mëftobünöbkT Verknoping KOOPMANSGOEDEREN MEUBELEN MARKTPRIJZEN. VAN NIEUWE WIKELGERtsF Spreker doet in eene kernachtige taal, die, jammer genoeg, wat te ras gesproken werd, klaar en duidelijk uitschijnen,hoe ongegrond het wantrouwen van zekere liberalen is die gelooven dat de bekwaamheidskiezers, het verstandigste deel onzer bevolking nog niet rijp zijn voor het algemeen politiek leven, voor het algemeen stemrecht. Hij eindigt met aan de vergadering het volgende dagorde ter stemming voor te leg gen De vooruitstrevende liberalen van 't arron dissement IJperen, op 20 Februari 1887 vergaderd. Overwegende dat het dringend noodig is van de eendracht onder al de Belgische libe ralen te zien herstellen Overwegende dat allen eensgezind zijn over het grondbeginsel der kieshervorming door de bijvoeging der bekwaamheid aan den cijns als basis der overeenkomst en enkel vet schillen over het tijdstip en de toepassing dier hervorming; Overwegende dat er daar enkel eene heel en gansch ondergeschikte strijdigheid van gevoelen bestaat Ovewegende dat men als in 1846, aan den wetgever de zorg over laten moet om al de schikkingen van het programma uit te voeren, wanneer en hoe hij het kunnen zal. Besluiten dat het noodig is zoo haast mo gelijk een congres bijeen te roepen. Klesexauien. De aanstaande zitting voor het examen van kiesbekwaamheid is gesteld op Zaterdag 49, Zondag 20 en Maandag 21 Maart, telkens om 9 ure 's morgens. Op elkeen dezer dagen mag er eene avond zitting zijn, die om 5 ure beginnen zal. Iedere zitting mag, ten langste, 3 uren duren na de voorafgaande werkingen. De heer minister van 't inwendige stuurt, nopens dat examen, eenen omzendbrief aan de heeren gouverneurs, waarvan wij hier de bijzonderste schikkingen laten volgen Volgens art. 2 van het koninklijk besluit van 2 October 1883, moeten de kandidaten kiezers hunne aanvraag van inschrijving minstens 10 dagen voor het examen aan het Gemeentebestuur hunner woonplaats laten geworden. Het ware wenschelijk van zoohaast mo gelijk de Gemeentebesturen uwer provincie, door een bericht in den Memorial Admi nistratis', te verzoeken aan de inwoners dei- gemeente te laten weten dat de inschrijvings- aanvragen voor het kiesexamen van nu af tot 9 Maart zullen ontvangen worden en dat alle aanvraag schriftelijk moet gedaan zijn, vergezeld van den geboorteakt des aan vragers, en de taal vermeldende waarin hij schikt het examen te ondergaan, alsook of hij verkiest het examen 's morgens of 's avonds af te leggen van den dag, welken men hem aanduiden zal. De kandidaten, die begeeren 's Zondags hun examen te doen, mogen het in hunne inschrijvingsaanvraag vermelden; er zal, zooveel zulks mogelijk is, rekening van die begeerte gehouden worden. Op 10 Maart zal elk Gemeentebestuur de aanvragen en de bijgevoegde stukken verzamelen en aan den Voorzitter van den jury des kantons sturen met eene alphabe- tische lijst der namen van de kandidaten. Satueuspraak tusschen Jan Ronduit, den Koster en Pee Onpartijdig Onze vrienden zitten nogeens in Y zelfde koffiehuis aan 't zelfde tafelken. pEE. (Het Nieuwsblad lezende). Ver duiveld, Jan, de liberalen krijgen hunne zaligheid in 't Nieuwsblad. Ziehier wat ik lees 't Is 't oude liberalism, met zijn vaandel van verslavinge aan de grondwet, dat den stal ontvlucht, zijn verleden loochent zijne plechtige beloften breekt, terwijl het zijnen laatsten, zoo vernederenden tuimel- sprong maakt. jAN. Ten gevolge van wat schrijft het Nieuwsblad dat pEE. Hewel, omdat men in de liberale associatie, zegt t Nieuwsbladook begint te voelen dat men art. 47 der grondwet zou moeten veranderen en aan de bekwaamheid kiezers het kiesrecht voor de Kamers toe staan. jAN> Ba, daar