STADSNIEUWS. Het is ongelooflijk wat indruk de rede voeringen van maarschalk Moltke en prins von Bismarck, niet alleen m ons land, maar in geheel Europa heeft teweeg ge bracht. Iedereen gevoelt dat, zooals men gewoonlijk zegt, er iels in de lucht zweeft, dat naar poer riekt en aankondigt dat men zich aan eenen oorlog mag verwachten. De oorlog zal ongetwijfeld tusschen Fran krijk en Duischland zijn, want bijde rijke staan gestadig tegenover elkander in ge wapende houding. Frankrijk wilt zijne weerwraak het wil zijne twee provintiën, Elzas en Lot haringen, terug hebben, en Duilschland, die niet van zin is die terug te geven, zou niet kwaad zijn met Frankrijk een nieuwen oorlog aan te gaan, ten einde, zegt men dit rijk nog wat te verkleinen, om het voor taan in de onmogelijkheid te stellen, nog van weerwraak te spreken. Noch maarschalk Moltke, noch prins von Bismarck verbergen den toestand. De grijze maarschalk heeft wel gezegd Wij zullen geen oorlog hebben zoolang de Keizer leeft Maar wien kan dat voor zien Wij willen gelooven dat keizer Wilhelm niet voornemens is nog oorlog te voeren, maar in geval men Duitschland aanvalt of uitdaagt Dan zou mogelijks de negentigjarige Keizer den eerste zijn, om het zwaard uit de schede te trekken. In dit alles ligt voor Belgie eene groote plicht te vervullen, want tien tegen één, in geval van oorlog, zal het Belgie zijn die als oorlogsveld zal gekozen worden, in geval wij niet sterk genoeg zijn om den vijand een zekeren tijd tegen te houden. In het oorlogsdepartement houdt men zich reeds bezig met artillerie-batterijen op oorlogsvoet in te richten. Maar daarvoor is veel noodig. Eene batterij op vredesvoet, heeft 40 trekpaarden op oorlogsvoet, 124, daarboven nog 20 zadelpeerden. Men mag het getal peerden die zouden noodig zijn om de artillerie, den trein en de kavalerie op oorlogsvoet te brengen, op 8000 rekenen. Of het ministerie daartoe gezind zal zijn, dal zullen wij zien. In alle geval zijn wij zeker dat de klerikalen het niet goed zul len vinden, daar zij wederom bankroet zouden moeten maken uit hoofde hunner kiesbelöflen. Geef aan Cesar, wal Cesar toekomt. In eene koolmijn onder Hornu, had, over eenige dagen eene schrik kelijke ramp plaats, die door het grauwvuur veroorzaakt werd. Bij de veertig werklieden verloren hierbij het leven en de pijnlijkste tafereelen van rouw en smart werden daar waargenomen. Dagbladen openden inschrijvingen ten voordeele der behoeftige wedu wen en weezen van de slachtoffers dier ramp. Hulp daagde langs alle kanten op. Ons klerikaal Staatsbestuur bleef ook niet ten achteren. Daags na die ijselijke ramp reeds en zonder eene minuut te wachten, kondigde, de Moniteur een koninklijk besluit af, geteekend door den heer .minister van Rechtswezen, dat eene som van 2,433 franks en 33 centie men aan de geestelij ken u it het bisdom 'Namen toestond als schadeloosstel ling voor diensten in de hulpkerken van gezegd bisdom bewezen. Nog meer. Een ander koninklijk besluit van denzeifden dag, herstelt menige jaarwedde van geestelijken, die, volgens de geusachtige Besten dige Deputatie van Henegouwen, overdreven,zoonietonnoodig, waren. Mochten die milde giften, want giften zijn het, door eene waarlijk kristelijke liefdadigheid ingegeven, eenigen troost en leniging in de smarten aanbrengen dier arme lie den, welke de goddelijke Voorzienig