STADSNIEUWS. In den vreemde. Twee namen. De Vlaamsche beweging. Be bemesting der weiden. Zij zetten op hunne honderd gemakken hunne bittere inwendige twisten voort over de herziening der Grondwet Is het dan te verwonderen, dat wij in de Kamerkiezing van Juni overal versla gen werden en dat er nu in beide Kamers eene klerikale meerderheid zetelt,die groo- ter is dan ooit eene partij in België er bezat Alleen de opvolgende kiezing van de lieerenBulsenGuillery te Brussel bewees, dat die meerderheid in den grond zeer broos is en wel gelijkt aan den reus met leemen voeten van den Bijbel. Hel land begint de papenheerschappij moê te worden. Als de liberalen genoeg zame waarborgen van eendrag en kracht zullen fopleveren, zal het kiezerskorps stellen eene verpletterende neêrlaag aan de bisschopsknechten toedienen. Dit schijnt ons de zedeles van het ge beurde tijdens het afgeloopen jaar in België. In Noord-Nederland hebben integen deel de liberalen in de Junikiezingen ge zegepraald. Zij tellen nu eene meerder heid van een twaalftal stemmen doch ook zij zijn niet eendrachtig genoeg en zoo komt bet, dat het behoudend ministe rie met den behendigen equilibrist Heems kerk aan 't roer gebleven is en nu in eenen gematigden liberalen zin regeert. In Frankrijk deden de radikalen voort durend hun best om de Republiek te on dermijnen. In Engeland bleef het jlersche vraag stuk nog de groote doorn in den voet der regeering. In 't Oosten hebben de gebeurtenissen van Bulgarije nogmaals bewezen hoe kort zichtig Disraeli met zijn verdrag van Ber lijn is geweest en hoe oneerlijk de Rus sische politiek in de Donaulanden is. Vorst Alexander van Batlemberg, alhoe wel van den troon beroofd, en zijn held haftig Bulgaarsch volkje zijn ondertus- schen in de algemeene ach ling van Europa gerezen. Maar zal 1887 ons geen groolen oor log aanbrengen Wie zou durven neen antwoorden Iveeren wij terug naar België, om aan te teekenen dat twee namen in 't afgeloo pen jaar gedurende geruimen tijd op aller lippen gezweefd hebben Ronvaux en Montald 1 Ronvaux met zijn indrukwekkenden heildronk aan den Koning, le Namen, en met zijne machtelooze afstelling als sche pen door Thonissen, was even populair geworden als hij weinige dagen later be lachelijk werdt met zijne mislukte kandi datuur te Brussel door zijne eigene schuld. Hij ruste in vrede. Montald met zijne bekroning in den Prijs van Rome, die vernietigd en weer bekrachtigd werd, en met zijne herhaalde triomfen le Gent was ook een tijd lang de held van den dag. Maar hij is diet dood en wij hopen, dat er uit dat krachtig Gentsch ventje een groot schilder zal ge boren worden. Het Vlaamsche leven ontwikkelde zich meer en meer. en stellig won onze Be weging veld. De wind blaast in de Vlaam sche zeilen. Maar hoe droevig is het niet te zien, dat het liberalisme der Vlaamsche groole steden geenen enkelen vertegenwoordiger in de béide Kamers telt, zoodat de Waal- sche Bara's, Magiesen en Neujean's de Vlamingen kunnen honen in naam der liberale partij, die slechts éénen enkelen Vlaamschgezinde, den dapperen en beza- digden Buis, in de Kamer telt Wij rekenen veel op het Verbond der Vlaamsche Liberale Vereenigingen om de oogen der Waalsche en Franschgezinde liberalen op de ware belangen van onze stam te openen. Dat zal vooral zijne edele zending zijn, want de leden van het Hoofd bestuur, mannen als van Beers, Vuylste- ke, Couvreur, Vanderkindere enz. kun nen met gezag aan hunne verdwaalde libe rale partijgenooten de stem der rede en der rechtvaardigheid laten hooren, zooals