STADSNIEUWS. lüe%ing te Luik. Avokaat zondeb week. Ja 't, 'k en eene gezien en er staan geene namen op. Maandag heeft de kiezing te Luik plaats gehad voor een lid der Kamer van Volks vertegenwoordigers in vervanging van M. FJè chet, overleden. De kiezing was om twee ure geëindigd en de liberale kandidaat werdt gekozen 'n et eene meerderheid van 1085 stemmen 0 p den klerikalen kandidaat. Ziehier den v .itslag Ingeschreven kiezers 7,952 Stemmers 5,350 Geldige briefjes 5,248 Flèchet, liberaal, gekozen 3,124 Vandenberg, klerikaal, niet gek. 2,030 Robert Giüon, zonder politieke kleur, niet gek85 Men ziel dat den klerikalen haring in Luik niet braadt want men moet reke ning houden dat het hier eene gedeeltelij ke kiezing is en men daarvoor nooit een groot getal kiezers kan doen opkomen. Het is gekend dat de meeste onthoudingen van desliberalen voortkomen,die zeker wa ren van de zegenpraal. Wat de klerikalen betreft, die hebben alles gedaan wal maar mogelijk was om te kunnen gelukken, en zooals men ziet is de buis niet kleiner om. Den Zondag heeft er te Warsage ook eene kiezing plaats gehad om M. Flèchet, den overleden burgemeester, te vervangen. Er waren twee plaatsen open. De kleri kalen hopende M. Flèchet, zoon, die zich kandidaat stelde, eene buis te schenken, hadden een kandidaat tegenover hem ge steld. De uitslag was als volgt M. Flèchet heeft 56 stemmen bekomen; E.J.Jacobs, liberaal,50 enM.Vandenberg, de kandidaat der klerikalen, 57 IJperen, den 5 Februari 1887. SCHOOLPENNING. Vorige lijsten, 55,717-06 Omhaling geclaan in de conferentie van M. P. Vermeulen, 8-96 Toiaal, fr. 85,726-02 Uitgaven tot heden, fr. 52,623-33 Blijft in kas, fr. 3,102-69 In de geheime zitting, die op de openbare van 29 Januari 1.1. volgde, heeft de Gemeen teraad den heer K. Becquaert bediende be noemd bij het Sekretariaat dezer stad. Het is op 5en Juni, Sinxen, dat de paar- denloopstrijden,door den Sport-Hippique,» op het Minneplein zullen plaats hebnen. Eene vergadering voor de leden der Libe rale Associatie van IJperen, zal morgen, Zondag namiddag, om 3 ure, plaats hebben, in den Gouden Arend. Men verzoekt ons bekend te maken dat de vergadering der Liberale Bekwaamheidskie zers, die ook op morgen, zelfde uur, vastge steld was, verschoven is voor 8 dagen, dus op 13 dezer maand, om 5 ure namiddag. Gisteren beeft onze militie-loting plaats gehad. Gelijk bet gewoonlijk gebeurd is er ge dronken en geschonken, onder groepen. Den drank bracht sommige lotgasten zoo danig in geweld dat den eenen den anderen niet meer lijden kon; de ruzie begon en ein digde met bloedige gevechten; er zijn er die naar bet Burgerlijk Hospitaal zijn moeten overgebracht worden en in eenen wanopigen staat gesteld zijn. Men verzoekt ons te willen aankondigen dat de heer Marlet, Staatslandbouwkundige, Vrijdag, 18 Februari aanstaande, te Pope- ringbe, om 10 uren voormiddag, zijne tweede voordr'ebt over den bommelkweek geven zal. De vrouwen zijn tot die vergadering uitge- noodigd. Dezelfde spreker zal in den loop der toe komende maand, de Zaterdagen 5 en 26 Maart, te IJperen twee voordrachten geven over den veekweek. De Werkrechtersraad van bet bestrek IJperen is, voor bet dienstjaar 1887, volgen derwijs samengesteld: Voorzitter: de beer Engel Van Eeckbout' Onder-Voorzitter: de beer August Brun- faut. MEESTERS. Werkende leden: de beeren A. Brunfaut, Rijselstraat, 47; Tbeodoor Verhaeghe, Dix- mudestraat, 