STADSNIEUWS. Tentoonstelling van iets over landverhuizing. Ooslende, aftredend lid. Hij heeft in de kamer eene heel kleine rol gespeeld, en werd enkel met 14 stemmen meerderheid gekozen. Geen twijfel of deze maal zullen 't de klerikalen zijn, die eenë klopping gaan krijgen en eene van meer dan 14 slem- men. Te Waver Brabanthad er verleden Zondag eene kiezing plaats voor een pro vinciaal raadslid. De liberale kandidaat is gekozen met 756 stemmen. Deze maal dierven de klerikalen den strijd niet aan gaan. Te naaste jare zal er te Brussel een GROOTE PRIJSKAMP VAN WETENSCHAPPEN EN NIJ VERHEID plaats hebben, die voor doel heeft onze kwijnende nijverheden te helpen op beuren. De voornaamste strekking dier tentoon stelling is belang in te boezemen voor al de bronnen, door den geest van navor- sching en verbetering geleverd, welke de verwezenlijking der middelen in zich besluiten om msmtiidelijk eene s»e4ca*e en goedkoopere voortbrenging tot stand te brengen. Tot op heden klasseerde men, op de tentoonstellingen, alle voortbrengselen vol gens het land of de natie, die ze voortge bracht had, en volgens hunnen bouwkun digen of versierenden aard. Te Brussel, op den Wereldprijskamp, zal het anders wezen de voortbrengselen zullen er vol gens hunne natuur en derwijze gerang schikt worden dat de onmiddelijke en vol ledige studie van eenen nijverheidslak mogelijk en zelfs gemakkelijk zij. Al de voortbrengselen van den zelfden aard, bij de verschillige volkeren voortgebracht, zullen bijeen uitgestald worden en dus ge makkelijk met malkander kunnen verge leken zijn. Dat stelsel zal hel onderzoek der verbeteringen, in elke nijverheid te verwezentlijken, zeer vereenvoudigen en men zal zich gemakkelijk rekenschap kun nen geven over de bekomen uitslagen in de vervaardiging. De Komiteiten met het inrichten des Grooten Wereldprijskamps gelast zul len elk voor den hem aangewezen nij verheidstak, een afzonderlijken prijs kamp in te richten hebben, door voort brengselen, uitleggingen en bewijs stukken vertegenwoordigd,. Doch de beschrijvende uitweidingen, uilleggingen, teekeningen, plannen en schetsen worden enkel ten titel van in lichtingen en den Prijskamp aangenomen. Nochtans zal er aan dezen regel eene uitzondering beslaan, ingevolge eener bijzondere beslissing voor schriftelijke stukken over voorbrengsels, wier werke lijke tentoonstelling, 't zij door de grootte der uitvoering, 't zij om andere redens, in den omtrek des Prijskamps niet moge lijk zijn zou. Voor den Prijskamp van elk slach van voortbrengsels zal er een afzonderlijken jurij bestaan. Men ziet dus dat er, uit dien Prijskamp, op '1 gebied van wetenschapen nijverheid, een grooten, treffenden en heilzamen voor uitgang zou kunnen geboren worden, die voor gevolg hebben moet beter, spoedi ger en \oora\goedkooper te vervaardigen, en de mededinging met goeden uitslag te onderstaan. De algemeene aandacht zal daarbij nog gevestigd worden op het scheppen van nieuwe uitwegen, die de uitwisselingen met den vreemde vermenigvuldigen en eene nieuwe richting aan de handels be trekkingen geven moeten.- Mochten onze nijveraars en voortbren gers en die van den vreemde al het nutti ge en heilzame van dien Wereldprijskamp beseffen en hel hunne bijbrengen om die grootsche, moeilijke, maar noodzakelijke onderneming te doen welslagen Over korten tijd las men in de dagbladen dat eenige Belgische werkmansgeziniien naar den vreemde vertrokken waren. Ieder weet dat onze bevolking veel te groot is en zoo zij eene vermeerdering volgt gelijk aan deze welke men tot nu toe bestatigd heeft, dan zal in 60 jaren (zooals M. Dufief, schrijver der koninklijke maatschappij van aardrijkskunde, in eene laatste vergadering zegde) het land eene bevolking hebben van meer dan elf millioen menschen, dat is 400 personen per vierkante kilometer. Aan eene dergelijke mogelijkheid durft men niet den ken. Een dag zal komen, en die dag is nabij, dat het landverhuizen eene noodzakelijkheid zal wezen. En in dergelijk geval, waar