STADSNIEUWS. De were Breidelfëesten. .minisler het in volle Kamer heeft durven verklaren. De heer Devolder zegde verledene week in 't Senaat dat hij te naasten jare de jaarwedden der geestelijken gaat verhoo- gen, dat hij nieuwe onder-pastorijen en parochiekerken zal stichten, in een woord, dat alwie maar tot den zwarten winkel behoort op de mildheid van 't gouverne ment mag rekenen. Ziehier zijne eigene woorden Devolder, minister van rechtswezen. Wat de jaarwedden der geestelijken betreft, weet het land dat de Kamer en de Regeering eene grondwettelijke schuld aan de geestelijkheid te betalen hebben en dat die schuld, evenals al andere, heel en gansch moet vereffend worden. Dat is overigens gebeurd tot in 4878. Voor dien lijd werd de begrooting van eere-diensten eenpuriglijk gestemd en 't is eerst nadier. dal er zeer betreu- renswaardige besnoeiingen gebeurden. Ongelukkiglijk kan ik, gezien het be- perkt krediet, dat thans te mijner be- schikking wordt gesteld, onmogelijk in alle behoeften voorzien. De Regeering heeft, toen zij aan het bewind kwam, de verbintenis aangegaan van tesparen. Zij houdt hare beloften en 't is daarom dat zij de kredieten voor deze diensten niet wilde verhoogen. Volgens mij is het oogenblik nog niet gekomen om eene verhooging van kre- diet voor te stellenen toch hoop ik (Rechs zeer welzeer wel Met de jaarwedde der onder-pastoors is 't niet anders gelegen. Dienaangaan- de is er ook veel te doen. In sommige nijverheidsstreken wordt de eeredienst niet voldoende verzekerd. lk verzoek nochtans het Senaat op eene vermeerdering van krediet voor de jaarwedden der onder-pastoors dit jaar niet verder aan te dringen, lk beloof eveneens dat ik mijn best zal doen om t'naaste jaar in de erkende behoefte aan de onder-pastorijen te voorzien. (Zeer wel! rechts). Overigens zullen zekere besparingen, welke het mij mogelijk geweest is op mijne begrooting te verwezentlijken,mij in staat stellen reeds dit jaar eenige plaatsen van onderpastors te stichten.» Wat dunkt u daarvan, lieve lezer en gij kiezers, aan wie men spaarzaamheden en lastenvermindering had beloofd? En gij bedienden van alle slach, die op eene billijke en wettige verhooging wacht 't ls proper, niet waar Dat is nu dat nationaal ministerie,dat het land moest redden en onpartijdig be sturen Zoo als blijkt, strekken de bespa ringen en den opslag der belastingen, die de klerikalen behouden, enkel om de zwartjes het geld naar het hoofd te wer pen. Zal hel land dat met gevouwen armen blijven afzien en dulden? Hopen wij van neen. Men schrijft ons uit Brugge CLAUWAERTS-COMMISSIE. Let op Dit is een oproep, die weerklank heb ben moet, Vlamingen, liberalen Hij gaat uit van de Clauwaerls-Com- missie, de oude, trouwe, echt Vaderland- sche Commissie, naar het hart van Con science, die haar eere-voorzitter was van die Breidel-Commissie, welke twintig jaar lang, cent voor cent en door alle tegen spoeden heen, de som verzameld heeft, dank aan welke hot Breidel-monument nu eindelijk, op 11 Juli aanstaanden, zal i onthuld worden, op Brugge's Groote Markt Dat is dus de ware oproep, dien het Vlaamsche volk verwacht en beantwoor den zal GEHEEL DE VLAAMSCHE VRIJZIN NIGE PERS MOET HEM OVERNEMEN EN ER OP AANDRINGEN Alle echt Vlaamsche kringen, gilden, maatschappijen, zelfs die, welke zouden kunnen vergeten geweest zijn en den om zendbrief niet ontvangen hebben, moeten hem gehoor geven, en de pers in alle Vlaamsche steden moet daartoe medewer ken Vóór het einde der maand nog, moet Voorzitter Coppieters, Spinolarei, 19, te Bruggeeen stortvloed van toetredingen ontvangen Op 11 Juli moet de groote Markt van Brugge te klein