UNE BELLE IAÏS0N UNE MAISÖN DE WARE ÏJPERLING. VERSCHILLIG NIEUWS. BLANCH ISSERIE, MENGELINGEN. MARKTPRIJZEN. DE m4II'RE;. ALMANAK V'OOR HST JAAR 1887 houdende vette altijd nuttig om den plan tengroei te veroorzaken, daar de stikstof van eepen onbeploegden grond bijna altoos wer keloos is. De nitraat of sulfaat van ammoniak wor den altijd voordeeliglijk bij de hierboven ge noemde bestanddeelen; gevoegd, hetgeen tot 30 fr. de 150 kil. vette zou opbrengen die noodig zijn om 1,000 kil. hooi aan 80 fr. voort te brengen. Als men rekent op eenen oogst van 7,000 kil. van eene waarde van 560 fr. zal de uitgave van 7 malen 150 kil. hetzij 7 malen 30, stijgen tot 210 fr., plus de bijkomende kosten. Er zal een verschil van 350 fr. blijven voor huurgeld, oogst, enz. Door ze op 150 fr. te schatten, zal er eene zuivere inkomst van 200 fr. overblijven, buiten het nahoei. Maar de wijl in de tijdelijke weiden de op brengsten veel hooger zijn, zal de winst het insgelijks zijn, bij gelijken kosten. Om de noodwendigheden eener weide te kennen, is het voldoende haren groei na te gaan, Indien voederplanten er beter schieten dan de gras planten, mag men de potasch verminderen en de stikstof vermeerderen. In alle gevallen is de kalk altijd nuttig op de weiden, om de zuurheid te verminderen de ontbinding der organische stoffen die op den grond liggen, te veroorzaken. Daarom zeggen wij met den heer Joulie en met andere gekende prakticussen dat het gansch noodzakelijk is de vruchtbaarheid der natuurlijke natte of drooge weiden te onderhouden, door het uitstrooien, alle twee of driejaren, van vruchtbaarmakende stof fen, bestaande voornamelijk uit kalkcompos- ten, min of meer rijk volgens de evenredig heden van het mengsel en den duur van de nitrificatiewant de geleerden, die natuur lijk overhellen naar den kant der handelsvet- ten, nemen nochtans aan dat de composten, onder den invloed van den kalken de op- volgentlij ke ondereenmengingen, oprechte kunstmatige fabrieken van stikstof worden. Vereenigt dus bij honderden, van den 1° Januari tot St- Sylvester, dicht bij de exploi tatiegebouwen en voorzoo veel als mogelijk is in eene overschaduwde plaats, karrevrach- ten vuilnissen, en daar u die stoffen zouden kunnen ontbreken, neem daarenboven, zoo veel als gij kunt, graszoden hier en uaar uitgetrokken, op den boord der hagen en de verlaten wegen. Beter dan dat .- doe uwe velden zelve die nen tot de verbetering uwer weiden (het is het gras der weide dat het vee voedt waarvan de mest onzer akkers vruchtbaai' maakt)bij dezen is het vooral het mineraal bestanddeel dat uitgeput wordt, dus zal het zeer nuttig zijn op eenen lichten, zandachtigen grond bij voorkeur composten te brengen, welke voortkomen van vaste grouden en vice-ver- sa. Alzoo wil het de al te zeer miskende wet der teruggeving. Hoe worden de composten bereid Niets is eenvoudiger Hebt gij 150 kub. meters verbrokkelden grond achter de hofstede, maakt er een neerliggend afgrond prisma van, met omtrent 2m51 breedte aan de basis; open vervolgens aan het toppunt eene lang werpige snede van 0m60 breedte op zóóveel diepte, welke gij vervolgens half met kalk zult vullen (tegen 1 hectol. voor 12 h 15 hectol. aarde,) onmiddelijk bedekt met besla gen aarde. Het is de Bretonsche méthode, en daar zij eene besparing doet van twee der den op bet handwerk, is het zeer noodig er het gebruik van te verspreiden. Acht dagen nadien, als men met vochtige aarde te doen heeft, en drie weken daarna en nog meer, als het droge aarde is, die van de velden gehaald is, zal men den grond goed van kalk doordringen. Men zal dit eene twee de maal doen eenige maanden nadien, alvo rens de stof