naar toe gaan Maar daar, waar armen gevraagd worden. De bevolking in Brazilië moet grootelijks vermeerderen, en zijn bestuur komt maat regelen te nemen, welke goed zijn, ten voor- deele onzer werkersklassen, overal te doen kennen. Een groot punt voor de familiën die in den vreemde middelen van bestaan willen zoeken is de kosten van vervoer. HetBraziliaansche gouvernement zal voor taan de volle som toestaan tot het verhuizen van Europa naar Brazilië aan al de uitwij kelingen die komen als werklieden voor land- bouwgestichten. Vervolgens zal het bestuur met de overzeesche maatschappijen overeen komen tot het verkrijgen van eene prijsver mindering in vervoer, voor al degenen die zich op hunne kosten willen vestigen op de landen aan den Staat behoorende, landen die ze voor zich zelf kunnen aanschaffen mits eene onmiddelijke of wel eene termijnsche betaling. Bij zijne aankomst in Brazilië is de uitwij keling verzekerd kostelooze huisvesting voor acht dagen te verkrijgen in het hotel bij de haven waar hij aangeland is, en zijn vrije vervoer van daar naar de plaats waar hij zich wil vestigen. Onder de provinciën welke deBraziliaansche pers de uitwijkelingen aanbeveelt, noemen we San-Paolo, waar men tegenwoordig reeds 25,000 Duitschers. 50,000 Portugezen en 80.000 Italianers telt. Waarom zouden de Belgen het voorbeeld dezer uitwijkelingen niet kunnen volgen?Zeker ishetdatdaarwaar de Duitscher zich kan gewennen aan eene nieuwe lucht, de Belgen dat ook kunnen. Ziehier,volgens «Le Brésih de hulpbronnen welke deze streek oplevert. Te San-Paolo zijn drie voorname koloniën Cannas Cas- Calho en Kibeirao-Preto. De eerste beeft 4 vierkante kilometers uitgestrektheid, en is doorkruist door den ijzeren weg die de hoofd stad der provincie van San-Paolo verbindt met deze van het keizerrijk Brazilië daarbij heeft deze kolonie de bevaarbare schoone. Parahijla,de tweede Cas-Colho,is gelegen be- zijdens de ijzerenwég Paulista en op 17 kilo meters van Limeira, op 17 kilometers van Rio-Claroet op 10 kilometers van Araras. De vruchtbaarheid harer gronden en de nabij heid der groote koophandelsteden beloofd haar eene belangrijke toekomst. Ten ande ren vinden de uitwijkelinge altoos middel in daguren te werken in de naburige gestichten. In de kolonie van Ribeirao-Preto zijn de landen van eene wonderbare vruchtbaarheid. Ten einde de vrije ingang der goederen van den verhuizer te verzekeren zijn geene rechten op de volgende voorwerpen: het bed, het keukengerief, de landwerktuigen, de meubels, een jachtgeweer en verscheidene kleine voorwerpen ten gebruike van den planter. De kolon die in de provincie San-Paulö komt en die een klein kapitaal bezit, kan 10 hectaren grond koopen en een huis voor de som van 1250 franken, 200 die hij komptant betaalt. Zoo hij 4 jaar wacht dan is de koop prijs 1500 franken. Wil men zich verhuren, dan geeft de eige naar den planter en zijne familie het gebruik van een huis en een stuk gronds van 4,000 vierkantemeters voor het kweeken van graangewassen. Laat ons eens zien wat een huisgezin zoo al kan winnen met eene koffijplanterij te on derhouden. Er is eene table gemaakt geweest der pro fijten van verscheidene familiën die zich in eene koffijplanterij gevestigd hebben gedu rende het jaar 1885, jaar dat voor de plante- rij niet opperbest is geweest. Ziehier eenige der merkwaardigste uit treksels. Man en vrouw hebben gewonnen 1,148 fr. Man en vrouw, zoon en dochter hebbende3,500 fr. Vader. Moeder en 4 kinders. 3,285 fr. Een huisgezin van vijf personen. 