is geene verloochening van 't verleden bij of omtrent, veel min nog verbreking van beloften. Het is maar mede gaan met den geest des tijds. Men begint te zien dat de geleerdheid, het gezond verstand minstens eene zoo goede waarborg is als het betalen der 42 frank en 32 centiemen Staats belastingen. Koster. Waarom hebben ze dan altijd te peei'de gezeten met hunne achting en eerbied voor al wat in de Grondwet staat Jan. Zeker hebben de liberalen van alle kleur veel eerbied voor de vrijheden en rechten de3 volks, die in de Grondwet ge schreven staan en zij mogen er terecht mede boffen. Vinden zij nu bij ondervinding dat ex- verbeteringen kunnen aangebracht zijn, he wel, hun plicht is het en hun eerste plicht alles in het wex-k te stellen om die verbete ringen mogelijk te maken en in te voeren. Deden zij het niet, dan zou men mogen zeg gen dat zij hunne beloften breken en dat al hunne gezegden slechts woordenkramerij en gezwets waren. Pee. Dat is ook mijn gedacht. Als men iets verbeteren wil, toont men dat men waar lijk dat iets liefheeft. Koster. Waarom dan schrijft 't Nieuwsblad zulks 't moet nochtans ook weten dat het de averechtsche waarheid is. Jan. Ja maar, in de Heilige kei-k is ex- van alle zonden vergiffenis te bekomen, 't Nieuwsblad weet daarbij wel dat een leugen om beterswille bij de katholieken geen zonde is en dat er toch altijd iets van overblijven zal. Pee. 't Is misschien zoo. Maar zulk gedrag verdient afkeuring en moet gelaakt wox-den. Jan.Er is veel dat moet gelaakt worden bij de mannen van 's Nieuwsblads kliek. Koster. Zoo, en wat al Jan.Nemen wij een enkel voorbeeld. Gij weet nog wel hoe dat gazetje en wet hem al zijne chefs voor de kiezingen van 18S4 opkwamen tegen de verhooging der belas tingen, die, zegden zij, heel en gansch on- noodig waren Pee. Ja, en tegen de reserve dan! Zij riepen overal en gestadig: Geen man, geen cent, geen kanon meer Jan. En men ziet hoe zij woord hou den. Koster. Hewel, hunne reserve vx'aagt geen man meer en kost derhalve niets aan het land. Jan. Maak dat de uilen wijs. Men houdt de jongelingen, die een slecht nummer trekken en te arm zijn om een plaatsvervan ger te koopen, driejaren langer in bedwang en daarbij heeft men seffens drie honderd duizend franks verhooging gestemd om de officieren dier papieren, maar onrechtveer- dige reserve te betalen. Pee. Ja, en Sxxrnxont, die onder 't li beraal ministerie altijd tegen het oorlogsbud get gestemd heeft, zag al met eens zijne ovex-tixiging van antimilitarist over 't hoofd en stemde ook die x-eserve en die lastenver zwaring. Jan. Hij moest wel; de deken hadde 't hem geboden. Nog meer, ik wed dat hij ook de nieuwe lasten zal stemmen. Koster.De nieuwe lasten? Wat voor nu? Jan. Sukkelaar; weet ge nu nog niet dat het ministerie zestig mülioen nieuwe en buitengewone lasten vx-aagt Koster. Neen 'k het Nieuwsblad heeft er nog niets van gezegd. Jan. Dat geloof ik wel; 't is er een beetje gegeneerd mede ook. Pee. Ja, koster, koken moet kosten. Wanneer het ministex-ie 60 millioen vx'aagt, komt natxxurlijk de kwestie van nieuwe be lastingen aan den dag; want er moet geld gevonden worden om die millioenen te leenen en de kroosen te betalen. Koster. Dat is zeker. Maar waarvoor moeten die millioenen dienen Jan. Grootendeels om onze regimenten betere wapens te bezorgen en langs de Maas nieuwe versterkingen te bouwen. Koster. 't Zijn dus militaire lasten? Pee en Jan. Wel zeker, Koster. Koster. Als 't zoo is, 'k voel wel, waarom dat 't Nieuwsblad zich daarover morsdood zwijgt. Jan. 