STADSNIEUWS. Sterfgevallen. IJperen, den 5 Maart 1887. SCHOOLPENNING. Vorige lijsten, 55,748-67 Voor den verpliclitenden dienst van het personeel van Sint- Sebastiaan, 1-30 De houten kwezel, kluchtlied, gezongen door jufvrouw d M.D., 1-47 JBusse van den Zalm, 10-15 Totaal, fr. ~55,761-59 Uitgaven tot heden, fr. 52,742-23 Blijft in kas, fr. 3,019-36 ScMetEiaau. Het kollegie van Burgemeester en Schepe nen is in de laatste zitting van onzen stede lijken Raad, door dezen bemachtigd geweest om met het Staatsbestuur te onderhandelen, ten einde eene nieuwe schietbaan langs den vaart van Boesinghe aan te leggen. Die nieuwe schietbaan zal ten gebruike zijn van de burgerwacht en de bezetting en zal eene lengte hebben van ongeveer 700 meters. Het aanleggen dier schietbaan zal, naar de bestekken door 's stadsbouwmeester op gemaakt, omtrent 60,000 franks kosten, waarvan 36,000 franks door aarde afvoering en aanaarding zullen opgeslorpt worden. Ruim 72,000 kubiekmeters grond zullen daar moeten weggenomen en opgehoopt zijn en zullen dus aan vele handen werk verschaffen. Wat meer is, de uitvoering van dat werk zal nog eene waarborg zijn om onze bezet ting te behouden, zoo niet te zien verster ken. Men zon zelfs hopen mogen dat het ministerie van oorlog de bezettingen dei- naburige steden naar hier zal zenden om zich in het schieten te oefenen in plaats van ze naar Beverloo te sturen. Men ziet dus dat de schietbaan, buiten dat zij aan eene volstrekte noodwendigheid beantwoordt, nog eene bron van welvaren voor de stad worden moet. Dat men maar zoohaast mogelijk handen aan het werk sla. Onze gansche bevolking zal met genoegen die schietbaan zien tot stand komen en onze bestuurders voor hunne bezorgdheid overal waar het pas geeft dank wijten. BffliswgB'wsasi SiSj de Static. In de laatste zitting van den Gemeenteraad heeft de heer Burgemeester eenige uitleggin gen gegeven, nopens het plan van den nieu- welijks aangelegden bouwgrond bij de statie, dat zoolang in de Blauwe Zaal ter inzage van 't publiek gesteld werd en waarvan al de Raadsleden eene schets ontvangen hebben. De Raad was niet gevraagd om heel dat plan goed te keuren, ook heeft hij enkel de groote lijnen er van aangenomen, zooals de verlenging van den Veurnschen steenweg tot aan de Vleeschhouwerstraat, en het door breken der Boterstraat. De verlenging van den Veurnschen steen weg zal eene laan van 40 meters breedte vormen. In 't korte zal men die werken kun nen aanvangen. Eerst moet men den grond vaster maken en dat zal men kunnen met behulp der stee- nen, voortkomende van de afbreking der nog rechtstaande omheiningsmuren. Wat de doorbreking van de Boterstraat en hare verlenging tot die laan betreft, zal men met de eigenaars van 't klooster der Eousbruggedamen moeten onderhandelen om zich dat deel van dien eigendom, dat de straat afsluit, aan te schaffen. Men zal waarschijnlijk door verwisseling van grond overeen kunnen komen. Het schijnt ook dat de statie op hare zelfde plaats blijven zal en dat men er voor eene openbare plaats van 50 meters breedte aan leggen zal. v«rbreeding des* Shidenienstraat. Het enge studentenstraatje, waar noch tans zooveel omgang is, moet en zal verbreed worden. Van 4m,75 breedte zal het er nu 8 meters krijgen. De heer Lapiere, eigenaar van den hof, die gezegde straat hezoom.l, zou eene striep .grond afstaan tegen verwisseling van eene l jke hoeve elheid grond, deelmakende van den openhaven weg langs het soldatenpan. Hij zou dan op zijnen grond huizen bouwen pn da stad zou alzpo. langs