook niet verwon deren wanneer men in de Duitsche bladen schrijft In Berlijn volgt men met de grootste belang tselling wat in de Bel gische Kamers en) door het ministerie over het belgische \leger gezegd en be sloten wordt. Is dat duidelijk En wat doel ons ministerie en onze klerikale meerderheid Primo, uit vreeze van eenige kiezers en de bisschoppen te mishagen wordt op papier eene reserve gemaakt van 30,000 mannen, die nooit in de werkelijkheid zullen bestaan. Secondo, nog eens uil kiesbelang, en den financiëelen toestand wat tedoenschit teren, wordt de minister van oorlog koop man in oude soldaten kleederen en dwingt zijne officieren om ais rond venters te spe len. Tertio, om 's Zondag wat meer mis- hoorders te hebben, wordt de disciplinai re geest prijs gegeven en de dienst der spoorwegen geheel ontredderd. Quarto, de hernieuwing van materiaal der ijzeren wegen wordt verwaarloosd. Quinto, de invoering van den persoon lijken krijgsdienst, de eenige mogelijke manier om ons leger waarlijk goed le ma ken, wordt op de hardnekkigste wijze be streden. Kortom, terwijl alle gouvernementen van Europa dag en nacht onledig zijn met het nemen van allerhande voorzorgen, iioudt ons ministerie zich bezich met scho len af te schaffen, gemeenten le belasten, kerken en kerkfabrieken rijk te maken, paters en kloosters te bevoordeeligen en het land te ruineeren. Men vergelijke die iiandeiinge met wat de koning van Castilje zegde over land verraad, en men antwoordde op deze vraag Wacr waren in België de landverra ders Het afgeloopen jaar, zegt het Volks belangis weer een donker jaar voor Vlaanderen en voor gansch België ge weest. De vernietiging van het volksonderwijs werd voortgezet en schier voltrokken, zooals bleek uit de bekentenissen van minister Thonissen in volle Kamer ge daan. Afgeschaft werden 877 gemeente scholen, 228 bewaarscholen en 4079 scholen voor volwassenen. Daarentegen betalen nu de klerikale gemeentebesturen de onderhoudskosten van 4465 klerikale zoogezegde vrije scholen, waaronder 638 door paters en nonnen bestuurd worden. Acht honderd tachtig onderwijzers en onderwijzeressen werden van hunne be diening beroofd Eene legerreserve werd gestemd, die al de onrechtvaardigheden onzer oorlogs- wetten laat bestaan en daarenboven het werkmanskind eenige jaren langer onder de macht van den minister van oorlog houdt! Eene nieuwe wel op het middelbaar onderwijs werd aangenomen om ook dien tak van het openbaar volksonderricht bij middel van klerikale leeraars te onder mijnen Inkomrechten op het vee en op het graan worden aangekondigd. Duurder' brood en duurder vleesch in 't verschiet als redmiddel voor de crisis! Wat den persoonlijken krijgsdienst be treft, men heelt onlangs de gansche kleri kale dagbladers het stelsel van bet gebie dend mandaat der volksvertegenwoordi gers zien verkondigen om die dringende hervorming te beletten En nochtans heeft België dit jaar meer dan ooit geleerd, dan de werkende stand doortastende hervormingen ei«cbt. De plunderingen te Luik, de woedende werk stakingen met brandstichtingen en roove- rijen te Charleroi en de indrukwekkende werkërsbetooging le Brussel op 45 Au- gusti zouden ieders oogen dienaangaande moeten openen. En wat heeft het zoogezegde behoudend ministerie uitgevonden om den toestand te verbeteren De instelling eener Com missie Ondertusschen ging de regeering voort met het geld ten voordeele van kloosters, kerken, paters en nonnen te verkwisten. Wat de klerikalen in de steden durven doen, waar zij meester spelen, leerden ons de handelingen van den Brugschen gemeenteraad in zake Brugge-Zeehaven, verkoop van 't seminarie en Breideifeesten! En wat deden de liberalen DE TOEKOMST

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 1