TE BECELAERE VERSCH1LLIG NIEUWS. MENGELINGEN. MARKTPRIJZEN. Waar men zieli zei ven verkoopt. In zijn nummer van j.l. Zondag, zegt "t Nieuwsbladje dat wij ons artikel, nopens Surmond's aanstaande gouverneurschap, hebben vergeten aan de goedkeuringe van den heer Carton te onderwerpen. Neem het niet kwalijk, Nieuwsbladje, maar bij ons gaat het niet gelijk bij u, Wij en moeten over ons schrijven aan niemand geene rekening geven en de heer Carton, zoomin als gij, heeft ons iets te zeggen over hetgene wij schreven. Wij zijn ons zelf, Nieuwsbladje. Vat-je 't papierke Dat gij de slaaf uwer bazen zijt en geen enkel woord moogt drukken zonder dat zij het gewikt en gewogen hebben dat gij, in een woord, de platte knechten van een Sur- mont zijt, dat alles is uwe zaak en het is lange dat wij zulks weten. Het was dus geheel onnoodig van het ons te zeggen en zoo onbehendig u zeiven te ver- koopen. Maar dat geeft u algelijk het recht niet ons te beoordeelen naar het geen gij zelf zijt. Zoolang wij ons in de mogelijkheid bevin den de pen te hanteeren, het zal zijn om al tijd en overal vrij en vrank ons gedacht te zeggen, zonder onze artikelen gelijk aan wel ke censuur te onderwerpen. Wanneer wij eens zoo laag moesten dalen dat wij de platte knechtschap, die gij ver dragen moet te meerder eere en glorie Gods, willen op onze schouders laden, dan zullen wij liever onze pen verre van ons weg wer pen en nooit geene letter op papier meer stellen. Is 't verstaan vriendschap V Samenstpraak IN SINT-LAÜRENS. Endje Lint. E je de Toekomste lezen, vrienden Schoolvos. Jamen, nuze conversatie staat drin en toen nog in 't lange en in 't breê. Gekbuisten Ons Heek. Wien zoeter dat gekuist ên Langen Slutschen. Ik. Allen. Jamaa, dat en is nie wel va je. Langen. 't Was om keê te lachen. Endje Lint. 'k En kunnen ik dameê nie lachen, 't Is verraders trek en os 't nog keê gebeurt 'k ga je hier doen buiten smij ten, hoor je 't? Langen. Maa, Endje Lint, en mak je maa nie kwaad, 't en ga nie meë gebeuren, (ter zijde) voor Zundage. Schoolvos. 't Is nu ol te late. De geu zen weten 't nu olgelijk. Gekbuisten.—Ba, niemant en ga peizen daddet waa is.Ze gan zeggen dant uitvindsels van de Toekomste zijn en 'k ên ik ol begun- nen mei zoo te zeggen. Endje Lint. Peis-je 't Gekbuisten. 't Is zeker. Endje Lint. Te beter, toen en is 't nog maa half kwaad. Schoolvos. 't Is olgelijk jammer dat Langen dat daan hêt, 'k ên ol hooren zeg- zen damme op 600 jongens maa 8 of 10 leer- liugen en ên clie bekwaam zijn om na 't kon- koers te gaan. Endje Lint. Ba, ba! me gan zeggen dat jer gieder zoovele nie en êt. Schoolvos.En osse kommen verifiëeren? Gekbuisten. Wien zoeter kommen; 't en meug niemand bij julder kommen om te verifiëeren; ze moen julder maa gelooven. Endje Lint. 'tMoet êzoo zijn. Osser twien komt om te kijken je moesse maa zenden wandelen, en geene uitleggingen geven. Langen. Ze gan toen rechtuit zeggen da je gieder fraudeert en 'k en gan 't ik toen nie meê moeten in de Toekomste zetten. Endje Lint. Zwijg van je Toekomste. Je nê gij dat nie doen drin zetten, je lacht er te vele mei. Langen. Peis je 't (ter zijde) of 'k nie! Schoolvos. 'k Geïoove ook dat 't beter ware van een register te houden, waarin dan der een paar honderd leerlingen ingeschre ven zijn en ommer toen naa 't konkoers zenden dan garnmer lichte 4 ten honderd kunnen laten gaan. Endje Lint. Lijk of je gieder wilt. Je moe julder maa zien uit den slag te trekken en zoovele meugelijk leerlingen zenden. Ze gan wêlukken. Gekbuisten. Os 't Endje Lint zegt, je meugt gelooven. 't Is datten wê weet daddet zoo ga zijn. Schoolvos. 'k Wetet, 'k wetet en 'k zijn blijde ook. 