Gazette van 't arrondissement IJperen. POLITIEKE BERICHTEN. Nr 64 26e Jaar. Zondag; 20n Maarl 1887. Politiek. 8tads-, Kunst- en Letternieuws. Verschiilige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. Nog de versterkingen in de Maasvallei. 't Is wat brutaal Kieskroïiiik. BureelUixiundestraat. IS. AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. RECLAMED i <5 centiemen den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT fr. 4-0© 'gjaars voor de stad; fr. 4-50 voor geheel Belgle. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 10 centiemen het nummer. Men schrijft in op al de postbureelen. IJZEREN-WEG. 1 Dec. 1886. Vertrekuren van IJperen naar Poperinghe, 6-50 9-09 10-00 12-07 3-oo 4-00 6-42 9-03 9-38. Poperinghe-Hazebrouck,6-5012-07 6-42. Houthem, 3-30 8-20 11-16 3-20. Comen, 3-30 8-05 8-20 9-58 10-10 11-16 2-41 2-53 5-20 8-58 Comen-Armentiers, 5-30 8-05 11-16 2-53 5-20 8-58. Roeselare, 6-15 Zaterdag 7-45 10-45 12-20 4-10—6-42 Langemarck-Oostende, 7-21 12-22 5-57 6-22. Kortrijk, 5-30—8-20 —9-58—11-16 2-41 5-20. Kortrijk-Brussel, 5-30 9-58 11-162-41 5-20. Kortrijk-Gent, 5-30,8-20 11-16 2-41 5-20. In den ministerraad, Woensdag ge houden, heeft M. Flourens, minister van buitenlandsche zaken van Frankrijk, ken nis gegeven van den omzendbrief voor de Wereldtentoonstelling van 1889, te rich ten aan de Fransche agenten in den vreem de. Deze omzendbrief noodigt hen uit de mogendheden, waarbij zij gemachtigd zijn, in te lichten nopens het tijdstip van de opening der tentoonstelling, hun de be wijsstukken betrekkelijk zijne inrichting te geven en hunne officiëele, of ten minste officieuse medewerking te vragen, door aan hunne landgenooten de middelen van deelneming aan de tentoonstelling te ver gemakkelijken. Er zijn reeds verscheidene antwoorden ontvangen. Al de staten der Nieuwe Wereld zijn de tentoonstellingen bijgetreden. In Europa, hebben al de kleine staten afzonderlijk hunne bijlreding gezonden onder de groote stalen telt men Enge land. Duilschland, Rusland en Oostenrijk hebben nog niet geantwoord men rekent er toch op dat zij officieel zullen mededin gen in de sektiën van wetenschappen, letterkunde en schilderkunst. De dagbladen kondigen de formuul af van het burgerlijk huwelijk, vastgesteld tusschen Spanje en het Vaticaan. Een vre derechter of alle andere ambtenaar woont het godsdienstig huwelijk bij en schrijft hel in op de register van den burgerstand. In de niet godsdienstige huwelijken, er kent de kerk aan den Staat het vermogen om ze vast te stellen overeenkomstig de rechten. In den municipalen raad van Dublijn (Ierland), heeft sir George Owens, voor gesteld een adres van gelukwensehen aan de koningin te zenden, ter gelegenheid van haren aanstaande jubilé. De lord-meier, M. Bullivan, heeft het voorstel betreden, doende opmerken, dat op het tijdstip van den jubilé der konin gin, een zeker getal lerlandsche afgevaar digden waarschijnlijk in 't gevang zullen zijn, krachtens eene nieuwe|wet door H. M. bekrachtigd. Het voorstel van het zenden van een adres aan de koningin is verworpen met 53 stemmen tegen 3. Het publiek heeft den uitslag toege juicht. De minister van oorlog van Rusland, heeft op bevel van den Keizer, een besluit afgekondigd, welk den soldij der officie ren vermeerdert. De berlijnsche Post geeft heden een hoofdartikel naar aanleiding der inhechte nisnemingen die er teSint-Petërsburg heb ben plaats gehad, in welk artikel op zeer ernstigen toon wórdt uiteengezet dat de samenzweringen legen den Czaar het ge vaar vergrooten dat hij zal trachten in eene oorlogszuchtige buitenlandsche poli tiek een tegenwicht te zoeken tegen de binnelandsche moeilijkheden. Ds Post is dikwijls de tolk van het duitsch ministerie van buitenlandsche za ken 't is daarom dat het artikel zeer de aandacht trekt. Men meld uit Sl-Pelersburg, 16 Maart: Op het oogenblik hunner aanhouding in de straal, waren de studenten verdeeld in drie groepen. Bij elke groep heeft men eene bom gevonden, doch tot hiertoe heeft men geene nadere inlichtingen over de uitbreiding der samenzwering, De Gouvernementsbode meldt dat den 13 Maart, om 11 ure 's morgens in het zicht van New-Ski, drie studenten der hoogeschool van St-Petersburg werden aangehouden. Zij waren voorzien van ont plofbare voorwerpen. Zij bekenden dat zij deel maken eener geheime misdadige ver- eenigiag. De bommen waren met dyna miet en met looden kogels, gevuld met strichuine, geladen. Hoe nader men de kwestie der Maas versterkingen onderzoekt, hoe meer men verwonderd is te zien dat het ministerie aan kamer en land de noodige inlichtingen en ophelderingen niet geeft. Herlees de bespreking, die in de