onlangs in het laatste zoo degelijk mani fest van het herbond is geschied. Do redding van Vlaanderen ligt stellig in de handen van 't liberalisme, op voor waarde dat onze partij eene echte Vlaam sche Volkspartij worde. Moge het jaar 1887 ons een stapje na der tot dal ideaal brengen Wij ontvangen van de Vlaamsch- en volksgezinde maatschappij De Veldbloem van Brussel, een mani fest, waarin zij aan alle ware Vla mingen bet algemeen verslag harer werkzaamheden zeer aanbeveelt en terzelfder tijd in een paar breede trekken de politiek der Veldbloem doet kennen. Op haar programma staan lu Verdwijning der vlaamsche taal grieven-, 2° Algemeen stemrechtvertegen woordiging der minderheden-, 3" A schaffing der loting, vermin dering der krijgslasten-, 4° Hervorming en uitbreiding van 't onderwijs; 5° Volkomene onafhankelijkheid van Iierk en Staat 6° Verbetering van het lot der icer- kende en behoeftige klassen. Het is stellig zeker dat gezegd Al gemeen verslag der werkzaamheden van de Veldbloem sinds 1869 noy al leerrijk zijn moet en derhalve bij al len goeden vlaming welkom zijn zal. Dat men het leze IJperen, den 8 Januari 1887. Koninklijk Gesticht van Meesen. Da heer Carpantier, eere-vrederechter te IJperen, is lid van den bestuurraad van het Koninklijk Gesticht van Meesen benoemd voor een nieu wen termijn van vijf jaren. Lengen, laster. Het Nieuiosbladje beeft met nieuwjaar nog eens zijn oud stieltje: liegen en laste ren hernomen, als ware het maar om de gewoonte er van niet te verliezen. En wie lastert het Wie? Zijne slachtoffers. Zij, die om kleri kale haat en wraakzucht van hunne bedie ning, spijts recht en redelijkheid, afgesteld en meestal met vrouw en kroost op straat gegooid werden, omdat zij de afschuwelijke misdaad!? bedreven hadden van aan hunnen koning en aan de wetten van hun vaderland getrouw te blijven Die martelaars van de dwangzucht der geestelijken worden door het Nieuwsbladje belogen en gelasterd. In een artikel valt het ze aan en tracht ze bij zijne lezers hatelijk te maken. De grofste leugen willen wij daaruit overnemen en weerleggen Dat duurt nu ruim twee jaren en bijna geen enkele rentenier ziet naar eene an- dere schoolbetreRking uitZe zullen er zich wel van wachten: 't is immers toch zoo zoet op zijn duizend gemakskens ie leven, in andere woorden, te eten, te x drinken, te wandelen en te slapen als men 't lust Alle op wachtgeld gestelde onderwijzers, Nieuwsbladjehebben twintig-, vijftig-, honderdmaal naar eene andere betrekking getracht en gevraagd. Maar te vergeefs. Bijna alle gemeentescholen zijn, spijts de ge vloekte wet van 1884 zelfs, verdwenen en gesloten en derhalve zijn er nog weinig plaatsen te bedienen. En nog meer. In de katholieke gemeenten of steden, waar er nog bij uitzondering ge meentescholen bestaan, worden al de open gevallen plaatsen aan de zoogezegde katho lieke onderwijzers gegeven, en alle afgestelde onderwijzers, die hunne aanvraag doen, zon der medelijden van de hand gewezen en niet gewild. Wij kennen onderwijzers en onderwijze- ressen, die onlangs door den heer burge meester, van wie zij op wachtgeld gesteld geweest waren, gevraagd werden wat zij nu deden, en weet ge, Nieuwsbladje, wat ze hem voor antwoord zonden? Vier-en-vijf'tig aanvragen voor eene nieuwe bediening, die alle te vergeefs geweest waren En het Nieuwsbladjehet eerlijk? en ridderlijk? Nieuwsbladje durft dan schrijven dat zij naar geene andere schoolbetrekking ■uitzien. Zulk gedrag zullen wij door elk def tig en rechtschapen man laten beoordeelen en