dien kant een y^el fraaier aanzien krijgen. Dat is onbetwistbaar een ontwerp, dat zoo spoedig mogelijk eene wezentlijkheid dient te worden. Carnavalfeesten De laatst eva stenavond dag, Zondag laatst, is met een allergunstigst weder bejegend ge weest. Doch binst den dag waren er weinig ge- maskerden te zien, hoewel de wandelaars nog al talrijk waren. In den avond, nochtans hebben de liefhebbers van 't maskeren hun ne schade ingehaald. In de voornaamste kof fiehuizen en herbergen en vooral nog in het bal, ten voordeele van den Wereldlijken Schoolpenning gegeven, krioelde het van vermomden. Vele lieve kostuimtjes en niet minkoddige en fatsoenlijke intrigues. Waar lijk men kon dien avond een kwaart lachen. Het dansfeest was te druk bezochtmen kon er onmogelijk op eene behoorlijke wijze dansen. Maar men vermaakte er zich daarom niet te min, de morgen was bijna daar, toen het bal eindigde. Kaltefeest. Het kattefeest belooft, gansch de markt is met allerlei barakken overdekt. Noemen wij enkel Het Colyseum Buiron, geschiedkundig en dramatisch museum onder het bestuur van den heer Anatool Buiron uit Lorreinen, leerling der kunstenschool van Chalons-sur- Marne. Datmerkwoordig museum staat recht over het hotel I)e zon op de groote marlet. Het is meer dan merkwaardig en 2al dus voorzeker hier, gelijk overal elders, op den toeloop van een uitgelezen en leergierig pu bliek mogen rekenen. Het bezonderste en nieuwsgierigste van gansch onze foore zal wel STE2.L& zijn. Het is eene levende bust. Niemand mag nalaten, die iets buitenge woons wilt zien, van Mejufvrouw S'S'ES.LA te gaan bezichtigen. Het is zeer kierieus. De Cirque Beigedie te midden het feest plein prijkt, zal ook het zijne bijdragen om volk stedewaarts te lokken. Daar vindt men tal van uitgelezene paardenrijders en rijd sters die overal den meesten bijval genoten; menige koddige Clown, die de toehoorders eens "hartelijk doet lachen de gymnasiar- ken en evenwichts houders zijn ook zonder weerga. Vele aangenaamheden zullen ons dus daar vroolijke avonden laten doorbren gen. Verder hebben wij nog de draaimolens, friture, reuzen van 2,m32, enz, enz. Wij menschen dat al die menschen hier goede zaken maken en hunne moeite niet onbetaald vinden. En aan de vreemde foorbezoekers jeunen wij een gul vermaak, opdat zij van de Kat- tefeest een aangenaam aandenken mogen met zich dragen. Mochten eindelijk da Ypersche nering- doenders van hunnen kant ook een stuiver ken verdienen. dat hun, binst deze droevige tijden van krisis wel te stade zal komen. SameuspBUiak tusschen Jan Ronduitden Koster en Pee Onpartijdig. Koster. Ge ziet wel, Jan, dat gij alles overdreven hebt met uwe zestig miljoen nieuwe militaire lasten. Ik heb daar eens aan mijnheer paster over gesproken en hij heeft mij verzekerd dat ik dat alles niet ge- looven moet. Allemaal liberale prietpraat en geuzengezwets, zegde hij. Jan. Als de paster het u gezegd heeft dan moet ge 't gelooven, jongen. Pee. 't Is toch zonderling dat ons Nieuwsblad zich over die nieuwelijks ge vraagde kredieten blijft morsdood zwijgen. En nochtans voor de kiezingen van 1884 huilde en tierde het dat hooren en zien erbij vergingen tegen de verzwaring der lasten in 't algemeen en tegen die der militaire lasten in 't bijzonder. Gisteren nog kon ik niet na laten een stuk Nieuwsblad van Mei 1884 dagteekenende dat mij in handen viel, te lezen en waarlijk ik stond verbaasd toen ik al dat getier vergeleek met zijne doodsche stilzwijgendheid van heden. Jan. Jamaar, de lastenverzwaring gaat nu uit van de klerikalen, van zijne vrienden en dan, ziet ge, bek toe, jongen. Pee. Men zou het waarlijk niet kunnen gelooven als men het niet met eigen oogen zage. Koster. En de katholieke bladen, die voor de kiezingen ook schreeuwden van geen man, geen cent, geen kanon meerwat zeggen die nu Jan. Wat ze nu zeggen Hewel dat de heer Beernaert gelijk heeft zestig miljoen aan forten en wapeningen te besteden. Koster. 