zijn en boven die zee van hoofden moet het golven en wemelen van vlaggen, standaarden, kartels, kronen en kransen en uit die menschenzee moet de zegpzang Vlaanderen, Het lied der Vlamingen, De Vlaamsche Leeuw, gelijk in 1877, donderend opgaan, wan neer het floers zal vallen Wij dringen bij dezen oproep aan 't Is noodig De Leliaerls-Commissie, de clericale, de nobiljonsche, die welke de Stadsregee- ring zoo onbeschaamd in de plaats heelt gesteld van de Clauwaerts- Commissie, waar Conscience eere-voorziller van was, de Leliaerts-Commissie geeft ook lees ten op 14 Augustus aanstaanden en volgen de dagen. Maar dat zijn Leliaertsfeesten politie ke feesten feesten voor de herkiezingen der Brugsche Gemeente-Kerkmeesters in October daaropvolgend De Leliaerts, die broertjes of leerlingen der Jezuieten zijn, trachten reeds misver stand te verwekken Zij schrijven, in de Pair ie, in 't Bur gerwelzijn en elders,dat de Clauwaerts- Commissie enkel de beelden zal OVERLE VEREN aan de Stad op 14 Juli, en dat de groote inhuldigingsfeesten later, in Oogst door het Gemeentebestuur zullen gegeven worden. Dat de Vlaamsche liberale pers zich van die geruchten toch den weergalm niet ma ke Dat is boerenbedrog 't Is de Clauwaerts-Commissie, de Con- science's-Commissie, die de INHULDI GING doen zal, met overgave aan de Stad 't Is op 11 JULI dat de INHULDIGING zal plaats hebben, en niet in Augustus Wat later geschiedt, in Augustus, is eene Leliaerts-maskerade, eene clericale kermis, eene politieke processie rond het op 11 Juli reeds onthulde beeld Kolenbranders bij Kolenbranders, Leliaerts bij Leliaerts, clericalen bij cle- ricalen die zullen allen voor Augustus beroepen worden huns gelijken Maar de Clauwaerts, de vrijzinnige va derlanders, de rechtzinnige flaminganten, de volksmannen en volksvrienden, de Vla mingen van Conscience, van den Leeuw van Vlaanderen die moeten in Brugge zijn OP 11 JULI. Is't begrepen? Zal de Vlaamsche pers ons hooren en verstaan Zal zij de Clauwaerts helpen en ter zij de staan Zal zij naar de Clauwaerts luisteren, en niet naar de Leliaerts Ja, niet waar Welaan, ziehier dus den oproep der oude Breidel-Commissie, der Clauwaerts- Commissie Leest en spreidt het voort BREIDEL-COMMISSIE. Brugge, 10 Februari 4887. Geachte Heeren. Een verdrag, den46 October 188! geslo ten tusschen het Stedelijk Bestuur van Brug ge en de Breidel-Commissie, erkent aan laatst- gemelde het recht van over te gaan tot de INHULDIGING van het gedenkteeken ter eere van Jan Bbeidel en Pieteb De Co- NINC. Eene overeenkomst den 23 Juni 188-'i opge maakt tusschen den Belgischen Staat, de Provincie West-Vlaanderen, de Stad Brugge en de Breidel-Commissie ter eener zijde, de heeren kunstenaars de Vigne en Delacense- rie ter andere zijde, stelt vast dat die IN HULDIGING plaats zal hebben op II Juli 1887, heigeen de Breidel-Commissie, onmid- delijk na het onderteekenenen met goudkeu- ring van het Schepens Collegie, door middel van plakbrief openbaarlijk aangekondigd heeft. Uit oorzaken, die wij hier niet te door gronden hebben, besloot onlangs het Stede lijk Bestuur, ter gelegenheid van dezelve inhuldiging, feesten in te richten op 13 Au gustus 1887 en volgende dagen. Voor wat de Breidel-Commissie betreft, zij kent geene redenen om plechtig overeenge- komene tijdstippen te veranderen, al waren die nog niet zoo doelmatig en beteekenisvol als de 11 Juli, den roem vollen verjaardag van den Gulden Sporen Zege, van het over winnen der vreemde dwingelandij, van het verlossen der Vlaamsche gewesten. Onze Commissie zal dus, op 11 JULI 1887, gelijkvormig met hare rechten en met hare plichten, het gedenkteeken