betitelen. Nog een bewijs willen wij nochtans neer schrijven om het Nieuwsbladje te doen zien hoe lafhertig het de afgestelde onder wijzers gelasterd heeft. Eenige belgische, op wachtgeld gestelde onderwijzers zijn ten bureele van den Journal de Tourcoing geweest om dat blad te bidden wel te willen medewerken om, zoo mogelijk, hun in staat te stellen hunne edele en verhevene taak van de opvoeding en het onderwijs der kinders in Frankrijk voort te zetten. Het zijn onderwijzers, die altijd open gevallen plaatsen aanvroegen en die altijd ook afgewezen werden en nu in Frankrijk, in den vreemde datgene gaan zoeken, wat hun vaderland, dat zij getrouw dienden, hun weigert. Ziehier Nieuwsbladje, wat de Journal de Tourcoing daarover schrijft o In onze bureelen heeft zich eene delega- tie van belgische onderwijzers en onder- wijzeressen aangeboden, die, sedert de aankomst der klerikalen in Belgie, van hunne bediening beroofd zijn. De afgeveerdigden hebben ons gebeden in ons blad eene aankondiging op te ne- men, aidus luidende: Belgische onderwijzers en onderwij- zeressen, voor 't oogenblik van hunne bediening in Belgie beroofd, tengevolge van klerikale wraak, vragen om in het ii onderwijs in Frankrijk aanveerd te worden. ii Natuurlijk is zulks, zoo niet onmogelijk, toch zeer moeilijk, maar is er wel iets droeviger dan die ongelukkige belgische onderwijzers gedwongen te zien de her- bergzaamheid in een vreemd land te ko- inen vragen, zij, die met de zware en las- v tige zending gelast waren hunne mede- burgers te onderrichten, welke de tegen- woordige bestuurders van het land in de i) onwetendheid willen dompelen om aan het bewind te kunnen blijven ïWat meer is, in Belgie, evenals in Frank- rijk en overal elders, waar de geestelijk- heid bestaat, is dezer kenspreuk niet: Vol- slagene onwetendheid bij het volk Het geblaf onzer goede klerikalen, tijdens de nieuwe onderwijswet, bevestigt die ken- spreuk. Wanneer men dat gelezen heeft, moet men kort- of langgerokte Nïeuwsblad&cbrijver zijn om te durven beweren dat de onderwij zers geene stappen genoeg aanwenden om eene nieuwe bediening in het onderwijs te bekomen en derhalve de gemeenten van hun wachtgeld te ontlasten. Neen, de kwa&wille komt van hunnen kant niet. Of het Nieuwsbladje nu rechtschapen en ridderlijk genoeg zijn zal om zijnen laster te herroepen, betwijfelen wij ten zeerste en om reden. BURGERSTAND Van den 17 December 1886, tot den 7 Januari 1887. Geboorten: Mannelijk geslacht, 15; Vrouwelijk id. 17. Sterfgevallen: Christiaens, Francisca, zonder beroep, 57 jaren, ongehuwd, Wenninckstraat. Bo- gaert, Maria, zonder beroep, 61 jaren, echt genote van Lenaerts, Hendrik, Meenenstraat. Bonnelle, Maria, zonder beroep, 72 jaren, ongehuwd, Hondstraat. Verhelst, Maria, kantwerkster, 16 jaren, St-Nicolaas-buiten. Boddaert, Sophia, zonder beroep, 71 jaren, ongehuwd, Wenninckstraat. Desmyttere, Maria, zonder beroep, 24 jaren, echtgenote van Wyeland,Gustaaf,Oudeh©uimarkistraat. Bartholomeus, Ida, winkelierster, 52 ja ren, echtgenote van Bastin, Joannes, Bees- temarkt.Wallaert, Karei, vleeschhouwer, 43 jaren, echtgenoot van Leuridan, Maria, Rijselstraat. Vandenbulcke, Virginia, kantwerkster, 74 jaren, weduwe van Michiel, Franciscus, Meenenstraat. Missy, Maria, kantwerkster, 26 jaren, echtgenote van Spin- newyn, Arthur, Heere-Jansiraat. Par- mentier, Emiel, priester, 35 jaren, St-Jacob- straat. Deleu, Sophia, zonder beroep, 76 jaren, weduwe van Boutten, Karei, Bolling- straat. Lignel, Julia, zonder beroep, 85 jaren, weduwe van