't Is om te lachen zeker Jan. De zuivere waarheid en niets an ders dan de waarheid, vriend. Pee. Wat zegt ge van zulke kazakke keering Koster. 'k Kan het bijkans niet ge looven. Jan. 't Is ongelooflijk ook en moesten de liberale bladen zich daaraan schuldig maken, hunne lezers zouden ze vierkant uitlachen. Maar bij de klerikalen is het de mode van zoohaast het ministerie of zelfs de minste onderpastor iets zegt of beveelt, dat voor evangelie aan te nemen. Pee. Ja, en dan moeten zij als popelie ren bladen draaien en vandaag prijzen en op hemelen, wat zij gisteren laakten en bestre den. Jan. Dat zijn me de overtuigingskens! Koster. Jamaar, de verbetering der wapens onzer soldaten was toch heel nood zakelijk en het bouwen der sterkten zal werk aan het volk verschaffen en dat is ook iets in deze tijden van werkgebrek. Jan. Dat is waar, Koster, maar het schijnt dat minister Pontus scholen inricht, waar men de soldaten leert metsen, opdat deze zelve de forten ophouwen kunnen. Waar zal de winst voor het volk dan vandaan komen Pee. En als het is om werk aan de ar beiders te verschaffen, ik geloof dat men wel een veel beteren keus zou kunnen doen want de heer Frère bewezen dat die sterk ten niet noodig en misschien wel voor onze onafhankelijkheid gevaarlijk zijn zullen. En als de heer Frère spreekt, ik geloof dat hij wel mag gehoord worden. Jan. 'k Geloof het wel, Pee. Hij is een der bevoegdste en ondervindingrijkste staats mannen der wereld, die zelfs op zijne tegen strevers gezag heeft. Koster. Maar dat zal aan 'tland geene nieuwe opofferingen kosten. Menheere paster heeft mij stellig verzekerd dat het oorlogs budget daardoor van geen cent zal verhoogd worden. Jan. Goed, Koster, maar ik zou wel eens willen weten welk verschil er in ligt of het oorlogsbudget of wel het budget van finantiën met 60 miljoen verhoogd wordt Pee. Dat is wat al te naïef, Koster, 't Zijn zoo van die uitvluchtsels te kinderach tig om besproken te worden. Jan. 'k Wed dat men dat nog aan geen kwezelken zal kunnen wijsmaken. Weihoe men zou 60 miljoen aan wapens en sterkten kunnen besteden zonder de militaire lasten met eenen centiem te verzwaren. Dat gaat boven zijn hout. Pee. Als men eene slechte zaak te ver dedigen heeft loopt men altijd gevaar dom migheden uit te kramen. Koster. Gij kent het alle twee om de katholieken als komedianten, die alle stonden van paljaskostuum veranderen, uit te maken. Jan. Wij zeggen de waarheid in geheel hare naaktheid. Koster. Als het zoo is, de katholieke meerderheid, die gekozen werd onder 't ge roep van: Weg met de belastingen! en geen man, geen kanon meerzullen die kredieten weigeren. Jan. Wat zullen ze? Maar ge vergeet dat ze geen meester van zichzelven zijn, dat ze gehoorzamen moeten aan monseigneur of menheer den deken. Koster. Ho ho 1 Jan. En ware het niet voldoende, Beernaert zou wel Bismarck's voorbeeld kun nen volgen en den paus doen tusschen ko men; want dan is hij zeker van zijn stuk. Immers, als Rome gesproken heeft, dan bui gen al de klerikalen zich tegen den grond en zij stemmen alles wat Leo XIII gebiedt. Pee. Dat is nu iets nieuws'. Telkens