inhuldigen, opge richt ter eere onzer Helden van 1302. Zij zal die inhuldiging laten gepaard gaan met eenen optocht van Kringen, Genoot schappen en Gilden, naar den zin van dien welke, in 1877, het tweede deel haar werk zaamheden instelde. Voor dien optocht rekent zij op de geestdriftige medewerking van alle ware Vlamingen, van alle weldenkende Belgen, zonder onderscheid van Maatschappelijken siand of van Staatkundige gezindheid, overtuigd dat slechts zij zullen ten achte- ren blijven, die niet begrijpen wat betee- kent gemeetevrijheid, voorspoed en onaf- hankelijkheid van het geliefde Vaderland. Maar aangezien dergelijke optocht, om goed en derftig uit te vallen, een aantal zorgen en voorbereidende maatregels ver- eischt, zoo bidt zij alle genootschappen ten spoedigste mogelijk en ten laatste voor het einde der ioopeDde maand, hunne bijtre- ding aan te kondigen door het terugzenden van den hierbijgevoegden verklarings- brief, na denzelven behoorlijk ingevuld en onderteekend te hebben. Namens de Commissie De 2° Schrijver, De Voorzitter, E. Janssens. A. Coppietiebs. Adv. NOTA. Ofschoon zulks gewis overtollig is om den vaderlandminnenden ie ver op te wekken, zal het niet ongepast zijn hier bij te voegen dat practitige herinneringstee- kens zullen uitgeloofd worden, zoo niet aan ii alle medewerkende Maatschappijen, toch aan diegene, welke zich zullen onderschei- ii den door grootste getal, merkweerdigste uitzicht of verste afgelegenheid. Ziehier de formuul van antwoord De Maatschappij y> gevestigd te straat, Nr zal met hare standaarden en kenteekens op 11 JULI 1887 deelnemen aan den op- 'i tocht ingericht door de Breidel-Com- i. missie te Brugge, ter gelegenheid der inhuldiging van het gedenkteeken ter eer van JAN BREIDEL PIETER DE CONINC. ii Zij zal optreden met omtrent ii mannen [en voorafgegaan zijn van een li harmonie, fanfaren muziekkorpsbe- staande uit ongeveer mannen Namens de Maatschappij Te zenden aan dit adres Den Heere Voorzitter der Breidel- CommissieSpinolarie, 19, BRUGGE. IJperen, den 26 Februari 1887. WSilcBjas-^oitads. Afdeehng IJperen. Heden, Zaterdag, 26 dezer, om 8 l/2 ure 's avonds, in den Gouden Arend, op de Markt, algemeene maandelijksche vergade ring, voor de leden der afdeeling. DAGORDE 1. Nieuwe leden. 2. Mededeelingen, briefwisseling der Af deeling. 3. Inrichting der Voordracht van kapitein Vande Velde. 4. Voordracht door een lid der Afdeeling: Eene bladzijde uit de geschiedenis van den Vrijheidsstrijd. 5. Muziek en zang in vriendenkring. (Medegedeeld.) BOEKENNIEUWS. Deze week werd aan de inschrijvers van het Willems-Fonds de eerste uitgave van het bestuurjaar 1886-87 rondgestuurd. Kerk en Slaat onder de Frankische koningendoor Alf. Seresia, is een lief werkje, met teekeningen van den Gentschen schilder, Armand Heins. Wat de typogra- phische uitvoering betreft, bebben wij slechts het huis Vander Haeghen tof toe te zwaaien. Handelswaarde van het werk: 1 fr.80. In het kort verschijnt ook het tweede deel van het geprezen werk De Vlaamsche Schilderschool, door Alf. Wauters en ver taald door dichter Julius Sabbe. Dit voluum moest reeds in November laatst van de pers komen, maar zijne verschijning werd door onvoorziene omstandigheden vertraagd. De leden van het Willems-Fonds zullen er mo gen op bogenin hunne boekerij een degelijk werk te bezitten. VOORDRACHT. Wij vernemen dat kapitein Vande Velde, die gedurende 4 jaren in de Congostreek verbleef, alhier eene openbare voordracht geven zal over de zeden, gebruiken, leven en gewoonten van bet land der Zwarten, BcsirzessjiJdei'iJ. Sedert eenigen tijd zijn de pik-pockets wederom bezig met hunnen stiel uit te