Gazette van 't arrondissement I»!peren. Nr 66. Jaar. Zondag 3n April 1887 Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschilïige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. Wachtgelden. Een beetje meer licht? Hoe klerikalen woord houden Hechten op tabak. Redekavelingen. Bureel: Dlxmndestraat, 18. AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. RECLAMËNI 95 centlemen den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT fr. 4-00 's jaars voor de stad; fr. 4-50 voor geheel Belgle. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 10 centiemen het Men schrijft in op al de postbureelen. IJZEREBI-WË&. 1 Dec. 1886. Vertrekuren van ÏJperen naar Poperinghe, 6-50 9-09 10-00 12-07 3-00 4-00 6-42 9-05 9-58. Poperinghe-llazebrouck,6-5012-07 6-42. Houthem, 5-30 8-20 11-16 5-20. Comen, 5-30 8-05 8-20 9-58 10-10 11-16 2-41 2-53 5-20 8-58 Comen-Armentiers, 5-30 8-05 11-16 2-53 5-20 8-58. Roeselare, 6-15 Zaterdag 7-45 10-45 12-20 4-10 6-42 Langemarck-Oostende, 7-21 12-22 5-57 6-22. Kortrijk, 5-30 8-20 -9-58 11-16 2-41 5-20. Kortrijk-Brussel, 5-30 9-58 11-16 2-41 5-20. Kortrijk-Gent, 5-30j— 8-20 11-16 - 2-41 5-20. Krijscher Thonissen heeft in den Senaat verklaard, dat hij naar een middel zocht om de wachtgelden af te schaffen van de onderwijzers die een persoonlijk fortuin bezitten. Hoe die fortuin bepalen 't Zal curieus zijn hem aan 't werk te zien. Ik weet dat mijn schrijven den treurwilg en de heete koppen der klerikale meerderheid niet zal over tuigen; maar ik voorzie in dezen maatregel een begin van nieuwe ver volging, om weldra de wachtgelden geheel af te schaffen. Het is de bisschoppen nog niet voldoende, de onderwijzers, getrouw gebleven aan 's lands wetten, op straat te zetten, hunne positie te be nemen of te breken, het laatste dat hun overblijft, hun nederig wacht geld, moet hun nog ontnomen wor den. Kost wat kost willen zij de slachtoffers van hunne wet, in ar moede en ellende dompelen. Ziedaar de klerikale menschlievendheid van die zoetaardige mannen, door de bis schoppen gecommandeerd. En waartoe zal het geld dienen dat men aan de onderwijzers zal ont nemen Om ergens eenen pastoor vet te kweeken, om kloosters te on derhouden, die alle fortuin bezitten! Zien wij rondom ons. Bezitten de bisschoppen en in 't algemeen de grootste helft der geestelijken geene persoonlijke fortuin En al die pas toors v/innen bij duizenden franken 's jaars, en als men spreekt van er gens eenen nutteloozen onderpaster af te schaffen,roepen en tieren de kle- rikalen en hunne gazetten zijn te klein. Onder voorwendsel van sparen zullen zij een middel vinden om die wachtgelden af te schaffen en langs eenen anderen kant zal men er ge noeg vinden om de kloosters te be- giften, de katholieke scholen door de gemeenten te doen betalen en de overge' levene gemeentescholen te ontvolken en af te schaffen. Wij zien met droefheid de toekomst aan; mochten wij in onze hoop wor den te leur gesteld en heldere wolken aan den gezichteinder aanschouwen! Mochten wij de hoop koesteren wel dra van de regeering der priesters verlost te worden, opdat ons België herleve en bloeie als weleer Een Kiezer. Onlangs nog vroegen wij, sprekende van de sterkten in de Maasvallei, een weinig meer ophelderingen in die belang rijke kwestie en wij drukken terzelfdertijd onze verwondering uit te zien dat het ministerie alles in de diepste duisternis schijnt te willen houden en het land niet inlichten wil over de wezenllijke noodza kelijkheid der opofferingen die er onver mijdelijk uit voortspruiten zullen voor de ingezetenen en lastenbetaalders, Over eenige dagen kondigde de kleri kale Impartial dienaangaande een arti keltje af dat om zijne raadselachtigheid dient gekend te worden. Onze militaire inrichting is door de drukpers duchtig over den hekel ge- haald. Volksvertegenwoordigers hebben gedacht, zegt men, dat die beschuldigin- gen, die vakmannen voor verdedigers hebben, niet stilzwijgend, zonder we- derlegging of zonder gevolg mogen voorbijgegaan zijn. Volgens 'l gene wij er over meenen, is dat alles veel erger dan dat men het zich voorstelt. Men houdt staan dat een afgevaardigde er aan denkt een tegensprekend onderzoek p voor te stellen. De oorlogsminister heeft reeds van overlang gegronde klach- ten, ernstige waarschuwingen ontvan- gen. Ziedaar de geruchten, die in om- loop zijn. Men weet dat de koning aan eenige officieren zijn vertrouwen ge- schonken heeft en dat, verdwijnen de ministers, de officieren met 's konings vertrouwen vereerd blijven. Die heeren, niet eerder dan de koning, zullen er zich ongetwijfeld niet legen verzetten dat zulk onderzoek gedaan worde. De vreemdeling is onze zwakheid niet on- bewust, het is noodig van ons (de natie) te versterken, maar wetens en willens, niet blindelings. Ziedaar wat niet gewaarschuwde stemmen zeggen, zij, die aarzelen, zich ontstellen en luidop roepen een beetje meer licht Volgens het schijnt is de klerikale meerderheid, ondanks al hare belof ten van geen cent, geen man, geen ka non meer bereid de sterkten inde Maas vallei te stemmen met de 40 ofo0 miljoenen nieuwe lasten er bij die er