't Is mei vele diplommen in 't konkoers te krijgen damme nuze name gan goed maken en damme nie overal meê en gan belachen zijn. Langen. Ja 't. ter zijde) Wacht tot Zundage Gekbuisten. Os 't nie weêre in de Toekomste en staat. Langen, Ga je beetje lachen tê. 't Is goed voor kee. Schoolvos. 'ken Weten 't nie. De laste keê zat Note Muziek daa omtrent waa datten nu nog keê zit en 'ken ên nie vele trouwe in dien blageur. 'k Glooven waarentjes da 't hij wist is, die 't ol over dregen êt naa de Toekomste. Endje Lint. Ten doet zeker Schoolvos. Ost Langen nie en is, 't moe wê hij zijn. Langen. 'k En ol zeid dat ik is; ge ïoove je me nie tê. Schoolvos. Nink, je zegge 't al te dik kers en jêt te vele leute, jongen; 't ga Note Muziek zijn en niemand anders. Gekbuisten. Schoolvos zoet toen nog wê kunnen gelijk ên. En êt binst de carnaval in de Mane ook zeid wist datten val- sche Note was. Endje Lint. Etten? Gekbuisten. Ja jane; en moeste daabij nog hooren datten ên overdragen was van de geuzen, lijk van nus. Endje Lint.'k Gannen doen bewaken; 'k gant toen wê djuiste weten. Schoolvos. 't Ware te wenschen. Gekbuisten. Ost hij is moe buiten; me willen geen Noten zoo valsch hooren en zien spelen in nus muziek. Endje Lint. Nin, neeuw; moet er toen uit. Gekbuisten. Je ga gij er vooren zor gen en nêë Endje Lint. Endje Lint. Zij maa gerust, 't ên ga nie lange duren vor dan ke't gan djuiste we ten, wien dat is. Gekbuisten. Os 't zoo is me gan partietje jassen nie waa De andeben. Jouw. BURGERSTAND Geboorten: Mannelijk geslacht, 4; Vrouwelijk id. 4. Sterfgevallen Gaeremynck, Anna, zonder beroep, 94 jaren, weduwe van Franciscus Leclercq, St- Jacobstraat. Rattinck, Theresia, zonder beroep, 77 jaren, ongehuwd, Rijselstvaat. Wallaert, Hendrik, zonder beroep, 66 jaren, echtgenoot van Vlavia Gossaert, Tegelstraat. Coffyn, Olemencia, kantwerkster, 70jaren, echtgenote van Julianus Woussen, Meenen- straat. Prenten, Jacobus, paardenkoop man, 84 jaren, weduwaar van Amelia De- velter, Lange Thouroutstraat.Ghesquière, Flavia, zonder beroep, ol jaren, weduwe van Augustinus Coppin, Weninkstraat.Lelong, Valentina, schoollierster,9 jaren,Paddepocl- straat.Bezitter, Stephania, kantwerkster, 25 jaren, echtgenote van Karei Vanacker, Meenenstraat. Kinderen beneden de 7(jaren: Mannelijk geslacht, 2; Vrouwelijk ld., 0. BERICHT. Den heer Emanuel HUISMAN-AUGUST, Amerikaanschen Tandmeester, woonachtig te Brugge, 8, St-Jorisstraat, is te raadple gen te IJPEREN, eiken Zaterdag van ieder week, van 10 ure des morgends tot 3 ure 's namiddags, in de Weninckstraat, nr 6, te IJPEREN. Voor verdere inlichtingen gelief men zijne groote aankondiging te lezen op de 4,J bladz. Wij lezen in de Indèpendance Een onzer correspondenten bericht ons een bezwaarlijk feit dat te Becelaere, een dorp van 3,000 zielen, op twee uren gaans vanIJperen gelegen, voorgevallen is. De heer Arthur Bouckenooghe, metser f te Becelaere, heeft zich den 7 Maart, om 9 ure en half's morgens, in het gemeente- huis aangeboden, en heeft den gemeente- sekretaris, met de noodige stukken er bij, 14 aanvragen van aanvaarding tot het i) kiesexamen dat in de hoofdplaats van het kanton den 19, 20 en 21 dezer, moet plaats hebben, ter hand besteld. De sekretaris leverde den heer Boucke- t> nooghe een ontvangstbewijs in regel af, maar de burgemeester van Becelaere ver- zond de aanvragen niet aan den voorzitter van den jury. Zoodat geen een der kandidaat kiezers zal kunnen voor het examen opgeroepen zijn. De burgemeester van Becelaere heeft een waar misbruik van gezag gepleegd en eene klacht is aan den Minister van Inwen- dige gestuurd geweest. De burgers, wier rechten alzoo miskend zijn, verzoeken den Minister van ambtswege zulken maatregel te nemen, die door den toestand vereischt wordt en namelijk van ze tot