heid zoo wreed en zoo ijselijk komt te beproeven Geen man, geen kanon meer Iedereen weet nog hoe hevig de klerikalen opkwamen tegen de oor- logsbegrooting vóór de kiezingen van 1884. Stellig beloofden zij er nooit in toe te stemmen de militaire lasten nog met eenen centiem te verzwaren. Geeri centiem, geen man, geen ka non meer! riepen zij overal met volle keel. Het bewind kregen zij op 't onver wachts in handen. Hielden zij hun woord Neen. De eene belofte na de ande re werd over 't hoofd gezien en ge vocht in het boek der vergetelheid. Eerstens stemden zij de onrecht- veerdigste alier leger-reserven en daarvoor eene lastenverzwaring van drie honderd duizend franks 's jaars! Nu verzekert de Etoile dat het oorlogsdepartement beslist heeft een zeker getal nieuwe artillerie batte rijen op te richten voor de wapening der forten van Antwerpen. Ziedaar, kiezers, hoe dat [de kleri kalen hunne beloften volbrengen. Zult gij u nu nog aan hunne zeem zoete woorden laten foppen Wij hopen wel van neen. IJperen, den 15 Januari 1887. SCHOOLPENNING. Vorige lijsten, 55,678-16 Villa franqua de la poupu violetia viva Garibaldia, au Monarque, 3-78 ïoiaal, fr. 55,681-94 Uitgaven tot heden, fr. 52,252-41 Blijft in kas, fr. 3,429-53 Dinsdag avond ontstond een begin van brand in een der woningen van het beluik Dewaehter, Boomgaardstraat. De heeren Burgemeester, officieren van 't korps-pompiers en hunne mannen waren sef fens ter plaats en in min dan een half uur was alle gevaar verdwenen. De schade is onbeduidend. Verloren voorwerpen, in het politiebureel neergelegd en niet teruggevraagd in 1884, 1885 en 1886. Eene broche (borstspeld), een gouden ring, een gouden oorsiing'er, een geld-beugel, 120 fr. inhoudende. De beer Schils, ontvanger der rechtstreek- sche belastingen, tol-, accyns- en pakhuis- rechten van 6" klas te Nieuwpoort, is ont vanger der rechtstreeksche belastingen en accynsrecbten te Elverdinghe benoemd. De heer doktor Devaux, opziener van ge zondheidsleer bij het ministerie van Binnen- landsche Zaken en Openbaar onderwijs, oud-lid en sekretaris der geneeskundige'kom missie van West-Vlaanderen, is eere-lid van gezegde kommissie benoemd. Dinsdag j.l. had de lijkdienst, gevolgd van de begraving, plaats, van den heer Alfred Platteeuw, oud-bediende bij het sekretariaat dezer stad en den 7 dezer onverhoeds over leden. Binst ongeveer veertig jaren heeft de heer Platteeuw zich altoos met eenen iever en eene bereidwilligheid, die geenen lof behoe ven, van zijne plichten als bediende gekwe ten. Weinig bedienden, meenen wij, hebben met zooveel zelfverloochening als den afge storvene hunne taak volbracht. De heer Platteeuw was zeer beleefd, mee gaande en dienstwillig. Duizend kleine diensten heeft hij aan huis vaders bewezen, die hem kwamen raadplegen op 't oogenblik der inschrijving van hunne zonen op de lotingslijst en hij wees ze allen terecht te midden van het ingewikkeld dool hof der militiewetten. In belooning voor zoovele goede en trou we diensten werd hem, bij koninklijk besluit van 1 September 1882, het burgerkruis van 26 klas toegestaan en wij meenen te weten dat eene grootere onderscheiding in 't korte eene zoo waardiglijk vervulde loopbaan moest komen bekronen. In de maand December laatst heeft de Gemeenteraad, na het ontslag van dien voorbeeldigen bediende aanvaard te hebben, hem bedankingen