BRANDHOUT. Ammeloozen en Busselien WOONHUIS WOONHUIS VEBSCHILLIG NIEUWS. MARKTPRIJZEN* GROOTE VENDITIE DINSDAG 22 MAART 1 887, Juist 2969© Notaris Laurent PROOT, BARREflllE TH GHSLUWS, WIJK TER HAND. van zulke handelwijs, van dergelijke gene genheid Niet waar, 't gaat boven zijn hout En nu, wanneer gij op straat een dier ware!? menschenvrienden ontmoet, buigt diep en looft en dankt den Heer, dat hij u in dit zalig oord heeft laten geboren worden. Gevonden. Sieur Alphonse Pollee, steenkapper bij M. Cremer, heeft Donderdag namiddag, in de buitenwandeling nabij het Minneplein, eene burgers-medaille gevonden, voorzien van het rood en zwart lint. Dit juweel berust in het commissariaat van politie, waar de eigenaar het mag terugvra- gen. IN '8INT-LAURENS. Aan eene talel in den hoek zitten een drietal kaloten van t fijnste ras te fluisteren. Eindelijk komt een vierde binnen. De andeken. Ha! je zijt daa, Endje Lint. Jên nus lange doen wachten, zulle Endje Lint. Jamaa, 'k had daa winkelier van buiten waamei da'k affairens doen, die me zoolange bezig houden ét. Den Gekkuisten Ons Heeke. 't Is al wel; je zijt hier en me zijn kontent; me nuutje eerder of later en doet er nie an. De andeeen. Dat is zeker. Endje Lint. Zeg eens, Schoolvos hoe ligget nu met de konkoersen? Ga je mengen en durven van je jongens zenden Schoolvos. Meugen, me meugen ossan. Maa me moeten er dan alle j are zendenen dat is 't ergste. Lange Slutschen. Bah, je zult julder wê kunnen uit den slag trekken. Je moe maa wat van de beste jongens uit de boerescholen van Boesinghe en elders doen kommen. Schoolvos. Dat en gaat zoo gemakke lijk nie, vriend; de boereschoolmeesters hou den ook geerne nulder goê leerlingen en wanneer we ze te veel plagen, ze zoen wel kunnen 't eele boeltje rond vertellen en me zoen wieder toen in schande kommen. Endje Lint. 'k Zal er eens menheere den Deken over spreken; hij zal wel die schoolmeestertjes nulder lesse doen spellen, als 't moeste noodig zijn. Je moet dus daarop nie peizen. Schoolvos.Me doen, me doen; dees jaar ook hén me al de beste leerlingen van rond IJperen, door de hulpe van de priesters naar onze schole êkregen om in 't konkoers de Looie te kunnen verslaan en we weten al dat er buitenmeesters zijn die 't overal rond vertellen. Gekkuisten. Wie zijn die verraders Me moên ze maa doen zwijgen. Endje Lint. Zij maa gerust, 'k gander ik wel vooren zorgen, 'k Zegge dan ze gaan zwijgen. Langen Slutschen. En me weten da I je gij voor geen kleintje en vreest os 't er op aankomt om en twien te doen zwijgen. Schoolvos. Er is nog twot anders. Men overtijd overal rond verteld damme in St-Michielschool 250 leerlingen han en in de school der broertjes van pijnlijker memorie, 350; dat maakt 600 jongens te gare en 't reglement op de konkoersen zegt damrne ten minste 4 ten honderd van nuze leerlingen moên zenden. Endje Lint. Zoo da je mei 25 of 30 jongens zoe moeten gaan Schoolvos. Jouw, en je kun wê peizen dan we dat nie kunnen. Me nender zooveel in de hoogste klassen nie. Gekkuisten. Je moê julder maa beter lêgeleeren en julder alleene bezighouden met de goeje, intelligente leerlingen. Je kut alzoo assan een tiental jongens zooverre brengen, dan ze allen een certifikaat krijgen. Schoolvos. En de andere toen Gekruisten. Je laat ze zitten; ze moên 't maa weten. Schoolvos. 