Wenes, Albertus, Rijsel straat. Desmidt, Florencia, kantwerkster, 43 jaren, echtgenote van Moniez, Engel, Lange Thouroutstraat. Declercq, Amelia, zonder beroep, 81 jaren, ongehuwd, Rijsel straat. Petillion, Theresia, zonder beroep, 87 jaren, weduwe van Isenbaert, Ludovicus, St-Janshospitaalstraat. Blankart, Barbara, zonder beroep, 81 ja ren, weduwe van Degrou, Franciscus; Mee nenstraat.Maertens, Karei, zonder beroep, 85 jaren, echtgenoot van Syssau, Henrietta, Weduwenstraat. Gruwier, Maria, zonder beroep, 87 jaren, weduwe van Ricquiere, Engel, St-Jacobs-buiten. Duprez, Karei, fabriekwerker, 60 jaren,weduwaar van Van- denpitte, Virginia, Lange Thouroutstraat. Kinderen beneden de 7 jaren: Mannelijk geslacht, 2: Vrouwelijk id., 5. De rationneele bemesting der weiden is eene kwestie van bijzonder groot belang, en wij meenen eene nuttige zaak te doen voor de landbouwers door al hunne aandacht op onderstaand artikel te vestigen. Tot in de laatste tijden hebben de landbouwers zich inderdaad niet genoeg beziggehouden met de teruggeving der minerale bestanddeelen aan den grond onzer graslanden. Te veel landbouwers gelooven nog dat de mest, in den stal bekomen, voldoende is tot het on derhouden van de vruchtbaarheid onzer weiden. Dat is eene ernstige dwaling, want de verkoop van melk, boter en vee, voert uit de hofstede bestanddeelen aan den grond ontnomen en welke men hem vroeg of iaat terug moet geven. Men kan niet loochenen dat in meer dan eene exploitatie de hoeda nigheid der melkvoortbrengselen, niettegen staande al de zorgen, aanzienlijk gedaald is; ernstige, opmerkzame en verstandige geesten schrijven dien toestand toe aan de verarming der weiden in minerale bestanddeelen, onder andere in phosphoriek zuur. Ook, het hier- onderstaande artikel in een tijdschrift aan getroffen hebbende, zoo verhaasten wij ons, onder voorbehouding aangaande eenige cij fers, hetzelve hier mede te deelen. Die kwestie van de herstelling der uitput ting van de weiden is zoodanig belangrijk, dat onze lezers ons zullen vergeven er van daag op terug te keeren, zooveel te meer daar wij onder hunne oogen eenige der be langrijkste opmerkingen moeten brengen, die de heer Joulie in zijne studie over de weide heeft medegedeeld. De geleerde landbouwkundige doet eerst opmerken dat het eene dwaling is te geloo ven dat de h'oevemest zeer goed voor de weiden geschikt is. Volgens hem, is de be mesting maar geschikt voor den beploegden grond, omdat zij dadr alleen volledig ont bonden wordt. Overigens, de weide heeft meer phospho riek zuur en potasch noodig dan zij stikstof noodig heeft, en de regen is voldoende om er de spoedige ontbinding van te veroorza ken. De schrijver haalt voorbeelden aan tot bevestiging dier theorie. Men moet, volgens hem, slechts bier aan de weiden toedienen alsook minerale vette, en den mest behouden voor de teelten in beploegden grond. Om de geschiktste vette voor de weide te bepalen, moet men de bestanddeelen kennen die in het huoi vervat zijn. Welnu, ziehier de bestanddeelen vervat in 1000 k. normaal hooi. Phosphoriekzuur, 7,12. Potasch, 25,61 Magnesium, 2,76. Kalk, 14,56. Van dan af beveelt de heer Joulie eene samenstelling van vette aan, bevattende phosphoriekzuur, 66 Potasch, 14. Kalk 20. Magnesium, 2 150 kil. dier vette gel ven aan den grond de bestanddeelen terug die 1000 kil. hooi hem ontnomen hebben. Maar de dosis kalk kan vermeerderd en verminderd worden naarmate de grond er bevat of niet. Daarenboven is eene stikstof-

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 2