gestemd, die door de gan- sche bevolking van harte toegejuicht wer den. Wij hebben enkel nog onzen innigen spijt uit te drukken over het onverwacht afster ven van den heer Platteeuw, die nog lange jaren had moeten genieten van eene rust, waaraan hij zooveel recht had, en van het geluk dat zijne streusche ouderdom hem scheen voor te behouden. Pijsslïjke toestand Het Nieuwsbladje heeft eene dosis nieu wen moed gevonden. Het beeft het nog eens gewaagd de beide liberale papieren, dat is het Weekblad en de Toekomst, aan te vallen. Des te beter. Zulks gebeurt maar zelden meer. Men zou zeggen dat het. katholiek orgaantje, sinds eenigen tijd den moed in de schoenen laat zinken en hopeloos wordt. Het weerlegt meestal maar een liberaal papier meer. Wanneer het tot over de ooren in den pot zit door de luimige weerleggingen van 't Weekbladdan neemt het zijne beenen in zijne armen en ontloopt het strijdperk. Het gebaart niet meer dat er nog een Weekblad bestaat en dan tracht het ons over den hekel te haten. Maar wanneer het ergens eene hinderpaal ontmoet, die het moeilijk uit den weg ruimen kan, dan wederom Iaat het ons varen om nogeens met het Weekblad te redetwisten. 't Is gemakkelijk, maar niet zeer ridder lijk. En zoo is het gedwongen immer nu eens naar 't eene, dan weder naar 't ander libe raal blad te loopen om, rechts en links, blin delings aan te vallen zonder te voorzien of het den aanval vaihouden zal kunnen of niet. Doch moeste het wachten ons, liberale papieren, aan te vallen of te weerleggen tot dat het in de zekerheid verkeert het goede recht langs zijnen kant te hebben, het zou van alle polemieke moeten afzien, 't arm bladje. En het is reeds droevig genoeg voor hem zich zoo dikwijls verplicht te zien allen ver deren strijd met een tegenstrever te ontwij ken, onder voorwendsel dat zijn gezeever geen antwoorde loeerd en is. Maar is zulks pijnlijk voor hem, het ver- schalt ons ten minste menig geestig uurken. Het is waarlijk kluchtig het Nieuws bladje, dat vroeger, eenigen tijd toch, den moed had aan elk liberaal papier een artikel te wijden, nu immer van Gaïphas naar Pila- tus te zien sukkelen om te beproeven of het nergens geen ziertje vasten grond vinden zal waarop het stevig genoeg staan kan om zijne tegenstrevers met eenigen schijn van bijval het hoofd te bieden. Men zou zeggen dat bet zelve overtuigd is van het onredelijke en onaannemelijke, om niet meer te zeggen, zijner leerstelsels. Droevige toestand Zoo schrijft het, in zijn nummer van ver leden Zondag, om ie bewijzen dat wij socia list zijn en anders niet dan het woelige so cialism vragen, dat de gelijkheid voor de gevolgen der loting zoo onmogelijk is als de volkomene gelijkheid van fortuin of verstand. Na zulk eene bewijs voering, AT'ewwsWatT/e, moogt ge uwe matten oprollen en elders gaan zingen. Dat zijn zoo van die weerleggingen, die een tegenstrever kiekenvleesch doen krijgenvan lachen, en die boven de duizend lezers tot een veelbeteekenen schouderophalen dwingen en hen doen zeg gen Arme babbelaar, steek uw hoofd in eenen zak en bedank de wereld. BURGERSTAND Van den 7 tot den 14 Januari 1887. Geboorten: Mannelijk geslacht, 2; Vrouwelijk id. I. Huwelijken Maurau, Josephus. muziekmeester, en Versavel, Leonia, zonder beroep. Sterfgevallen Dugaucquie, Melania, zonder beroep, 75 jaren, ongehuwd, Rijselstraat. Platteeuw, Alfred, oud-bediende