't Is al wel, maa de ouders en zoên nie kontent zijn en me zoen al nuze leerlingen verliezen. Me werken nu al beetje in dieii zin en me zien nu en dan al een paar leerlingen naar de Looie vertrek ken. De ouders ondervinden allichte dat ze daar allemaal loeren, terwijl dat er bij nus maar eenige zijn en dat brengt nuze schole nou op een slechteren name dan ten tijde der broertjes van zaliger memorie. Endje Lint. En al die jongens toen, die me moeten inspannen en doen school meesteren, de menschen zien daten ze lacb.cn er vierkante mei Damme maa, meer geld en hadden, me zoên ook goeje, bekwame mees ters kunnen hên, maar 't volk en wil voor nuze scholen nie mee geven; 't is er moê van. Langen Slutschen. 't Is spijtig. Maa zoe 't er geen middel zijn om meer geld in te zamelen Damme in de Katholieke Wacht eens feestjes gaven ten voordeele der katho lieke scholen De liberalen doen 't wel en dat gaat bij nulder. Endje Lint. Keen, neen, dat nie. Moesten me beginnen met te doen betalen in nuze Wacht, men zoên niemand meer hên. 't En gaat nu al nie te straf meê. Gekkuisten. 't Zijn danspartijen, 't zijn duivelsche feesten dat de liberalen geven om geld voor hunne scholen m te zamelen en dat lukt. 't Volk danst geerne. Langen Slutschen. Laat het nus ook zoo doen. Endje Lint. Nooit van zen leven; dat en meugen me nie doen. We moên ons te vreden houden met het stalleken van Bethe- leëm, Onze Vrouw van Lourdes en andere godsdienstige sujets te vertoonen en lijk of dat zulks weinig aantrekkelijk is, moên me bluven voor niet spelen. Maar daar ligt de hond niet gebonden. De school kan heef goed marcheeren, lijk of ze nu is. In de kleine klassen en moên de jongens nog niet vele leeren. Schoolvos. Ze doe, ze doen. Als me in de kleine klassen geene goede meesters en hên, dan valt geheel nus onderwijs weldra in duigen. Eene school met onbekwame mees ters in laagste klassen is gelijk een gebouw met slechte fondementen. Men kan er tot geen goeden uitslag komen. Gekkuisten. Maa het werkvolk en moê nie geleerd zijn. Hoe min het weet, hoe beter en gemakkelijker wij er meester over spelen. Schoolvos. Jamaa, met dat ol en gan me nie lukken in de konkoersen en me be houden dan nuzen slechten naam, die nog van langsom bespottelijker wordt. Endje Lint. Zij gerust, man; je gaat wel lukken. Mên zooveel middeltjes te nuzer beschikking en dan 'k hên ik een man met invloed en gezag, die nus wel een beetje mei helpen gaat, ên heeft mij beloofd. Schoolvos. Zoo damme nuze leerlingen meugen zenden, Endje Lint. Endje Lint. Je moê ze zenden; ze gan ollemale een diplome hên; 'k weten 't ik ol. Schoolvos. Dan zullen me wel boven de Aooiemeesters meugen kraaien, hé? Och God och God ik zijn ol blijde Gekkuisten. Ze gan toen meugen zeg gen dat je de meestertjes zijt, datje in jul der avondschool geen tien leerlingen meestel en kunt; dat je ze nie beletten kunt met klijte bollen al de ruiten uit te gooien en da je toen om de politie moê loopen; de diplo- men gan daar zijn om te toonen waa dat de goê schole is. Langen Slutschen. Ost ma waa en is! Endje Lint. Zeker, 't ga waa zijn. Gekkuisten.Me gan daarop een glaasje zetten en een partijtje jassen, ên neë, vrien den. De andeeen. Jouw, Gekruisten. Gekkuisten. Baas eene jaskaart en vier glazen BERICHT. Den heer Emanuel HUISMAN-AUGUST, Amerikaanschen Tandmeester, woonachtig te Brugge, 8, St-Jorisstraat, is te raadple gen te IJPEREN, in de Weninckstraat, nr 6, eiken Zaterdag van ieder week, van 10 ure des morgends tot 3 ure 's namiddags. Voor verdere inlichtingen gelief men zijne groote aankondiging te lezen op de 4° bladz. BURGERSTAND Geboorten: Mannelijk geslacht, 6; Vrouwelijk id. 5. Huwelijken Gheerardyn, Karei, koopman, en Toorré, Romania, zonder beroep. Sterfgevallen Vandermeersch, Antonia, zonder beroep, 84 jaren, weduwe