het examen te aanvaarden. Onnoodig er bij te voegen dat de heer burgemeester van Becelaere gezorgd heeft om de aanvragen, die van klerikalen uit- gingen, aan den voorzitter van den jury te verzenden. Wij kunnen de echtheid van dat onnoemelijk feit verzekeren, doch wij moeten er bij voegen dat de heer bur gemeester bangwerd voor de opschud ding, door zijne heldendaad te weeg gebracht, en voor het ernstig protest door de belanghebbenden tegen zijne handelwijs aangeteekend en dat hij dan zijnen aide-de-camp naar Brugge bij gouverneur Ruzette om raad ge zonden heeft. Deze miek natuurlijk den braven burgemeester voor den grootsten Jan uit, die ooit be staan heeft en noemde zijne helden daad eene fijne beestigheid. De burgemeester moest oogenblik- kelijk, en hoewel het voorgeschreven tijdstip reeds voorbij was, de aan vragen aan den voorzitter des jurijs overzetten, die dan ook onze 14 vrien den komt op te roepen voor het exa men. De goede burgemeester heeft er de beste zijner pluimen aan verloren en is nog kleiner den ooit er van af ge komen. Men schrijft uit Kresselare Over eenige weken gingen vader en zoon D. K., in den vroegen mengend om hunne koeibeesten uit den stal van D. te halen ten einde ze naar de markt te leiden. In de verte reeds zagen zij licht in den stal. De deur van denzelve geopend hebbende, troffen zij er aan zekeren P. C., zwerven, een gevaarlijke kerel. Hij stond met brandende fosfoorsteks- kens in de hand, en op den grond lagen er andere waarvan een deel was afgebrand. Het stroo van de stal had vuur gevat. Men namC. de overigefosfoorsteksken af, en doof de hetvuuraanstonds uit. C. ondervraagd, verklaarde daar gebracht geweesttezijn door eenen hem onbekende persoon. Hij gelukte er in te ontsnappen, maar werd later terug gevat. Hij zal den 18 maart aanstaande voor de rechtbank verschijnenomover voorschre ven feiten te verantwoorden. De raadkamer heeft heminstaat van aanhouding behouden. Een jongeling, Edmond Depoolter, in dienst bij de werken van den ijzeren weg, moest vrijdag noen naar Avecapslle gaan werken, wanneer hij door den trein, die ten 12 ure en 20 minuten uit Veurne vertrekt, nabij Ave- capelle verrast werd. Zijn hoofd werd bijna gansch verpletterd. Men heeft den ongelukki ge in bedenkelijken staat opgenomen en naar het gasthuis van Veurne overgebracht. Men heeft geen hoop hem te redden. Brand te Wevelgliem.Men schrijft uit Kortrijk, den 12 Maart. Dezen nacht heeft een hevigen brand de hofstede vernield der kinderen Deryker, gelegen bij Posthoorn, gemeente Wevelgbetn, op den weg van Mee- nen. Van het woonhuis, zwingelkot en stal lingen blijven nog slechts de rookende pui- nen over. Vier hoornbeesten en den hofhond zijn in de vlammen omgekomen. Gisteren morgend was den landbouwer verplicht een kleine deugeniet van slecht ge drag weg te zenden. Daarom had hij echter alle mogelijk omzichtigheid genomen, want hij kende de stoudheid van den kleinen ellen deling, die hem later hooren had dat hij niet alzoo» zou vertrokken hebben. Rond 11 ure 's avonds, bemerkte de zoon der hofstede eensklaps een rookkolom uit de schuuroprijzen. Onmiddelijkgaflnj het alarm. De bezetting van Meenen en de pompiers van Wevelghem liepen ter plaats, maar al hun ne pogingen om het vuur tegen te houden, waren vruchteloos. De wind was hevig en de daken waren in stroo. De gendarmen vonden in het wagenkot den koeiwachter in kwestie,welken,na eenige ondervraging, zich plichtig verklaarde. Alles was verzekerd, uitgezondert het vlas, dat zich in groote hoeveelheid in de schuur bevond. Een meisje van 17 jaar, Elisa Van Sas sen genaamd, wonende in de Tulpstraat, te Antwerpen, is verleden nacht rond half drie, in de Gazstraat, door een kerel aangerand, die haar verscheidene stampen aan den on derbuik heeft toegebracht Het ongelukkig meisje is naar het gasthuis van Sluivenberg gebracht. Haar toestand is erg en daar zij niet spreken kan, heeft zij haren aanrander nog niet kunnen aanduiden. In 't kort zullen even als-in Duitschland kleine pakjes met de post verzonden en 16 huis besteld worden. Het personeel die daarvoor zal noodig zijn is honderd zestig mannen. Be tien geboden eener vrouio. 