bij het gemeente be stuur van IJperen, 71 jaren, ongehuwd, Boesinghestraat. Cailliou, Horteniia, zon der beroep, 54 jaren, weduwe van Polydore Devos, Lange Meerschstraat. Baey, Eu- doxia, zonder beroep, 67 jaren, ongehuwd, Ste-Godelievestraat. Doubel, Maria, zon der beroep, 30 jaren, echtgenote van Alfred Dumon, Elverdinghestraat. Bauwen, Hendrik, zonder beroep, 68 jaren, weduwaar van Jacquelina Petillion, Meenenstraat. Bories, Jozef, daglooner, 79 jaren, echtge noot van Rosalia Vereecken, Lange Thou- routsiraat. Lelong, Pieter, kloefkapper, 68 jaren, weduwaar van Martha Gryson, Klaverstraat. Iseux, Maria, naaister, 28 jaren, ongehuwd, Rijselstraat. Kinderen beneden de 7 jaren: Mannelijk geslacht, 1: Vrouwelijk id.1. Boterfabriekatie. Eenige beknopte onderrichtingen over de rationeele behandeling der melkdoor F. Delrée, rijksveearts, te Gent. OVER HET MELKEN. Zorgvuldig melken is bijzonder aan te bevelen; slecht melken sleept groote schade na zich, en hierdoor is eene beste koe, in korten tijd, gansch bedorven. Men moet puntelijk op denzelfden tijd melken, want alle onrust ontstelt de koe. De uier moet vóór het melken zorgvuldig gereinigd worden. De melk neemt in den uier eenen ongelij- ken staat aan: de zware waterachtige deelén zinken naar onder, in de richting der speen- opening. De eerste gemolken melk is dus waterachtig; de laatste is de vetste. De eerste melk moet nagezien worden alvorens bij degene, die alreeds gemolken is' gevoegd te worden. Toont een dier zich wederspannig in het melken, men moet er de oorzaak van zoe ken, en niet door ongepaste kastijdingen De uier moet volstandig uitgemolken wor den; baas en bazin moeten hier een strena oog over houden. Er moet in acht genomen worden dat de laatste melk de vetrijkste is daar zij tmaaü/maal zooveel vet behelst als de eerste. Nieuw melkende koeien kan men driemaal daags melken; de andere tweemaal. Daar de biestmelk storingen bijbrengt; 1° in het kar nen, 2° in het kaasmaken, zal de melk eener nieuwe cf versch gekalfde koe niet vóór den zesden dag tot de boterfabriekatie gebruikt worden, en niet vóór den tienden twaalf den dag, wanneer men vetkaasvervaardigt. De biestmelk is het onontbeerlijk voedsel der pas geboren kalveren. De melk neemt zeer licht dampen en reu ken, van allen aard op; het is dus raadzaam dezelve met in den koestal te laten verblij ven, en in een lokaal met reine, droee lucht te plaatsen. 'ugeiuctit De uitgemolken melk moet verder Dzoro- zaam doorgezijgd worden, ten einde haar te ontmaken van haar stroo, enz.: 2° zoo ras mogelijk afgekoeld worden, bij middel van af koeling-toestellen (afkoeler Lawrence of Schwartzsche koelvaten). MELKOPBRENGST. Eene middelbare goede koe geeft iaarliil-c het vijf- to. het zesvoudige val haafÖ gewicht m melk. of de helft van het gewicht voeder. h°0i °f van eve"a"r% Geiten geven, in verhouding van hun le vend gewicht, het dubbel als koeien. Gemiddelde samenstel der melk in ae- lowht procent, van NVater 87.65 85.5 83.0 9^ 3 70% Botervet 3.40 4.8 5.3 0.6 4 0 Kaasstof 3 00 3.8 4 e o Eiwit 0 40 -12 1.7 0 7 nt Melksuik. 4.80 4.0 4fi is i Asch 0.75 0.7 0.8 0.4 l'.o 100 too 100 100 Specifisch gewicht: 1.031 (4.029 tot 1.033). 100 BevümS. Sterfgeval. ft Cv/ tU6L6it koe. geit. schaap, merrie, biestmelk.

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 2