5,180 fr. Het is goed aan te stippen dat de planters, den tijd hebbende hun moeshof te bezorgen, er al hun voedsel vinden. Gewoonlijk grijpt de uitwijkeling van zijnen eigenaar, bij het aanhouden in de planterij, eene som geld in leening ten einde een paard of eene koei te kunnen koopen. Gedurende het eerste jaar, zelfs nog in het tweede jaar krijgt de planter van zijnen eige naar boonen, meel van turkschkorenvet en vleesch. Nochtans is het zeer zelden zoo de planter na één jaar niet alles heeft wat noo- dig is, uitgenomen suiker en zout, die hij koopen moet. T'is ook belangrijk eene kleine statistiek te maken van het werkloon dezer streek. Prijs van het werkloon per maand. Moeshovenier, 100 a 150 fr. Daglooner, 75 a 100 fr. id. Hovenier, 125 a 175 fr. id. Naaister, 75 a 100 fr. id. Kok, 125 a 200 fr. id. Keukenmeid, 100al50 fr. id. Bo venknecht, 75 a 100 fr. id. Bovenmeid, 60 a 100 fr. id. Wat aangaat timmerlieden, schoenmakers, metsers, smids, en in het algemeen alle werk man die in daguren werkt, ontvangt een dag loon verschillende van 5, 6 tot 12 franken. De mondbehoeften tot geen hooger prijs beloopende zijn de voorwaarden tot het be staan van den uitwijkeling zeer gemakke lijk. Eindelijk zou ik hier uog bijvoegen dat de Braziliësche staat bestuurd is derwijze den vreemdelingen de beste waarborgen te geven tot het bewaren al hunner rechten, geloof ik te mogen zeggen dat weinige landen zooveel voordeelen opleveren voor de uitwijkelingen. o. {Office de Publicüé). IJperen, den 19 Maart 1887. SCHOOLPENNING. Vorige lijsten, 55,782-71 Omhaling, gedaan in de voor dracht, gegeven door kapitein Vandevelde, 21-85 Bnsse van de Spore, 18-65 Omgehaald in De Kroon na een liedje gezongen door Ka- reltje Ch78 Tolaal, fr. 55,823-45 Uitgaven tot heden, fr. 52,742-24 Blijft in kas, fr. 3,081-22 Liefdadlïhcidfifeest. Wij vernemen dat de Scherm ersmaat- schappij U Union, aan verscheidene andere maatschappijen der stad voorgesteld heeft een feest te geven ten voordeele der weduwen en weezen der slachtoffers van de mijnramp van Quaregnon. De heer Burgemeester heeft het Eere- Voorzitterschap van den inrichtingsraad aanveerd. Het feest zal op Dinsdag, 29 Maart, ten 7 ure 's avonds plaats hebben in 's stadstoo- neelzaal. Halfvasten. Ter gelegenheid van Halfvasten zal er morgen, Zondag, een groot gemaskerd en vermomd bal gegeven worden in de tooneel- zaal ten voordeele van den Wereldlijken Schoolpenning. De ingangsprijs is bij inschrijving op 1 frank gesteld; aan het bureel 1 fr. 50; dames 50 centiemen. Een uitgelezen orkest zal de nieuwste dansaria's uitvoeren. WHBciMS-Fonds. De stedelijke afdeeling van het Willems- Fonds gaf j.l. Zondag in de tooneelzaal, hare vierde Concert-Voordracht. Veel en deftig volk was er, waaronder de heeren Burge meester, Raadsheeren en het puik van onze bevolking, en iedereen heeft er ook een aan genaam en leerrijk tijdverdrijf gevonden. Het muziekaal deel is wel gelukt en heeft den meesten bijval genoten; getuigen hiervan de vele en herhaalde toejuichingen, die aan de bereidwillige medewerkers ten deele vielen. Een hartelijk proficiat en innigen dank aan de heeren Van Elslande, Delmotte, Igodt, Masscheleyn en Coffyn, die allen met evenveel kunsten dienstwilligheid het hunne bijdroegen tot het wellukken van dat mooie feest. Wat de voordracht betreft, wij moeten eerst en vooral hulde brengen aan den heer kapitein Vandevelde, die zoo knap onze moedertaal spreekt. W ij meenen dat ons leger weinig officieren telt die met zooveel gemak en zoo lief en zoo vloeiend de vlaamsche taal spreken. De heer kapitein Vandevelde heeft ons op eene allerbelangwekkendste voordracht ver gast. Bij middel van een paar landskaarten deed hij ons de uitgestrektheid van het Congoland kennén, alsook de verschillige volkstammen, die het bewonen, met dezes zeden, gebruiken en bestaanmiddelen. De heer V. De Deyne gaf, bij middel van oxyhydrisch licht, eene mooie verzameling zichten en afbeeldingen uit het Congoland, terwijl de heer Vandevelde ze van klare en duidelijke uitleggingen deed vergezeld gaan. Hij geleidde ons, om zoo te zeggen, te mid den de Congostreken en toonde ons al de moeilijkheden, waartegen de Europeaansche beschavers te kampen gehad hebben en nog kampen moeten. Ilij schilderde ons ook den ellendigen toestand voor, waarin die onge lukkige volkstammen verkeerden en die nu, dank aan de ijverige pogingen der expeditiën allengskens aan begint te verbeteren. Hij wees op het overgroot nut dat die