't Is gemakkelijk om voelen ook. Koster. De katholieken zullen op zulke wijze niet lang meer meester blijven, 't Is jammer. Jan. Jamaar, Koster, men mag Beer- naert en Cie niet laken omdat zij maatregelen nemen voor het behoud onzer onafhanke lijkheid. Integendeel; men moet hen daar voor dank wijten. Maar wat niet ridderlijk is van wege uwe klerikaaltjes, is dat zij de kiezers gestadig wetens en willens bedx-ie- gen en leugens ophangen om hunne stem te winnen. Pee. Ja, en die met slecht garen naait, ondervindt allichte, dat het niet houdt. Koster. Wel, wel, wat ik nog al hoo- ren zal Maar 't is al bedrog wat de katho lieken uitgehangen hebben, als 't zoo is Jan. 't Is niets anders, Koster, maar ook, 't is eene goede les voor de kiezers, die zich door schoone beloften en blinkende voox-uitzichten laten omkoopen. 't Is te ho pen dat zij van deze les profijteeren zullen om in 't vervolg wat beter op hunne hoede te zijn tegen die hansworsten. Pee. In den ketelal de klerikale be loften. Fopperij en boerebedrog is t en niets anders.. Koster. Ik kan bijna niet gelooven dat katholieken zoo gemakkelijk en ongegeneerd hunne belofte van lastenvex-mindering in den zak hebben kunnen steken om zoo maar kortweg 60 millioen nieuwe krijgslasten aan te kondigen, 't Is waarlijk om er zijn latijn aan te verliezen, 'k Geloof dat ge mij voor den aap houdt, niet waar Jan. Op mijn woord van eer, Koster, 't is al de zuivere waarheid. Pee. 't Is verre van te lachen, zei de bruid en ze kreesch. Jan. Ziedaar, Koster, de kleiïkale volksbedriegers met al hunne valsclxe belof ten heel en gansch ontmaskerd. Pee. Do liberalen, men moet het be kennen, rijn algelijk rechtzinniger; als zij iets beloven, zij houden woord en als zij nieuwe lasten in 't zicht hebben, zij bekennen het, verre van dan van vermindering te zin gen. Daarom ook hebben zij al de verstandige kiezers aan hunne zijde en wanneer deze hen verlaten, 't is nooit voor lange. Jan. Zoo is 't, Pee, maar het nxist daarom niet dat de klerikalen heel den boel in de war helpen en veel onverhelpbaar kwaad stichten, 't Is schande, groote schan de. Koster. Vrienden, ik tx-ek er van door; 'k moet dat nieuws aan mijne vrouw gaan vertellen. Ze zal niet weinig staan horken. Jan en Pee. Goeden nacht, Koster, en droomt er niet van. Koster. Men zou van min droomen. Goeden avond, vrienden. BERICHT. Den heer Emanuel HUISMAN -AUGUST Amei'ikaanschen Tandmeester, woonachtig te Brugge, 8, St-Jorisstraat, is te raadple gen te IJPEREN, in de Weninckstraat, nr 6, eiken Zaterdag van ieder week, van 10 ure des morgends tot 3 xxre 's namiddags. Voor verdere inlichtingen gelief men zijne groote aankondiging te lezen op de 4e bladz. PöPERWGHE. Het is in de gewoonte, wanneer men in het Dominospel de partij wint zonder dat zijn tegenspeler één punt gehaald heeft, dien naar Poperinghe te zenden. Ehwel, waarlijk, had er in deze laatste dagen een liefhebber van dit spel in onze stad ware afgestapt, voor zooveel er alhier liberalen te vinden zijn, hij zou aangenaam verrast zijn geweest zich in het midden van feesten te bevinden die als bij tooverslag onophoudelijk volgen. 't Is alzoo dat de P-hilharmonie den eersten dag van 1887 vierde met een Concert, waar in artiesten van eerste orde zich lieten hoo- ren, zooals de heeren Bousserez, violoncel list, Neury,artiest zanger en vioolspeler, bei den professors en bekroonden van het konin- lijk conservatoir van Brussel en dat de oude en goede Maatschappij <ide Langhoirs-Vic- torinenvan haren kant, drij overschoone vertooningen gafM. Van Merris gaf insge lijks den 2 en 17 dezer maanditwee banketten, beiden van een honderdtal genoodigden be staan uit de leden der Philharmonie Maat schappij vergezeld van hunne damen. Deze week hebben er, ter gelegenheid van carnaval, nogeens feesten plaats gehad. Den 20, was liet eene groote