1. Gij zult geen andere vrouw lief hebben dan mij. 2. Gij zult geen schoone jonge dienstmaag den in huis nemen of portretten van dann s in uw album bezitten, want ik ben eene ja- loersche vrouw, die u geen oogenblik onbe waakt zou laten. 3. Gij zult in het gezelschap van uwe vrien den den naam van uwe vrouw niet ijdelijk ge bruiken. 4. Gij zult den zondag aan uwe vrouw wij den zes dagen zult gij arbeiden en voor de behoeften des levens zorgen, maar den zeven den dag zult gij met uwe vrouw gaan wande len en bezoeken afleggen. 5. En de ouders van uwe vrouw en vergeet hunne verjaardagen niet, noch die van de broeders of zusters van uwe vrouw. 6. Gij zult niet rooken. want gij weet dat uwe vrouw de tabaklucht niet verdragen kan. 7. Gij zult geen andere vrouw op de straat aankijken of aardigheden tegen de winkeljuf- vrouwen zeggen. 8. Gij zult niet naar 't koffiehuis Ioopen, om bittertjes te drinken of te spelen, want dat vordert tijd, dien gij uwe vrouw ontsteelt. 9. Gij zult zorgen.dat de toiletten van uwe vrouw rijker en smaakvoller zijn dan die van hare vriendinnen. 10. Gij zult niet begeeren de vrouw of de dochter van een ander, zoolang uwe vrouw in leven is, en zelfs niet, als de dood haar aan uwe liefde mocht ontrukken. De poeffs. In mijne buurt is er eene jonge dochter, zeer mager binst de week, maar des zondags redelijk struisch... Mama, vroeg mijnen kleine, beeft madame M... twee dochters dan Wel neen, antwoorde mijne vrouw. Waarom vraagt ge mij dat Wel mama, dat juffer M.., die ik daar zag zoo dik is en deze week was ze zoo mager als eene naaide. Maar zwijg, wat kende gij daarvan, kleine babelaar. Als men des zondags alles aan heeft is men wat struischer, en inderdaad let er eens op, al de jufvrouwen doen er voor hun zondagspak nog een kusken bij, en zoo komt het dat huisgezinnen waar vele dochters zijn, soms eenige moeten thuis blijven, om dat de andere twee kutjes voor een aan heb ben (omdat het zondag is). Waar gaan wij heen! LE GLOBE ILLUSTRÉ, (10 francs par an). Le numéro qui parait ce jour consacre une page de croquis aux terribles événe- ments du charbonnage de Quaregnon. Deux pages intéressantes au dessin des plus beaux passages de la Valkyrie. Une double page au dessin du Casino de monte Carlo, théatre des Catastrophes ré- centes du tremblement de terre. Un dessin a l'emploi des chiens dans l'ar- mée Allemande. On s'abonne au bureau du journal. DE VLAAMSCHE ILLUSTRATIE, No 25. le jaar.Zaterdag 19 Maart INHOUD. Platen. Tandpijn. Mgr. Pieraerts. De Hooge school te Leuven, Voorgetel. Wandelzaal. Nieuwjaarskaartjes van collega's aan den Postontvanger le Brussel. Tekst. Onze platen. Lidia. Geluk bij ongeluk. Vlaamsche kronijk. De ijzeren vrouw. De eerste zen ding van Peter Peck te Parijs. De schat in den afgrond. Men abonneert zich ten bureele van dit blad. IJPEREN 12 Maart. 19 Maart. Tarwe Rogge Haver Enveten Boontjes Aardap. Beter 6,500 000 2.200. 2,500 3,300 3,000 9,983' 18-23 00 00 13-00 17-25 19-00 0 00 280 00 9,dOO 1,200 3,500 2,900 2,-100 2,000 8.091 18-25 15-00 14-30 18-50 18-00 6-00 270-00 VAN DEN 11 TOT DEN 18 MAART 1887. GRANEN enz. vervochtte kwantiteit middonprijsl verkochtle p. iOOkiJo. [kwantiteit iniddcnprij5 p. Ito kl»(A.

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 3