91: Engel Van Eeckhout, Dix- mudestraat, 39 Emiel Delobel, Tempel straat, 10. Bijgevoegde leden: de beeren Fr. Didier, Platteelstraat, 16; Arthur Demoor, Recol- lettenstraat, 20. WERKLIEDEN. Werkende leden: de beeren Jan Verborgh, Onze Vrouwestraat, 6; Antoon Derulie; D. Blieck, Dixmudestraat; 36; August Harteel, Hondstraat. Bijgevoegde leden; de beeren Fr. Dewilde, DickebuscbkalsijdePieter Derille, Dixmu- depoort, 1. Grefïïer: de beer Vandenbusscbe, C.,Tem pelstraat, 17. viaaujttcSie Ster. Veel hadden wij over de mooie vertoonin gen, door de Vlaamsche Sier alhier gege ven, booren spreken en wij konden j.l. Zon dag aan den lust niet weêrstaan om ook eens te gaan zien. Zoggen wij dan ook rechtuit dat wij bet ons niet beklagen.Mooie, knappe, kunstvolle en leerrijke vertooning onder alle opzichten, die voor eene archies olie zaal opgevoerd werd. Daar zagen wij eerst Schrik van Solda ten, een blijspel,vertolken; een lief, kluchtig stukje dat vol fijne knepen en groote waar beden steekt. De hoofdrollen werden mees terlijk vertolkt. Doch de parel der vertooning was onbe twistbaar Zielehetens, door N. De Tière. Nooit zagen wij iets zoo vol zedelijke wenken opvoeren. De schrijver, bewogen waarschijn lijk door' de vele ongelukkige buisgezinnen, waar man en vrouw elkander bet leven ver gallen met alles euvel op te nemen, wil bet zijne bijdragen om in dien pijnlijken toe stand te verhelpen en bij beeft ten volle gelukt. Van den eenen kant, twee ouderlingen hebben vijftig jaren goede overeenkomst achter den rug. Beiden waren altijd toege vend en vol liefde voor elkander. Nooit geen bitsig woord, maar immer een vriendelijk gezegde in den mond en een lief lachje om de lippen. In een woord, de geluk kigste menscben der wereld, wier witte* broodsdagen nooit geen einde namen. Hun huwelijksband is een guldenketen en bun leven een hemel op aarde. Daartegen stelt de schrijver hunne doch ter en baren gemaal als twee echtelingen voor, die gestadig in onmin, in twist en twee dracht leven. Zij kunnen elkander niet lijden en beiden beelden zich in dat al wat gedaan of ge zegd wordt van weerszijden enkel strekt om malkander te tergen. Gedurig roepen zij elkander harde woor den, verwijtingen toe en dergelijke onaan genaamheden meer. Het leven is eene hel voor beiden en bun huwelij ksband de on- draaglijkste slavenketen. Eindelijk besluiten zij te scheiden na de gulden bruiloft hunner ouders. Doch de oude vader gelukt er in, door zijne wijze en roerende woorden en bet tref fend voorbeeld van zijn gelukkig huwelijks leven, beiden tot betere gevoelens over te balen en met elkander te verzoenen. Het is bet vijfjarig zoontje, dat bij die verzoening de banden van vader en moeder ineenlegt. Vele roerende en tot bet hart sprekende tafereelen komen in dat lief stukje voor en wanneer bet dan door talentvolle en volleer de kunstenaren als onze dappere Sterrelin gen vertolkt wordt dan is 't iets onovertref baars, dat men nog en immer en altijd wil terug hebben en genieten. Een driedubbel bravo én voor schrijver én voor spelers Het derde stuk, 's Avonds in de Mane is van veel minder gehalte en enkel eene lach partij, die van veel minder beteekenis is, hoewel alle rollen er ook met kunst in ver tolkt geweest zijn. De Sterrelingen zijn rechtzinnig gedankt voor de genotvolle uren, die wij er beleefd hebben en wij vragen ben nu al, voor wan neer nogeens Zielehetens Militieraad van bet bestrek