boertige en leutige avondfeest, gegeven onder het be stier van M.A. Nys,aan wien wij onze welge meende gelukwenschingen toestui'en, voor het talent waarmede hij de kluchtliederen voordraagt, en voor de zeldzame rapheid waarmede hij, alhoewel maar enkel liefheb ber zijnde, vele goocheltoeren heeft uitge voerd. M. Nvs was vergezeld van verschillige clowns van den Eden, der koninklijke Ren baan van Brussel, alsook van den Eldorado van Antwerpen. Dezen hebben, met veel kunde, eenige acrobatissche werkingen en kunsttoeren van de grootste moeilijkheid uit gevoerd. Onder deze artiesten,alle van eerste orde, moeten wij M. Elisio aanhalen, die zich bij zonderlijk onderscheiden heeft door zijne zonderlinge dansen op eene spade, en andere wonderbare werken. Het feest van den 22 bestond uit eene vlaamsche vertooning, gegeven door de voornaamste artiesten van Niet Vlaamsch Nationaal Tooneelvan Brussel. Onnoodig hier te spreken over den goeden uitval van dit feest, het zij genoeg te zeggen dat M. Ferdinand Vandesande het ingericht had, dat hij er de bijzonderste rollen in vervulde en erin medegeholpen werd door Mevrouw Pauline Janssens en de heeren C. Lejour en J. Vanderlee. Vóór wij sluiten, vergeten wij niet onzen hartelijken dank te betuigen aan M. Van Elslande; de kundige inrichter der talrijke feesten door het liberale muziek onzer stad gegeven, alsook aan bet uitmuntend orkest, waarvan het talent, de gemeenlijk verdrie tige tusschenpozen in echte Concerts her schapen heeft. Naar ten is niet al. gedurend de maand Februari werden aan de gelukkige Pope- ringhenaars, liefhebbers van feesten,nog drij feesten gegeven, drij schoone vlaamsche ver tooningen, op stads tooneeizaal werden door Roeische Barbaristen uitgevoerd. Als naar gewoonte hebben de liefhebbei-s allen hunne rollen goed vei'tolkt en zeer warmelijk toegejuicht. Onder de bijzonder ste willen wij Mevrouw Rans de juffers Cui- per, die voor ons reeds oude kennissen zijn, M. Reniere,' de onvermoeibare voorzitter der Roeische Barbaristenen M. Mailliart, een der bijzonderste tooneelspelers der Vlaamsche Sier van Yperen. Volgens men weet. deze Maatschappij, heeft sedert eenige tijd voor Eere-Voorzitter M. Vanden Berghe, oud-officier der Pom piers, belast met het bestier der muziek van dit korps. Men herinnert zich dat het dank aan de donkere werking van den gemisten advokaat is, dat de achtbare heer Van den Berghe, beu van voor den zot gehouden te zijn bij de congreganisten, de onnoozelaar met geheel zijnen aanhang zenden wandelen heeft. A Allergrootste nieuws voor 't eerstkomende nummer. IJPEREN 26 Februari 19 Februari Tarwe Rogge. Haver Erweten Boontjes Aardap. Beter 5,700 4,100 4,700' 4,800, 7,600: 5,000 8,620 18-50 44-50 45-25 18-75 48-00 6-00 280-00 24,100 4,100 6,000 4,700 12,200 4,000 7,720 18-37 14-12 15-50 19-50 18-50 6-25 270-00 Tarwe rr. Rogge Haver Boter per kilo Eieren de 25 KORTR1JK. 21 Februari 14 Februari 15,50 k 16,00 15,50 k 16,00 10,50 11,0014,00 15,00 9,00 10,00!l0,50 11,00 1,31 1,001 2,50 27.5 2,75 0,00! 2,00 2,50 BIJ UITSCHEIDING; TE EECELAE RE, OP WOENSDAG 9 MAART 1887, Om een ure namiddag, door het ambt van den notaris OEGBYSSI, aldaar, behoorlijk bemachtigd door het kollegie van Burge meester en Schepenen, bij besluit van 22a Februari 1887, ten verzoeke en in behoeve van vrouw Rosalie Devogel, weduwe van Petrus Verbrugghe, winkelierster te Bece- laere, op de plaats. Met tijd van betaling voor de koopen bo ven de 10 fr., mits borg, ten aan veerde van den notaris DEGRYSE voornoemd. sic GRANEN eaz. verk. echtte kwantiteit rai(i«1enprijs[vcrkochtte p.iCOkilo. Ikwantiteit raiddenprijc p. 100 kilo. EN.

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 3