VERSCHILL1G NIEUWS. BOOMEN. Boterfabriekatie. MARKTPRIJZEN. 4 0 KOOPEN valschingen niet belet worden door het toezicht van Poperinghe Volgens hem, onze stadsheeren, laten op hun aller gemakken, zonder er zich tegen te stellen, de grofste vervalschingen toe!!! En wij hebben het recht te gevolgtrekken, vol gens een oud spreekwoord: Wie niets zegt stemt toedat de leden onzes gemeentebe- stuurs, wel werkelijk medeplichtig zijn der wandaden waarvan de Poperingsche han delaars beschuldigd zijn. M. Brutsaert gaat zelfs nog verder: en met eene altijd aangroeiende stoutmoedig heid, hij houdt staan, dat in het dienstjaar 1886 alléénhet onderzoeksbureel, (in welk tegen de gemeentewet twee raadsleden zete len) zich plichtig gemaakt heeft 't stadslood toe te staan aan 12060 balen hoppe, wan neer geheel het grondgebied van Poperinghe er maar 5000 heeft opgeleverd Ziehier dus eene nieuwe beschuldiging, die in zwarigheid al de andere overtreft Ook, terwijl de negocianten van Poperin ghe zich tot het gerecht wendden om hunne eer te wreken, ons gemeentebestuur en het onderzoeksbureel verhaasteden zich op hunne beurt te proiesteeren in het dagblad La Brasserie (nr van 16 Januari). Een zekeren M. Kertem werd met de ver dediging der siad gelast en MM. de hoppe- keurders wederlegden de nauwkeurigheid der feiten ten hunnen laste gelegd. In een aanstaande nummer zullen wij de brieven dezer heeren ontleden. In afwachting vinden wij dat M. de Bur gemeester, in deze omstandigheid, beter zou gedaan hebben, zichzelve met de belangen der stad te belasten dan die aan de zorgen over te laten van M. Kertem, die noch te Poperinghe, noch in geheel het arrondisse ment gekend is. V.... (Wordt voortgezet.) o Poperinghe, 18 Januari 1887. Zondag laatst heeft er in de Philharinonie een een buitengewoon concert plaats gehad, opge dragen door den voorzitter Mijnheer Van Merris aan de leden van dezen kring en gegeven met de medewerking van MM. Bouserez, violoncel list, Professor bij 't koninklijk Conservatoir van Brussel, Neury, artist-zanger en violonist, be kroonde van het ge/.egde Conservatoir van Brussel en Loiseati, komiek-zanger. De groote zaal der Philharmonie was prop pend vol. Niet alleen waren al de leden die de stad bewonen er tegenwoordig, maar vele leden van IJperen en elders waren komen de puike artisten toejuichen die er gevraagd waren. Zelden zagen wij een artiestenfeest zoo goed gelukken een ware lievelingskost voorde lief hebbers, die van dag tot dag te Poperinghe in getal aangroeien. Het was voor de eerste maal dat men bij de Philharmonie een violoncellist hoorde spelen. Ook moet men niet twijfelen over den bijval die M. Bouserez er bekomen heeft, door zijn talent, zoo zoet in den zang, zoo schitterend wanneer het er op aankomt de grootste moeielijkheden te overmeesteren, die de warmste bejuichingen heeft uitgelokt. Hoe schoon is toch te Souve nir de Spaen hoe vindt men er het kenmerk in van den grooten Violoncellist Gervais M. Bouserez heeft op eene bewonderenswaardige wijze dit sierlijk gewrocht wedergegeven de Bakijrsche arias en le Papidon van Pop- t per, hebben bewezen dat de artist geene moei lijkheden kent. M Neury. die wij over vier jaar toegejuicht hebben, heeft het publiek betooverd met zijnen zang in de Cavatine de Faust en le Songe dune nuit d'été. ltij is nog altoos in bezit zijner aantrekkelijke stem en zijne keurige uit spraak. Maar Neury is niet alleen een talentzanger, hij is nog een goede vioolspeler en Componist. De juistheid en de onderscheiding waarmede hij zijne verschillige stukken heeft uitgevoerd, hebben hem ons als ware kunstenaar doen voor komen, wetende gebruik te maken van al de hulpbronnen zijns speeltuigs, en de Rêverie en de Valsedie hij uitvoerde, nadat het publiek hem had teruggeroepen, hebben ons de maat gegeven der fijnigheden zijner ingeving. Het komieke gedeelte was toevertrouwd aan M. Loiseau. Hij heeft het publiek hertelijk doen lachen en wij voeden de hoop hem nog te