ka mers plaats gehad heeft en inzonderlijk de redevoering van minister Beernaert en gij zult verbaasd slaan over het groot ge tal punten, die dienen in den klaren ge bracht te zijn en die door hem in de diep ste duisternissen gelaten worden. Niemand kan nog betwijfelen dat het huidig stelsel heel en gansch afwijkt van dat van 1859. Antwerpen is de eenige versterkte plaats niet meer, waarop de heele verdediging van ons grondgebied en onze onafhankelijkheid zich steunen moet. De Luiksche sterkten, hoe men ze ook noeme, afgezonderde sterkten, of ver- schansd kamp, ongebroken of gebroken ringmuur zullen bestemd zijn om eene aanzienlijke legerbende, een leger, in slaat om in het platte veld ernstige krijgsbewe gingen uit te voeren, te verschuilen. Zal dat leger onafhankelijk zijn van het Ant- werpsche Zoo ja, over welke macht zal het beschikken kunnen? Hoe hoog zal het getal manschappen beloopen niet meer om een eenig legerkorps, maar die twee le gerbenden samen te stellen De oorlogsminister verzekert dat er daar voor niet één man niet één soldaat te meer noodig zijn zal. Doch, niettegen staande al de goede hoedanigheden, die generaal Pontus bezitten kan, heeft het land in zijne krijgskundige kennis liet vertrouwen niet, welkej Jzekere andere generaals om hunne bevoegdheid in boe zemen. Hij heeft zijne dagen doorgebracht en zijne soldaten loopbaan in de stilte en de overweging der bureelen van het oor logsministerie gemaakt. Ware er sprake van het land in te lichten over de bestuur lijke overleveringen van het ministerie van oorlog niemand beter dan die acht bare generaal zou daar toe in staat zijn maar geldt het de nationale verdediging, en het doen kennen van al wat er noodig zou kunnen zijn om het grondgebied te verdedigen, het land moet verkiezen be- voegder mannen, generaal Brialmont of gelijk welken anderen luitenant-generaal, die het vertrouwen van leger en nalie geniet, tehooren. Onder dat oogpunt, ware het voorzeker wenschelijk dat een dier generalen de mi- nisterieele gezegden kwame bevestigen en op zijne beurt verzekeren dat de nieu we sterkten, noch nu,noch later, een tal rijker leger, dan het hedendaagsche ver gen zullen. Hij zou terzelfderlijd deze minislerieele verzekering,-sinds een jaar reeds zoo dik wijls herhaald,-kunnen komen bekrachti gen drtt ons leger uit een wezentlijk getal van 130 duizend man bestaat, en binst dat hij dat bewijs levere, het ware mis schien belangwekkend hem aan het land te hooren uitleggen, hoe het komt dat het nutteloos is, gelijk men het slaande houdt, Hoei te versterken wanneer men de Maas versterkt. Hij zou nog kunnen bewijzen hoe het komt dat, nu de sterkten van Maastricht en Luxemburg niet meer be staan-afbreking, die na 1859 gebeurd ïs- deze van Luik en Namen nog het zelfde belang opleveren kunnen als ten tijde dat de eerste bestonden en met de tweede eene ongebroken verdedigingslijn vormden. Men kan zich ook niet voor het krijgs- ontwerp verklaren zonder eerst goed de onkosten, die het na zich slepen zal te kennen. Welnu, volgens 't beweren van alle militaristen en krijgsbouwkundi- gen, het cijfer dees jaar op de begrooting gebracht, de 24 gevraagde miljoenen, zijn nog maar een gering deeltje van de som, die van bet land zullen geëischt zijn voor de voltrekking der ontworpen sterkten. Het land is in den grond aan die werken niet vijandig maar het wilt geene blinde- lingsche sprong wagen, geen werk onder nemen, waarvan hetdegeheele uitgestrekt heid niet kent, en heden geene verbinte nissen aangaan, die het later zou moeten nakomen en voor wier uitvoering de noo dige gelden niet van heden af zouden vast gesteld en gestemd worden. De Courrier de Bruxelles, die in naam van den aartbisschop van Mechelen spreekt, waarvan hij de tolk is, stelt het volgende aan het gouvernement voor Zijne vrienden der rechterzijde zullen de versterkingen der Maas stemmen, maar op voorwaarde dat men ze de rechten toestaat, welke het voorstel-Dumont, ten voordeele der groote grondeigenaars, vraagt. Niet waar, het is wat brutaal zoo een koop opentlijk voor te stellen. De vader landsliefde der klerikalen hangt af van het stemmen van eenige rechten, waardoor zij hopen, hunne pachten te kunnen verhoo- gen. Men ziet.de liefde voor het vaderland is niet sterk bij hen. Zaterdag overleed te Brussel de heer Carbon, klerikale volksvertegenwoordiger van Oostende. Tengevolge van dat over lijden moet er te Oostende binnen eene maand eene kiezing plaats hebben, die veel belang opleveren zal. De heer Carbon werd in 1884 gekozen in vervanging van den heer Janssens, burgermeester van DE TOEKOMST,

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 1