op de weiden te brengen, bij hoeveelheid van 40 tot 50 kub. meters per hectare de duur van den uitgeoefenden in vloed is natuurlijk in evenredigheid met de verspreide hoeveelheid. Is dat niet in 't bereik van elkeen, van alle beurzen en waaraan kan men beter de ledige uren van zekere winterdagen besteden dan aan het bereiden dier uitmuntende compos ten Doe bij die vetten superphosphaten en bier met bijvoeging van zout, alzoo zult gij zeker zijn op volledige manier de vruchtbaarheid uwer weiden te onderhouden. [Gazette Agricole) Charles Gossin. Een groote brand heeft nieuwjaaravond tusschen Watou en Steen voorde op de Fransche grens gewoed. De noodklok luidde op vier ver- schillige gemeenten. Het was de hoeve gebruikt door de weduwe Croxs, die in volle vlam stond. Aan blusschen viel er niet te denken. De ge bouwen waren oud en vervallen en het vuur was op verscheidene punten tegelijk ontstaan. Woonhuis, schuur en stallingen, alles vormde maar een enkelen vuurpoel. Al de beesten, ruim twintig in getal, zijn in het vuur omgekomen. Die ijselijke brand is onloochenbaar door eene misdadige hand ontstoken, die reeds, na brandbrieven rondgestrooid te hebben, verschil- lige hofsteden aan de vlammen ter prooi lever de. Vier groote hofsteden zijn nu in 't omliggen de van Watou reeds verbrand geweest, die alle aan dezelfde familie toebehooren, zoodat men verzekeren mag dat het hier eene laffe wraak geldt, niet tegen de pachters die ze bewonen, maar tegen de eigenaars, wier eigendom zij zijn. Zaterdag laatstleden, tusschen 4 en 5 ure 's morgends,zijn kwaaddoeners gedrongen in de woning van den heer Marckx, landbouwer te Schoonaerden, hebben drie koffers opengebro ken en de volgende voorwerpen ontvreemd 3,000 fr. in goud, 175 fr. in zilver, 10 bank briefjes van 100 fr. 2 gouden damekettingen, 7 ringen en eene doekspeld, een paar gouden oor slingers, eene zilveren horlogieketting en 2 gou den hemdsknoppen, dit alles ter waarde van 6,550 frank. De daders zijn onbekend. De opslag van den koffie. In de laat ste maanden is de koffie aanzienlijk in prijs ver meerderd. Hetgeen echter weinig menschen we ten, is de oorzaak dier prijsverhooging. In schier al de landen waar koffie geplant wordt, is dit jaar een groot tekort in de op brengst geweest. Te Java hadden aardbevingen en uitberstin- gen van vuurbergen plaats deze laatste vooral veroorzaakten groot schade, daar de wind de gloeiende assche tot op grooten afstand mede- voert, waardoor alle plantengroei te niet gaat. Te Geylan en in de Fidij-eilanden knaagt een insekt, ongeveer zooals de wijnluis, en den wor tel der koffieplanten en doodt deze. In Brazilië heeft de koude groote verwoestin gen in de koffïeplantagien aangericht. In Jamaica werden zij door verschrikkelijke rukwinden verwoest. In midden-Amerika heeft de groote koude, evenals in Brazilië, de planten veel schade aan gedaan schier overal werden zij als verbrand door den vorst. De gouverneur van Antwerpen, Si. Pycke, heeft afscheid genomen van al de overheden, die hem een nieuwjaar zijn komea wenschen. Hij zal in Maart aanstaande vertrekken. Zijn opvol ger is M. Dubois-Cogels, natuurlijk eeh kleri kaal van 't zuiverste water. De omzetting der leening van de stad Ant werpen is eene besliste zaak in princiep. De raad zal zich eerlang met dat ontwerp bezig hou den. Kanunnik Bernard schrijft aan de dag bladen van Brussel, dat hij het vonnis van het hof van Brussel, als nul en van geener waarde aanziet. Hij voegt er bij dat hem geen enkel aanbod is gedaan of dat hij niets heeft aanvaard. Belangrijke diefstal te Oostcamp. Eene som van ongeveer 2,400 frank is in deze gemeente, wijk Sloerbrugge, met eene