van Ludovicus Rosez, Sint-N icolaas- ouiten Mijnramp te Quaregnon: Het is in den put la Boule dat het grauwvuur vrijdag avond, om 8 ure is uitgebroken. Deze maatschappij bezit twee putten, put nr'1 en put Sinte-Üèsirée; het is in deze laatste dat het ongeluk is gebeurd. Het was eene verschrikkelijke ontploffing die men meer dan een uur in den omtrek hoorde. Hetgrauwvuur is uitgebroken in de diepste galerij. Er waren ongeveer 200 werklieden in de mijn. De ontploffing werd gevolgd door eene in storting, die verschrikkelijk was. Geen enkel der ophaalbakken kon werken. Zeventien werklieden zijn levend boven kunnengehaald worden, doch er werden 190 lampen aan de arbeiders ter hand gesteld. Men vreest, dat er niet minder dan 150 slachtoffers zullen te betreuren zijn. Men denkt dat al de werklieden, zelfs die der eerste gaanderij, verstikt zijn. Er zijn drij slachtoffers in een zelfde huis gezin en vier in een ander. De laatste gaanderij is 595 meters diep; de eerste 405 meters. Het bestuur heeft 140 doodkisten besteld. Het is zondering, de grootheid van de ramp schijnt aan de bevolking der mijnen het men- schelijk gevoelen ontnomen te hebben. Al de herbergen zijn openen vol met ver bruikers. Een dezer wordt bediend door eene vrouw, wier man en twee zonen in de mijn zijn om gekomen en zij bedient stil de klanten, van tijd tot tijd een traan afdroogende.. Een voerman is zijn leven verschuldigd aan het peerd dat hij geleide en gedood werd. De twintig peerden die in den putwaren,zijn allen gedood. Paturages, 6 Maart, 7 uren Geen hoop meer. De ingenieurs zijn bovenge komen. Degouverneur heeft hen ondervraagd; zij antwoorden dat zij niet meer hoopten nog een mijnwerker levend te ontdekken. Het juiste cijfer der slachtoffers is honderd vier en veertig. Allen?ijn verstikt geworden. De koning heeft 10,000 fr. gegeven. De graaf van Vlaanderen 2000 fr. en de gouver neur, graaf d'Ursel, 1000 fr. voor de familien der slachtoffers. De trein van Bergen heeft gisteren 4 tot 5000 personen aan gebracht, om de plaats der ramp te bezoeken; maar niemand magde mijnen naderen, die door gendarmen worden afgezet. Langs alle kanten worden er inschrijvin gen geopend voor de famillie der slachtoffers en maakt men zich gereed om feesten inte- richten. Hier in IJperen blijft men ook niet ten achteren, morgen Zondag, om middag, geeft ons stadsmuziek een concert, om de slacht offers van die schrikkelijke ramp, de groot ste die in ons land heeft plaats gehad, ter hulp te_ komen. De Étoile en de Nation te Brussel, ope nen inschrijvingen. De lijkplecbtigbeden van een zeker getal slachtoffers heeft maandag morgen plaats ge had. Deharmonie van Paturages opende de lijk stoet. Daarna werden 15 mijnwerkers begraven. Ouders en bloedverwanten die de lijkstoeten volgden snikken hartverscheurend. Vier slachtoffers tot den protestantschen godsdienst toebehoorende, werden afzonder lijk begraven. Eenige begravingen hadden ook plaats, te Quaregnon, Wasmes en te la Bouverie. Op het kerkhof van Paturages, waar ,de meeste slachtoffers begraven worden, zijn 12 aarde werkers bezig groote putten te delven. Zij moeten 35 putten maken. In iedere put laat men drie kisten neêr. Op den weg van het kerkhof is letterlijk anders niet te zien dan lijkstoeten. De eene volgen de andere. Paturage, 7 Maart, 6 ure 's avonds. De stank der lijken vermeerdert alle oogen- blikken en maken het werk der redders moeilijk. De geneesheeren hebben bevolen dat zij cigareiten van kamfer zouden in den mond houden en groote Iedere handschoenen aantrekken om de lijken op