BRIEFWISSELINGEN. VERSCHSLLI6 NIEUWS. BQOMEN. MENGELINGEN. 4 14 O O Is li Specialiteit V1SIF.T KA ARTJ ES, POPERINGHE, den 12 Januari 1887. Onze lezers moeten zich nog herinneren van eenen brief welken wij laatst medegedeeld heb ben en die geschreven was door het svndikaat der brouwers van de vijf noorderlijke Departe menten van Frankrijk. Het te bekomen doel door onze noordburen beoogd, was, zooals wij gezegd hebben, een allerlaatsten stap te wagen ten einde onze stadhuisbazen te bewilligen zich toe te leggen op de verbetering van den hoppe- kweek, en hun te waarschuwen, dat, indien zij geene onmiddellijke en werkdadige maatregelen gingen nemen, de Fransche brouwerij zich zou verplicht gevonden hebben de Poperingsche markt te verlaten oin zich te gaan in Duitschland bevoorraden. Ehwelis het gelooflijk? Dezen die door de macht der geestelijken, aangesteld zijn om voor de belangen der stad te zorgen, hebben tot heden toe nog geen antwoord op deze waar schuwing gegeven. In tegenwoordigheid dezer onbegrijpelijke en strafbare onverschilligheid, eenige landbouwers van Watou en omliggende gemeenten vatteden de gedachte op, zich in Bond te vereenigen, ten einde onder hun te bestudeeren aan welke oorzaak den verval toe te schrijven was van den hoppek week .welke van langs om meer toeneemt, de middels te beramen om het kwaad te bevech ten en er de middelen van aan te wijzen. Het doel van den Bond was allerloffelijkst, maar, volgens ons heeft hij van eersten af den bal misgeslagen, door aan het svndikaat der brouwers een manifest in te dienen, een echt requisüoire van assisenhof, in welk grof weg en zonder onderscheid al de hoppekoopmans van Poperinghe aangevallen worden De onderteekenaar van dit schrift, M. Gh. Brutsaert, uit zorg waarschijnlijk, orn zijne personaliteit meer te doen uitkomen, laat zijne lezers weten dat hij schepene van Watou is, als d. d. burgemeester, begint hij zijn hekel schrift met te zeggen dat de brief van het svn dikaat eene groote opschudding verwekt heeft onder de hoppekweekers, sedert lang slacht offers der bedriegelijke werkingen van den handel. Zich alsdan als redder van den Hoppekweek stellende, hij waarschuwt de brou werij dat de Poperingsche noppe geene weerde meer heeft, en dat de hoppekoopraan- nen, zoogezegd van Poperinghe, de oorzaak van al het kwaad zijn. Volgens den wijzen landbouwkundige van Watou, ondergaat deze hoppe, niet alleen lijk eene allergrootste vervalschinge in de magazijnen der hoopmannendoor hel mengen van verschillige jaren en ver- schülige hoedanigheden-, maar ze wordt nog nat gemaakt en ze ondergaat verschillige sulfe- ringen, ten einde er de kleur van gelijkvormig te bekomen en het gewicht ervan te vermeer deren, maar nog, volgens hem, koopt de brou werij aan deze mai'chands aan zeer hooge prij zen vervalscht en bedorven goed. Deze betiehtiging is zwaar, M. Brutsaert, zelfs zeer zwaar, en wij gelooven dat M. Brut saert zeer wijzelijk zou gehandeld hebben met meer den zin zijner woorden te wegen want hij wel moet weten, ware er slechts de helft van waar en bewezen van hetgeen hij voorhoudt, dat degenen die hij zoo beticht, niet alleenlijk het misprijzen hunner medeburgers zouden verdienen, maar nog strenge en welverdiende straffen zouden te verwachten hebben. Ten slotte, om meer gewicht aan zijne be schuldiging te geven, de meier ad-interim van Watou, die zich zelve voor negociant in hoppe betitelt, na nauwkeurige en beslissende feiten daargesteld te hebben ten laste van den hoppe- handel, heeft zorg. ten einde geene vergissing zou kunnen bestaan op den naam der personen waarvan hij de heerlijkheid wil tieffen,van deze om zoo te zeggen in volle letters aan te halen, (zie de 4661° reek van zijn beroemd