STADSNIEUWS. Opslag van het brood lüezing te Oostende. STERFGEVAL. noodig om brood vrouw en kroost te koo- pen O neen want zij zijn het, die de dom pers ontmaskerden en dezer vruige pogin gen om iedereen onwetend en dom te la ten verijdelden zij zijn het, die alles in het werk stelden om de werkmans- en kleine burgerskinderen eene goede opvoe ding en een degelijk onderwijs te bezor gen - en zij zijn het ook, die immer en overal het goede beoogen, en altoos naar rechten vrijheid streven. Welnu zulke mannen loopen de vijan den van vrijheid, recht en hebt, die nu helaas 1 het land meester zijn, in den weg on moeten kost wat kost, verdwijnen. Men heeft reeds alle mogelijke midde len aangewend om hun lichaamlijk en ze delijk af te beulen en van honger, kom mer en verdriet te doen vergaan doch amen vindt misschien dat men in dat on- inenschelijk werk niet ras genoeg vordert Men zal die rentierszooals laffe klerika le bladen die slachtoffers noemen, nu een ander dansje leeren. De wachtgelden, hun laatste bestaanmiddel, hoe ontoereikend ook, moeten afgeschaft worden Men moet den onderwijzer vervolgen tot den dood toe. De zaligheid staat op 't spel, peins eens, en dan.... geene genade. Hewel ja, beulen, volvoert uw werk. Toont ons eens hoeverre gij het drijven durftSlaat maar nieuwe en nog diepere wonden aan schuldelooze harten Maar wee u de weerwraak moet en zal ko men. En dan zullen wij ook onmeêdoogen- loos roepen: oog voor oog,tand voor tand. Waarlijk de woorden van Teirlynck- Stijns passen hier goed op den toestand, wanneer hij uitroept «Arm Vlaanderenhoe diep zinkt ge!... Vrij en machtig waart ge vroeger ko- ningen deedt ge beven nu ligt ge zwak en uitgeput, als een ander Ierland, en de hand van den eeuwigen vijand dwingt u gedwee het eens zoo fiere hoofd te bui- gen. Dweepzucht voert den scepter ontvolking en ellende zijn uw aandeel, arm, arm Vlaanderen In de Phare de la Loire, fransch dag blad, lezen wij dat de stemming, door de fransche Kamers van het wetsontwerp, dat een inkom recht van 5 franks per honderd kilos op het vreemd graan legt, te Nantes reeds den prijs van het brood merkelijk heeft doen Verhoogen. Donderdag 11. hebben de bakkers aldaar bekend gemaakt dat het brood 10 centi- men per zes ponden opgeslagen is. Wanneer men nagaat dat zulke verhoo ging tot stand komt voor dat de wet door het Senaat aangenomen is dan mag men stellig verzekeren dat eene groole verhoo ging nakende is. 1s t welsprekend genoeg, klerikale grondeigenaars? Zult gij daaruit les willen trekken, gij die kost wat kost eene belasting op het graan wilt leggen niet om den landbouw te redden, maar om de hooge pachtprijzen uwer landerijen te kunnen behouden, en die dan nog de onbeschaamdheid hebt te durven beweren dat bet brood daardoor niet opslaan gaat Wij meenen te mogen zeggen, zonder vrees van op een ernstige wijze tegen ge- Sproken te worden dat de inkomrechten op de levensmiddelen van eerste noodza kelijkheid altijd slecht en schadelijk voor bet volk zijn, Dus, werklieden en kleine burgers, wanneer onze meesters de inlomrech- ten op brood en vleesch zullen gestemd hebben, zult gij nog enkel het recht heb ben om met al de uwen van hoiger te sterven en de handen te zegenen, die u zoo gevoelig komen te treffen. De kiezers van 't arrondissement Oostende zijn op 11 April bijeenge roepen, ten einde een volksvertegen woordiger te kiezen in vervanging van den heer Carbon, klerikaal, ovtr- leden. Het is noodig dat Oostende, als li beraal, wederom zijne plaats in het Parlement in neemt. Het zal het eenigste arrondissement zijn in de beide Vlaanderen, dat een liberalen vertegenwoordiger heeft en de eere zal er dos grooter om zijn voor de liberale kiezers. De Oostendsche liberalen zijn reeds ijverig aan het werk. Hun voorloe- pige kandidaat is de alom geachte heer de Steurs die vroeger kandidaat voor het Senaat is geweest en in Oo stende eene meerderheid van 127 stemmen bekwam. Maar Veurne, die voor 7 Senaat met Oostende kie zen moet, gaf de meerderheid aan den klerikalen kandidaat. De naam van den heer de Steurs is eene waarborg voor de zegepraal der liberalen. Men zegt dat de klerikalen de heer Carbon, zoon, als kandidaat tegen de heer de Steurs stellen. Maar de Oostendenaars zullen hun geen twee maal appelen voor het citroenen la ten opvesten;zij zullen dien doorluch- tigen onbekende naar de maan zen den en de heer de Steurs kiezen, een man, die sinds jaren zijn geld en zijnen tijd ten offer brengt voor de welvaart van het Oostendsche ar rondissement, Dus klerikaaltjes op de 2" Paasch- dag wacht u eene duchtige klopping te Oostende. IJperen, den 26 Maart 1887. SCHOOLPENNING. Vorige lijsten, Rondeke vau Antoinette, 't Lied van Melle. 