Gazette van 't arrondissement IJperen. POLITIEKE BERICHTEN. Nr 03. 20e Jaar. Zondag 13n Maart 1887. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verscfiifiige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. Eesie wolk aan den kalloten gezichteinder. Twee maten en twee gewichten. Broodrooverij, Versterking der Maaskom. Bureel: DixmedestraBt, IS. AANKONDIGINGEN 40 centiemen den regel. RECLAMED S5 ccntlemeo den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT fr. 4-00 jaari voor de stad; fr. 4-SO vaor geheel Belgio. Buitenlandsche verzendingen, t port daarboven. 10 ceutiesuen het nummer. Men schrijft in op al de posibureelen. IJZEREN-WEG. 4 Dec. 1886. Vertrekuren van IJperen naar Poperinghe, 6-50 9-09 10-00 12-07 3_óo 4-00 6-42 9-05 9-58. Poperinghe-Hazebrouck,6-5012-07 6-42. Houthem, 5-30 8-20 11-16 5-20. Comen, 5-30 8-05 8-20 9-58 10-10 11-16 2-41 2-53 5-20 8-58 Comen-Armentiers, 5-30 8-05 11-16 2-53 5-20 8-58. Roeselare, 6-15 Zaterdag 7-45 10-45 12-20 4-10 6-42 Langemarck-Oostende, 7-21 12-22 5-57 6-22. Xortrijk, 5-50 8-20 —9-58 11-16 2-41 5-20. Kortrijk-Brussel, 5-30 9-58 11-16 2-41 5-20. Kortrijk-Gent, 5-30 8-20 11-16 - 2-41 5-20. De keizer van Oostenrijk heeft een onder houd gehad met den Staatsman graaf Adras- sy, waarin Z. M. zou gezegd hebben dat de oorlog tegenwoordig onmogelijk is, maar dat er iets geheimzinnigs gebeurt, waarvan hij den sleutel zal hebben binnen drie of vier weken. De keizer van Duitschland het bureel van Rijksdag ontvangende, heeft de hoop uitge drukt dat het militair wetsontwerp door eene groote meerderheid zal aangenomen wor den. Hij is overtuigd van de vredelievende inzichten van den paus en ziet eerlang eene vreedzame oplossing te gemoet van de kwes tie der geestelijke corporatiën. De Duitsche Rijksdag heeft zich bezig gehouden met het militair wetsontwerp. Prins von Bismardk woonde een groot deel cler zitting bij. De minister van oorlog hoopt dat het met eene groote meerderheid zal aangenomen worden. M. Bennigsen verdedigt het wetsvoorstel in naam van den vrede. M. Windhorst zal de houding van het cen trum doeu kennen, wanneer de uitslag van al de herstemmingen zal gekend zijn. De socialist Singer verklaart dat hij tegen zal stemmen. De baron von Frenkenstein, in naam zij ner politieke vrienden, verklaart zicli te zul len onthouden, aangezien zij hunne vorige zienswijze niet kunnen doen gelden. M. Bamhergen verklaart dat de progres sisten hunne oude houding zullen behouden. M. Reiehensperger verklaart, in naam van een deel van 't certrum, dat zij het wets ontwerp zullen stemmen zonder er wijzigin gen aan voor te stellen. M. Richter verklaart dat het trienaat even goed grondwettig is als het septenaat. Hij beknibbelt de drukking die op de kiezing- gen werd uitgeoefend. Het voorstel van M. Stofïenberger (trie naat) wordt verworpen met 222 stemmen te gen 23, 88 leden onthouden zich. Da Polen en de Elzasers zijn afwezig ter uitzondering van M. Berber die zich onthoudt. De socialisten stemmen tegen. Artikel 1 van het militaire wetsontwerp werd vervolgens aangenomen met 223 stem men tegen 48 met behoud der redactie van de regeering. Er zijn 83 onthoudingen. Paragraaf 2 betrekkelijk de vorming van het leger wordt aangenomen met 247 stem men tegen 20 en 83 onthoudingen. De andere paragrafen worden hij toejui ching aangenomen. Zoodat het septenaat voorzeker zal aan- veerd zijn. De policie van Metz heeft een huiszoeking gedaan bij al tabakverkoopers der stad. Zij heeft bij al de verkoopers al de pijpen aan geslagen, waarvan de bak generaal Boulan- ger voorsteltwat zonderling is al de pij pen zijn in Duitschland gemaakt. Den gewijden Courrier de Bruxclles be kent dat de liberalen redens hebben van te hoopen dat de aanstaande gemeente kiezin gen een zegepraal voor het liberalismus zullen zijn. Men hegrijpt deze hoop, zegt hij, bo- venal sedert de uitvinding van het be- kwaamheid stelsel dat er op uitgaat de openbare rijkdommen in handen te stel- len dergene die geene lasten hetalen- de, het grootste belangpLebben' niet van ze te bewaren, maar van te verteren ten hunnen voordeele. Dns nu weten wij het. De bekwaamheids kiezers zijn een gevaar voor het klerikalis- mus. Dank aan hunne medehulp. Dank aan hunne tusschenkomst in de kiezing zu len de liberalen de stadhuizen heroveren die de pij- pekoppen, dienaars der priesters verzekerd hadden aan de papen. Hetgene 't droevigste voor onze imees tersis,'t is dat in den tegenwoordigen staat der gemoederen, niet tegenstaande al hunne roekelooze snoodheid, zij de handen niet durven leggen op deze overwinning door de liberalen gedaan op de onwetendheid. Zal welhaast, de liberalepartijzonderon derscheid van kleur, hegrijpen dat zijn bij zonderste doelwit, zoude moeten de uitbrei ding van stemrecht tot het verstandigste deel des volks zijn om de papen van het bewind te verjagen die zich alreeds be reiden hun pakske te maken in de gemeente raden, waaruit ze hunnen congé van de be kwaamheidsmannen krijgen zullen. Pomme cuite. Iloe menigmaal hoort men niet