Poperinghe we der te zien. Vergeten wij niet erbij te voegen dat M.Loiseau eene aangename verrassing gedaan heeft met zijne buitengewone schoone uitvoering van twee stukken, bijzonderlijk voor Ocarinageschre ven. Het publiek heeft hem gebisseerd en hartelijk toegejuicht. De verschillige stukken van het programma en wel bijzonderlijk de Fanlaisie de Zampa, werden met veel brio en samenhang voorgedra gen. Wij zijn gelukkig geweest den lof te hoo- ren maken van ons muziek van in de muziek kunst zeer bevoegde personen, die ons verze kerden dat weinige steden in het bezit waren eener Harmonie, zoowel bestierd als onze schaar liefhebbers. Vóór wij eindigen, denken wij de tolk te zijn der leden van de Philharmonie met hunnen Voorzitter te bedanken voor de aangename uur- kens dat hij hun heeft laten doorbrengen, met den wensch nog dikwijls in de gelegenheid te mogen zijn deel aan zulke feesten te mogen nemen. B... Behandeling der volle melk. Lokaal of werkplaats.- moet goed ge vloerd wezen met dichte voegen. Gerieven 1 of 2 vaten in beuken hout met roerstangen, 1 of 2 blikkenbussen om na genoegen! te verkoelen of te verwarmen. 1 thermometer. De melk laten zuren in plaatsen vrij van onreine lucht: 24 of 56 uren, op het langste, voor de morgendmelk, en '12 of 24 uren, op het lang ste, voor de avondmeik, op een warmtegraad van 14° tot 15° centigr. Men kan de verzuring bevorderen door het bijvoegen van een deel zure volle melk en niet door karnmelk. De melk is bekwaam om gekarnd te worden als zij aan den roerstok kleeft of anders ge zegd als zij lakeert. Is de melk niet genoeg gedikt, dan bekomt men boter die licht ransig wordt, en de op brengst is geringer. Karnen. Gerieven: 2 karnen, eene groote en eene kleine. 2 thermometers. 1 blikkenbus om na genoegen te verkoelen of te verwarmen. 1 zanduur van 1 minuut om de sla gen of draaiingen des stafs te re gelen. 1 hairzeeft voor het uithalen der boter. 1 trog of kuip om de boter op te ne men. Boterverf. Borstels. Handdoeken. In den zomerde karn voorafgaandelijk met koud water rondom gieten in den winter met warm water. De melk moet des zomers bij het aanvan gen van het karnen een warmtegraad hebben van 16° cent. Des winters karnt men op 17° cent. Voederd men maïs, knolgewassen, lijn-of raapkoeken, zoo moet men eenigzins kouder karnen, aangezien deze stoffen meer dun vet geven voedert men integendeel meer boo- nen, roggenmeel, erwten en stroo, die vas ter vet leveren, zoo karnt men een graad warmer (17°). Om den warmtegraad in den karn te ver- hoogen, mag men nooit heet water of melk in denzelven gieten het toe te gieten vocht mag hoogstens maar 40° C. hebben. Beter gebruikt men hiertoe een bus of pul met ijs of koud gevuld, om den warmtegraad te verlangenof gevuld met heet water, om den warmtegraad te verhoog en. Karnt men op te warmen graad, dan ver krijgt men slappe, witte, kazige boter Karntmen op te kouden graad, dan kan men geene boter bekomen. Veel water in den karn gieten stoort de werking en verhindert de botervorming. Karnt men te lang, dan vermeerdert de boterklomp, maar dezen vermengt zich met kaasstof en water, wordt wit en slap. Men staakt het karnen als de boter klompjes groot en vast zijn. Nooit doeken op den karn plaatsen indien zij er in vallen, worden ze in stukken gesla gen en de vezelen mengen zich bij de boter. Door het slagen verhoogt de temperatuur van 2 tot 3 graden indien deze verhooging verder kwam, moet men verkoelen. De lucht moet, tijdens de werking, in de karn toegang hebben. In den winter kan een kleine toegaaf van boterkleur gedaan worden deze dient zorgvuldig gemeten te worden om steeds de zelve kleur te bekomen. Na het karnen het vat steeds met koud water reinigen. Snelheid der beweging. De snelheid der bewegingen heeft bij het karnen invloed 1° Op het uitwerksel, 2° op den duur 3° op de eindiging. Hangt ook af van het bijzonder maaksel van de karn. Horizontaaldraaiende karn 35 50 om- djaaiingen per minuut. Wiegkarn 30 a 42 