55,823-45 1-10 62 Totaal, fr. 53,825-17 Uitgaven tot heden, fr. 52,742-24 Blijft in kas, fr. 3,082-93 LlcfdadiglicidlssogscGrt. Het feest in onze stad door verscheidene maatschappijen ten voordeele der huisgezin nen van de verongelukten der mijnramp van Quaregnon ingericht, belooft luisterrijk te zijn. Een belangrijk programma is op het dag orde; ook zijn de toegangskaarten, om zoo te zeggen, uitgevochten. Geheel onze bevolking wil er zijn. Het feest is derhalve dubbel aantrekkelijk, men zal een liel' muziekfeest hooren en ter zelfder tijd aan een uitgelezen liefdadig heidswerk deelnemen. Stad IJperen. Weldadigheidsfeest, gegeven ten voordeele der slachtoffers van Quaregnon, door: De Schermlcring L'U- nion de Pompiers; de Muzikale Kring; de Koorzangmaatschappijde Katholieke Fanfa ren; de Werkerslier; de Orpheon, en de hee- ren Onder-Officieren der bezetting met de welwillende medewerking van Mej. Fierens. zangeres; MM. Oppelt, ba- ryton; A. Gaimant en E. Ligy en Weckesser. PROGRAMMA 1° Martha, ouverture pour harmonie, exécu- tée par la musique des Pompiers, sous la direction de M. J. Wittebroodt. Fiotow. 2° Air de l'opéra Si j'étais Roi, chanté par M. Oppelt. Adam. 3° Les Pêcheurs, chceur exécuté par la Lyre Ouvrière, sous la direction de M. J. Eeck- hout. Watier. 40 a) Travail d'ensemble a l'épée; b) Assaut, par le Cercle l'Union sous la direction de M. G. Dewaele. 5° Air de l'opéra Hérodiade chantée par Mlle C. Fierens. Massenet. 6° Stradella, ouverture pour symphonie, exé- cutée par le Cercle Musical, sous la direc tion de M. C. Breyne. Fiotow. 7° Escrime a la Baïonnette, par les Sapeurs- Pompiers, sous la direction de M. A. Thie- bault. 1° Bouquet de mélodies, pour fanfare, exé cuté par la Fanfare Catholique, sous la direction de M. Wenes. Moerman, pro. 2" Les Enfants, mélodie chantée par M1,e C. Fierens. Massenet. 3° Les Martyrs aux Arènes, chceur chanté par POrphéon, sous la direction de M. J. Tyberghien. De Rillé. 4° a) Finale du 3° Quatuor; Mendelssohn. b) Andante.Tschaïkowsky. 5° Si tu m'aimais, mélodie chanté par M"8 C. Fierens. Denza. 6° Travail d'ensemble a la canne,par MM. les Sous-Officiers de la Garnison. 7» APOTHÉOSE. Le piano sera tenu par M- T. Moreaux. Samenspraak tusschen Jan Ronduitden Koster en Pee Onpartijdig Onze vrienden zitten op hunne gewone plaats en eindigen de lezing der plaatselijke bladen. Koster. Zoo, men gaat toch op 't laatste algelijk de wachtgelden der onder wijzers afschaffen Pee. Ik kan dat niet gelooven. Jan. En waarom niet Kan men nog van iets verwonderd zijn als men ziet wat al onrecht de klerikalen gepleegd hebben se dert dat zij het bewind in handen hebben Koster. Maar het is niet wel ook dat de gemeenten zoovele geld moeten blijven betalen voor die leegloopers. Jan. Voor die leegloopers, zegt gij, maar wiens schuld is 't dat zij leegloopen moeten Die menschen vragen niets beters dan te mogen in wcrkelijken dienst treden, dan te mogen voort arbeiden aan de opvoe ding en het onderwijs der volkskinderen, 't Zijn zij, die zulke noodige ambtenaren af stellen en vervolgen, welke verdienen ver foeid te worden en met de vingers gewezen. Pee. Maar ze zullen de afgezette onder wijzers hun wachtgeld niet ontnemen, dat zal ik niet gelooven, alvorens het te zien. Jan. En zouden ze niet Hebt gij dan niet gehoord dat Begeremtje, uit Gent, ver slaggever over de petitiën, tot die afschaffing besloten heeft Pee. Zeker, zeker, Jan. Maar ik weet ook nog wat de heer minister Thonissen dien aangaande in 1884 aan de Kamer verzekerd heeft. Koster. Wat zegde de minister dan Pee. 