bijzonde re stoutmoedigheid ontvreemd, ten nadeele van Henri Denaeghel, hoefsmid aldaar. Slen denkt dat den diefstal moet gepleegd zijn in den avond van Zondag laatst. Dit geld, bestaande in een bankbriefken van 1000 fr., goudstukken van 20 en '10 fr., verschillige soorten van zilvergeld en een klein gedeelte koper,lag verborgen in eenen lessenaar en in eene commode, staande op de vote alwaar de echtgenooten Denaeghel slapen. Deze beide meubelen zijn bij middel van val- sche sleutels geopend geweest. Den heer politie commissaris van Oostcamp is met het onderzoek gelast. Eene vrouw van 136 jaar oud. Uit Sassakama (indiaansch grond gebied) wordt het overlijden gemeld van eene negerin, Suzanna Warren, die ongetwijfeld de oudste vrouw van der Vereenigde staten, om zeggens van heel de wereld is. Suzarma was geboren te St-Au- gustin (Florida) in 1750, zes-en twintig jaar dat de Amerikanen er aan dachten hunne onafhan kelijkheid te veroveren. In slavernij geboren, heeft Suzanna tot 1848 toegehoord aan eene Spaansche familie, tijdstip waarop zij uit Pensacala vluchte met andere slaven toen dien stad ingenomen werd door ge neraal Jackson. Suzanne zocht eene schulplaats bij de Semi- noleesche Indianen, door wien zij aanzien werd als eene slaaf van gemeen eigendom en die haar op indiaansch grondgebied brachten. De overledene laat eene dochter achter van 95 jaar en die op dit oogenblik te Austin (Texas) woont. Zij laat ook verscheidene kleinkinderen achter, waarvan het jongste zeventig jaar oud is. Den 30 December is in de pachthoeve van de weduwe De Munter, te Oosterzeele, brand uitgeborsten. Wijlen Ivo De Munter was bij leven geasso cieerd met zijnen broeder Karei. Deze laatste, die thans 78 jaar oud is, bleef bij zijne schoon zuster en dezes zonen wonen. Met den ouderdom en de krankheden die er mee gepaard gaan was ook een verbitterlijk karakter ontstaan en eene groote verstands zwakte. Toen de brand bemerkt werd en men den ouderling wilde uit zijne kamer redden, vond men deze ledig en het venster open. Nadat het vuur gebluscht was, zocht men Karei De Mun ter op, en vond hem in eenen waterplas ver dronken. Hij hield nog in eene zijner handen een open mes en in de andere een aantal sol ferstekjes. Alle twijfel omtrent de oorzaak van dien brand is dus opgeheven, Te Sulsike is in den nacht van Donderdag op Vrijdag der verledene week, een ouderling van 75 jaar met ongehoorde wreedheid ver moord. Het hoofd is schier geheel opengekliefd, waarna nog talrijke kerven in het aangezicht gegeven zijn; de wonden zijn waarschijnlijk bij middel eener bijl toegebracht. De misdaad moet de diefte tot drijfveer gehad hebben. Zaterdag morgend is het parket van Oudenaarde ter plaaIs geweest, doch de daders zijn nog niet ontdekt. Van eenen anderen kant ontvangen wij het volgende bericht Den 29 December, is de genaamde Delbar, oud 75 jaar, weduwenaar zonder kinders, wo nende te Sulsike, van eene ladder die naar den zolder zijner woning leidt, dood gevallen. In 't land der Zon. Wilt gij het slecht weder en den winter ontvluchten, de Zuiderzee en Italië bezoeken, in voordeelige voorwaarden Ten dien einde, bied de Excursion u de onwederstaanbere aantrekkelijkheid harer aan staande reizen. Den 20 Januari, vertrek uit Brussel voor eene reis eener maand, om gansch Italië te bezoeken. Voor alle kosten van vervoer en verblijf: in eerste klas, 930 fr.; in tweede klas 625 fr. Verders, van 10 tot 15 Februari, eene reeks aangename reizen voor den Vastenavond van Nice, Milatien en Napels. De reis naar Nice, niet bezoek van Marseille, Ganne, het eiland St-Marguerite, Nice, Monaco en Monte-Carlo, (10 dagen) kost 250 fr. De reis van