IJperen voor de lichting van 1887. Werkende Voorzit ter: de beer Iweins, provinciale raadsheer, IJperen; bijgevoegde Voorzitters: de beeren Bayart, id. Passcbendaele,en Breyne-Devos, id. IJperen.Werkend lid: de beer DeGhens, burgemeester, Voormezeele; bijgevoegde le den: de beeren Ricquier, id. Waasten, en Van Walleghem, id. Zonnebeke. Conferentie F. Vermeulen. IN DE KATHOLIEKE KRING. Er is vergadering gehouden, onder de be roemdste mannen, en op bet dagorde staat er: discussie over de conferentie Vermeu len. Blatjwen bbil. Zeg, vrienden, ik heb u iets belangrijks mede te deelen. Ik heb vernomen van goê part, 't staat in de Toe komstdat brouwer Vermeulen Zondag eene conferentie gaat geven in don Café de Com merce, boe zouden wij bet doen om eene efii.inej[M.nuu compte-rendu te geven, soit in bet Nieuwsblad soit in bet Journal d'Ypres. Suikebstande. Wuk voor een Ver meulen is dat Blauwen bbil. Ebwel, Pol Vermeulen, de progressist. Ja, ja, bij is afgevaardigde van de progressisten, zeggen ze, voor 't con gres van Brussel. Meesteb L'Eu. Zijn er invitatien uit gedeeld Blauwen bbil. Dat is allerbest; den H. Geest geeft mij goede gedachten in, wij zullen informeeren of wij ergens geene invi tatie kunnen krijgen van eenpseudo-liberaal. KlakkeI;abpee Waarom zooveel la- wijt maken? Laten wij bet doen gelijk ander- malen, eenen met twee aanzichten uitkoo- pen; voor een vijffrankstuk zullen wij alles weten. Pain d'Epice. Ik ken een, Mijnbeeren, bij woont nevens mijne deur, en ik weet dat bij eene invitatie ontvangen beeft, bij zal ze ons wel voor niet geven. Meestee L'Eu. Het is wel gepast, gij zoudt u kunnen gaan presenteeren, want met eene invitatie zal men u nooit weigeren. Suikebstande (zachtjes) tegen Tabtje bakkeb. Wat, Pain d'Epice, ja, janen, bij zou al beter doen van voor zijne dochter te zorgen. Pain d'Epice. Ik zeg 't gelijk of bet is, ik ben niet bekwaam om reporter te zijn van eene gazette. Maar ik denk dat onzen vriend Weyland bet zoude kunnen doen. Moustace cosmatique. Hij is te veel gekend dat bij den opsteller is van 't Jour nal d'Ypres. Weyland. Ik zou niet willen de schan de aangedaan zijn van op straat gezet te worden. Advokaat zondeb week. Wat is dat van daar naartoe te gaan; dat ik mij moeste bezig houden met de redaktie van 't Jour nal d'Ypres, ik zou wel gaan. Men zou mij toch niet opeten. Weyland. Dat is al wel, maar als ik daar alleene ben te midden al die geuzen, wat zou ik ai niet moeten booren; dat ik een spion ben, dat ik daar ga om te zien wie er is, en om te gaan zeggen aan mijnbeer de pastor dat zulke mannen geen absolutie meer mogen hebben. Neen, neen, dat niet. Webbebbouck. Indien gij benauwd zijt zal ik mede gaan, en wij zullen zien, als er een liberaal iets zal durven zeggen wij zullen hem wel op zijne plaats zetten. Blauwen Bbil. Ik zou wenscben, zoo die beeren volkomen van gedacht zijn naar den Café de Commerce te gaan dat zij voor zichtig en ordentelijk bandelen. Lange blekken boest. Maar als die conferentie te lang duurt, zult gij dit alles kunnen onthouden. Weyland en Webbebbouck.Ja, ja- rneu. Weyland. Ze mag vijf uren lang du ren, ik zal van 't begin tot 't einde alles Sr-inoq/itmu neerschrijven. Moïses. Iets dat in 't geheel niet moeilijk is, het is ook geene zonde zoo er ergers een leugentje van beterswille in vooi- komt. ledereen weet toch dat een onzer ka- tbolijke bisschoppen gezeid en geschreven beeft dat, als