zwinkingen per mi nuut. Vertikaal stafdraaiende karn 110 120 omdraaiingen. De snelheid der bewegingen hangt ook af van de gesteldheid der te bewerken melk. Men werkt om ie rasser hoe lager de warmtegraad der melk staat. Eg tegenovergesteld werkt men 'angza- mer hoe hooger de temperatuur der te be werken melk staat. Dus langzaam bij bet karnen van zure gan- sche melk op 16° 17°. Wat rasser bij karnen van zure room op 13°. Nog rasser bij karnen van zoetenroom op 40° a 12°. En zoo ras mogelijk bij karnen van zoete volle melk op 7 8°. Bij geringe vulling des karns wordt ove rigens wat rasser en bij grootere vulling des karns wat trager gewerkt. Bij het aanvangen van het karnen werkt men een vijftal minuten traag; bij het groot worden der boter vertraagt men insgelijks en men giet op den staf en in de ronde des karns één of twee liters koud water om de aanklevende boter los te maken en dan te verzamelen. De gelijkmatigheid der bewegingen heeft grooten invloed op den duur van het karnen en op de opbrengst van boter. Dan ras, dan traag hinderen de werking en schaden. Behandeling der boter. De boter word met het zeeft uit de karn genomen, licht verzameld en in koud water gewasschen (dan is verders het wasschen op het boord onnoodig), of wel in klompen ge schud dan in het koud water gelegd, en als zij vastheid genoeg gekregen heeft op het kneebord gebrachthet kneedbord (planken rol) is een der nuttigste en onontbeerlijkste werktuigen der melkerij, en kost 17 18 franken vier vijfmaal gekneed en gewas schen tot dat de vloeistof, die uit de boter komt, volkomen helder is vervolgens gezou ten (20 22 grammen zuiver, goed en niet bitter zout (Lunebergsche) en andermaal nog 8 h 10 knedingen gegeven. Er is op te merken dat zeeft, spanen, kneedbord en rol, alvorens gebruikt te wor den, eerst met kokend water moet gewas schen worden en nadien met koud water overgoten, om het aankleven der boter te beletten. De boter mag met de handen niet behan deld worden men bezige hiertoe psanen in palmhout. De gezouten boter wordt na 12 uren rust andermaal drie a vijfmaal gekneed. Menmenge zoo min mogelijk de boter van verschillige dagen, om de strepige boter te vermijden. De boter kelders zal koel, droog en luch tig zijn, met vensters naar het noorden ge schikt. In de plaatsen alwaar de melk en hare produkten berusten, mogen geene vreemde stoffen, zooals eetwaren, kaas, fruit, enz., gebergd worden. Voordeelen en nadeelen bij het karnen der volle melk tegenover hel karnen van den roomgewonen door de verschillige doenwijzen van afrooming. 1° Bij het karnen der gansche zuur gewor den volle melk komt bet er doorgans niet op aan of de warmtegraad, om de verzuring te bekomen, eenigzins van de vereischte tem peratuur onder of boven zwenkt. Bij de an dere doenwijzen vergt men eene strenge nauwkeurigheid. 2° Men heeft geene behoefte aan ijs of koud water (stelsel Schwartz). 3° De kosten der boteruitwinning zijn min der dan bij alle andere afroomingstoestellen. 4° Zijn bijzonder toepasselijk voor kleine bedrijven, door zijne eenvoudigheid en bil lijkheid. 5° De opbrengst van boter is grooter dan bij de andere ontroomingstelsels deze daa renboven vragen de nauwste zorgen om het voordeel gebruikt te worden. Men meldt uit Dendermonde dat de olie slagerij van M. Gorus-De Block afgebrand is. De schade wordt op 20,000 fr. geschat. De gezondheidstoestand van den ridder Ruzette, gouverneur aan West-V laanderen is sinds Dinsdag verergerd. Do heer gouverneur is van eene longontsteking aangedaan. Hij is Woensdag nacht berecht geworden. In den omtrek van Iseghem had men on langs bij een kostwoner eenige konijnen gesto len. Zondag morgend las men op de deur, in krijt geschreven Gij moet uwe konijnen wat meer vetten tegen 't naaste jaar. —De trekkingen der premienummers van de leeningen van Brussel is gesiudigd. Alles is dus zeer rap van de hand gegaan en men is ver van de vijf of zes maanden welke men eerst dacht noodig te hebben. De politie