oefe nen. Dezen morgend, heeftde agent van politie, sieur Samyn, op onze markt, eene vrouws persoon van Langemarck op heeter daad be trapt en aangehouden. VasteraaTondfeestens. De vastenavond dagen zijn reeds gedeelte lijk voorbij.De beweging en de begeestering van vroegere jaren waren verre te zoeken. Weinig volk op wandelen en nog veel min raaskers te zien. Het weder,dat nogal regen achtig was, is er misschien voor iets tusschen. Doch wij meenen dat de slechte tijd daarvan grootelijks oorzaak is. Dinsdag, nogtans, waren er nog al gemaskerd en, maar men kon gemakkelijk zien dat de verkleeden weinig kosten gedaan hadden. De bals van den Zondag, er waren er vijf, waren maar weinig bezocht. Een paar, nog tans, hadden niet te klasen. Gulle vreugde en hertelijke geestigheid heerschte er alom. In de maatschappij de Werkerslier had er Maandag een vermomd dansfeest voor de leden plaats. Dat was onder alle opzichten wel het parelke van al de bals. Daar flikker- beende men dat het een lust om zien was en een vijftal clowns deden,tusschen eiken dans, de dansers en toeschouwers veel en hartelijk lachen, met hunne koddige gezegden, hunne kromme sprongen en hunne kluchtige geba ren. Het doet ons waarlijk goed aan het hart wanneer wij die brave Werkers zich zoo deftig en zoo hartelijk zien verzetten. Dat is eene maatschappij, waar er wezentlijke broe derlijkheid en wederzijdsche genegenheid zonder afgunst gestadig heerscht en iedereen vroolijk stemt. Dat zien wij gaarne en wij zijn gelukkig telkenmale wij daar op een feestje genoodigd zijn. Morgen, Zondag, hebben wij het eerste groot bal, gegeven ten voordeele van den Wereldlijken Schoolpenning. Voorzeker zal er daar ook veel bedrijvigheid en vermaak te vinden zijn. VooedvacM van den hees* P. Termcnleo. Wij zijn j.l. Zondag in den Café du Com merce gaan luisteren naar de voordracht van den heer Vermeulen. Hoewel een liberaal blad alle liberalen bet thuisblijven aangeraden had, omdat de ka tholieke bladen ook uitgenoodigd waren, was er toch nog al veel volk. Ruim een honderdtal kiezers waren tegen woordig, en allen hebben den beer spreker menigen keer toegejuicht. De heer Vermeulen is begonnen met te zeggen waarom hij de klerikale pers ook uitgenoodigd had. Het is,zegt hij,een middel van ruchtbaarmaking, dat wij voor niet krijgen. Men zegt wel, zij zullen de waar heid niet schrijven, maar dan nog hebben wij het recht de waarheid in hunne kolom men te herstellen en onze grondbeginselen aan hunne lezers, die onze bladen op straffe van eeuwig te branden niet mogen lezen, voor te leggen en te doen kennen. Met eenige dergelijke terechtwijzingen uit den Journal d'Ypres voor te lezen, toont spreker aan hoe hij vroeger te werk gegaan is. Wij keuren hem daarin volop goed en wij raden alle liberalen aan, die in de sakristie bladjes aangerand zijn, telkenmale van hun recht door art. 13 van het dekreet op de drukpers gewaarborgd, gebruik te maken om de lezers dier heilige papierkens met de waarheid bekend te maken. Het tweede punt zijner voordvacht heeft bijzonder wel bevallen omdat hot een waren oproep heeten mag aan de liberalen van alle kleur om alle persoonlijke kwesties uit den weg te ruimen en band in hand te gaan om het priesterbestuur, dat ons uitzuigt, ons vernedert en ons op strooi helpt, omverre te werpen. En om tot die eensgezindheid te komen is er nu zoozeer als in 1846 een libe raal congres noodig, waar alle verlangens elke vrees, bet voor en tegen van de grond wetsherziening onbewimpeld en openhartig besproken worden. ZULKS TOEKOMENDE JAAR TE KUNNEN DOEN. DE VOOBZITTEB,

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 2