'k Zal 't u eens lezen. Bekomt een onderwijzer, die in beschik- baarheid gesteld is, eene plaats, waarvan i) hij leven kan, dan zal hem zijn wachtgeld afgenomen worden; men zal hem nooit mogen dwingen eenen post aan te nemen, d die hem niet passen zou, of waarvoor Hij de noodige geschiktheid niet bezit.Dat zou waarlijk barbaarsch zijn. Men heeft ingebracht dat mijne goede gezindheden hoegenaamd niets bewijzen. Zoolang gij minister zult zijn, zegde men, zullen de wachtgelden betaald worden, maar zoodra gij aftreden zult, zal uw op- volger die wachtgelden afschaffen. Mijne heeren, dat aanvaard ik niet en daarvoor hoef ik ook niet te vreezen. Wan- neer ik geen minister meer zal zijn, zal mijn opvolger de verplichtingen van het land moeten naleven en hij zal tegenover de Kamer moeten verantwoor- den over de uitvoering dezer plienten. Men mag gerust zijn. Nooit zal men de wachtgelden' in Belgie brutaal Geen gouvernement zou zulk eenë snoodheid durven plegenl Gij ziet dus de minister zelve zegt dat die afschaffing eene barbaarschheid ,een snood heid zijn zou, waaraan geen een Staatsbe stuur zich zou durven schuldig maken. Koster. Dat is schoone van den heer Thonissen. Jan. Als hij maar woord houdt en niet vergeet wat hij in 1884 gezegd heeft, 't Is, om zoo te zeggen, eene ziekte onder de kle rikalen. Zij komen er gewoon aan hunne be loften té verbreken. Pee. Ja maar, Thonissen sprak dan voor de heele Kamer, voor gansch het land en geen woord houden ware moeilijk. Koster. Dat meen ik ook. Jan. Welnu, wij zullen zien, wat de heer minister aan de Middensectie zal ant woorden en wat hij zal doen. Maar ik mis trouw al wat klerikaal en jesuïet is. Koster. Gij ziet in iedereen bedriegers, als bet van uwe politieke vrienden niet zijn. Jan. Met een beetje reden, geloof ik; hebben wij niet dikwijls genoeg ondervonden datklerikale beloften en rotte appels niemand kwetsen. Pee. 'k Geloove toch, Jan, dat gij deze maal mis zijn gaat. Dat de minister er nooit in toestemmen gaat om de wachtgelden af te schaffen. Jan. De bisschoppen zullen 't gebieden en hij zal ja knikken, misschien wel al een half dozijn neusdoeken nat te weenen, maar 't zal er toch van komen. Pee. Het kan niet zijn. Hij heeft te plechtig verklaard dat men in Belgie nooit zulke brutaliteit zou begaan kunnen. Jan. 't Ware te beter, maar 'k vreeze stief. Koster.Ik geloove dat Pee gelijk heeft. Pee. 't Zal alzoo zijn ook. Jan.We zullen zien. (Opzijn uurwerk ziende) 't Is bijna tiene, 'k moet naar de statie. Goeden avond, vrienden. Pee en Koster. Goeden avond, Jan. BURGERSTAND VAN DEN 18 TOT DEN 25 MAART 1887. Geboorten: Mannelijk geslacht, 5; Vrouwelijk id. 4. Huwelijken: Alleman, Karei, daglooner, en Carlier, Lucia, dagloonster. Sterfgevallen: Papegaey, Josephina, kantwerkster, 63 jaren, ongehuwd, Meenenstraat.Deporte, Ludovicus, zonder beroep, 70 jaren, wedu- waa.r van Maria Vanadenooghe, Meenen straat. Tack, Oelestina, zonder beroep, 52 jaren, ongehuwd, Elverdinghestraat. Degryse, Rosalia, zonder beroep, 69 jaren, ongehuwd, Bollingsiraat. Kinderen beneden de 7!jaren: Mannelijk geslacht, 3; Vrouwelijk id., 0. Gisteren "Vrijdag is te Becelaere, in den gezegenden ouderdom van 80 ja ren, overleden den heere Ferdinand- Augustijn BAYART. Hij was een minzaam, rechtschapen en dienstvaardig' man, die van al zijne medeburgers zeer geacht en 'bemind werd. Ook wordt hij diep betreurd want de gansche gemeente verliest in hem een wijzen raadsman en een ver dienstelijken medeburger; de armen een milden weldoener en de ongeluk- kigen een immer bereiden vertrooster. Hij was Gemeenteraadsheer van Becelaere sinds 1836, gewezen Burge meester dier plaats, gewezen Provin ciaalraadslid, gewezen Notaris en ge wezen Voorzitter van de Kamer der Notarissen, Ridder der Leopoldsorde en gedecoreerd met het Burgerkruis van le klas. De teraardbestelling van dien diep- betreurden volksman zal Dinsdag, om 10 ure 's morgens, te Becelaere plaats hebben. 1" DEEL 2a DEEL ZIEN AESCHAEEEN,

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 2