van Brussel heeft eergisteren twee fransche geestelijke zusters aangehouden, die, zonder toelating, van deur tot deur fiedel den. M. Edouard Hagem, goed gekend in de kringen van Parijs, stond op punt van te trou wen. Zaterdag was de familie van zijn bruiden de zijne vereenigd voor de onderteekening van het huwelijkscontract. De noiaris was aanwezig. Daar men zich verwonderde over 't lang weg blijven van M llagem, zond men hem halen en toen de portieres in zijne vertrekken drong,vond men hem ten prooi aan eene versmachting welke hem te midden van zijn toüet was overvallen. Eenige uren iater was M. Hagem een lijk. Verscheidene zijner vrienden hebben eergister het bericht van zijn huwelijk en de aankondi ging van zijn overlijden te gelijkertijd ontvangen Diefstal van 170,000 frank. Ten nadeele van het bestuur van het postwezen van Parijs is andermaal eene belangrijke diefstal gepleegd. Men heeft de verdwijning vastgesteld van eene som van 170,060 fr. in post mandaten. De schuldige zal niemand anders zijn dan een bediende van het postbestuur, deelmaken de van het postkantoor uit de wijk van den Temple. De policiecommissaris heeft reeds een groot getal personen gehoord. LE GLOBE ILLUSTRÉ, (10 francs par an). Le numéro de cette semaine reproduit les traits de M. Trasensfer, ancien recteur de l'Université de Liége, président de l'associa- tion des anciens élèves des écoles spéciales de cette ville. Le Lundi perdufait l'objet d'un dessin intéressant dont les elements out été pnisés a notre bibliothèque nationale. - Bruxelles-Attractions a donné un concert de charité a la Bourse de Bruxelles, dont la gravure y figure également. Une vue pa- noramique de l'Exposition maritime du Havre, ou la section be'lge est très-intéres- sante. La nouvelle grève des tisserands a Gand et a l'exposition des beaux-arts complètent ce numéro. On sabonne au bureau du journal. o DE VLAAMSCHE ILLUSTRATIE, No 47.4" jaar.Zaterdag 22 Januari. INHOUD. Platen. Eene vlaamsche afspanning. In de bewaarschool. De gutta-percha boom. Gezellig tijdverdrijf: Éven wicht met drie stokjes. Tekst. Onze platen. Ter dood ver oordeeld. Vlaamsche Kronijk. De ijzeren vrouw. Eene fransche redevoering. Winteravond-lied. De schat in den afgrond. Men abonneert zich ten bureele van dit blad. IJPEREN 15 Januari 22 Januari Tarwe 9,60o! 19-12 4,200 19-50 Rogge 3,0001 14-75 1,500 14-75 Haver 1,200 15-25 2,200 14-50 Erweten 500 18-50 900 18-00 Boontjes 500 18-50 1,100 17-50 Aardap. 4,000 6-00 5,000 6-00 Beter 10,645 260-00 10,700 275-00 ROUSSELAERE. 11 Januari 18 Januari Zaaitarwe fr. 24,00 k 25,00 24,00 i 25,00 Rogge 17,00 19,00 17,00 18,00 Haver 18,56 18,00 16,50 17,00 Boonen 21,00 21,50 21,00 21,50 Aardap. 100 k. 7,00 7,o0j 7,00 7.50 Boter per kilo 2,50 2,60; 2,55 2,60 Koolz.-olie 100 k.65.00 67,00 67,00 67,50 Lijnz.-olie k.46,50 47,00 45,00 46,00 VEURNE. 12 Januari 19 Januari Tarwe fr. 18,00 a 19,50[19,50 h 00,00 Rogge —00 (45,00 16,00 Sucrioen 15,75 16,00 Haver 14,00 17,00 15,00 17,00 Boonen 17,00 18,05 17,00 18,50 Erwten 18,00 20,00 18,00 19,00 GEMEENTE- EN ARMBESTUREN van Zillebeke. Openbare Ferkooping van IEPEN, EIKEN, POPELIEREN EN ESCHEN OP STAM, staande te Zillebeke en Voormezeele, in de weide aldaar gebruikt door Charles Braem en Joseph Verhack, en Lievin Vandamme en Jules Wallaert; Op Woensdag 2 Februari 1887, O. Ij. V. Lichtemis, om twee ure namiddag, door het ambt van den Notaris BESRVSF, te Recelaere, te weten: degene staande op het grondgebied van Zillebeke, ter plaats alwaar dezelfde staan en deze op het grond gebied van Voormezeele moeten te voren be zichtigd zijn, en zullen onmiddehjk na voor gaande, verkocht worden in V Gemeente huis te Zillebeke. Met zes maanden tijd van betaling, mits borg, ten aanveerden van zelfden Notaris. De vergadering bij koop een te Zillebeke. GRANEN enz. verkochtte kwantiteit middenprijs p. 100 kilo. verkochtte kwantiteit middenprijs p. 100 kilo.

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 3