Nice en Mi lanen, met terugkeer langs den St-Gothard, (20 dagen) Lost 495 fr. Eindelijk nog de be koorlijke reis voor den Vastenavond te Rome en Napels en de bijzonderste steden van Italië, (iO dagen) kost ongeveer 600 fr. Deze reizen zullen persoonlijk geleid worden door den bestuurder der ExcursionM. Ch. PARMENTIER, 109, Boulevard Anspach, te Brussel, welke aan eenieder die er de aanvraag van zal doen, kosteloos de programmes der bovenstaande reizen zal laten geworden. LE GLOBE 1LLUSTRÉ, (10 francs par an). De n° qui parait ce jour, donne le dessin de quelques cours intéressant de l'Exposition li- naire qui eut lieu au Musée du Nord h Bruxel- les. Un dessin sentimental, les Nouvelles del'Absent. Un Boisdes Maitres Italiens.» Une double page remarquable en atten dant l'entrée dans la Piste et six dessins cari catures faisant spirituellement allusion aux évé nement du moment. Voir les primes du Globe Illustré. On sabonne au bureau du journal. o DE VLAAMSCHE ILLUSTRATIE, No 14.lejaar. Zaterdag 8 Januari INHOUD. Platen. De oudste man van België. Een Japaansch meisje. Een vreemd bezoek in den spoorwagen. Parijsche slaap kamers. Eiland Java. Rondleurders. Tekst. Onze platen. Bij de Stoof. Eene grap van Philips den Goede. Vlaamsche Kronijk. De ijzeren vrouw. Uit den op stand der Wittingen, onder de regeering van Wenceslaus en Joanna. De schat in den af grond. Men abonneert zich ten bureele van dit blad. Een negerkind. Mev. X. is gelegen van een neger. Groot lawijt in het kwartier. De geneesheer,begeerigjom een ongeluk te voorkomen, heeft aan den man die hem raadpleegde, geantwoord. Het geval is meermalen gebeurd. Waarlijk Had uwe vrouw niet sinds eenigen tijd zwarte gedachten Ja, zeer dikwij ls. Ziedaar het geheim. M. X... heeft het geloofd. IJPEREN 51 December 8 Januari Tarwe 7,600 18-50 3,500 19-00 Rogge 900 14-62 1,100 15-00 Haver 3,200 14-50 1,600 14-50 Erweten 1,000 18-00 000 00-00 Boontjes 000 0O-00 700 18-50 Aardap. 4,0. 0 5-00 7,000 6-00 Beter 11,155 24o-00 9,858 270-00 ROÜSSELAERE. 28 December 4 Januari Zaaitarwe fr. 24,00 a 25,00 24,00 h 25,00 Rogge 17,00 19,00 17,00 18,00 Haver 18,50 18,00,16,50 17,00 Boonen 21,00 21,50.21,00 21,50 Aardap. 100 k. 7,00 7,50! 7,00 7.50 Boter per kilo 2,50 2,60 2,55 2,60 Koolz.-olie 100 k.65.00 67,00:67,00 a 67,50 Lijnz.-olie k.46,50 47,00)45,00 46,00 VEURNE. 29 December 5 Januari 18,OC h 19,5018,50 h 19,75 _00 15,00 16,00 15,7$ 16,00 14,00 17,00 14.00 17,00 17,00 18,05 17,00 19,00 18,00 20,00 18,00 20,00 Tarwe Rogge Suerioen Haver Boonen Erwten fr. 2 heures de l'après-midi, au Café LE SAUMON,a Ypres. Mise a prix de: avec 16 ares de fonds etjardin, si- tuée a Ypres, Rue de la Bouche. Divisée en 5 lots, habitée par M. le notaire D'huvettere. avec son fonds a usage de contenant 8 ares, 06 cent8, située a Ypres, Rue des Étudiants. Occupée par Sieur Louis Flamand. 1/2 prime de raise a prix. Pour tous renseignements s'adres- ser aux Notaires TITECA ET VAN DER— MEERSCH, a Ypres. te bekomen bij E.-H. MINNEKEER, DRUKKER-UITGEVER, DIXMUDESTRAAT, 18, IJPEREN Inhoud Voorwoord. Historische tijdre keningen; jaargetijden; vastendagen; geboden feestdagen almanak. Koninklijke familie Nationale verjaarfeesten. Geestelijke over heid. Gemeente kermissen. Voorteekens der jaargetijden. Voorschriften van gezond heidsleer. Eenige dagteekeningen uit IJpe- ren's verleden, vanaf haar eerste ontstaan. Allerlei kluchten. Huishoudkunde. Gedichten. IJpersche Kronijk. Prijs: 10 eeniiemeu. t GRANEN enz. verkochtte kwantiteit middenprijs p. 100 kilo. verkochtte kwantiteit middenprijB p. 100 kii«. MEÏSCRE»! IS JANVIER 18»7, O

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 3