te nemen. Bergen, 8 Maart. Ouder de slachtoffers, die men dezen morgerid heeft begraven te Wasmet, bevond z ch een meisie van 15 jaar. De lijkbaar werd door kleine meisjes gedra gen. Gansc.li de bevolking was op de heen om deze hartroerende plechtigheid bij te wonen. Het kind was Zaterdag voor deeerste maal in de mijn neergedaald Paturages, 8 Maart, 5 uren 's avonds. Het volgende telegram is aaD den minister gezon den 173 mijnwerkers waren in de mijn op het oogenblik der ramp; er zijn 113 doouen en 5 gekwetsten 93 lijken zijn reeds opgehaald, 55 mijnwerkers hebben zich kunnen redden. Men heeft niet vroeger deze officiëele statistiek kunnen doen kennen. Paturage, i 1 Maart, 3 ure 20. Men heeft het HO5 lijk opgehaald; het laatste is begraven onder de puinen en zal maar heden avond worden opgetrokken. De werken worden altijd ijverig voortge- i ziet. De ellende. Overgroot is het getal bedelende vrouwen en kinderen die men bestendig op al de we gen ontmoet, die naar de koolmijn van Qua regnon leiden: kleine meisjes staan aan de kruiswegen met eene telloor in de hand oude vrouwen smeeken om eene almoes en geven te kennen dat zij door de ramp beroofd werden van hunnen man of van hunne kin deren en zich in de diepste ellenden bevin den. LE GLOBE ILLÖSTRÉ, (10 francs par an). Le numéro qui vient de paraitre produit le portrait de Richard Wagner, l'auteur de la Valkyrie. Un des pastels d'Emile Wau- ters, et qui figure a l'exposition ouverte il y a quelques jours daus Tatelier de ce maitre. Le dessin de son fameux tableau qui est exposé au musée moderne de Bruxelles.La folie de Hugo Vandergoes. L'atelier des décors au tliéatre royal de la Monnaie, rue du Marais. Une representation gala au tliéatre de la Monnaie. Le portrait de la marchande de crabes qui, a la fête donnée par la cercle Essor Marcunoins en fut la héroïne. On sabonne au bureau du journal. DE VLAAMSCHE ILLUSTRATIE, No 24.le jaar.Zaterdag 12 Maart INHOUD. Platen. De Nationale Bank te Antwerpen. De blinde van Bis kra. Het vertrek van den loteling. De Kurkboom. Een tweegevecht. Tekst. —Onze platen. Lidia.Vlaam- sche kronijk. Een goed hart. De ijze ren vrouw. Kwakzalverslist. De schat in den afgrond. Men abonneert zich ten bureele van dit blad. IJPEREN 12 Maart. 5 Maart. Tarwe 6,500 18-23 15,000 18-25 Rogge 000 00-00 2,700 14-25 Haver 2,200 15-00 <12,000 14-50 Erweten 2,500 17-25 7,100 18-50 Boontjes 3,300 19-00 8,600 19-50 Aardap. 3,000 6-00 7,000 5-50 Beter 9,983 280-00 8,010 275-00 BUITENGEWONE van ten 2 ure juist namiddag, TE WOUMEN, in het beluik van het kasteel van Mr Baron de Coninck de Merckem aldaar. (SCHOON TAILLIE- EN SN0EIH0UT,) in veel koopen verdeeld, bijzonderlijk dienstig voor bakkers. Borgstelling. Door 't ambt van den TE WOUMEN. OPENBARE VERKOOP ING door het ambt van den Notaris S»E«S2i¥SE, te Becelaere, van een en 12aren 40 centiaren ERF, ten dienstevan TE BECELAERE, OP DEN KEI BERG, en een met LS aren 34 centiaren ERF Deze vèrkooping zal geschieden, zoo reeds gezeid, door het. ambt van den Notaris »E<iSïWSE, te Becelaere, in twee zitdagen, de eerste voor den instel op WOENSDAG, 16 MAART 1887, ter herberg den Ast, bij Isidoor Remery en de tweede voor den toeslag, acht dagen daarna of 23 derzelfde maand, ter herberg de Nieuwe Ooivaar, bij Ed- mond Opsomer, telkens om 4 ure namiddag. Instel penningen te winnen. §s!ïBHC8jspa'«»iA VAN DEN 4 TOT DEN 11 MAART 1887. GRANEN verkochtte middenprlis verkochtte middenpriis enz. kwantiteit p. 100 kilo. kwantiteit p. 100 kilo.

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 3