manifest, afgekondigd in la Brasserie du Nord, 26 December laatst) de brouwers aanwakkerende zich in het vervolg rechtstreeks bij hem aan te bieden om hunne aankoopen te doen, hun ver zekerende dat de hoppe, welke hij hun aan te bieden heeft de dag bij de nacht scheelt, met deze der Poperingsche handelaare....! Is 't klaar getroffen door de beschuldiging welke sieur Brutsaert op hun doet wegen, hebben bij het gerecht van Veurne eene klacht voor eerschen ding ingediend, tegen gezegden Brutsaert, met vraag op schade en intrest. N.B. De handelaars in hoppe gepatenteerd te Poperinghe als zulkdanig, zijn maar met ne gen, allen zijn zeer wel ter onzer stede gekend. Wordt voortgezet. o Poperinghe, 13 Januari 1887. De drij vertooningen welke de leden der Langhoors Victorinen ons komen te geven, hebben den grootsten bijval genoten en alle avonden was de tooneelzaal te klein om de toe schouwers te kunnen bevatten. De tooneelspelers van beide geslachten heb ben allen even wel hunne rollen vertolkt. Nog- tans moeten wij bijzonderlijk aanhalen MM. René Alleman, Hilair llaeckelboom, Adolf Van- decasteele, Emiel Valcke, Achiel Berat en Jozef Monteyne die hunne verschillige rollen als ware artiesten gespeeld hebben. Binst de tusschenpozen heeft een talrijk en j uitgelezen orkest, samengesteld uit leden der j Philharmonie, en onder het beslier van M. i Desquand, verschillige schoone stukken uitge- voerd die zeer zijn toegejuicht geweest, en een Polka met Variatien, Maandag laatst uitgevoerd, door den Z'° muziekmeester der Philharmonie, hetgeen voor M. Lakaye een volkomen sukces is geweest. Deze feesten zijn pas geëindigd, toen men ons x-eeds voor Zondag, 16 dezer, een buitengewoon concert aankondigt, gegeven door de Philhar monie, met de medehulp van MM. Bousserez, violoncellist, professor bij het Conservatoir van Brussel; Neury, artiest-zanger en violoncellist, prijswinnaar bij 't zelfde Conservatoir, en Loi- seau, komiek-zanger, idem. Zoodus, de Poperingsche handelaars, gepa tenteerd als negocianten in hoppe, ten rechte Men schrijft uit Kortrijk Den z7 December is voor de correctioneele rechtbank onzer stad verschenen de genoemde Emiel d'Ravé, gewezen vrije ondewijzer in de Doornijkstraat onzer stad, thans tijdelijk de plaats van gemeenteonderwijzer vervullende te ingelniunster, onder beschuldiging van slagen en wonden toegebracht te hebben aan zijne leerlingen. D'havé werdt uit dien hoofde veroordeeld tot twee maal 26 fr. boete of 16 dagen gevang, verder nog tot 15 fr. boete of 5 dagen gevang. Den 4 dezer is de genaamde A. De Paepe, timmerman, op logement bij den herbergier Ovynck, te Kortrijk, opgehangen gevonden op zijne slaapkamer. Hij was weduwaar zonder kinders. Het schijnt dat de ellende de man tot deze daad heeft aangezet. Een letterzetter-excellentie. Een letterzetter-wdlentie is zeker wel iets onwaar schijnlijks. maar een zoodanige bestaat er wer kelijk levende lijve te Honolulu, als minister van buitenlandsche zaken van Z. M.den koning der Sandwich E. landen. De ware naam van die excellente is Robert Creighzon, zijne geboorteplaats was in Ierland, waar hij zijne opmerkelijke loopbaan begon als druLkersjongen op eene lersche dagbladdrukke- rij. Later werd hij letterzetter, was vervolgens een tijd lang reporter te Belfast en Londonder ry, verhuisde weder van Londen naar Nieuw- Zeeland, l ichtte daar in de stad Wellington een blad op, ging daarop nogmaals op reis en kwam te Honolulu, waar de voormalige drukkersjon gen zich het vertrouwen van Z. M. Kalakauo I in zoo hooge mate mocht verwerven, dat hij heden op een ministerzetel troont. Ja, water uit een drukkersjongen worden kan. - Over eenige dagen, wilde een oude man te Brussel zich een kom koffie bereiden: bij misslag deed hij snuiftabak in den pot in plaats van koffie. De ongelukkige is overleden twee dagen na dat afschuwelijk mengsel genomen te hebben. De boekhouder van een tapijtenkoopman der Moeskruidstraat te Brussel, is aangehouden onder betichting van schriftvervalsching. Door de heer onderzoeksrechter Ketels ondervraagd, heeft hij bekend voor ongeveer 25,000 fr. ont vreemdingen te hebben gepleegd. Hij is in het gevang te St-Gilles opgesloten. Maandag nacht heeft er op de Arduinkaai te Brussel eene brandramp plaats gehad, die met treffende bijzonderheden gepaard ging. De brand ontstond in de benedenverdieping van het huis Nr 24, bewoond door M. Runch- Weig, meubelverkooper, en de trap, vuur gevat hebbende, deelde dit weldra aan de andere ver diepingen meê. Dezes kinderen vanM. Runch, die op de hoogste verdieping op eenen zolderkamer slie pen, werden uit hunnen slaap gewekt door den rook, en hunne kreten trokken de aandacht van eenen medebewoner, M. De Wolf, die met M. Runch en diens vrouw en schoonmoeder op de tweede verdieping sliep. M. De Wolf, die een vriend der familie is, stond op en wilde naar boven gaan zien; maar zag, toen hij zijne kamerdeur opentrok, de trap in vuur en vlam staan. Zonder zijne tegenwoordigheid van geest te verliezen, wekte hij de ouders. Door vuur en rook kwamen zij op de slaapkamer der kinderen, maar terugkeeren was niet mogelijk. M. De Wolf vluchtte met de geredde kinderen en de ouders op den zolder en het huisgezin kon al zoo langs de dakraam ontvluchten, waar allen door de pompiers, die intusschen waren toegesneld, konden verlost worden. De voorbijgangers die den brand gezien had den, waren haastig naar de pompiers geloopen, zonder er aan te denken, eerst de bewoners te wekken. Dit was de oorzaak dat het heele huisgezin bijna in den brand omkwam. De meubelen enz., die zich in huis bevonden, waren slechts voor t0,000tfr. vezekerd, doch de schade schijnt veel aanzienlijker te zijn. De Patriot verneemt van verschillige kanten dat de duitschers welke Brussel bewonen en nog niet vrij zijn van den krijgsdienst, bevel hebben ontvangen zich gereed te houden om zich bij hun korps aan te sluiten. Elke verande ring van woonst moet aan de overheden bekend gemaakt worden. Het is de eerste maal niet, se dert 1870, dat zulks plaats heeft, doch het feit verdient niettemin opmerking. Men schrijft uit Luik Een vrouwke dat sedert lange jaren aan de kerkdeur zat, stierf dezer dagen in de grootste ellende Daar zij geene familie had. werden de zegels van ambtwege in haar armoedige woning- gelegd. Bij het lichten derzelve vond men iq vodden en lompen eene som v*n 4000, later nog eene som van 10000 en daags nadien nog eene som van 5000 fr alsook eenen brief, aan gaande een kind dat zij over eenigen jaren achter St-Gudulakerk te vinden legde. Deze vrouw was vroeger vroedvrouw. LE GLOBE ÏLLUSTEÉ, (10 francs par an). La terrible catastrophe de l'Escoufïianx donne une actuaiité saisissante au dessin des nxinneurs du borinage que publie Ie Globe illustré dans son numéro de la se- rnaine, une jolie page de croquis de cours trés-intéressants du vieux An vers a propos du Steen, le dessin du patinage sur le lac du bois de la Carnbre, vieux dessins inté ressants, types de la Sicile, la justice Ara be et quelques jolis bois du livre du vieux Paris complètent heureusement ce numéro. Voir les primes du Globe Illustré. On sabonne au bureau du journal. o DE VLAAMSCHE ILLUSTRATIE, No 16.i® jaar.Zaterdag -15 Januari. INHOUD. - Platen. Het Stadhuis te Leuven. De liefdezuster.Vee-insche ping aan boord eener stoomboot. Atna- nab, de Grieksche reus. De treurenden. De glimworm. Tekst. Onze platen. Ter dood ver oordeeld.Vlaamsche Kronijk.De ijzeren vrouw. 