uit gestrekte streken voor onzen handel en onze nijverheid kunnen opleveren en te dier gele genheid bracht de spreker eene welverdien de hulde aan hem, dien wij als de ziel van die ontdekkingstochten en den stichter van den Onaf hankelijken Congostaat mogen aan zien, aan onzen welbeminden Koning Leo pold den Tweede. De heer Vandevelde heeft oprecht wol gelukt met zijne voordracht en hij is ook op de algemeenste en hartelijkste toejuichingen onthaald geweest. Wij moeten nog zeggen dat de spreker uit die verre streken een jongen Congolaar heeft medegebracht en dat Hij zich gelast heeft dien zwarten knaap opvoeding en onderwijs te doen geven. Wij hebben dien jongen neger allen van nabij kunnen zien; want hij heeft, binst het feest, eene omhaling gedaan ten voordeele van den Wereldlijken Schoolpenning. Het is de zoon van een der opperhoofden van Vivi. Zij naam is prins Sakala-, hij is ongeveer 14 jaren oud en is leerling der Staats-middelhare School van Gent; hij doet veel voortgang; hij kan reeds tamelijk goed fransch lezen en schrijven en die taal met gemak spreken. Hij leert daarbij nog verscheidene am bachten en wanneer hij na drie of vier jaren naar den Congo terug keeren zal, is het on betwistbaar dat bij daar vele diensten zal kunnen bewijzen. Het was een alleraantrekkelijkst feest, dat daarbij zeer leerrijk heeten mag.Ook kunnen wij niet nalaten den heer kapitein Vande velde onzen diepsten dank en dezen van alle toehoorders te betuigen voor de mooie licht- teekeningen, die hij ons te zien gaf en voor de eenvoudige en duidelijke uitleggingen, waarmede hij elk dier zichten deed vergezeld gaan. Dank dus, kapitein, hartelijk dank Mij zal nog wacSsfeaa. Wij schreven over veertien dagen dat wij in de Indépendance van Brussel lazen dat Surmont postuleerde om gouverneur te wor den en wij gaven eenige redens op, waarom die brave heer het postje van gouverneur bo ven dat van senateur zou verkiezen. Allemaal wel, maar dat en valt precies niet al te best in den smaak van 't heilig ga- zetje uit nr 66 der Boterstraat. Het toont grijnzend zijne tanden en dreigt ons maar kort en goed op te knabbelen... nu niet maar later, 't Spreekt zoo dikwijls van dien later en dien later is tot op heden nog altijd weg gebleven. Wij vinden het nog al aardig dat het gezalfd papierke die geruchten niet vlak weg en loochenstraft. 't Zegt zoo iets half en halfluister Wij laten geheel garne die oplossinge aan den dag van morgend over, en 3t zou gemakkelijk kunnen gebeuren dat die op- lossinge in den smaak niet en valt van de Toekomst.» Permetteer ons, braaf bladje, maar het kan ons weinig schelen of Surmont gouver neur wordt of wel senateur der boeren uit 't arrondissement Yperen blijft. Is 't begrepen, Nieawsbladje Wij laten geheel geerne die oplossinge aan den dag van morgend over.» Zal Sur mont misschien wachten tot na de kiezing van October aanstaande, vooraleer zich te decideeren Wil hij misschien, nog eerst eens te meer de overtuiging hebben dat Ype ren. dat nu vijftig jaren lang zorgvuldig al le klerikalen, met of zonder maskers, van 't stadhuis verwijderd heeft, in 't geheel door geene pastoorsknechten wil bestuurd wor den Begeert hij misschien nog eene lange buis te meer, vooraleer hij zijne matten op- rolle om naar Brugge te gaan zingen Wij weten't niet en 't Nieuwbladje zal 't ons... later zeggen Ware het zoo, wij kunnen den braven Sur mont vooraf verzekeren dat zijn wachten noodeloos zijn zal dat hij zijn boontje niet meer te weeleen stellen moet om op ons stad huis als burgemeester te zetelen. Men kan eenige Yperlingen wel eens appelen voor ci troenen verkoopen, maar de tweede maal, vriend, 't en gaat niet meer, ziet ge Dus, Surmont, gij moogt zeker zijn dat de kiezingen in October bewijzen zuilen dat wij, liberalen, in Yperen sterk zijn en nooit dul den zullen dat klerikale baronskens ons het dwangjuk der pastoors op de schouders leg gen. Heb ge 't beet, Wel Edele Heer sic:

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 2