noodig- zullen zijn om die te bouwen en te wapenen. De 20 duizend nieuwe soldaten, tot de verdediging dier sterkten nood zakelijk, zullen er ook weldra ko men. Men zal schoon te beweren hebben dat er geene soldaten te meer zullen gevraagd worden, wij zeggen dat de leger vergrooting het nood zakelijk, onvermijdbaar gevolg zal zijn van het bouwen dier versterkin gen. Op zulke wijze is 'tdat onze tegen strevers dit artikel, van hun kies- programa de vermindering der mili taire lasten, verwezentiijken zullen. Iedereen herrinnert zich nog hoe luide onze klerikaaltjes in 1884 schreeuwden tegen de soldatenlas- ten, die volgens hen dan reeds veel te zwaar wogen op de schouders on zer bevolkingen en hoe zij door dat kiesmiddel er in slaagden in een han- dendraai het liberaal Staatsbestuur omverre te werpen. Vele kiezers hebben zich laten beet nemen aan die schoone en zoetlui- dende beloften. Wat zullen zij nu van die heilige belovers zeggen, die zoo jesuitisch hunne beloften houden? Nu dat het oogenblik daar is op 't welke die zelfde klerikale belovers ons landeken met eene groote, onge hoorde lasten verzwaring zullen ca deau doen. Wij zijn nieuwsgierig het te we ten. Maar wij zijn nog nieuwsgieriger om te weten wat de klerikale kies- dravers en kandidaten aan de kiezers zullen antwoorden, wanneer deze hun zullen vragen wat er geworden is van die ronkende beloften als Genoeg van dergelijke uitgaven en geld verspillingen Genoeg solda- ten Dat men eindelijk ophoude den buiten te ontvolken om de kazernen te vullen en Wij verstooten, verfoeien alle ver- zwaring der millitaire lasten of nog Wat de katholieken beloven en wat zij gestand doen zullen is de militaire lasten te verminderen en krachtdadig alle daartegen strijdi- ge maatregelen te bevechten en on- mogelijk te maken. Zullen zij nu zeggen durven dat zij enkel tegen de militaire lasten zijn, wanneer de liberalen het bewind in handen hebben om deze daardoor te kunnen om verre werpen En dat zij hunne beloften maar kort en goed en zondere verdere om wegen in den zak prommelen wan neer het bewind heroverd is Wij durven zooveel openhartigheid hij onze duikertjeweg spelers betwij felen en daarom is 't dat wij ongedul dig wachten om te zien hoe die kies- hansworsten hunne aardige handel wijze zullen uitleggen. Een gefopte kiezer. Het Syndicaat der fabrikanten en han delaars in tabak en cigaren voor Brussel en voorsteden, heeft de eer al wie zich bezig houdt met handel, nijverheid en teelt van tabak, alsmede alle cigaren ia- brikanten te berichten dat er op Zondag 3n April eerstkomende, ten 2 ure namid dag, in 't lokaal de Oude Beurs, Groote Markt, 19, te Brussel, eene vergadering wordt gehouden tot het bereiden der Na tionale Conferentie. Behalve 't bespreken van het program ma des Syndicaats, wordt de vergadering verzocht wenschen uit te drukken, zoo als: hel bevorderen en verbeteren onzer inlandsche tabakleelt, het instellen van scheidskamer het intrekken van alle ontslaging, enz. Men zal den datum voor de conferentie bepalen en eindelijk het bureel samenstellen, dat zal gelast zijn met het voorbereiden en het leiden der werkzaamheden. De belanghebbenden die geene uitnoo- diging zouden ontvangen, worden ver zocht dit bericht als zoodanig te beschou wen. Zij gelderen zich te voorzien van hunne adreskaart of van alle ander stuk waaruit blijkt, dat zij landbouwer, fabrikant of handelaar in tabak en cigaren zijn. Over eenigen tijd had men te Brugge den den wensch uitgedrukt dat, in het Willems fonds, de Zaterdag zittingen zouden gewijd zijn niet alleenaan eene voordracht, maar ook aan eene bespreking waar de stof het toelaat. Zaterdag bood zich daartoe eene allerbeste gelegenheid voor, die dan ook benuttigd is geweest. De heer ad' K. D. P., oud-voor zitter van het studentengenootschap V Zal wel gaan en een der stichtende leden der Brugsche Afdeeling van bet Willemsfonds, gaf eene voordracht over Herziening van art. 47 der Grondwet. Van het talent als spreker, waarvan D. P. blijken geeft, hoeven wij hier niet te gewagen het is van algmee- ne bekendheid dat hij aan ons Assisenhof bij na altijd in het Nederlandsch pleit en onze taal op vlooiende wijze spreekt Speker is een voorstaander van de uitbrei ding van het stemrechten zou dan ook willen dat de herziening van art. 47 vooraan op het programa der liberale partij gescheven sta om, zoo spoedig mogelijk, venvezcntlijk te worden. Hij trachtte te bewijzen wat al on rechtvaardigs ons tegenwoordig kiesstelsel bevat en welke voordeelende uitbreiding van het kiesrecht op leveren zou volgens zijn ge voelen zou daardoor niet alleenlijk eene daad van rechtvaardigheid bewerkt worden, maar ook de mogelijkheid daar gesteld worden om een tal dringende, soms brandende kwesties op vreedzame wijze op te lossen, als bijv.den persoonlijken krijgsdienst,de werkerskwestie de doode band enz. Ook zouden de liberale zaak en deVlaamsche zaak bij die herziening veel te winnen hebben. Na de rede van den heer D. P. vroeg de heer Retsin dat dit onderwerp in bespreking zou DE TOEKOMST, «>4&<®®©€XS>-<S5B3»

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 1