2 Uit den opstand der Wittingen, onder de regeering van Wenceslaus en Joanna. Iets voor schilders. Sneeuw- vermaak. De schat in den afgrond. Bericht. Raadsel nummer 4. Men abonneert zich ten bureele van dit blad. De mirakels. Die denkt dat de mira kels uit de wereld zijn, bedriegen zich. Een klerikaal blad vertelt de volgende geschie denis Een man was een been afgezet. Wanho pend met een been te moeten loopen, had hij de gedachten het overschot van zijn been te bestrijken met de olie welke voor het beeld van O.-L. Vrouw Del Pilar brand. En des anderdaags zegt het blad, had hij alle twee zijne beeneii. Een lichte roode streep op de plaats waar het been afgezet was, duide aan waar het been weer aangegroeid was. Wat schandelijk comedie spelen toch die klerikalen. Tijdens de foore. Een jongen van een barakman gaat naar de school. De meester vraagt hem Jongen wat bedrijf oefent uw vader uit? De jongen geheel verlegen Ik mag het niet zeggen. Ja, gij moet het zeggen. Papa, dat is den vrouw met den baard uit de barak. Voor de rechtbank. De voorzitter zegt legen een kei*el die voor de rechtbank ver schijnt Ik vind ten uwe laste reeds 87 veroordee lingen voor dronkenschap, is dat geen schan de 't Is waar, mijnheer de voorzitter. Dit bewijst ten minste dat ik getrouw aan mijne princiepen ben, Eene dochter te trouwen. M. Schip pens eene twintigjarige dochter en zou dia gaarne uithuwelijken. Zeg eens, vriend Br..., gij die een ban- delreiziger zijt en veel menscben ziet. gij moest mij eens voor een schoonzoon zorgen. Met veel plezier, zegt M. Br..., maar ik zou moeten een staalken mede hebben 1 Een jong koppel was naar de comedie gegaan en zaten alleen in een loge. De man wilde tijdens de pauze zijne vrouw eens om helzen. Neen, neen, ik wil niet, zegde Madame; indien men het zag, zou men niet willen ge looven dat wij getrouwd zijn. Tusschen landloopers. Nom de bleu, gij hebt daar een schoon uurwerk Hoeveel hebt gij.daarvoor betaald Zes maanden gevang. IJ PEREN 15 Januari 8 Januari Tarwe 9,600 19-12 3,500 19-00 Rogge 3,000 14-75 1,100 15-00 Haver 1,200 15-25 1,600 14-50 Er weten 500 18-50 000 00-00 Boontjes 500 18-50 700 18-50 Aardap. 4.000 6-00 7,000 6-00 Beter 10,643 260-00 9,858 270-00 Zaaitarwe fr. Rogge Haver Boonen Aardap. 100 k. Boter per kilo Koolz.-olie 100 Lijuzi-olie Tarwe Rogge Sucrioen Haver Boonen Erwten fr. ROUSSELAERE. 11 Januari 24,00 h 25 00 17,00 19,00 18,50 j. 18,00 21,00 21,50 7,00 7,50] 2,50 2,60! k.65,00 s> 67,001 k,46,50 47,00 VEURNE. 12 Januari 18,00 k 1.9,50 00 14,00 17,00 17,00 18,05 '18,00 20,00 4 Januari 24,00 h 25.00 17,00 18,00' 16,50 17,00 21,00 21,50 7,00 7.50 2,55 2,60 67,00 67,50 45,00 46,00 5 Januari 'J8;50 h 19,75 15,00 16,00 15,75 16,00 14,00 17,00' 17,00 19,00 18,00 20,00 GEMEENTE- EN ARMBESTUUREN van Zillebeke. Openbare F erkoopïng vau IEPEN, EIKEN, POPELIEREN EN ESCHEN OP STAM, staande te Zillebeke en Voormezeele, in de weide aldaar gebruikt door Charles Braem en Joseph Verhack, en Lievin Vandamme en Jules Wallaert; Op Woensdag 2 Februari 1887, O. L. V. Lichtemis, om twee ure namiddag, door het ambt van den Notaris BECKYS*;, te Beceiaere, te weten: degene staande op bet grondgebied van Zillebeke, ter plaats alwaar dezelfde staan en deze op bet grond gebied van Voormezeele moeten, te voren be zichtigd zijn, en zuilen onmiddelijk na voor gaande, verkocht worden in 't Gemeente huis te Zillebeke. Met zes maanden tijd van betaling, mits borg, ten aanveerden van zelfden Notaris. De vergadering bij koop een te Zillebeke. van bij Engel-Hendrik MINNEKEER, Graveerder-Steendrukker. GRVNEN errz. verkochlte kwantiteit middenpriis p. i00 kilo-. verkochtte kwantiteit middenpriis p. 110 kilo.

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 3