er zich moeilijkheden op handen zijn zuilen, zal men den paus doen tusschen komen en deze zal zeggen hoe hij het wil. Jan. We gaan vooruit. Koster. Ik vind dat heel schoon. Jan. Te heter, maar ik twijfel zeer of de lastenbetaalders, die op eenen afslag hoopten, het ook schoon vinden zullen, wan neer men opnieuw en nog dieper in hunne beurs zal tasten. Pee.'k Geloof oprecht dat de katholieken niet lang meer aan 't bewind blijven zullen. Jan. Ze begaan te veel beestigheden; ze zullen iedereen op 't einde misnoegen. Koster. Des te slechter. Jan. Des te beter, wilt ge zeggen. Koster. OpstaandeDag vrienden, tot later. Pee en Jan. Ja, Koster, goede rust, man. BURGERSTAND Van den 18 tot den 25 Februari 1887. Geboorten. Mannelijk geslacht: 4; Vrouwelijk id., 5. Huwelijken. Claeys, August, lintenwever, en Ghyselen, Elorencia, kantwerkster. Lesage, Emiel, schoenmaker, en Vanuxem, Helena, zonder beroep. Dezwarte, Julius, schoenmaker, en Roffiaen, Leonia, kantwerkster. De- witte, Arthur, koopman in tabak, en Legein, Maria, zonder beroep. Sterfgevallen. Verpiete, Anna, zonder beroep, 63 jaren, weduwe van Franciscus Logie, Lange Thou- routstraat. Decrock, Therpsia, zonder beroep, 75 jaren, ongehuwd, Wenninkstraat. Duhameeuw, Hortensia, kantwerkster, 58 jaren, ongehuwd, Lange Thouroutstraat. Lambrecht, Virginia, zonder beroep, 76 jaren, weduwe van Jozef Deconinck, Rijke Klarenstraat. Becquaert, Franciscus, schilder, 59 jaren, echtgenoot van Sidonia Willems, Tempelstraat. Tressy, Maria, zonder beroep, 80 jaren, ongehuwd, Lange Thouroutstraat.Ampe Ludovicns, pastoor van St-Nicolaas, 80 jaren, Boterstraat. Hage, Hyacintha, zonder beroep, 75 jaren, weduwe van Jozef Valcke. Hondstraat. Speybrouck, Isabella, zonder beroep, 83 ja ren, weduwe van Levinus Danse, Rijsel- straat. Kinderen beneden de 7 jaren Mannelijk geslacht, 0. Vrouwelijk id., 1. van den 25 Februari tot den 4 Maart 1887. Geboorten: Mannelijk geslacht, 6; Vrouwelijk id. 4. Huwelijken Kerckhove, Julianus, daglooner, en Van- denhove, Joanna, kantwerkster. Sterfgevallen: Dedier, Julianus, zinkwerker, 27 jaren ongehuwd, Rijselstraat. Angillis, Mathil da, herbergierster, 75 jaren, weduwe van Karei Couteile, Vleeschhouwerstraat. - Depuydt, Maria, winkelierster, 75 jaren weduwe van Petrus Joye, Rijselstraat. Nevejan, Aloïs, hakker, 49 jaren, echtgenoot van Leonia; Leleu, Neêrstraat. Bolle, Petrus, zonder beroep, 87 jaren, ongehuwd, Dixmudestraat. Deconinck, Desire, koop man in latten, 51 jaren, echtgenoot van Henrietta Laheyne, Meenenstraat.Welter Karei, gepensioneerde luitenant, 80 jaren' weduwaar van Magdalena Jos, Dixmude straat. BEKICHT. Den heer Emanuel HUISMAN-AUGUST Amerikaanschen Tandmeester, woonachtig te Brugge, 8, St-Jorisstraat, is te raadple gen te IJPEREN, in de Weninckstraat, nr 6, eiken Zaterdag van ieder week, van 10 ure des morgends tot 3 ure 's namiddags. Voor verdere inlichtingen gelief men zijne groote aankondiging te lezen op de 49 bladz. Zondag laatst werd te Dixmude begraven M. P. Feys-Ghyssaert, lid van den Bestuur raad der Burgerlijke Godshuizen van aldaar Die heer telde niet dan vrienden en de ontelbare menigte Dixmudonaren en vreem delingen die hem eene laatste hulde kwamen bieden was er het bewijs van. Al de maat schappijen waarvan hij deel maakte met hunne vaandels in den rouw en hun muziek openden den rouwstoet en de weeskinderen van beide geslachten, vormden de haag. Dixmude zag in lang zulk geene indrukwek kende plechtigheid.

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 2