dat er kooplieden en neripgdoenders voor de rechtbanken vervolgd worden, omdat zij slecht gewicht geven, levensmiddelen ver- valschen en menig ander bedrog meer plegen. Daarop valt niets te zeggen dat is maar recht. Maar dat zou moeten voor iedereen zoo zijn. En de priesters ook, die de eeuwige za ligheidden hemel met al zijne wellusten en genoegens verkoopen,eene waar, waar van voorzeker niemand ooit de wezent- lijkheid en deugdelijkheid heeft kunnen vaststellen, zouden moeten aan de straffen onderworpen worden, welke op den ver- kooper van alle valsche of vervalschte waar, toepasselijk zijn. Maar neen, die gekruinde kooplieden worden van ons strafwetboek bevoorrecht, geene straffen zijn op hen toepasselijk; zij mogen zooveel valsche waar, als het hun hartje belieft, verkoopen zonder aan de minste gerechtelijke vervolging blootge steld te zijn. Nog meer. Zij worden zelfs hooge en diere door den StaaL betaald om hunnen oneerlijken handel ie drijven. Wanneer zij ons den hemel, die hun niets kost en waarvan zijn ons niet het minste staal kunnen toorien, komen ver koopen, worden zij door de wet be- schremd. Voor den handel met hemel en hel te drijven krijgen de priesters kerken en geld van den staat en er is nochtans geen mensch, die ooit het bewijs heeft gehad, en geen priester, die ooit het bewijs heeft kunnen afleveren dat die koopwaar echt is en wezentlijk beslaat. Men ziet dat er ook twee maten en Uvee gewichten voor de wet bestaan. De eene worden gestraft voor valsche koopwaren aan de man te brengen en de andere wor den ondersteund om datzelfde bedrijf uit te oefenen. En men durft dan beweren dat allen gelijk zijn voor de wet In de schoolwet van 1879 was er een artikel 12, dat de gemeentebesturen 40 dagen toestond orn definitief in de open gevallene plaats van onderwijzer te. voor zien. Na dal tijdsverloop had de Slaat het recht zelve de benoeming van ambtswege te doen. Het Staatsbestuur had ook het recht seffens na net openvallen der plaats eenen tusschenlijdigen onderwijzer aan te stellen, ten einde alzoo de weerspannige gemeenten te dwingen in hel onderwijs te voorzien. Eens de 40 dagen verloopen dan waren die tüssehentijdige amtenaars bij ministerieel besluit definitief benoemd. Doch dat gebeurde niet altijd. Er zijn onderwijzers zegt men, die verscheidene jaren lang als tusschen tijdige onderwijzer dienst deden en wier benoeming men nog niet geregeld had in 1884, toen de kleri- kalen aan 't roer kwamen. Wat gebeurde er dan Die onderwij zers werden dan seffens door de gemeen ten afgedankt en daar hun toestand niet regelmatig was, men weigerde hun alle wachtgeld. Er waren er, die vader van famielje waren en meer dan tien jaar onberispelij- ken dienst telden en toch waren en bleven zij op staat zonder wachtgeld. Wij weten of willen niet weten wiens schuld het is dat die ongelukkigen van honger mogen vergaan. Ze zitten zonder huisvesting, zonder vuur en zonder brood en dat is ruim schoots genoeg om aan elkeen medelijden in te boezemen, buiten aan minister Thon- nissen. Deze krijscht bloedige tranen b:j het aanhooren der gegronde klachten van die slachtoffers der klerikale dweepzucht en dwingelandij en hij antwoordt hun, terwijl dikke tranen langs zijne kaken rollen Dura lexsed lex. Immers, die er vele het brood des geestes, de geleerd heid schonken, zullendroog brood eten of van honger sterven en dan als sterren blinken in alle eeuwigheid Veel is er nu gesproken van de op te richten sterkten langs de Maas en veel op offeringen ook zullen er daarvoor van wege liet vaderland moeten gedaan wor den. Zal België zulks verstaan Gansch de liberale partij, die niets dan hare vaderlandsliefde raadpleegt, is nu behebt met de zelfde en milde gevoelens zij is besloten van geenszins hare tegen strever na te volgen, van geenszins in de militaire kwestie een wapen tegen het staatsbestuur te zoeken zij is gansch be reid om met eene volstrekte onpartijdig heid de ontwerpen die de nationale ver dediging ten doel hebben, te onderzoeken. Men heeft eenen oproep gedaan aan de eensgezindheid der gezindheden dien oproep heeft zij gehoord en zij heeft be sloten zich al de noodige opofferingen,zon der aarzelen, zonder af te dingen, zonder de minste achterdocht te koesleren, te getroosten. Moet zij daarenboven alle recht tot on derzoek afstaan en blindelings al wat het ministerie voorstelt stemmen en aanvaar den zonder zelfs dat het ministerie moet verrechtvèerdigen, wat zeggen wij, moet rondborstig blootleggen wat het voor stelt Niemand zou zulks durven slaande houden. Wat de sterkten der Maasvallei aangaat, de liberalen zullen plichtmatig alwat het staatsbestuur vragen gaat onderzoeken, wikken en wegen. Dat bet 't land inlichte, en onderrichte, dat het ons zegge, zonder doekskens er aan te winden, welke de ge varen zijn, die men afweren moet, en welke opofferingen in dat doel noodzake lijk zijn zullen. Dat het niets verborgen houde; dat het niet trachle ons te misleiden en ons ver- DE TOEKOMST,

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 1