men liegt en altijd liegt, er toch altijd iets van overblijven zal. Blauwen Bbil. Dus, Mijnheeren, bet is verstaan dat onze vrienden Weyland en Werrebrouck te zamen zullen gaan, met de invitatie die den heer Pain d'Epice bun zal bezorgen door 't toedoen van zijnen gebuur. (Van alle kanten zeer goed, zeer goed, bravo!) De zitting wordt daarna geheven. Zondag namiddag, om 3 1/2 ure had de conferentie van den beer P. Vermeulen plaats. Hoe stonden alle binnenkomende liberalen verwonderd, van daar reeds van voor 2 1/2 ure, de beeren advokaat Weyland en Werrebrouck, aan een tafeltje in 't mid den de herberg Café de Commerce te zien zitten. 8tout en zonder schaamte, pronkten zij daar gelijk twee koningen. Ja maar,vriend, zegde mijn kameraad, de berbergen zijn publiek voor alle man. t Is waar, vriendschap, maar niet in alle omstandigheden; zulks moest vooren- vallen in St-Laurent, zoudt gij zoo stout en schaamteloos zijn van daar alles te gaan afspionneeren, wetende dat men u als eenen waren en bevigen liberaal aanziet Ebwel, gij ziet bet, zulks is in de katho lieke wereld eene alledaagsche gebeurtenis. Nu was bet uur gekomen op welk alle man ter conferentiezaal ging. En is 't geloofiijk De heeren alspieders ook beften zich op en gmgen mede de zaal binnen. Vooraleer zich neer te zetten, gingWeyland eerst M. Vermeulen raadplegen en vragen of bet hem toegelaten was de conferentie bij te wonen. M. Vermeulen antwoordde dat bet voor hem onverschillig was; doch bij onder wierp die vraag aan de goedkeuring van ben, die zijnen oproep in zoo groote menigte beantwoord hadden. Deze jonden de spioe- nen eene goede reis en de wind langs achter. Er was maar een tambour en een hoorn blazer meer te kort om ben een triompban- telijk uitgeleide te doen.. Wij moeten er bij voegen dat aan den ver- kooper van bet socialistenblad Vooruit ook zulk onthaal te beurt viel. Maar daarom was de voordracht of beter de bespreking der aan de dagorde zijnde kwesties niet te min aantrekkelijk en boeiend. Ook onthaal den de toehoorders eiken spreker met tal van gulle toejuichingen en bravo's. Eene vergadering, die deugd, gedaan beeft aan de liberale propagande en die alle aan wezigen gerust gesteld heelt nopens de zoo gezegde scheuring, welke de progressisten in bet liberale IJperen willen bewerken. X Notariaat. Het ontslag van den beer Lannoy, als no taris van Komen is aanvaard. Het bestuur van de Naamlooze Maat schappij der ijzerwegen van West-Vlaande ren, beeft de eer bet publiek te verwittigen dat bet, van af 1 Februari 1887, nieuwe ta rieven ingevoerd beeft, die toepasselijk zijn op de Belgische lijnen der Maatschappijn voor bet vervoeren van koopwaren,waarden, peerden, enz. Die tarieven zijn volgens dezelfde basissen als deze der Staatsspoorwegen berekend. BURGERSTAND van den 28 Januari tot den 4 Februari 1887.. Geboorten: Mannelijk geslacht, 5; Vrouwelijk id. 2. Sterfgevallen De Gryse, Petrus, zonder beroep, 81 jaren, weduwaar van Catharina Trachez, Meenen- straat. Ferrand, Mathilda, zonder beroep, 68 jaren, weduwe van Regmondus Lessue, Kijsselstraat. lontigny, Aimatus, soldaat, 20 jaren, ongehuwd, Vleeschbouwerstraat. Dehouck, Pbilomèna, dienstmeid, 20 jaren ongehuwd, Kaaistraat. Nolf, Maria, scho- lierster, 20 jaren, ongehuwd, Botersiraat. Kinderen beneden de 7!jaren: Mannelijk geslacht, 1; Vrouwelijk id., 1. IReractit.

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 2